Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Jáma a kyvadlo a jiné povídky / The Pit and the Pendulum and other stories” as Want to Read:
Jáma a kyvadlo a jiné povídky / The Pit and the Pendulum and other stories
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Jáma a kyvadlo a jiné povídky / The Pit and the Pendulum and other stories

by
4.02  ·  Rating details ·  1,337 ratings  ·  56 reviews
Bilingvní vydání slavné povídky E. A. Poea a dalších dvou příběhů potěší každého milovníka tohoto autora a jeho jazyka, zvláště překladatele, knížka je totiž opatřena vysvětlivkami u výrazů, které se dnes běžně neužívají nebo nabyly jiného významu. Stačí ji tedy jen otevřít a začíná tento tajemný, temný příběh: Impia tortorum longas...
Paperback, Bilinqua, 136 pages
Published 2001 by Garamond (first published 1845)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

Be the first to ask a question about Jáma a kyvadlo a jiné povídky / The Pit and the Pendulum and other stories

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.02  · 
Rating details
 ·  1,337 ratings  ·  56 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Jáma a kyvadlo a jiné povídky / The Pit and the Pendulum and other stories
Florence (Lefty) MacIntosh
Preferring to retain my childhood memory of enthralled terror I refuse to re-read this. As a little girl my parents gave me a boxed set of classics for Christmas one year, Heidi, Black Beauty, books of that ilk, can't remember the others but I sure remember this one! They were bound in what appeared to be red leather & gold embossed, I felt very privileged & grown up. Honestly, I don't believe I'll ever be as thrilled with any gift again. I was very young, perhaps 10 or 11 at the time. Had they ...more
Manuela
Ottima raccolta che ci fa immergere nelle pozze più profonde e stagnanti dell'animo umano. La crudeltà e il senso di colpa sono temi portanti, ma non a scopo didattico. Non c'è, infatti, neanche la parvenza di moralità in ogni racconto, nessuna giustificazione. La cattiveria umana è del tutto gratuita e immotivata...ed è proprio questa la parte più agghiacciante!
Non do 5/5 perché non tutti i racconti sono dello stesso livello.
Jana
May 15, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Napostá klasika a záruka kvality.
Clara Black
Úplně jsem zapomněla, že jsem tuhle knížku taky už dočetla! Bylo to zrovna v době, kdy jsem jaksi GR nemohla rozchodit, tak tedy zpětně...
Líbilo se mi to. Autorův styl psaní se mi moc líbil, některé povídky mi opravdu přirostly k srdci - anebo se mi pěkně vryly pod kůži. Přečetla jsem to tuším za dvě bouřky (ano, dvě bouřky D: Přesný odhad času dát nemůžu) a byla to taková příjemná jednohubka.
Nemůžu říct, že bych byla nějak paf - ale rozhodně nelituju přečtení. Časem si určitě plánuju dát re-re
...more
Lanika
By impulse I just grabbed it while I was looking for another book at the library, and so didn't realise that it had amended vocab. I just wanted something dark and spooky, nothing fits the weird end of semester/start of holidays mood like stories about being buried alive.
Tom Mc Kenna
Sep 21, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
The illustrations in this book are beautiful and informative which was my main reason for reading this book. I have read other collections of Poe's work without amended vocabulary but with less interesting illustrations. This is an excellent book for 7th graders. I feel The Gold Bug could be read to or read by a 3rd grader.

THE GOLD BUG - 5 Stars Words which were censored when Jupiter spoke "dat d--d bug" (deuced), "what for mus tote de bug way up de tree d—n if I do!" (damn)
THE OVAL PORTRAIT - 4
...more
Dwarf Blue
Jan 21, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Mou favoritkou stejně stále zůstává Jáma a kyvadlo. Přesto, že jsem už od začátku věděla, jak to dopadne, hrůzou jsem nedýchala. A Černý kocour. Nejsou pro nic za nic jedněmi z těch nejznámějších. Ostatní už byly trochu slabší, ale číst se daly. E.A.P. to umí. :)

(Možná spíše doporučuji sbírku nesoucí název Černý kocour, neboť v ní se, dle mého názoru, nachází povídky zajímavější.)
Peter Labrow
Feb 23, 2011 rated it it was amazing  ·  review of another edition
I don’t often listen to audiobooks – I hate abridged content with a vengeance and I find that narrators want to showcase themselves and not the story. Not so with this audiobook.

And Poe – goodness, that’s hallowed ground. Poe is one of my favourite authors and, over one hundred and fifty years after his death, his style of writing can easily come across as hammy and pseudo-gothic in the wrong hands.

