Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri” as Want to Read:
Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri

4.12  ·  Rating details ·  2,669 ratings  ·  75 reviews
Cesaretini topladıktan sonra bu kitabı alıp inceleyen Aptülzeyyat, onun Dünya Tarihi adlı bir eser olduğunu gördü. Bir kitaptaki metafizik uykusundan uyanan hayalet, aynı uykuyu bir başka kitapta sürdürmeyi uygun görmüş olmalıydı. Atlattığı onca vartadan sonra harap ve bitap düşmüş olan Aptülzeyyat, o sıcak odada döşeğine kıvrılarak sızdığı vakit, rüyasında kendisini tıpkı ...more
Paperback, 1st, 245 pages
Published February 1st 1998 by İletişim Yayınları (first published 1998)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri, please sign up.

Be the first to ask a question about Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.12  · 
Rating details
 ·  2,669 ratings  ·  75 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri
Ahmet
May 13, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: türk-edebiyatı
İhsan Oktay Anar kendine has üslubu ile gene kalemini konuşturmuş.Bence Türkçeyi en iyi kullanan yazarlarımızdan biri. Hikayeler birkaçı dışında oldukça sürükleyici ve ilginç.2'şer korku,din,aşk,cennet temalı hikayeden oluşuyor.
En sevdiğim hikayeler:Ezine canavarı,Dünya tarihi ve Gökten gelen çocuk(superman'in hikayesini Anar'ın hayal gücü ile bambaşka bir şekilde okuyoruz.En eğlendiğim hikaye buydu.)

"Çirkinliği görenler çirkindir belki, hem dünyayı korku duygusuyla değil, güzellikle
...more
Özlem Güzelharcan
Bu kitabın bende ilginç bir hikayesi vardır ve yeri ayrıdır.

Çok korktuğum, hatta öleceğimi bile aklımdan geçirdiğim bir anda, tamamen alakasız bir ortamda, yanımdaki tek kitaptı Efrasiyab'ın Hikayeleri ve çantama alırken kitabın konusu hakkında pek bir fikrim yoktu açıkçası. Sadece daha önceden Puslu Kıtalar Atlası'nı okuyup sevdiğim için yanıma almıştım kitabı. Yaşadığım korku ve panik anında, dikkatimi dağıtmak için kitabı elime aldığımda okuduğum ilk cümle "Ölümün soğuk nefesini ensemde
...more
Peri Kitapları
Sep 02, 2015 rated it it was amazing
"Kavuşunca meşk, kavuşamayınca aşk olduğunu söylerler. Sevgisini kalbinde taşıdığı sürece, herkes ona kavuşmuş demektir bana göre. "


Geçen yaz okuduğum zengin mi zengin kelimeleriyle , verdiği tarihi bilgileriyle, bana gizemli bir dünya sunan bu kitabı çok sevmiştim.

Kitabın konusuna gelince ; "Seninle , verdiği zevk dışında hiçbir amacı, kuralı ve şartı olmayan bir oyun oynayacağız, bir konu seçip , birbirimize hikayeler anlatacağız. Her hikayen için , senin bir saat yaşamana izin vereceğim."
...more
Gencay Doğan
Sep 28, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
sırasıyla korku, din, aşk ve cennet kulvarlarında ikişer hikaye dinlediğimiz inanılmaz kitap.

kitabın inanılmaz oluşu anlatılan hikayelerden değil, hikayelerin ana kahramanlarının kitabın içinde farklı farklı anlarda karşımıza çıkışından.

kimi batılı hikayeleri bambaşka şekilde yorumlayıp göndermeler yapması, uzun ihsan’ın peşinde gezdikleri mahallelerin isimlerinin aslında cennetin katları olması detayları inanılmaz masalsı bir keyif verdi. ihsan oktay anar’a olan saygımı göklere çıkarttı.

...more
Ugur
Nov 16, 2012 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Efrasiyab’ın Hikayeleri’ni Amat’ın hemen ardından okudum, arada çok bariz bir üslup farkı var. Amat’ı okumak ne kadar zor olduysa Efrasiyab’ı okumak o kadar kolay oldu. Okuması daha kolay ve sembollerin bu sefer dini olgulardan daha çok popüler kültür ile ilgili olması ve dilinin biraz daha basit tutulması sanırım buradaki önemli etkenlerden.

