Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu, #1)” as Want to Read:
Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu, #1)
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Oğullar ve Rencide Ruhlar

(Alper Kamu #1)

4.17  ·  Rating details ·  6,351 ratings  ·  312 reviews
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışarıdaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bür gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyo
...more
Paperback, 204 pages
Published 2004 by İletişim Yayınları
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Oğullar ve Rencide Ruhlar, please sign up.

Be the first to ask a question about Oğullar ve Rencide Ruhlar

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.17  · 
Rating details
 ·  6,351 ratings  ·  312 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu, #1)
Yekpeykan
Nov 15, 2015 rated it really liked it
Yoğun ve bir hayli yorucu geçen zalim ( vizeler ) bir haftanın ardından elime geçen ilk fırsatta bitirdim. Bir tavsiye üzerine başlamıştım . Ve sonuç tavsiye çok yerinde olmuş. ( Tavsiye için teşekkürler .)

Düşünün ki beş yaşında bir çocuk Dostoyevski , Oğuz Atay ve çerez niyetine Nietzche yi okuyor. Küçüğümüz o kadar büyük zevklere sahip ki bununla yetinmiyor. Çok geniş klasik müzik repertuvarına sahip. Evde Shostakovich dinleyen kendisinden "kestane , gürgen palamut" diye yırtınmasını bekleyen
...more
Serkan
Adının Albert Camus'dan esinlenildiğini düşündüğüm Alper Kamu hayatımda gördüğüm en zıpır velet. 5 yaşında ama 35 yaşımda benim erişemediğim bir olgunluğa erişmiş, etrafındaki insanların kendisini anlamamasından dolayı onlarla ancak dalga geçerek hayata tutanabilen bir ezber bozucu.

Ezber bozucu diyorum, çünkü Alper Kamu her ne kadar inandırıcı gözükmese de, çocukları bu kadar gerçekçi ve içten ele alan bir kitap okumamıştım.

Küçüklüğümüzdeki o sokak ve mahalle hayatından esintiler bir yana, en ç
...more
Ümit Mutlu
Nov 17, 2015 rated it really liked it
Shelves: turkish, fiction, whodunit
Okuduğum en şirin polisiye belki de -ama salt başkahramanı beş yaşında bir velet olduğu için değil, Alper Canıgüz sayesinde.

İtiraf etmem gerekiyor ki kendisini bugüne dek çok yanlış yargılamışım. Hiç sebepsizce, üslubunun itici ve ukala olduğunu düşünüyordum hep, ya birisi böyle söyledi bana, ya da başkalarıyla karıştırdım. Neden bilmiyorum. Vefakat durumun bununla uzaktan yakından ilgisi yok; ne bir ukalalık, ne de gereksiz edebi kısımlar var. Gerekeni yazıyor Alper Canıgüz. Tatlı Rüyalar da bö
...more
Carleone
Apr 02, 2019 rated it really liked it
3,5’ten 4. Eğlenceli , hareketli , gülümseten bir kitaptı. Tamam kurgu da iyiydi fakat okunması gerekli bir kitap mi? Bilemiyorum..
Ugur
Nov 16, 2012 rated it it was amazing
Beş yaşında bir çocuğun, Alper Kamu'nun, gözünden büyürken nasıl biçimlendirilerek düşünce kalıplarına sokulduğumuzu görmekteyiz. Küçükken hepimiz büyüklerin bizi anlamadığını düşünür, ama biz büyüdüğümüzde de küçüklerin anlamadığını düşünmeye başlarız. Bu kitaptaki karakterimiz de tam bu duruma uymakta. Yaşından büyük düşünebilen ve insanların anlamadığını kısmen kabul etmiş ona göre önlemler alabilmiş bir çocuk.

