Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Delifişek (Zeze #3)” as Want to Read:
Delifişek (Zeze #3)
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Delifişek

(Zeze #3)

3.82  ·  Rating details ·  1,700 ratings  ·  61 reviews
Brezilyalı Jose Mauro de Vasconcelos'un, kendi yaşam kesitlerinden yola çıkarak yazdığı Şeker Portakalı'nı Türkiye'de yediden yetmişe herkes severek okuyor.

Romanın kahramanı küçük Zeze, çocukların en yakın dostu; büyüklerin de yüreklerine yerleşmiş bir sevgili çocuk. Şeker Portakalı'nın devamı ve ikinci bölümü olan Güneşi Uyandıralım'daki Zeze biraz daha büyümüş, artık
...more
Paperback, 102 pages
Published 1994 by Can Yayınları (first published 1963)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Delifişek, please sign up.
Popular Answered Questions
Yeşil His attitudes and psychological waving is so normal for a child who has given to another family and lived with that much poorness.
So i don't think so…more
His attitudes and psychological waving is so normal for a child who has given to another family and lived with that much poorness.
So i don't think so ^^(less)
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.82  · 
Rating details
 ·  1,700 ratings  ·  61 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Delifişek (Zeze #3)
Barışalp Tamer
Maalesef bu kitap olmamış. Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım devam serisi olan Delifişek maalesef o duyguyu o heyecanı bana vermedi. Seriyi uzatmak adına yapılan gereksiz bir ek kitap olmuş. Yazarımız Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım ile hafif Delifişekten eklemeler yapıp seriye son noktayı koysaydı daha güzel bir son bizleri bekliyor olabilirdi. Seriyi yarım bırakmamak adına okudum ama biraz sıkılarak ve mecburiyetten ötürü okuduğumu kabul ediyorum. Bu arada yazarın dili anlatımı çok ...more
Fatih
Jul 23, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Altın kalpli Zeze'miz artık büyümüş koca bir delikanlı olmuştur. Denizdeki yaşam nasıl Jack London'a derin bir bilgi dağarcığı ve tecrübe verdiyse yaşadıkları da Vasconcelos'a aynı cömertlikle yaklaşmış. Barışçı bir devrimci olan Vasconcelos için tek bir yol vardır: sevmek.

"Coğrafya, tembellere ve serserilere özgü bir derstir."
Tânia Tanocas
Apr 23, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2018
Gostei de reencontrar o Zéze, a falta de carinho continua a ser uma constante na sua vida e agora que já está mais crescido, enfrenta a angústia das escolhas da vida, principalmente quando o seu coração está dividido entre a família de sangue e aquela que virá a ser a sua família por constituição...
Não chega aos calcanhares do "Meu Pé de Laranja Lima", acho até que seria mais justo considerar este texto como um conto, pois é essa sensação com que fiquei, foca alguns aspectos, mas deixa muitas
...more
Ulkar J.
Dec 14, 2018 rated it it was ok
Şeker portakalı kitabının 3-cüsü olan Delifişek ile Zeze`nin həyatına son dəfə nəzər salırıq. Düzünü desəm kitab mənim üçün bir az xəyal qırıqlığı oldu. Şeker portakalı məndə elə gözəl təəssüratlar buraxmışdı ki, bəlkə də Zeze`ni elə uşaq vaxtı tərk etməliydim deyə düşündüm. Bu kitab artıq Zeze`nin gəncliyə qədəm basdığı dövürdə həyatında başverən hadisələrdən və özünü və arzularını kəşf etməsindən bəhsedir. Qısa bir oxuma idi. Belə tək başına pis deyildi amma birinci kitab qədər maraqlı gəlmədi ...more
Elif Yıldız
Jan 21, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kimse benim yavaş yavaş ölmekte olduğumun farkında değildi.. Zayıflamıştım. Şarkı söylemiyor, ıslık bile çalmıyordum. Gülümsemek, zevk olmaktan çıkıp bir zorunluluk halini almıştı.

Ve genç bir erkek olan Zeze. Delikanlı, delifişek.

İnsanın kendini bulması uzun sürer...

Bu sefer ruhumuza yer eden konu, aşk. Ancak bu seferki serüvenimiz çok kısaydı. Zeze'nin yüreğini yer eden aşk çok kısa anlatılmış. Keşke biraz daha uzun olsaydı, bizde biraz daha okusaydık o yürekteki ateşi. Biraz duygu eksikliği
...more
Z
Nov 28, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
I finally understood that I got old. Maybe not old, don't claw at me, you vultures; I mean, it seems like I'm an adult now, because admittedly my least favourite of these three books suddenly decided to fuck me up on my third (or fourth?) reread of it.

