Denna mest kända av Falstaff fakirens böcker, och kanske den roligaste, innehåller enligt författaren själv, i stort sett allt man någonsin behöver veta och kunna! Falstaff fakir är en stenrik och snål herre, som mästrar folk med sina kunskaper och som saknar all form av självkritik. När han inte ägnar sig åt polarexpeditioner och annat äventyrligt, bor han på mönsterfarmen Glädjefrid. I denna bok ikläder han sig dock lärarens roll och lär läsaren ALLT som finns att veta inom de flesta ämnesområden, och allt med en enorm humor. Det är t.ex. i just den här boken man får lära sig att "Ammor kallas unga mammor som på landet varit flammor" Mycket nöje!
1001 böcker Sid 42, mening 1: ”Jag gör mig ett nöje med att ombyta förnamn hvarje år, hvadan jag oförutsedt kan väcka upp min omgifning med dundrande kanonsalut hvilken dag på året jag vill.”
I min bok har jag 5 "berättelser": Envar sin egen professor Envar sin egen gentleman Ett svårskött pastorat Lyckans lexikon Smärre stycken Den ena roligare och galnare än den andra😅