Jump to ratings and reviews
Rate this book

Kai Bugge #1

Nattmennesket

Rate this book
André Bjerkes grøssende gode og vittige mordermysterium, der psykoanalytikeren kai Bugges innsikt i det menneskelige sinns gåter leder frem mot avsløringen av en bestialsk knivmorder.

181 pages, Paperback

First published January 1, 1941

71 people want to read

About the author

André Bjerke

108 books58 followers
Jarl André Bjerke was a Norwegian writer and poet. His debut was in 1940 with a collection of poems, Syngende Jord (Singing Earth). He has written a wide range of material: poems (both for children and adults), mystery novels (four of them under the pseudonym Bernhard Borge), essays, and articles. He was known as a master translator, and translated works by Shakespeare, Molière, Goethe, Racine, etc. into elegant Norwegian. A central theme in Bjerke's works, especially his poems, is the longing for childhood.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
39 (20%)
4 stars
90 (48%)
3 stars
46 (24%)
2 stars
12 (6%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 8 of 8 reviews
Profile Image for Adriane.
21 reviews
Read
April 16, 2025
Detektivroman mettet med symbolikk og psykoanalyse. Menneskelige irrganger som kommer til syne i dagen, mellom linjene, og slår ut for fullt om natten. Overraskende morsom med oppblåste arketyper og latterliggjøring av egen sjanger. F.eks. er den fiktive forfatteren Bernhard Borge selv en av hovedpersonene, noe som gir hele boken en selvironisk undertone.
En krim, ja, men først og fremst et morsomt, mørkt og smart forsøk på å løfte den over i noe annet.
42 reviews
June 12, 2017
Jeg har alltid vært veldig fasinert av André Bjerke sine kriminalromaner. I "De dødes tjern" og "Døde menn går i land" er det de supernaturale bakhistoriene som virkelig fanger meg. En god kombinasjon av spøkelseshistorie og kriminalroman i godstolen med en varm kopp te er magisk på høstkvelden. I "Nattmennesket" har vi ikke en spøkelsehistorie som bakteppe. Vi har like fullt en del av Bjerkes øvrige sjangergrep. En gruppe mennesker på ferie på en avgrenset lokasjon. Det psykososiale kontra de fysiske bevis og mange referanser til samtidens populærkultur. Jeg synes det svinger av dialogen og at historien har godt driv. Ikke like minneverdig som de innledningsvis nevnte, men et konsist mordmysterium som enda underholder.
Profile Image for Elbjørg.
62 reviews1 follower
February 21, 2024
Min forkjærlighet for andre Bjerke sine verk kan være en faktor i mine vurderinger. Kanskje er det grunnet hand fabrlaktigr vokabular, hans bruk av psykodynamisk forskning, eller hans beretninger av ommverden som han befant seg i i sin tid. Jeg vet ikke. Alt jeg vet er at jeg elsket denne boken også. Hans egenskap ril å skaoe nye omgivelder bår jeg leser hans skrifter. Denne gangen befant jeg megselv i sengen på en god varm sommernatt med solnedgangen lysstråler skinnende inn gjennom vinduet, till tross for at det var mørkt og kaldt vinteren.
39 reviews
March 11, 2025
Leste denne igjen nå, sikkert over 30 år siden sist. Ok, men liker «De dødes tjern» bedre.

Litt preget av at den ikke er skrevet i dag, men hva gjør vel det? Hadde heldigvis glemt hvem morderen var, men fikk en mistanke underveis.
Profile Image for Afsheen.
1,373 reviews
June 16, 2018
Hva er det som løser en mord gåte, sporene eller det pyskologiske bakteppe ?
Displaying 1 - 8 of 8 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.