Konunun hemen başında karşımıza ölüm çıkıyor ve zamanı gelen insanların canını almak için yanlarına gidiyor. İlk gittiği karakter ile konuşurken, karakter
...more
Gulen
Aug 02, 2012 rated it it was amazing
Bu kitap bende hep budist imam ile hatırlanacak ve ne zaman aklıma gelse yüzümde bir gülümseme oluşacaktır.
Sirinasilayan
Sep 15, 2019 rated it really liked it
Shelves: birlikteokurlar
Yazarla tanıştığım ilk kitabı, hayal gücünüzü renklendirecek, yeri geldiğinde güldürecek ya da hüzünlendirecek hikayelerle süslü. Çocukluğuma gittim masalsı tadıyla; zaten çocukluktu herşeyin özü.
Davut
Nov 28, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Yabancı masallara yerli uyarlamalar. Okuması hoş eğlenceli bir eser.
Doğukan Şık
Jan 29, 2016 rated it really liked it
Bu kitabı İhsan Oktay Anar değil de başka biri yazsaydı daha çok beğenirdim. Ancak Anar'ın o muhteşem diline alıştıktan sonra bu kitap çok basit geldi. İçinde çok güzel hikayeler var ama çok kötüleri de var. Kitapta en sevdiğim kısımlar Ölüm ile Cezzar Dede'nin konuşmalarıydı. Ayrıca buradan Ölüm'e "Müşkül durumda olduğum için söylemiyorum ama, yine de delikanlı birine benziyorsun. Yeminler olsun samimiyim. Vade gelmiş, ömür bitmiş; can, hayat, bütün bunlar fasa fiso." diyen abiye saygılarımı ...more
Sezgi
Mar 20, 2018 rated it really liked it
İhsan Oktay’la sonunda tanışabildim. Okuma listemde olan fakat ertelediğim bir kitapla başladım. Bu hikâyelerin dünyasına giriş yaptığımız kitapta güldüm, hüzünlendim, anlamlı buldum, bazen yazarın kendinin de beğenmediği yerlerde durakladım fakat akıcı, güzel bir kitap okudum. Yazar konu bulma sıkıntısı çekmediğini bu kitapla göstermiş sanırım çünkü hikâyelerin birkaçı başlı başına bir kitap olacak nitelikteydi. Güzel bir tebessüm bıraktı sonuyla. ...more
Umut Komleksiz
Mar 04, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Galiz Kahraman, Yedinci Gün, Suskunlar ve Amat'tan sonra okuduğum beşinci İhsan Oktay Anar romanı olan Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri, okuduğum bu beş kitap arasında en zahmetsiz tükettiğim kitap oldu. Yazarın üslubunu olabildiği ölçüde özümsememin de bu durumdaki katkısı yadsınamaz. Lakin, içe içe geçmiş pek çok hikayenin dıştaki lineer akış içine güzelce yedirilmesi ve egzotik kelimelerin kullanımının azami ölçüde tutulması bu kitabın ister istemez en beğendim İhsan kitabı haline gelmesini sağladı.
...more
Sinem
Jan 07, 2012 rated it liked it  ·  review of another edition
daha önce okuduğum Anar kitaplarından kat kat kötüydü yahu. Yazarın öykücülüğü, dili yine iyi ama anlattığı şeyler çok tırt. Bana sanki bu minik hikayelere roman olarak başlamış ama bir türlü devamını getirememiş de elindeki yarım öykülere bir çerçeve çizip, süsleyip kitap haline getirmiş gibi geldi.
Bir de dünya çapında bilinen iki hikayeyi kendisine göre yorumlayıp yazması enteresan olmuş. Ben genel olarak sevemedim.
Büşra
Nov 05, 2012 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2015, favorites
İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası'ndan sonra okuduğum ikinci kitabı Efrasiyab'ın Hikayeleri.Okumaktan yine büyük keyif aldım;okurken de bir yandan yazarın dünya görgüsüne,ülke gözlemlerine ve Türkçesine hayran kaldım.
Aslı Can
Yorum yapmak istiyorum ama yorgun ve hastayken kafamı toparlayamıyorum. Kitabı tanıyıp anladıkça daha çok sevdim. Başlarda çok yüzeysel gelmişti İhsan Oktay Anar'a göre ama zamanla, okudukça derinleşti benim için.

