Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Acımak” as Want to Read:
Acımak
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Acımak

4.01  ·  Rating details ·  2,098 ratings  ·  80 reviews
Reşat Nuri Güntekin 1928 yılında yayınlanan bu eserinde; çalışkan, başarılı, fakat zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit'in bakış açılarından dramatik yaşam öykülerini aktarıyor.

Yazar, cumhuriyet öncesinde yeni mezun, idealist genç bir mülkiyelinin, iş ve sosyal yaşamdaki çatışmalarını ve uyumsuz ilişkilerini anlatırken, dönemin memuriyet y
...more
160 pages
Published 2009 by İnkılâp Kitabevi (first published 1928)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Acımak, please sign up.
Popular Answered Questions
Ezgikrmnli D&R'dan indirebilirsin veya pdf olarak Google üzerinden elde edebilirsin

Community Reviews

Showing 1-30
4.01  · 
Rating details
 ·  2,098 ratings  ·  80 reviews


Filter
 | 
Sort order
Ebru
Jun 25, 2017 rated it really liked it
“Benim için sevmek bir başka insanın vücudundan, ruhundan bir parça hükmüne girmek, onunla beraber gülüp ağlamak, ıstıraplarını paylaşmak demekti.”

“Uğranılan haksızlıklara ve hakaretlere koyun gibi tahammül etmemek insanlığın başlangıcıdır evlat.”

“Ölüm ile öç alınmaz.”

“Ben saadeti ikiye ayırırım. Başkalarından alınan saadet, başkalarına verilen saadet. Benim için hakiki saadet başkalarına verilen saadettir.”

“Acımak bir süre sonra hissizleştiriyor insanı.”

Ah Zehra ahh! Gece gece açtın okudun o gü
...more
scuba
Oct 31, 2015 rated it it was amazing
Az önce bitirdim, elim ayağım titriyor. Neden daha önce okumamışım ki? Çok güzeldi, çok. Yazar, bu kısacık kitaba bu kadar dolu bir kitabı sığdırabilmiş anlayamadım. Bayıldım yani ne diyeceğimi hiç bilmiyorum. Mükemmeldi. İyi ki okumuşum.
OKUYUN, OKUTUN KESINLIKLE.

*Edebiyat hocam, teşekkür ederim valla sizin sayenizde bu güzelliği okudum*
Mehmet
Jul 14, 2013 rated it liked it
Recommends it for: Türkçe Edebiyat Okuru
Henüz lise öğrencisiyken, yol kenarında kitap satan bir seyyar kitapçıdan (şehirdeki tek seyyar kitapçı) yol harçlığımla almıştım. Daha sonraları kitapçı dükkanı açacak, kıt kanaat işletecek o seyyar kitapçı abi önermişti bana bunu. 17.10.2003 tarihini atmışım kitabın üzerine, altına bir de imza. Yani 14 yaşındaymışım bu kitabı satın aldığımda.

Bu kitabın bende etkisi çok büyük olmuştu. Ağlamamak için zor tutmuştum kendimi. Aradan geçen onca zamandan sonra, kitap hakkında şunu söyleyebilirim ki,
...more
Hande Dilbaz
Mar 23, 2017 rated it it was amazing
Reşat Nuri Gültekin 'i çok severim :) bu kitap da çok akıcı ve güzeldi:) hic bir şey disaedan göründüğü gibi değildir! güzeldi güzel :)
Tuğçe Kozak
Dec 29, 2015 rated it it was amazing
Mutlaka okunması gereken bir kitap tek taraflı bakmanın sizi okurken bile utandırabileceğini çok güzel anlatıyor.
Isil
May 30, 2012 rated it it was amazing
http://okudumdanoldu.blogspot.be/2012...

Klasiklerden ama okumamışım işte şimdiye kadar. Cahillik..
Katı ama işinde başarılı ve zeki bir öğretmen Zehra Hanım. Annesinin, ablasının ve büyükannesinin mahvından babasını sorumlu tutuyor ve babasını ortaokul çağlarından beri reddetmiş.

Derken babasının hasta olduğu ve ölmek üzere olduğu haberiyle yola çıkıyor. Gittiğinde babasının güncesini buluyor.