[Silent, fleeting, a little scared comment here about fathers and sons.]
Aras 9¾
May 25, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
serinin diğer 2 kitabına göre daha dolu dolu bir kitap okudum.Daha az sayfada daha çok şey anlatmış yazar bu sefer,belki de aşk konusundandır:)kitabın teması aşk olmuş sanırım.

Zeze artık genç oluyor ve aşkı tadıyor,bize de keyifle okuması düşüyor
...more
Zeynep Merve
Aug 23, 2010 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favorites
One of my favorite books ever. Full of youth energy, love and freedom. Always makes me wanna let go and travel the world. Brilliant book...

edit: finished third time...
Mectua
Jan 17, 2018 rated it it was amazing
Definitely loved it! I'm in love with Zeze and I wanna rerad more 'bout him. I loved the series. ...more
Olcay
Dec 05, 2017 rated it really liked it
İyi yolculuklar Zeze
Elif Çolak
Üçlemenin son kitabı malesef şeker potakalı ve güneşi uyandıralım kitabları gibi değil. Bana çok yetersiz geldi.
Fearless
Sep 11, 2017 rated it liked it
Bu kitapta başlangıçta 14 yaşında başlamasını sevmedim çünkü güneşi uyandirlimda 15 yaşında bırakmıştı..

Birde daha gerçekçi bakış açısıyla yazıp hayallere veda edilsede eskileri hatırlayıp kendiyle dakga gecebilirdi. Yani rüya gormusuz gibidir duygu bıraktı bende..

Birde Slviya ya olan aşkı çok güzeldi. Diğer ailesini bu ailesini gerçekti onu çözemedim çünkü diğer kitapta dönüyordu ama bunda ayni yerdeydi.
Ilk iki kitaba göre sonuktu..
Can
May 13, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Zeze'nin delikanlılık çağına ait kısa bir kesit. Şeker Portakalı'nda tanıdığım o küçük çocuğun büyüdüğünde ulaştığı kişiliğin bu olduğunu görmek hiç şaşırtmadı.
Marcos
Jun 28, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Lectura complementaria después de pasar por "Vamos a calentar el sol".

En Doidão, Vasconcelos vuelve a entregarnos una prosa y relatos mucho más parecidos a los que encontrábamos en Mi planta de naranja-lima.
Aunque en este caso me encontré con muchas más frustraciones/decepciones Zezianas... idas y vueltas con su familia adoptiva (que nunca supo entregarle el amor y la ternura que él necesitó) y su futuro profesional.

Recomendaría leerlo cuando estés terminando el colegio, donde tenés varios
...more
Cüneyt Candaş
Jun 24, 2019 rated it liked it
Delifişek, 80 sayfalık bir kısa roman. Aslında tam olarak bir kısa roman bile sayılmaz. Daha çok Güneşi Uyandıralım kitabına eklenmiş bir kaç bölümden oluşan ve ikinci kitaba farklı bir gözle bakmanızı sağlayan bir anlatı.

