Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “İçimizdeki Şeytan” as Want to Read:
İçimizdeki Şeytan
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

İçimizdeki Şeytan

4.34  ·  Rating details ·  10,579 ratings  ·  482 reviews
"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ...more
Paperback, 268 pages
Published September 2014 by Yapı Kredi Yayınları (first published 1940)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about İçimizdeki Şeytan, please sign up.
Popular Answered Questions
Sena Merhaba! Buradan veya başka bir yerden satın alıp okuyabilirsiniz:
https://www.amazon.com.tr/%C4%B0%C3%A...

Azerice: …more
Merhaba! Buradan veya başka bir yerden satın alıp okuyabilirsiniz:
https://www.amazon.com.tr/%C4%B0%C3%A...

Azerice: https://www.goodreads.com/book/show/2...(less)

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.34  · 
Rating details
 ·  10,579 ratings  ·  482 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of İçimizdeki Şeytan
İntellecta
May 11, 2018 rated it really liked it
İçimizdeki Şeytan cumhuriyetin ilk yıllarının Türkiye'sindeki toplumsal ve siyasal sorunları çok iyi tahlil etmiş bir Türk edebiyatı klasiği. Bir hakikat arayışının içinde kaybolup bir yere ulaşamayınca herşeyi içindeki şeytana bağlayan bir "aşk adam"ı ile 1940'ların gözde ideolojisi olan faşizme gönül vermiş kişilerin psikolojik çözümlemelerle dolu öyküleri, çelişkileri ve iç hesaplaşmalarını olağanüstü bir dille anlatmış Sabahattin Ali. Kesinlikle okunmalı…
huzeyfe
Feb 17, 2014 rated it it was amazing
Sebahattin Ali'nin okuduğum ikinci romanı. Kürk Mantolu Madonna kısa ve hoş bir roman/novella idi. Bu kitap ise daha derin ve daha vurucu geldi diyebilirim. Daha güzel demek biraz zor zira her iki kitap da birer başucu kitabı.

Bu kitabın geniş bir değerlendirmesini yapmak lazım ama buna pek vaktim müsait değil. Şu kadarını söylemek istiyorum. Büyük yazarları büyük yazar yapan şeyleri net bir şekilde gördüm. Bu kitapta geçen olaylar öyle aman aman şeyler değil belki ama karakterleri ve onların iç
...more
Yakup
Oct 25, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Yaşam kaderden değil, kararların ince labirentlerinden oluşur. Ve adım adım bir paradoksa dönüşerek başınızı döndürür. Bu roman hakkında söyleyeceklerim bu kadar.
Kamer
Sep 17, 2012 rated it liked it
Shelves: turk-sh
Sabahattin Ali'nin sanırım kendi kafasının içinde olan her şeyi olabildiğince açıkça anlattığı tek eser bu olmalı.

Her ne kadar diğer kitaplarında da kendinden ve anlayışından bazı bazı izler görsek de, Sabahattin Ali'nin "hastalıklı umutsuzluğu" işte tam da bu kitapta kendine fiziksel bir beden ediniyor kanımca.

Okudukça hak veriyor insan cümlelere, evet diyor, "Evet! İnsanlar delirmiş, insanlar hatalı, insanlar kötü!" ama Romain Gary'nin Uçurtmalar'ında da dediği gibi, bir yandan buna hak
...more
tyranus
Aug 16, 2015 rated it it was amazing
İstemediğimiz şeyleri yapınca, kendimizi avutmak ve vicdanen rahatlamak için kendimizce haklı bir sebep uydururuz; kimileri bu sebebe bahane der, kimileri avuntu, kimileri acizlik der; Sabahattin Ali ise "içimizdeki şeytan" demiş.
Gerek Ömer ve Macide'nin iç dünyasının, gerekse toplumsal yapının ve ilişkilerin en ince detaylarına kadar kusursuz işlenişi, Sabahattin Ali'ye duyduğum hayranlığın haklı sebeplerinden yalnızca bir tanesidir.