Add to that the choice of narrator – David Soul? Surely he’s a bit, well, lightweight?

My misgiving
...more
Dan
Dec 31, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
1833 - MS in a Bottle (7/10)
1835 - Berenice (4/10)
1835 - Morella (3/10)
1838 - Ligeia (3/10)
1839 - The Man Who Was Used Up (4/10)
1839 - The Fall of the House of Usher (8/10)
1839 - William Wilson (6/10)
1840 - The Man of the Crowd (8/10)
1841 - The Murders in the Rue Morgue (8/10)
1841 - Eleonora (2/10)
1842 - The Domain of Arnheim (2/10)
1842 - The Masque of the Red Death (8/10)
1842 - The Pit and the Pendulum (8/10)
1842 - The Mystery of Marie Roget (7/10)
1843 - The Tell Tale Heart (9/10)
1843 - The Go
...more
M.
Nov 22, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
If you're into symbolism this is for you. I can definitely see the influence of his work even on Charles Baudelaire. Not for everyone and once you quickly comprehend the style and narrative themes you pretty much get it.
Kristýna
Sep 30, 2014 rated it really liked it
Shelves: classics
Jáma a kyvadlo je opravdu zajímavá povídka plná napětí. Ne nebála jsem se, ale dovedu si představit, jak musela působit na lidi v té době.
Rebekah
Apr 19, 2015 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: classics
I still don't hate you, EAP.
Rachel Nefeke
Dec 01, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
The misery of the individual. The mischief of the individualism. Twisted minds acted in this theatre play in front of eyes its readers. Stories overflew with gore, blood and other nasty liquids. The author himself plays with our imagination by half-opened endings, which makes feelings raw and mind itchy for what could happen next. Between the lines, of course, it's the obvious desire of Mr Poe to let our thoughts get dirty by questioning our sanity, while we read the short stories about death; s ...more
Israha
May 03, 2020 rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: horror
Vydání kompletní Poeovy prózy v souborném vydání je ze sběratelského hlediska výborný nápad, z toho čtenářského už méně. Obě povídkové sbírky jsou nesourodým koktejlem (navíc divně poskládaným...není to chronologicky, není to podle žánrové podobnosti, nemá to vlastně žádný řád), a jakkoliv je autor nadčasový na poli děsu a makabrozit, a velmi solidně zábavný v dobrodružné próze; tak v momentech, kdy začne koketovat s humorem a satirou, úvahami, detektivními příběhy či jinými žánry, se plně proje ...more
Virè
Jul 31, 2020 rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: cartaceo, 2020
Il pozzo e il pendolo è uno dei racconti più famosi di Edgar Allan Poe. E' il primo in questa raccolta che ne racchiude 12 in tutto, alcuni probabilmente già letti in età adolescenziale, ma di cui non ricordavo.
Sinceramente il genere non è tra i miei preferiti, essendo obbligata alla scelta per partecipare ad una challenge, ho selezionato un titolo scegliendolo tra i classici, considerandone anche la brevità e il fatto che fosse suddiviso in brevi racconti.
Nonostante questo ho trovato la lettura
...more
Skyer
May 22, 2019 rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: in-my-bookcase, adult
Čekala jsem toho od Poea víc. Těšila jsem se na popisy hrůzy a utrpení postav, ale jak byly povídky krátké, tak to celé působilo povrchně (ne příliš rozepsaně) a hrůzně by to působilo jedině pro čtenáře autorovy doby.
Budu se zase muset vrátit k současnejším autorům a neočekávat tolik od těch starších. 😆
Povídky, které se mi z celé sbírky aspoň trochu líbili:
Zrádné srdce,
Zánik domu Usherů (konec - od čtení Šíleného Trista),
Jáma a kyvadlo (až na závěr)
a Černý kocour, který byl takový, jak jsem
...more
Nicholas Story, solicitor
This actually wasn't the edition that I read: I went for the Penguin one, containing a very nice intro from Peter Ackroyd. In fact, the intro was one of the highlights of the book. The style is just far too elaborate for my taste. Nothing is ever said in one word if twenty would do, and I never imagined that I would read a 5 page story and find it too long, but that is what happened. My own view is that these works haven't aged well. As Poe might say, henceforth one's detours into literary darkn ...more
Ned Bartlett
Jan 16, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Some of these stories are brilliant: “The Murders in the Rue Morgue”, “The Pit and the Pendulum”, and “The Masque of the Red Death” for example. The Raven is wonderfully dark, and it’s easy to see how Dupin and his sidekick were the inspiration for Sherlock Holmes. But a lot of these stories rely on the same “she wasn’t actually dead”/“the heart was still beating” style of horror, which doesn’t translate all that well 200 years later. Quite amusing how the victorians would have been shocked by w ...more
Máma Knihomolka
Feb 24, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2020
Naposledy jsem klasiku četla před maturitou a Poea jsem si chtěla přečíst vždycky tak jsem se do něj s chutí pustila.
Musím říct, že chápu některé názory, že je to slabé a že tomu nerozumí. I já jsem nějakým slovům nebo i celým povídkám moc nerozuměla nebo se při čtení musela více soustředit. Ale každý musí uznat, že na dobu, ze které autor je, je to geniální a opravdu strašidelné. Dovolím si říct, že v 19. století byl Edgar Allan Poe a my teď v 21. máme Stephena Kinga.
Pro mě opravdu povedené pov
...more
Rina
Nov 24, 2018 rated it it was ok  ·  review of another edition
Have always wanted to read Poe and now I have. This book comprises six tales in addition to the title one. So, The Pit, an okay story, not scary because I had a feeling he'd survive the ordeal one way or another. Then I read the Gold-Bug. It was quite tedious and somewhat boring. I tried two others but did not finish them. I'd say it was the ornate and wordy writing that put me off. I might try another individual story of Poe's at some point.
Mya
This group of stories was chilling, thrilling, and full of the most twisted thoughts. I own the hardcover copy so it has like a billion stories including my two favorites: The Pit and the Pendulum, and The Tell Tale Heart. The way Poe described the feelings the prisoner in The Pit and the Pendulum felt was just so creepy and horrid that it made me kind of want to just keep reading and reading it (kind of like the Holocaust stories).
Lucy Siskova
Feb 28, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Tak dobře, trochu déle mi trvalo než ji dočetla... :-D