Delifişek, tek başına pek bütünlüğü olan bir kitap değil. Bu yüzden okumayı düşünüyorsanız, ikinci kitaptan hemen sonra okumanızı öneririm. Zeze'nin hikayesi, serinin son kitabı Delifişek'le değil, ikinci kitapla sona eriyor aslında. Üçüncü kitap, kendisinden önceki kitapta
...more
Betül
Jun 08, 2019 rated it liked it
Bildiğiniz üzere Zeze bu kitapta delikanlı olarak kendi kararlarını vermeye başlayarak hayatını yönlendiriyor. Bu kitaplarda yazar kısmen kendisini anlattığı için özellikle Delifişek onun için çok önemliymiş. Fakat bir okur olarak ben bu kitaptan pek keyif alamadım.Zeze’yi bu kadar özel yapan onun kendisinin küçük kalbinin büyük olmasıydı ve ben yetişkin halini görmeyi tercih etmezdim çünkü hiç bir yetişkin bir çocuğun yerini alamaz. Ayrıca Güneşi Uyandıralım’ın sonunda farklı bir yetişkinlikle ...more
Selda Ceylan
Dec 25, 2019 rated it liked it
Bütün hayatım boyunca böyle olmuştu, istediklerim, artık onlara sahip olamayacağım zaman karşıma çıkıyordu.
...
"Yakında buradan gideceksin."
Kolunu kuvvetle sıktım.
"Nereden biliyorsun?"
"Nicedir durup sana bakıyorum. Tek bir insanın içinde bunca hayat, bunca huzursuzluk mümkün değil. Natal küçük bir kent, oysa sendeki bu tutkuya kocaman bir dünya gerek."
...
Gözlerimi görebilirsin, bilirsin ki ben bir hiç yüzünden ağlayıveririm.
...
Artık bir daha ağlamayacaktım. Bir daha hiç kimseyi asla
...more
Baki Öge
May 21, 2017 rated it it was amazing
Delifişek, yazarın dili ve yazın tekniklerini ustalıkla uyguladığı bir eser. Zeze'nin ergenlik ve gençlik dönemini her ayrı bölümde kısa cümlelerle betimleyerek onun aktivitelerini, aşkını, heyecanlarını, öfkesini ve isteklerini açık seçik ortaya döküp yazarın da muhayyelesini ciddi şekilde önümüze koyan mükemmel bir yapıt.
Fatih
Feb 10, 2018 rated it liked it
Shelves: modern-classics
Kitap sanki yarım kalmış gibi. Ilk iki kitaba göre çok kısa olması üzücü olmuş. Artık zeze de büyüdüğü ve hayat telaşesine düştüğü için eski muzur çocuk yok. Güzel bir seriye kötü(diğer iki kitaba göre) bir kitap ile veda etmek iyi olmadı.
Deniz Colakoğlu
Portakal Ağacı'nda kucaklamak istediğim Zeze, kocaman adam olmuş. Vay canına! Hepimizin başından geçen yapmak istediklerimiz ve ailemizin bizden beklediklerini çok güzel anlatmış José MauroBitirmem 1gün sürmedi. Dili ve kurgusu akıcı. ...more
C.Canik
Jun 07, 2019 rated it did not like it
Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım'dan sonra gelen serinin 3. kitabı diğerlerine göre çok kısa bir kitap. Zeze büyüdüğünde olanları okuyorsunuz ama bence hatıralarınızda o küçük haliyle kalmalı. Okumamış olmayı tercih ederdim, tadında bırakmak isteyenlere tavsiyem seriye devam etmemeleridir.:)
Nesem
Sep 08, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
iyi yolculuklar Zeze!
Deniz Cemre
Not bad
Yeşim
Jan 14, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2020
Ayağımıza bir parça çamur bulaşması, günün birinde toprak olacağımızı hatırlatır.
(syf. 27)
Merve
Jan 31, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Şimdilik hoşça kal canım Zezè ...more
Meryem
Jun 17, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Ve ben korkuyordum. Korku içindeydim, dünya öyle büyüktü ki... insanoğlunun gidebileceği en büyük en keder dolu yerdi.
Sude Pulat
Jan 21, 2018 rated it it was amazing
Serinin ve kitabın bitmesine çok üzüldüm.Her yaştan herkese öneririm.
Emre
Apr 10, 2019 rated it it was amazing
Tebrik edilmesi gereken bir yazar.
Tuba Pekuğur
Dec 10, 2019 rated it it was amazing
İşte o da bir delikanlı...
3 kitabı da severek okudum.
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • İçimizdeki Şeytan
 • Amok Koşucusu
 • Kuyucaklı Yusuf
 • Olağanüstü Bir Gece
 • Kürk Mantolu Madonna
 • İnsan Ne İle Yaşar?
 • My Left Foot
 • Twilight and Moonbeam Alley
 • Maese Zacarias
 • Değirmen
 • Sırça Köşk
 • Der Zwang
 • Rahel Rechtet Mit Gott. Legenden
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
 • Storia di una caduta
 • An Odyssey of the North
 • The White Steamship
 • The Tale of the Unknown Island
See similar books…
José Mauro was born in Rio de Janeiro on February 26 of 1920. His family was very poor, and when he was still very young, he migrated to Natal where relatives took care of him. Entering the Medical Faculty, José abandoned the course of studies in his second year and returned to Rio de Janeiro.[citation needed] There he worked as a boxing instructor and even as a painter's model.

José iniciated his
...more

Other books in the series

Zeze (3 books)
 • درخت زیبای من
 • خورشيد را بيدار كنيم