Kitapta, nihal atsız ve peyami safa'ya göndermeler
...more
Cem
Feb 17, 2018 rated it it was amazing
Hamtaşı yontmak kolay değil. Çaba ister, çalışkanlık ister, en başta da niyet ister. Bazen isteseniz de hamtaşınızı yontamazsınız, Ömer gibi... İrade gerekir çünkü. İrade bazı insanlara verilmiştir, bazılarına ise verilmemiştir. İster inanalım, ister inanmayalım, bazı insanlar için imkansızdır bu. Onların taşları ya çok serttir yontulamayacak kadar; ya da killi, kumludur, şekillenmeye müsait değildir, veya yapısında yontulmaya imkan vermeyen, gözle zor ayırdedilen kılcal damarlar vardır. Bu ...more
Semih Eker
Jan 10, 2016 rated it it was amazing
Shelves: kütüphane
İnsanın en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayulleridir. Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır.
Neslihan
May 08, 2018 rated it liked it
Sabahattin Ali'ye, onun bilgisine, felsefi görüşüne, ruhunun inceliğine, bu kitabın ana karakteri Ömer'in düşüncelerine ve sözlerine verdiği derinliğe, psikolojik tahlillerine hayran kaldım.
Kitabın başları benim için merak uyandırıcı, sürükleyiciydi. Fakat bir zaman sonra sıkılmaya başladım. Her şey tekrar ediyormuş hissine kapıldım. Kitabı bir kenara koyup düşünmeye başladım ilk yarıyı geçtikten sonra, tutunacak pek bir şey bulamadım, bu fena halde canımı sıktı. Öyle ki kitabın sonlarında yer
...more
Erdinç
Oct 29, 2017 rated it it was ok
Kürk Mantolu Madonna romanından hoşlandığımı, bu kitabın belki yalnız sonuyla beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemiştim. Ve özellikle okuduğum öykü derlemelerinden ötürü Sabahattin Ali’nin nazarımda ciddi de bir kredisi vardı. İnternette çok sık övüldüğünden olacak, İçimdeki Şeytan’ı da okumak istedim. Kitaba başlamadan önceki beklentim açıkçası bizi insanın karanlığıyla daha sıkı bir tanışıklığa iten, daha ciddi ve derinlikli bir eserdi. Bir defa bir devlet dairesindeki ezik memura Türk ...more
Özgür Tekin
Dec 05, 2012 rated it liked it
Bir önceki okuduğum Sabahattin Ali romanı "Kürk Mantolu Madonna"ya kıyasla daha derli toplu bir roman. Belli bölümleri okurken işte roman böyle yazılır diye düşünmüşken finalde kitabı elimden iyi bir izlenimle bıraktığımı söyleyemem.

Ömer'in aşkını dillendirdiği bir bölümde çakma bir Shakespeare okuduğumu fark ettiğimde bunu bir çeşit mizah olarak değerlendirip gülümsedim.

İçimizdeki Şeytan başlığı bu kitap için bir iki beden büyük gelmiş. Karakterlerin kötülüğü insanı ürpertecek derinlikte
...more
Huseyn Ahadzade
Jul 10, 2015 rated it it was amazing
Shelves: turkish, 2015
İlk öncə söhbət Sabahattin Ali'dən gedirsə, orda durmaq lazımdır :) Qələmi bu qədər insan ruhunun dərinliklərinə enən ikinci yazar ilə hələ ki, "tanışlığım" yoxdur. "Kürk mantolu madonna" qədər uğurlu bir əsərdir. Daha çox təəccüblənməməyimin səbəbi, Teodor Drayzer'in "Kerri bacı"sını xatırlatmasıdır. Hardasa kitabın 80% adı çəkilən əsərə bənzəyir. Amma bunu daha doğma hiss etdim (Türk olduğumuzdan, hadisələr İstanbulda cərəyan etdiyindən bəlkə də).

Yazarın ən çox bəyəndiyim tərəfi işıq
...more
Açelya
Jul 30, 2016 rated it it was amazing
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Perihan
Oct 27, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
"İçimizde şeytan yok... İçimizde acizlik var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey :
hakikatleri görmekten KAÇMAK itiyadı var."
(250. sayfa)