Kitaba sabah 5 gibi başladım, daha ilk sayfalarda yüzümde tebessüm oluşmasına sebep
...more
Serdar
Aug 10, 2018 rated it liked it
Yüksek puanı ve bir çok arkadaşımın okuması üzerine merak ettiğim, o yüzden alıp okuduğum roman. Açıkçası overrated bir roman olduğunu düşünüyorum, özellikle başkalarının övdüğü "5 yaşındaki çocuğun ağzından hiç beklenmeyen lafları duymak" mevzusu başlarda bana çok itici gelmişti. Hatta hikayenin gelişimine kadar "uff, bir an önce okuyyim da bitsin" gözüyle hızlı hızlı okumaya başlamıştım, detayları es geçerek.. Hatta bu bahsi geçen benzetmeler amiyane tabirle bana "Nevizade'de hatun kaldırmak i ...more
Ahmet
Jan 06, 2016 rated it really liked it
Shelves: türk-edebiyatı
5 yaşında olan Alper Kamu karakterimizin yaşadıkları ve fail-i meçhul bir cinayetin aydınlatılmasını oldukça eğlenceli ve akıcı dille anlatılmış.Kitap beni kendine hemen bağlamayı başardı Alper Kamu şimdiye kadar görebileceğiniz en değişik çocuk karakter hem zeki hem de bir o kadar yaramaz bir afacan.

Başlarda klasik bir polisiye diye düşünüyordum kurgunun zayıf olduğunu düşünüyordum ama sonlara doğru iyi kurtardı.Keyifli vakit geçirmek için okunabilecek bir kitap.Samimiyet,mizah ve absürtlük yük
...more
Tuna Turan
May 29, 2019 rated it liked it
Kitabı okurken başlarda merak içindeydim çünkü olaylar beş yaşındaki çocuğun gözünden anlatılıyordu. Hem de ne çocuk. Büyümüş de küçülmüş. Hem işlenilen cinayeti çözmenin peşinde hem de babasının tayinini engellemeye çalışan. Sonraki bölümlerde biraz zor okunmaya başladım. Özellikle ‘Böyle Buyurdu Zerdüş’ bölümünü hiç anlamadım desem yeridir. Ve cinayetin arkasındaki sır açığa çıkarak kitap bitti. Biraz Murat Menteş tadı aldım kitapta. Bazı bölümler hariç keyifliydi diyebilirim.
Aysegul
Apr 21, 2016 rated it it was amazing
Kitabı henüz bitirdim ve bu kitabı okurken çok fazla duygu değişimi yaşadım. Açıkçası bu biraz uzun bir yorum olacak.
Kitap 1.şahıs ağzından anlatılan bir kitap. Karakterimiz herkesin de bildiği gibi 5 yaşına girmenin çürümeye başlamak olduğunu düşünen ve 4-5 yaş arasında gezinen bir karakter. Açıkçası kitabı okurken 4 yaşında bir çocuk nasıl böyle düşünebilir nasıl böyle tespitlerde bulunabilir diye düşündüm durdum. Kitabın bir kısmına kadar (açıkçası net bir sayfa veremiyorum çünkü e-book olara
...more
Rıdvan
May 25, 2017 rated it liked it
İlk okumaya başladığımda kitaptan nefret ettim. Olamaz böyle bir şey, beş yaşında bir çocuk ve zibidinin yapmadığı bir şey yok. Değil 5 yaşında 55 yaşında olsan o olgunluğa erişemezsin. O kadar boyundan büyük işler peşinde. Bira içiyo ters ters cevaplar veriyo, türlü türlü felsefecileri tanıyo alıntılar yapıyo. Yani hiç ama hiç gerçekçi değil. Ya yazar bizimle dalga geçiyo, yada çok kötü ve yeteneksiz. Başka türlü böyle bir kitap yazılmaz. Hayır hiç mi 5 yaşında olmadık ya da hiç mi 5 yaşında ço ...more
Soner Turgay
Jan 11, 2019 rated it really liked it
Shelves: türk-edebiyatı
Alper Canıgüz geç keşfettiğim ama ikinci kitabını da büyük bir keyifle okuduğum yazar. Yıllardır efsanesini dinlediğim Alper Kamu (büyümüş de küçülmüş tanımlanamaz komik çocuk hafiye) ile de nihayet tanışmış oldum.