Kitapla ilgili söyleyebileceğim, çok çok beğenmem dışında, biraz acıklı olduğu ve ana fikrinin "Hiçbir şe
...more
Ecrin Korkmaz
Jul 17, 2018 rated it it was amazing
Az önce bir kaç gündür elimde süründürdüğüm Acımak kitabını bitirmiş bulunuyorum.Bu sene gerçekten güzel kitaplar okudum,çoğu beni ağlattı ama bu kadar kalbime dokunan bir kitap daha okumamıştım.

Güntekinden okuduğum ikinci kitap olan Acımak,iki başkarakterin bakış açısından anlatılıyor; biri Müşrit bey ve diğeri ise onun kızı Zehra.İki karakteri de ben okurken birbirine çok benzettim.Fakat ne yazıktır ki ölüm başa gelince ancak o zaman görüyor insan başkalarının da gördüklerini ve ancak o zaman
...more
Perihan
Mar 26, 2017 rated it really liked it
"Acı;onu insanlıktan çıkarmış,tuzağa düştüğü zaman korkusundan kendi kendisini parçalayan bir canavar yavrusuna benzemişti."

Çok çalışkan, işinde başarılı ancak , zaafı olanlara karşı acımasız olan Zehra öğretmen ile babası Mürşit’in dramatik yaşam öyküsü anlatıyor bu kitapta.
Küçük yaşta yaşadığı olaylar sebebiyle acıma duygusunu kaybetmiş Zehra'nın ve babasının hikayesini okurken, önyargıları ve gerçek gibi görünen olayların arkasındaki, " asıl gerçek olayları "daha iyi anlıyorsun.
Ve görüyorsu
...more
Gözde Türker
Anlatımı bir yana, hikayesi itibariyle çok etkileyici bir kitap Acımak. Vermek istediği mesaj çok anlamlı; zamanla ya da mekanla sınırlı değil. Her zaman her yerde genel geçer bir teması var.
Günay
Nov 22, 2016 rated it it was amazing
Shelves: roman
Kitabın ana kişisi Zehra Hoca, öğrencilerinin kendi ahlaki kodlarına, görgü kurallarına, disiplin anlayışına uygun yaşamalarını istemekte ama öğrenci ailelerinin sosyal ve ekonomik durumlarını önemsememektedir. Arada hocanın kodlarına uyamadığı için dökülen öğrenciler olsa da okulu bitirenler disiplinli iyi bir eğitim alıyorlar. Zehra Hoca hayatını okuluna adamış olması sebebiyle yaşadığı çevrede sevilen takdir edilen birisidir. Benim aklıma ise Zehra Hoca gibileri yüzünden söndürülen, harcanan ...more
Öznur (kendimizeaitbiroda)
Jul 21, 2017 rated it really liked it
"Acımak... Ben insan ruhlarındaki derinliğin ancak onunla ölçülebileceğine kaniyim. Evet, dibi görünmeyen kuyulara atılan taş nasıl çıkardığı sesle onların derinliğini gösterirse başkalarının elemi de bizim yüreklerimize düştüğü zaman çıkardığı sesle bize kendimizi, insanlığımızın derecesini öğretir... Fikrimce yalnız doğruluk hastalığı, bir hak ve hakikat meselesi etrafında toplanma kabiliyeti, bir cemiyeti mesut etmeye kâfi gelmez... Bunun için acımak, birbirimizin feryadını, iniltisini duyabi ...more
Tuncay Özdemir
Jul 26, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: turkish, novel, fiction
Geçenlerde bir arkadaşımla Kadıköy’de otoparkta aracımıza yürüyorduk. Birden gözüme berbat bir şekilde park edilmiş bir araç çarptı:
- “Şuna bak” dedim “resmen hayvan gibi park etmiş”.
- “Belki sadece öyle park edebilirdi” dedi arkadaşım. “O anda sağında ya da solunda ne vardı bilebilir misin ki? Bunu asla bilemezsin”.