Našla jsem tam nejoblíběnšjí povídky a hlavně jsem se těšila na Černého kocoura. Povídku jsem četla v originále a naháněla mi hrůzu. Chtěla jsem vědět, jaká by byla přeložená. Byla stejně dobrá.

Našla jsem si další oblíbené jako Sud s vínem nebo Medailon. Každopádně Král Mor na mě bylo trochu moc.
BeyondHorizon
Jun 24, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Příběhy stejně zvláštní, depresivní a nemocné jako jejich autor se nevidí často a Poe je svoje vlastní třída. Jako člověka mi ho je líto, jako k autorovi k němu vzhlížím. Vím, ke komu jít, když potřebuji uspokojit svoji morbidní a temnou náladu.
Eva
Sep 09, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: knihotéka
2,5*. Scary, but also SO weird. I don´t know what I should think about it.
Iba
Dec 06, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Proste nesklamalo :3 Niektoré poviedky sa mi páčili viac než iné, no všetky boli skvelé.
Mel
Dec 15, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Another Poe classic.
Wend
Aug 06, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
The Pit and The Pendulum is a great story.
Miroslav Pavelek
Docela zklamalo, ze všech povídek se mi líbila asi jenom jedna nebo dvě.
Gfec
Sep 14, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
3,65
Keith
David Soul gives quite wonderfully spooky readings.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Kytice
 • Krysař
 • The White Disease
 • May
 • Pierre and Luce
 • Spalovač mrtvol
 • Closely Watched Trains
 • Saturnin
 • R.U.R.
 • A Prayer for Katerina Horovitzova
 • Tyrolské Elegie
 • Noc na Karlštejně
 • Hrdý Budžes
 • Romeo, Julie a tma
 • L'Avare
 • The Grandmother (Babička)
 • Manon Lescaut
See similar books…
20,305 followers
The name Poe brings to mind images of murderers and madmen, premature burials, and mysterious women who return from the dead. His works have been in print since 1827 and include such literary classics as The Tell-Tale Heart, The Raven, and The Fall of the House of Usher. This versatile writer’s oeuvre includes short stories, poetry, a novel, a textbook, a book of scientific theory, and hundreds of ...more

Related Articles

"Horror fiction has traditionally dealt in taboo.… It makes monsters of household pets and begs our affection for psychos. It...
578 likes · 761 comments
“At length for my seared and writhing body there was no longer an inch of foothold on the firm floor of the prison. I struggled no more, but the agony of my soul found vent in one loud, long, and final scream of despair. I felt that I tottered upon the brink -- I averted my eyes --” 3 likes
More quotes…