Bir mahalle , anne-baba , komşular, komşu kızları , savcı , polis ve de kahramanımızın kendisi absürdlüğün sınırlarını zorluyorlar. Eğlenceli bir dil ve de sona doğru yazarın psikoloji bilgisini dahi eğip bükerek yarattığı bir final.

Şurup gibi okunacak kitaplardan biri bu , 3 vakte k
...more
Cavlan
Jul 26, 2015 rated it liked it
Ne kahkahalarla ağladim ne de hıçkırıklarla güldüm ama eglencelimiydi derseniz evet. Kendi cocuklugunuzun naifligine bir anligina goturecek son bir sayfa da var kitapta. Bir de şu diyalog: "Ben Tanriya inanmam" .  "Bu dogru degil asil Tanri sana inanmiyor" .
Mustafa Şahin
Mar 27, 2013 rated it really liked it
Eğlenceli, kıvrak, enerjik ve çok bilmiş bir kitap. Sonunda Hakan'ın mektubuyla boğazda düğüm bırakarak bitse de geneli itibariyle neşeli. Kitap boyunca verilen onlarca referans da cabası... Alper Canıgüz çok güzel bir iş çıkarmış, eline sağlık.
Mir
Jul 24, 2016 rated it it was amazing
10/10
Arzu Altınanıt
Nov 21, 2018 rated it really liked it
Alper Canıgüz ilk kez okuduğum bir yazar ve kalemini o kadar sevdim ki bu biter bitmez başka bir kitabına başladım. Hem güldüren hem sürükleyen bir polisiye. Kesinlikle tavsiye ederim.
Eda
Jul 30, 2018 rated it liked it
Bu kitaba ne yorum yazsam bilemiyorum çünkü hakkını vererek okumadım. 26 Haziran’da başlamışım ve 30 Temmuz’da bitiriyorum resmen bravo bana 👏🏻👏🏻 Aslında başlarını çok severek ve mest olarak okudum ama ortalarda bir yerde kitaptan koğtum niyeyse. Araya bir ay girdi. Ama sonunu da sevdim o yüzden 4 puan veriyor ve yeniden okuyacaklarım arasına ekliyorum. Doğru düzgün okursam sanki 5 puan verirmiş gibi hissediyorum. Çünkü çok değişik ve ojinal bir kurguydu. Gerçekten çok beğendim. Kısaca konudan d ...more
Zehra
Mar 02, 2013 rated it it was amazing
'Her gün bir kaç saatini divanın altında geçiren,mahallenin delisini ruh kardeşi gören,gırtlağı kesilmiş bir ceset karşısında kılı kıpırdamayan,yirmilik kızlarla ilgili fanteziler kuran,silah ve alkol düşkünü bir velet.Canavarın küçük bir çocuk olarak portresi.' olarak tanımlıyor Alper Kamu kendisini.
Son derece akıcı bir dil ile kaleme alınmış,sürükleyici,okuyucuda heyecan uyandıran bir kitap...
Büyümüşte küçülmüş ,kendinden büyüklere yüreklice meydan okuyan,haklının yanında haksızın karşısında b
...more
Damla Cerrah
May 07, 2016 rated it it was amazing
Uzun zamandır okunacaklar rafımda bekliyordu, çok yazık etmişim. Alper Canıgüz'ün kalemini hayranı olduğum Tom Robbins'e benzettim. Uçarı, komik ama sarsıcı bir yazı dili var.
Baş karakterimizin Alper Kamu'nun bir cinayetin ortasında kalması ve ustalıkla katili bulmasını okuyor gibi görünsekte, Türk siyasi tarihinden de çok güzel göndermeler vardı içerisinde.
Şimdi sıra diğer kitaplarında...
Serenay
Apr 15, 2018 rated it liked it
Okuduğum ilk Alper Canıgüz kitabıydı. Daha önce okuduğum yorumlarda Canıgüz’ün “Emrah Serbes ile Murat Menteş arasında” olduğuna dair bir yoruma rastlamıştım, ki bence bu oldukça doğru bir tespit. Argo kullanımının sıklığı ile dili Emrah Serbes’e yakın olmakla birlikte akıcılık konusunda da Murat Menteş süratine yakın.

