Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Tõde ja õigus I” as Want to Read:
Tõde ja õigus I
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Tõde ja õigus I

(Tõde ja õigus #1)

3.91  ·  Rating details ·  2,844 ratings  ·  77 reviews
The book series can be seen as a thorough overview of developments of Estonian society from about 1870 to about 1930; it presents an epic panorama of both the rural and urban societies of that era. Tammsaare's primary conception was that under the then-applicable conditions, reaching a harmony of both truth and justice is impossible, and thus, while many characters will se ...more
Paperback, 495 pages
Published (first published 1926)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Tõde ja õigus I, please sign up.

Be the first to ask a question about Tõde ja õigus I

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.91  · 
Rating details
 ·  2,844 ratings  ·  77 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Tõde ja õigus I
Antonomasia
2019: Now, titled Vargamae, this translation is back in print, and on open market sale for the first time, thanks to Vagabond Voices.

An everyday story of Estonian country folk: the first part of a semi-autobiographical pentalogy considered one of the greatest literary classics of its homeland, it's about a late nineteenth century farming family and their neighbours over the course of around 25 years and 650 pages. Andres is based on the author's father, and Pearu is the bloke next door: an inter
...more
Maria
Dec 07, 2015 rated it really liked it
vaert raamat, täis vaert naisi ja vängeid mehi
Maarja Lünekund
Sep 28, 2020 rated it it was amazing
"Tõde ja õigus" - teos, mis tekitab kooliõpilastes judinaid ja paneb nad kirjandust vihkama. Ei suutnud minagi gümnaasiumi ajal seda mahukat ja väärikat teost läbi lugeda. Austus autori ja teose vastu olid olemas, kuid kui raamatu lugemistähtaeg kukkus, olin ma suutnud läbi hekseldada vaid paarkümmend lehekülge. Mõneti olen õnnelik, et ma tol ajal seda läbi lugeda ei suutnud, sest ma ei oleks niikuinii mõistnud selle teose tõelist sügavust. Ka nüüdki lugedes tundsin vahel, et teose sisu areneb l ...more
Jaagup
Feb 24, 2012 rated it liked it
Nagu keegi ütles, raamat sellest, kuidas inimesed lõputu mullassonkimise nüridusest lolliks lähevad. Olustikukirjeldusena ilmselt hea, kooliõpilaste kirjandusvihkajaks tegemiseks suurepärane, muus osas aga liiga aeglane, pikk ja raskemeelne.
Madli
Mar 20, 2013 rated it really liked it
As others have already written, it resembles about Estonian life. But it's not all of it.
Pearu doesn't just want to tease Andres for the sake of giving him a hard time. He is bored. He wants to play a game with Andres. Andres though doesn't understand it. For Pearu, life is a game. Andres looks at life in a much serious way. He is always looking for truth and justice. And he is surprised about how truth isn't equal with justice. And the way he realizes it is very sad. As everyone once understan
...more
Anna-Maria Prokofjeva
Feb 19, 2021 rated it it was amazing
Nüüd võin ennast tõeliseks eestlaseks kuulutada, kasvõi osaliselt.
Mulle vãga meeldis. Tundsin, nagu oleksin osake Vargamãest ja lõpus sain Andresega natuke kurbust jagada.
Loona
May 27, 2018 rated it really liked it
Vaert raamat tõesti...
Juhan Voolaid
Apr 09, 2019 rated it it was amazing
Tõde ja õigust õnnestus mul koolipõlves mitte lugeda. Tänan selle eest oma kirjandusõpetajat, kes ei tõmmanud mind selle eest liistule ja ei rikkunud mu ilmselt selle aasta parimat lugemiselamust. Toona ei oleks see raamat mind kindlasti kuidagi kõnetanud. Mitte ükski raamat ei suutnud seda siis - vaja oli kõige muuga tegeleda.

Igatahes nüüd kui seda lugema hakkasin, tegin seda suure eelarvamusega -- ikkagi on tegemist "eestlase piibliga". Meie kultuuri tüvitekst, jne jne. Ilmselt ta üks raske nä
...more
Mariliis Tüvi
Feb 03, 2017 rated it liked it
Eesti kirjanik ja semiootik Valdur Mikita on iseloomustanud eestlaste ja "Tõe ja õiguse" kui eestluse ühe tüviteksti suhet järgnevalt: "Rahvas, kelle kõige kuulsam kirjandusteos on viieköiteline sookuivendamise käsiraamat, ei saa olla normaalne – ja ei peagi. Võimalik, et meil on ilmaruumis hoopis üks teine asi ajada." ...more
Laurelin Tengel
Nov 19, 2017 rated it it was ok
Why is life so hard....because you make it hard fool. That's the book. ...more
Daniel
Jan 23, 2020 rated it liked it
alkohol, töö ja koduvägivald - ehteestlaslik lugemine
Alan Teder
Translated Estonian classic in print at last
Review of the English language translation (2019) of the Estonian language original Tõde ja õigus I (Truth and Justice I) (1926)

Review draft in progress

Notes & errata for use in later review:

Vargamäe drops Andres and Pearu's excellent 18 page foreword by Tammsaare Museum director Maarja Vaino and replaces it with a new and shorter (6 page) introduction by Vagabond Voices publisher Allan Cameron.