Günlük hayatta, herhangi bir konuda ne kadar bilgimiz olduğuna bakmaksızın ya da şöyle diyeyim o konuyla ilgili bizim için karanlık noktaların olup olmadığını tartmaksızın anlık yarg
...more
Kübra Yağmur Aslanhan
Mar 24, 2016 rated it it was amazing
Reşat Nuri'nin kitapları arasında Çalıkuşu ve Kan Davası favorilerimdi ancak bu kitap... Bu kitap anlatmakla bitmez. Hele hele o son iki sayfası tek kelimeyle beni bitirdi.
Zeynep Dilara
Feb 19, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Alper
Nov 18, 2014 rated it it was amazing
Hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Bir çırpıda okunan, sürükleyici bir kitap. Bence Reşat Nuri'nin en iyi eserlerinden. Merak ve gizem üst seviyede. Tam film olacak kitap.
zeynep
Dec 20, 2015 rated it it was amazing
Shelves: 5-star, favoruties
Okul sınavı için okudum ama iyi ki de okumuşum... Muhteşem bir kitap.....
Nedime Ertürk

Bir Cumhuriyet dönemi romanı olsa da, Acımak’ta, Tanzimat romanlarındaki doğu-batı, modern-geleneksel ilişkisinin, karakterlere ve bu karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerine yansıtıldığını görüyoruz. Ancak bu romanda itibarsız, batının çürümüşlüğünün temsilcisi züppe erkek yerine itibarını kazanmış modernin-yeninin temsilcisi kadın, geleneksel-eskinin temsilcisi zafiyet gösteren erkektir. Rollerdeki bu değişme cumhuriyetin kadına atfettiği, yine cinsiyet rolüyle ilişkili olarak, ideolojiyi
...more
Adil
Aug 27, 2015 rated it it was amazing
Herhalde liseden beri Reşat Nuri Güntekin okumamıştım. Ta ki bir seyahat esnasında yeteri kadar kitap getirmediğim için Mengen'de (Bolu) bir kırtasiyeye girip en okunabilir kitap olarak tespit ettiğim Acımak'ı satın alıncaya kadar. İstanbul trafiği de sağolsun kitabı otogara varmadan bitirdim. Ve son sayfasını okurken boğazıma kalın bir yumruk oturdu ve gözlerimden yaşlar süzüldü, kitabın ortasına gelince nasıl biteceğinin anlaşılmasına rağmen.

Diğer bir yorumcunun da burada tespit ettiği üzere,
...more
Altuğ
Sep 25, 2014 rated it really liked it
Başından kalkmanızı engelleyecek kadar akıcı ve temiz bir biçem. Çalıkuşu'ndan alınan tadı Acımak'ta da bulabiliyoruz. Yaşama daha geniş pencereden bakamama, önyargılardan arınamama gibi sorunlarınız varsa bu sorunlar üzerine de düşünmenizi sağlayacaktır.

Kitabın sonlarına doğru gözlerinizin dolması, boğazınızın düğümlenmesi de muhtemel.
ilknur a.k.a. iko ◬
Dec 10, 2015 marked it as dnf-never-ever
barışamıyoruz gültekinciğimle.
genel olarak cumhuriyet dönemiyle barışamıyorum ben.
olsun.
lisede orunlu okutulmuştu. okumadım tabii ki gittim gece evi serisini okudum adfasdf
Ayşenur Nazlı
Sep 02, 2017 rated it it was amazing
Yıllar önce okumuş ve çok sevmiştim. Ödünç verdiğim yerden yıllardır gelmedi, öyle ki kime ödünç verdiğimi bile unuttum. Tekrar alacağım artık...
Asli Sehirli
Kitabin sonunda bogazimda bir düğüm vardi. Cok etkileyici bir kitap.
Ali
Jul 15, 2018 rated it it was amazing
Shelves: favorites
İlk elime aldığımda bu kısa bir kitabın bu kadar dolu bu kadar etkili ve sonunun bu kadar çarpıcı olacağını beklemiyordum. Bu kitap hakkında ne kadar yazarsam yazayım sanki bitmeyecek gibi, sanki üstüne düşünüldükçe, tekrar okundukça yeni anlamlar çıkacakmış gibi.

Kitap bir yandan önyargıları, olaylara tek taraflı bakmamayı, görünenin aslında bambaşka olabileceğini anlatırken bir yandan da aslında o zamandan beri devlet işleyişinde pek birşeylerin değişmediğini de yüzümüze acı bir şekilde vuruyor
...more
Beril
Nov 14, 2012 rated it really liked it
akıcı bir dile sahip, hayatın başka yönlerinin de olduğunu göstermeyi amaçlayan güzel bir kitap. başından sonunun nasıl olacağını çok rahat tahmin etmiştim. (view spoiler) ve s ...more
Nesa
Apr 25, 2017 rated it it was amazing
"Ben zannediyordum ki ömürlerimizin teknesini istediğimiz sahile götürmek için yalnız onun dümenini ele almak kâfidir.
Şimdi anlıyorum ki değilmiş.Yollar görünmez kayalarla doluymuş. Onlara çarpmamak lazımmış. Daha fenası gizli cereyanlar varmış ki insan onlara kapıldığı zaman yolun değiştiğini, gittikçe uzaklaştığını fark edemezmiş... Tâ ki kendisini başka sahillere düşmüş görünceye kadar."