Alper Kamu karakterinin yalnızca 5 yaşında olduğuna sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Karakterin 5 yaşında olması hikayeye bir sevimlilik katmış. Zaten okurken de gözümde hep onu
...more
C
Jul 04, 2018 rated it really liked it
Ben şimdi ne okudum ya? Vallaha çözemedim. Aşırı zeki ve kesinlikle çocuğa benzemeyen 5 yaşındaki bir çocuğun bir cinayeti çözmesini okudum sanırım. Ama anlam veremiyorum, bu çocuk nasıl böyle oldu, kafasının içindekilerin anlamı ne, nasıl bir anda vahiy iner gibi cinayetin çözümüne ulaştı? Muhtemelen araya zaman koyup okurken küçük detayları da kaçırdım ama kitabın yarısını bu çocuğu sorgulamakla geçirdim.
Ana karakterimiz hariç diğer tüm karakterler aşırı gerçekçiydi. Yazarın dili o kadar hoşum
...more
Isil
Jan 23, 2012 rated it it was amazing
http://okudumdanoldu.blogspot.be/2011...

Murat Mentes kusura bakmasin ama (duyduguma gore cok yakin arkadasi) Alper Bey'i sanirim daha cok begendim.. Gul gul öldüm kitap boyunca! Neden derseniz, kucuk espirilerdense, anlatimi guldurdu beni. Bazi yerde kara mizah, bazi yerde masumiyet, bazi yerde uzuntu bazi yerde de saflik var. Yine de milyonlarca olasilik icinde kelimelerin o sekilde siralanmasi tek kelimeyle muthis!
Kitap 5 yasindaki bir cocugun agzindan anlatiliyor. Buyumus de kuculmus bir vele
...more
Burçak Kılıç Sultanoğlu
5 yaşındaki kahramanız Alper Kamu kendisini "Her gün birkaç saatini divanın altında geçiren, mahallenin
delisini ruh kardeşi gören, gırtlagı kesilmiş bir ceset karşısında kılı kıpırdamayan, yirmilik kızlarla ilgili fanteziler kuran, silah ve alkol düşkünü bir velet. Canavarın küçük bir çocuk olarak portresi. Yeniden doğmuş Rasputin." olarak tanıtıyor ve cidden bu kelimeler onu anlatıyor.

Çocuk öyle bi felsefe yapıyor, o kadar bilmiş ve keskin zekalı ki herkes sen cüce misin ya da şeytan dölü olara
...more
Ceyda
Mar 27, 2014 rated it really liked it
5 yaşındaki Alper Kamu okuduğum en sempatik kitap karakteri oldu. Absürd bir komedi var kitapta. Psikolog bir meslektaşım yazdığı için de ayrı bir gurur duymakla birlikte kitap içerisindeki yer yer geçen psikolojik terimler ve olgular benim için kitabı daha da keyifli kıldı.
DeeDee
Dec 13, 2012 rated it liked it
5 yasindaki Alper Kamu'yu sevdim ben. Hemen hemen her sayfada tebessum ettim..

Oldukca eglenceli, su gibi okuyacaginiz guzel bir kitap

Emm birde bugune kadar okudugum kitaplar arasinda adimin gectigi tek kitap ozelligine sahip ;))
Burkem Cevher
Mar 22, 2018 rated it really liked it
Dilini çok sevdim kitabın, konu da güzeldi, ama ne yalan söyleyeyim herkesin bayıldığı Alper Kamu karakterini sevemedim. İnandırıcı gelmediği gibi ısınamadım da karaktere. 12 yaşında bir karakter olsa daha inandırıcı olurdu, diye düşündüm okurken. Göndermeler çok güzeldi, saptamalar çok güzeldi. Polisiye kurgu da fena değildi. Ama yine de kitabı okurken ara ara çok sıkıldım. Herkes çok sevmiş Alper Kamu'yu, demek ki benim bu kitabı okurkenki ruh halim kitaba uymamış diyelim.
Gizem
Jun 11, 2017 rated it liked it
5 yaşında bir çocuk Alper Kamu...Dağ Çileği Sokağı'na savaş açan Ömer Cemal Bey Sokağı Kurtuluş Ordusu'nun üyesi,evde Shostakovich dinlerken anaokulunda kestane,gürgen,palamut diye bağırması beklenen,Dostoyevski,Oğuz Atay ve Nietzsche okuyup en yakın arkadaşı Hakan için Oya ile Kaya'yı hecelerine ayıran ve mahallede işlenen bir cinayeti hayali arkadaşı Öztürk ile psikanaliz yoluyla çözen bir çocuk...