End of Chapter 3 and ongoing: They continue Andres and Pea
...more
Kertu
Mar 10, 2022 rated it liked it
A depressing story of an Estonian family and their miserable life. But a realistic look back to Estonian history. I feel l like it’s kinda over hyped.
Triibu
Apr 08, 2020 rated it liked it
Kõigest üks kuu kulus "Tõe ja õiguse" lugemiseks. Ma tunnen suurt kergendust, et raamat lõpuks läbi on, sest see oli mul kogu aeg nagu kohustus kaelas. Nüüd saan rahumeeli muid raamatuid lugeda. Märtsis saingi ainult ühe raamatu loetud, aga eks nüüd aprillis võtan ennast käsile.

See on üks raamat, mis jääb kindlasti minuga kaasa käima. Ma leian ennast päeva jooksul liiga tihti mõtlemas nende tegelaste peale. Ehk see läheb varsti üle.

Kõige rohkem meeldis mulle lugeda teoses olevate laste kohta. O
...more
Madli Allikas
Apr 16, 2020 rated it it was amazing
Üks mu uus lemmikraamatutest. Nii lihtne elu kirja pandud tõelise osavusega. Näitab, kui keeruliseks ja raskeks saab lihtsa elu inimene ise mõelda. Lihtne pikk lugemine.
Ann Katarina
Feb 20, 2022 rated it it was amazing
Naersin, nutsin ja ahmisin õhku. Võib-olla just praegu välismaal olles tunnen eriti teravalt, kui palju on selles raamatus mind ennast ja kui palju on minus eestlast.

Ma arvan, et Tammsaare on suurepärane naistetundja. Minu meelest oligi selle raamatu kõige tähtsam liin naiste kannatused, nende tunded ja ohverdused, mida kogu meespere raamatu vältel mikski ei pea. Aga Tammsaare on seda kõike tähele pannud ja oskab selle nii ilusti sõnadesse panna, et kohati mulle tundub, et Anton Hansen tunneb m
...more
Elisabeth
Lugesin uuesti klassika läbi, võrreldes peas seda nüüd värske filmiga. Kooliajasest lugemisest ei mäletanud tõesti peaaegu midagi. Kohati väga depressiivne, muidugi, ja teisalt üsna frustreeriv, kuna mulle Pearu tegelane on karakteriliselt nii vastumeelne ja samastumatu. Seekord tahan terve sarja läbi lugeda, seega tasa ja targu jõuab kaugele.
Lentšik Tiiger Linin
Väga meeldiv oli isegi!
keitlyn
Mar 07, 2022 rated it liked it
Shelves: school-books
honestly it was okay. the beginning was slow but the middle part was even fun with all the drama. i’ve definitely read better books though.
Johannes Lilover
Apr 05, 2020 rated it really liked it
long, very very long.
Martha
Jul 03, 2018 rated it really liked it
Suhtusin alguses sellesse raamatusse kui tüütusse kohustusse, aga mida rohkem ma lugesin, seda rohkem haaras Vargamäe mind endasse. Mul on hea meel, et lugesin seda alles nüüd, mitu head aastat pärast gümnaasiumi lõppu. Gümna ajal poleks ma kindlasti seda lugemist niiviisi nautinud nagu praegu, aga ka praegu jäi raamat minu jaoks veidi aeglaseks ja venivaks. Üldiselt oli vaert lugemine.
Arno Ruusalepp
Jan 05, 2022 rated it it was amazing
Perfektne algus täiuslikule seeriale!
Grethe Antsmäe
Mar 16, 2022 rated it liked it
I liked the realness but for an everyday read it was quite depressing.
Matti
Jul 25, 2011 rated it really liked it  ·  review of another edition
Mahtavaa. Juuri näin raivaajakertomuksia pitää kirjoittaa. On lehmää suossa, on kiusaavaa naapuria, on ojankaivuuta, saadaan lapsia joiden kasvua seurataan, parannetaan maatilaa ja vuodet kuluvat, asiat ja yhteiskunta muuttuvat. Kirjaa on syystäkin verrattu Täällä Pohjantähden alla -trilogiaan. Samaa henkeä, periksiantamattomuutta ja toiveiden täyttymättä jäämistä löytyy molemmista kirjoista. Toki on myös ilon hetkiä, onnistumisia ja kepeää juhlimista. A.H. Tammsaaren lapsikuvaukset eivät saavut ...more
Kaido
Feb 24, 2014 rated it it was amazing
Shelves: classic
Tammsaare on olnud väga kaval raamatu kirjutaja. Ta ei ole Andresesse kirjutanud mitte ühe mehe loo vaid seal on sees rohkemate samal ajal elanud peremeeste rõõmud ja mured. Sama lugu on Pearuga ja Krõõda ning Mariga. Seda ongi paras lugeda sama vanalt kui oli Andres vargamäel tulles - kolmekümneselt. Siis on kõigil olnud juba esimene töökoht, on mõeldud oma kodu soetamisele, laenuvõtmisele ja siis hakkavad tekkima need samad küsimused, mis Andresel.