Kitabı az önce bitirdim ve düşündüm bu kitap için nasıl cümleler kurabilirim... Aklımda bir sürü cümle sıraladım. Sonra baktım hiçbir cümle bu kitabı anlatacak güce sahip değil.
Ömer, Macide, Bedri bir de
İsmet Şerif...
Bu karakterler mutlaka tanınmalı, kapana kısılmışlıkları okunmalı.
Ufuk açacak bir kitap hele
...more
Mustafa Şahin
Mar 22, 2012 rated it it was amazing
Bir arkadaşla dertleşir gibi okuyabileceğiniz bir Sabahattin Ali eseri, çok beğendim.
Sinem
Jan 18, 2012 rated it it was amazing
Shelves: favorites
son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biri. Kürk Mantolu Madonna'nın yanında esamesinin okunmaması konusunda baya şaşkınım. zira bu kitap Madonna'yı beşe katlar. karakterler üzerinden o kadar güzel insan ve toplum tahlili yapmış ki hayran kaldım. çeşitli yollarla tanıdığımız, hayatlarına tanık olduğumuz ve anlam veremediğimiz ne kadar insan varsa bu kitapta. kendi varoluşunu ve toplumu düşünmek için zihin açıyor bu kitap. özellikle kitabın son 15 sayfası muazzam.
Hakan Yaman
Jan 08, 2016 rated it liked it
Nikos Kazancakis, “El Greco’ya Mektuplar” romanının bir yerinde, “Mucize gerçeğe toslar, bir delik açar ve içeri girer,” diyor. Belki de bu nedenle gerçek hayatta olan mucizeler, bizi kurmacadakiler kadar şaşırtmaz. Kurmacada tesadüflere, mucizelere çok yer verdiğinizde, şayet bir masal, fantastik bir roman ya da büyülü gerçekçiliğin büyüsüne kapılmış, gerçeküstü bir roman yazmıyorsanız, romanınızdaki rastlantıların okura inandırıcı gelmeme riski her zaman vardır. Bu yüzden kurmaca çoğu zaman ...more
Seda
Jun 26, 2018 rated it really liked it
Shelves: türk-edebiyatı
"Bir insanın bütün varlığı ile, karmakarışık ruhu, esrarı çözülmemiş vücudu, arzuları, itiyatları, ihtirasları, hülasa her şeyi ile size teslim olması, size iltihak etmesi ne muazzam şeydir!"

"...Fakat içimizde, bizim "ahlak" tarafımızda hiçbir şekilde münasebete geçmeyerek hadiseleri muhakeme eden, neticeler çıkaran ve tedbirler alan bir "hesabi" tarafımız vardı ve lafta değilse bile fiilde daima o galip çıkıyor ve onun dediği oluyordu."
Khumar Musayeva
Jun 18, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
İlk dəfə bir yazıçı bu qədər təsir edə bildi mənə. Düzdü çox kitab oxumamışam indiyə qədər, amma yadıma gəlmir ki, hansısa kitabı oxuyanda gözlərim dolsun. Sabahattin Alini gec tanıdığım üçün biraz heyfislənsəm də hələ oxumadığım bir çox roman, hekayə və şeirləri yadıma düşəndə həyəcanlanıram. Yaxşı ki, gec də olsa tanıdım Sabahattin Alini. Məncə pis kitab deyə bir şey yoxdur. Sadəcə yanlış zamanda oxuduğumuz kitab var. Və mən bu kitabı ən doğru zamanda oxudum.
Betül Özlem
Aug 19, 2017 rated it really liked it
4,5
Çok güzeldi. İçinde altını çizmek istediğim ve derin düşünceler içeren bir kitaptı. Sabahattin Ali'nin yazım stiline bayılıyorum, sizi alıp başka diyarlara götürüyor, düşünce seline kapılıp gidiyorsunuz. Çok akıcı, sürükleyici bir kitaptı. Kürk Mantolu Madonna kadar sevemesem de Sabahattin Ali'nin kaleminden belli olan bir kurguya ve derin karakterlere sahip İçimizdeki Şeytan. Türk edebiyatından şu ana kadar fazla kitap okumasam da Sabahattin Ali gibi yetenekli yazarları okuyunca Türk
...more
Eylem T
Feb 17, 2015 rated it really liked it
İçimizdeki Şeytan, ana karakterler Ömer ve Macide'nin ilişkisini ön plana alıp, iki karakterin iç sesleriyle, kendi iç çekişmelerini çok başarılı bir şekilde tarif etmesinin yanında, dönemin politik ve edebi çevrelerinden birinin de tahlilini ayrıntılı bir şekilde yapıyor.Milli duygularla yola çıkıp aslında güce ve paraya tapan bu kesimi tahmin etmek hiç de zor değil.

Kürk Mantolu Madonna ile içerik farkları olduğu muhakkak(İçimizdeki Şeydan çok daha dolu o anlamda) ama ben iki romana da aynı
...more
Onur B
Sep 21, 2019 rated it it was amazing
Omer has been going to discovered devil of his inside at first whenever he hear the died the father of Macide. Meantime Macide is going to have an adventure with her piano teacher eventhough this event will be continue at her future life. One day Macide received information that concealed from her and at the same time Omer starts to approach to Macide. After this approach Macide and Omer starts to be together, at the same time Omer wants to get ride of his former friends and habits but he can ...more
Kaya Heyse
Nov 04, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Sonunda Sabahattin Ali okudum. Biliyorum, çok geç kaldım. Biliyorum, hepiniz okudunuz. Ama ne yapayım işte, bugüne kısmetmiş.