Türk edebiyatının en güzel eserlerinden biri.
Emin Kiraz
Jan 07, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
Büyük ustanın Osmanlı taşrasında bürokrasiye ve aile yaşamına dair önemli tespitler içeren, diğer eserleriyle mukayese edildiğinde oldukça kısa sayılabilecek romanı. Roman yerine uzun hikaye de denilebilir. Değinilen sorunların aradan bir asır geçmesine rağmen farklı şekillerde tezahür etmeyi sürdürmesi de üzerinde ayrıca düşünülmesi gereken bir husus. Çalıkuşu ve Yaprak Dökümü gibi dizisi yapılsa tutar mı derseniz, bence tutar :)
Ege Ertuğrul
May 28, 2016 rated it it was amazing
Bu kitap! Bu kitap başka hiçbir kitabın üstümde bırakamadığı bir etkiyi bıraktı. Karakterler, hikaye, kurgu, anlatım, verilen mesaj, hepsi kusursuzdu. İlk okumamın üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala bu şaheserden aldığım dersler hayatımı ve seçimlerimi etkilemeye devam ediyor. Bitirince aynı insan olmaya devam edemeyeceğiniz kitaplardan birisi. Tekrar tekrar dönüp okuyacağıma emin olduğum bir eser.
Adnan
Jul 03, 2016 rated it it was amazing
Reşat Nuri, tıpkı Çalıkuşu'ndaki gibi okuyucu önlenemez bir kedere mahkum ediyor.

Duygu yüklü bir başka roman, Acımak.
Ailesini uçuruma sürüklediğine inandığı babası yüzünden acıma duygusundan yoksun öğretmen Zehra, babasının ağır hastalığı üzerine yollara düşer ve son ana kadar babasından nefret eder. Babasının bıraktığı günlük, genç kadının önyargısını altüst eder.
Gökçe
Oct 18, 2018 rated it did not like it
Bende çok kötü bir anısı var. Bunda kitabın bir suçu yok belki ama aracı olduğu için nefret ettim. Rahmetli affetsin artık. Yaşasa o da hak verirdi belki 😝😝 Ama neyse güzel bir şeye vesile olacak. Bir okula bağışlayacağım.
Laila
Apr 20, 2018 rated it it was amazing
Shelves: audio-book
Reşat Nuri Güntekin kitaplarını okumak için neden bu kadar geç kaldım? sorusunu sordurtan eser. Öyle bizden; öyle gerçekçi ve hayatımızın içinden, insani duygulara dair tespitler var ki...
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Oldtimer - Klasik...: Acımak - Şubat 2019 Türk Klasiği Okuması 5 50 19 hours, 46 min ago  
 • Kiralık Konak
 • Handan
 • Diyet
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Katre-i Matem
 • Bir Adam Yaratmak
 • Kağnı, Ses, Esirler
 • Sözde Kızlar
 • Aşk-ı Memnu
 • Şimdiki Çocuklar Harika
 • Gulyabani - Gönül Ticareti - Melek Sanmıştım Şeytanı
 • Vatan yahut Silistre
 • Zeytindağı
 • Parasız Yatılı
 • Susuz Yaz
 • Yılkı Atı
Reşat Nuri Güntekin (Istanbul, 25 November 1889 - London, 13 December 1956) was a Turkish novelist, storywriter and playwright. His novel, Çalıkuşu ("The Wren", 1922) is about the destiny of a young Turkish female teacher in Anatolia; the movie was filmed on this book in 1966, and remade as TV series in 1986. His narrative has a detailed and precise style, with a realistic tone. His other signific ...more
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“Memleketin ancak okuyup yazmakla kurtulacağına inananlardanım.” 1 likes
“Hayat böyleydi. İnsanlar ayrı ayrı yollara dağılırlardı...
Bu bir talih ,tesadüf meselesiydi. Niçinini, nasılını sormak beyhudeydi.”
1 likes
More quotes…