Miks Tõde ja Õigus kõnetab inimesi ka aastal 2
...more
Siim
Sep 17, 2012 rated it really liked it
Recommends it for: Estonians who aren't terrified of books
Shelves: 2012

The book was interesting. I wasn't expecting it to be enjoyable, due to everyone who's had to read it complaining about it. But some had said that it was difficult but interesting, if only you managed to focus. So I went in with that mindset and wasn't really disappointed.

I was slightly put off by the fact that the book didn't have a real clear buildup-climax-resolution mechanic, instead it was more like a collection of stories in chronological order. Which, actually, isn't that bad. If you th

...more
Piruvi
Apr 11, 2012 rated it did not like it
It is a book that describes quite good the Estonian society. Mostly that everybody wants to be better than their neighbour. I didn't like it because it is full negativity, but it opened up my eyes to look more carefully what is going on around us. Once I talked with my Estonian language teacher about the book and shared the feeling with her, that the older I get the more I realize how true the book is (and that is sad). She said that very few people realize that.
I would also say that is quite b
...more
Richard Sepajõe
Dec 06, 2020 rated it really liked it
Ma olen ülimalt rahul, et ma seda kooli ajal korralikult ei lugenud. Võimalik, et oleksin enda jaoks ära rikkunud.
Siim
Jul 27, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kuulasime selle raamatu läbi koos lastega Euroopas sõites. Võib öelda, et kuulamiseks kulus 5500 km autosõitu. On mitmeid põhjuseid, miks see raamat kuulub kirjandusklassikasse. Ja on mitmeid kohti, kus on tunda tolle aja maaelu raskust. See on mõjus raamat ja väärib iga 10-20 aasta tagant taaslugemist.
Haute Culture Books
Jul 03, 2013 rated it it was amazing

We are happy to tell you that we are going to translate Truth and Justice by Tammsaare in English. But we need your help to complete this project ! Would you like to be a Book Angel ?


http://www.hauteculturebooks.com
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Rehepapp ehk november
 • The Man Who Spoke Snakish
 • Kevade
 • Sügisball
 • The Czar's Madman
 • Toomas Nipernaadi
 • Kuidas elad, Ann?
 • Libahunt
 • Puhdistus
 • Nullpunkt
 • Piiririik
 • Tasuja
 • Carmen
 • Hingede öö
 • Ekke Moor
 • Rikkaks saamise õpik : teadmised rahast, mida Sulle koolis ei õpetatud!
 • Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki (Elav teadus, #4)
 • Apothecary Melchior and the Mystery of St Olaf's Church
See similar books…
50 followers
A.H. Tammsaare, born Anton Hansen, was an Estonian writer whose pentalogy Truth and Justice (Tõde ja õigus; 1926 – 1933) is considered one of the major works of Estonian literature and "The Estonian Novel".

Tammsaare was born in 1878 into a farming family. He attended secondary school in Tartu from 1898 to 1903 and from 1903 to 1905 he worked as an editor at the Tallinn newspaper, Teataja. In Talli
...more

Other books in the series

Tõde ja õigus (5 books)
 • Tõde ja õigus II
 • Tõde ja õigus III
 • Tõde ja õigus IV
 • Tõde ja õigus V

Related Articles

  Cross-genre explorers, history nerds, and recovering English majors will want to spend some time with this specially curated collection...
114 likes · 18 comments
“Rõõmul ja õnnel on maailmas oma osa ja kui nad kaotavad pesapaiga ühes kohas, peavad nad ulualust leidma teises. Rõõm ja õnn on kui rändajad linnud, kes kardavad sügist ja tõttavad kevadele vastu.” 1 likes
“Ega see halba teeks ühti, kui inimene ka inimese eest hoolitseks ja kui mõni loom vahel ka inimese eest mõtleks.” 0 likes
More quotes…