Alper Canıgüz'ü tekrar okur muyum bilmiyorum ama özgün bir kalem olduğuna eminim.

"Dünyada düşündü
...more
Suleuzundereblog
Jan 11, 2019 rated it really liked it
“Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.”

En meşhur ilk cümlelerden biriyle başlıyor roman. Alper Canıgüz’ü okumayı seviyorum. Yazarın en meşhur ve en çok okunan romanında beş yaşındaki dedektifimizin bir cinayeti aydınlatmaya çalışmasını okuyoruz. Eğlenceli bir kitaptı ama yetişkin rolü verilen beş yaşındaki çocuğu okumak yer yer beni rahatsız etti. Çok bilmiş çocukları pek sevmem de 😉

https://suleuzundere.blogspot.com/201...
...more
Halit Emin
Feb 07, 2013 rated it really liked it
5 yaşında hayatı keşfetmiş bir filozof, Poirotvari bir dedektif.
Canıgüz'ün diğer romanlarında bayıldığım o absürdlükten daha az içerse de yine çok akıcı, ilgi çekici ve komik bir roman.
Ve hüzünlü bir son..
Böyle bir kitabın sonunda gözlerimin dolacağını tahmin bile edemezdim.
Onur Atay
Jun 03, 2010 rated it it was amazing
Çok akıcı bir yalan.
Bekaranne
Aug 07, 2019 rated it it was ok
Küçücük kitap elimde süründü. Sevmedim. Zor bitirdim. Neden bu denli okur önerisi olduğunu da anlamadım. Tarz bana göre değildi belki. Bitince derin bir ohh çektim.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Oğullar ve Rencide Ruhlar ile ilgili tartışma 16 123 Aug 31, 2013 12:59PM  

Readers also enjoyed

 • Dublörün Dilemması
 • Korkma Ben Varım
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz
 • Ruhi Mücerret
 • Erken Kaybedenler
 • Az
 • Puslu Kıtalar Atlası
 • Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
 • Kinyas ve Kayra
 • Aramızdaki En Kısa Mesafe
 • Tol
 • Aylak Adam
 • Seyrek Yağmur
 • Sinek Isırıklarının Müellifi
 • Müptezeller
 • İçimizdeki Şeytan
 • Anayurt Oteli
 • Piç
See similar books…
831 followers
Türk yazar.
Darüşşafaka Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi psikoloji bölümününden mezun oldu.

Other books in the series

Alper Kamu (2 books)
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)

News & Interviews

  Let your voice be heard! We need your help selecting the best books of the year during the 2020 Goodreads Choice Awards, our 12th annual...
27 likes · 15 comments
“Bazen de saygıdeğer abilerim ablalarım, dünyası yerle bir olur insanın. Hayat, fazla kafa yormadan idare etmeyi sağlayan bütün anlamlarını yitiriverir. En akıllıca saydığınız fikirlerinizin saçmalığını, en içten duygularınızın, yapmacıklığını kavrarsınız. Aslında hiçbir konuda bir fikriniz bulunmadığını, aslında hiç kimseye karşı bir şey hissetmediğinizi ve tüm evrenin de size karşı aynı gaddarca kayıtsızlık içinde olduğunu. Hep gözünüzün önünde durduğu halde o güne dek her nasılsa yok saymayı başardığınız bu gerçeği fark ettiğiniz anda ilahi işleyişi de çözmek üzeresiniz demektir.” 31 likes
“...Sanki her seyin mantiksizligina kendini ikna edebilirse,yasananlari gercek olmaktan cikarabilecekti.” 26 likes
More quotes…