Okurken şoke oldum desem yeridir. 1940'ta yayınlanan İçimizdeki Şeytan'ın bu kadar etkileyici bir roman olabileceğini tahmin etmiyordum. Hikaye, yoksulluğun ve parasızlığın esir aldığı bir aşkın, filizlenemeden ölmesini anlatıyor: Ömer ve Macide'nin zorunluluktan doğan aşkları... İlişkiyi mahveden tabi ki Ömer; İçimizdeki Şeytan'ın kim olduğunu da zaten okurken
...more
Umut Çalışan
Mar 12, 2017 rated it liked it
Her dönem romanı gibi, ülkemizin bugünkü günlerine bir köprü olma niteliği taşıyor. Baktıkça, okudukça şaşırıyorsunuz. 1940 yılından bu yana (kitabın ilk basıldığı yılı, yazıldığı yıl olarak kabul ediyorum) toplumun çarpık ahlak anlayışı, bu anlayışla şekillenen mahalle baskısı, torpil, rüşvet, adam kayırmacılık, bankamatik memurluk, -günümüzdeki karşılığı ile - insanların like alma hevesi, yeteneksiz şairler ve komedyenler, edebiyatın, sanatın ve müziğin yozlaştığına dair sohbetler… Yahu ...more
cansung
Oct 31, 2017 rated it really liked it
İçimizdeki Şeytan'ı okurken aklıma ekseriyetle liselerde edebiyat derslerinde yapılan tartışmalar geldi: Sanat, sanat için midir? Sanat, toplum için midir? Sabahattin Ali söz konusu olunca "Tabii ki toplum içindir." diye ateşli şekilde savunası geliyor insanın Çok duru bir kalem, çok net mesajlar bana kalırsa. En azından ben okurken iddia edildiği üzere politik kaygı göremedim. Çalkantılı bir hayat, şaibeli bir ölüm.. Eserleri de hem gidişatına, hem de sonuna uygun sanki hayatının. Derler ki ...more
Méryl
Aug 08, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
"İnsanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır."
Kübra Yağmur Aslanhan
... Buna içimdeki şeytan diyordum; müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması...

Bu bile kısacık alıntı bile ne çok şey anlatıyor aslında...

İşin doğrusu Sabahattin Ali uzun bir süredir okumak istediğim ancak bir türlü elimin varmadığı bir
...more
Nihan
May 06, 2018 rated it liked it
Shelves: oldtimer-grubu
Karakterlere ve yazarin anlatım tarzına bir türlü ısınamadım. Cümlelerin derinliğine tabi ki laf edemeyiz ama sevemedim ben bu hikayeyi.
Mectua
Jun 07, 2019 rated it it was amazing
karakter tahlilleri çok iyi yapılmış. anlatılmak istenen çok iyi anlatılmış ve duygular güzel iletilmiş. okurken zaman zaman durup kendinizi sorgulamanıza neden olabilecek bir kitap. herkesin okurken kendinden bi’ şey bulabileceğini düşünüyorum.
Serpil
Aug 22, 2017 rated it it was amazing
Sabahattin Ali'nin hayat hikayesini okuduktan sonra bu kitabi okumak çok daha keyifli ve anlamli oldu.. Mükemmel bir kitapti..
Kardelen
May 26, 2016 rated it really liked it
"İnsanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir."
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »

Readers also enjoyed

 • Aylak Adam
 • Serenad
 • Olağanüstü Bir Gece
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
 • Amok Koşucusu
 • İnsan Ne İle Yaşar?
 • Kardeşimin Hikâyesi
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Puslu Kıtalar Atlası
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Huzursuzluk
 • Anayurt Oteli
 • Yaban
 • Tutunamayanlar
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
 • Chess Story
 • Son Ada
 • Otomatik Portakal
See similar books…
1,569 followers
Sabahattin Ali (February 25, 1907 – April 2, 1948) was a Turkish novelist, short-story writer, poet, and journalist.

He was born in 1907 in Eğridere township (now Ardino in southern Bulgaria) of the Sanjak of Gümülcine (now Komotini in northern Greece), in the Ottoman Empire. He lived in Istanbul, Çanakkale and Edremit before he entered the School of Education in Balıkesir. Then, he was transferred
...more
“İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...” 91 likes
“Birbirimize rastlamadan evvelki hayatımız sahiden birbirimizi aramaktan başka bir şey değilmiş... Ne aradığımızı bilmeden aramak... Şimdi içim rahat, aradığını bulan ve başka bir şey istemeyen biri gibi sükunet içindeyim... Dünyada bundan büyük bir saadet olur mu?” 74 likes
More quotes…