Yine hayal gücü çok yüksek bir kitap ama anlatılan öyküler yer yer fazla detaylı geldi. Masallardan ve çok bilinen kahramanların hikayelerinden de ilham almış anlaşılan. Süperman yorumu bi harikaydi :)
Aleksandrina
Bundan sonra bana "Zeynelbidin" denmesini isteyeceğim valla, son zamanlarda kendime en yakın hissettiğim karakter oldu kendisi :D
Volkan Albayrak
Jun 14, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Serbest çağrışım : inception

Seher Kaya
Ölüm ve Cezzar Dede aralarında geçen konuşmalara bayıldım. Fakat aradaki hikayeleri okurken çok sıkıldım. Kısa hikaye okumayı nedense hiç mi hiç sevmiyorum.
Gözde Türker
Jun 20, 2017 rated it really liked it
Efrasiyabın Hikayeleri, içinde farklı temalardan farklı hikayeler barındıran, kimi hikayede korkutan, kiminde güldüren, kimindeyse hüzünlendiren bir kitap. Puslu Kıtalar Atlası ve Kitab-ül Hiyel'den farkı bence daha masalsı olması, özellikle de sonunun. Ayrıca didaktik olma özelliği de daha baskın bana göre. Bununla birlikte diğer iki roman kadar etkileyici, akılda yer edici bir kurguya sahip.
Sitting Panda
Aug 28, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Gelin öncelikle kitap tanıtım bültenine bakalım;

"Çok uzak zamanlarda değil, günümüzün otuz, bilemediniz elli yıl öncesinde, üstelik hep "ülkemizde" geçiyor Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri. Ancak... Sanki o zamanlardan ve o mekânlardan değil de, başka zaman ve mekânlardan, hatta başka dillerden aşina olduğumuz hikâyeler... Yani, Puslu Kıtalar Atlası'nı ve Kitab-ül Hiyel'i okumuş olanların tahmin edebilecekleri gibi, üzerine söz söylemesi zor, "içine dalması" keyif verici kitaplardan: Estetik'le oyun'un,
...more
НОХЧО
Aug 23, 2014 rated it really liked it
Shelves: turkish, novel
Kitabın ana kurgusu güzel ancak içinde anlatılan hikayeler hem çok sıradan hemde çok basitti.

Spoliler içerir.

Ana kurgusundan kasıt Ölüm'ün yeryüzünde milletin ensesine soğukça üfürüp onun canını alması gibi. Daha sonra canını alacağı Dede ile sürekli hikaye anlatması ve aradığı hedef Uzun İhsan yani aslında ilk iki kitabında olduğu gibi yazarın kendisi. Yazar kendisini kitaba koyup Ölüm'ün kendisini araması, yazarın ismi her çıktığında tebessüm ettiriyor.

Ancak kitap o kadar basit değil. Mesela
...more
İdil
Aug 13, 2012 rated it it was amazing
Shelves: türk-edebiyatı
"..kavuşamayınca aşk, kavuşunca meşk olur..." bir de, "gülümseyen herkes cennete bakıyordur.." bu iki cümleyi hatırama işledim hayatımın zorlu dönemecinde.

Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası"ndan sonra büyük bir keyifle ve özenle okuduğum kitabıdır Efrasiyab'ın Hikayeleri. Öyleki çok düşüncelere daldım, hayaller kurdum ve kelimelerdeki ahenk ve zarafetin içinde adeta ruhum dinlendi.
Bu kitabı İzmir yolunda otobüste, Alsancak Tepecik Hastanesinin koridorlarında, İzmir otellerinde, Antalya uçağında ve
...more
Ismail Ersoy
Keyifle okudum!
Bir hikayeden diğer hikayeye ne zaman geçtiğimin farkına bile varamadan, son derece sürükleyici bir şekilde okudum. Zannımca gerçekten ince düşünülüp, sıkı kurgulanmış hikayelerde, doğu-batı sentezi ile melez bir tarz yaratıldığı ve bunun da gayet başarılı olduğu ortada. 20. yüzyıldan sonra Batı anlatılarında popülarite anlamında doruk noktaya ulaşan vampir, kurt adam, kont drakula gibi genellikle gotik tarzda işlenen figürlerin, bu kitapta tamamen yerlileştirip, fantastik
...more
Azelea
Dec 16, 2012 rated it it was amazing
İhsan Oktay okumak biraz zordur ya da bana öyle gelir. Vaktinin bol, keyfinin de yerinde olması gerek ki, kitaptan başka düşünecek şeyin, kitaba dalmaktan başka çaren kalmasın. İşte ben de öyle yaptım ve hatta bir cumartesi günü elime aldığım bu büyülü kitabı neden daha önce okumamışım diye hayıflandım. Kitabının adınının Efrasiyab'ın hikayeleri olduğuna bakmayın, hikaye değil masaldır okuyacaklarınız! İçinde Kaf Dağı bile var, daha ne olsun? :) Ölüm'ün Cezzar Dede'nin canını almadan önce ona ...more
Akin
Nov 21, 2015 rated it really liked it
...Ölüm bozulmuştu. Çünkü ona göre bir ruhu kasıp kavuran fırtınaların dinmesi, dugusuzluk ve kayıtsızlıkla sonuçlanırdı. Bu yetmiyormuş gibi ihtiyar, sözlerine şunu ekledi:
- "Zaten cennet de budur!"
Sanki beklemediği bir şey daha işiten Ölüm'ün dikkatle baktığı ihtiyar, şu son sözü söylemeden edemedi:
- "... ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir."
Bunun üzerine Ölüm, bin yıllardan sonra ilk kez yutkundu.
Randomsummer
Jul 06, 2013 rated it liked it
For some reason i always tend to compare his books with Suskunlar as it was the first Ihsan Oktay Anar book i've read. In my opinion It'd be a better set up if the author just presented the stories and keep the filler stuff (old guy and the angel of death incompetently following a guy through a city) out of the book. Some of the stories were compelling but some were morbidly boring.
Icten keskin
Apr 05, 2011 rated it it was amazing
"bakraçtaki suyun sathında kendi aksini görmüştü. suyu değil, sanki kendi aksini içen adam, bütün ilmini unutmuş, ama sonuçta kendini bilmişti. bu ise onun bilmesi gereken, zaten yegane şeydi."
Didem
Sep 06, 2012 rated it liked it
ihsan oktay anar bitmeyen kitap yazmış resmen 242 sayfayı 1 ayda ancak okuyabildim. buna rağmen ilginç bir biçimde güzel bir kitaptı.
Cem
Aug 26, 2012 rated it really liked it
Yazarin buyuleyici bir uslubu var
Mecit Demirel
Oct 05, 2017 rated it it was amazing
İhsan Oktay Anar; “Gerçek nedir?” sorusunu okurlarını peşine takarak arıyor. Bu kitabını ayrıca sevdim çünkü Anar’ın anlatıcılık üzerine düşüncelerine de rastlıyoruz burada. Gerçekten de tanıtımlarında dendiği gibi bir göndermeler yazarı olarak Anar, eğer atıfları çözebiliyorsanız dimağınızı zevkten zevke atıyor. Dönüştürdüğü masallar, basit olarak karşımıza çıkan karakter özelliklerinin sonraki kitaplarda genişletilerek karşımıza çıkması, karakter isimlerinin ortaklığı ve elbette kendini ...more
Bilgen
May 08, 2019 rated it it was amazing
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri ile ilgili tartışma 1 22 Aug 03, 2013 01:33AM  

Readers also enjoyed

 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Aylak Adam
 • Anayurt Oteli
 • Gizliajans
 • Dublörün Dilemması
 • Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu, #1)
 • Tatlı Rüyalar
 • İçimizdeki Şeytan
 • Huzur
 • Gölgesizler
 • Aşkımız Eski Bir Roman
 • Kuyucaklı Yusuf
 • İnce Memed 1 (İnce Memed, #1)
 • Kürk Mantolu Madonna
 • Sevgili Arsız Ölüm
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)
 • Antika Titanik
 • Ruhi Mücerret
See similar books…
1,229 followers
Türk yazardır. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse
...more
“Hayatını değil, insanlığını isteseydim elbette korkardın. Ancak bu güzel hediye sana sonsuza kadar verildi. Onu senden geri almam mümkün görünmüyor. Bu bakımdan sen de benim gibi ölümsüzsün. Fakat birçok kişi için, insan olmanın zevkini ve keyfini çıkarmak değil, hayatı sürdürmek ve korumak daha önemli görünüyor. Ne pahasına olursa olsun yaşamaya çalışmakla, doğrusu çok büyük bir mutluluğu kaçırıyorlar. Acı ve ölüm korkuları onları yönetiyor. İşin kötüsü bu korkuya Tanrı diyorlar. Oysa dünyayı korkuyla değil, bir insanın gözleriyle görselerdi, Tanrı'yı görmüş olurlardı.” 11 likes
“...ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir." Bunun üzerine Ölüm, bin yıllardan sonra ilk kez yutkundu” 6 likes
More quotes…