Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “I humburi” as Want to Read:
I humburi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

I humburi

4.17  ·  Rating details ·  138 Ratings  ·  7 Reviews
An impassioned indictment of government oppression, this novel follows the fortunes of Thesar Lumi, a laborer living under communist rule in Soviet-controlled Albania. At the center of the story is a crucial decision Lumi makes in the last days of the Second World War: he has a chance to leave Albania on a refugee ship headed to Italy, but at the last moment he disembarks ...more
Hardcover, 253 pages
Published 2005 by Koha Ditore (first published 1992)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about I humburi, please sign up.

Be the first to ask a question about I humburi

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Emma Deplores Goodreads Censorship
If you happen to be writing a dissertation called “Artistic Representations of Life Under Communism,” you definitely want to read this book. If you are just looking for entertainment, you probably don’t.

Thesar Lumi, our narrator, is indeed a loser. At age 40, he’s an alcoholic, still living with his parents, and working dead-end jobs when he works at all. The initial setting is Albania in 1991, but most of the book relates Thesar’s life story: essentially, the story of how growing up under a tot
...more
Ardian batusha
Jul 20, 2016 rated it really liked it
I humburi: Rrëfim mbi një të çmendur

...Romani ‘I humburi’ është një pasqyrë e qartë dhe tronditëse e shoqërisë autoritare, tiranike, e deri edhe jo-njerëzore në Shqipërinë komuniste. Më shumë se një tregim për një shoqëri të caktuar, ky rrëfim ilustron se si funksionon një shoqëri e cila ekzistencën e saj e bazon në frikë dhe bindje. Një analizë e tillë vlen për të gjitha kohërat e për të gjitha shoqëritë...

Recensionin e plote te romanit mund ta lexoni ne linkun poshte:

http://www.virtualsophists
...more
Aurora Shele
Oct 05, 2015 rated it it was amazing
Liber i mrekullueshem, prekes deri ne dhembje. Kongoli di ta perdori gjuhen per te shprehur anet me te errta te mendjes, skutat ku prehet dhembja deri ne perhumbim. Nje nga anet me te zymta e meskine te komunizmit shfaqet ne kete liber e sesi preket e shpernahet si plage ne te gjithe shoqerine e saj ne teresi.

Wonderful book for those who are interested in the effects of communism in Albania. To be read in the orginial language if possible. The choice of words and vocabulary is magnificent. It d
...more
Kolo Cukali
Jul 30, 2015 rated it it was amazing
One of the best novels of the post-Communist Albania, from one of the best contemporary Albanian writers.
Ada Shehu
Oct 28, 2016 rated it it was amazing
Unë kam lindur në 1992 dhe fatmirësisht nuk kam jetuar asnjë vit në komunizëm. Kam lexuar libra të Kadaresë, Vehbiut, Petro Markos etj në përpjekje për të parë disa këndvështrime ndaj komunizmit por ky libër ishte surprizë ! Fatos Kongoli më ka mahnitur. Me një stil që mu dukte herë si Dostojevski, herë si Bukowski, me një lloj ironie të thellë qoftë dhe ndaj vetes nuk ka sesi ky libër mos të të duket një thesar. E humbur isha edhe unë faqeve të librit. E humbur në përfytyrimin se ku mbaronte re ...more
Tommy Estlund
This is the first book in my reading tour of Albania, and--while the story itself was fairly interesting--this was the first book I've read where it felt like the translation itself was making the story difficult to read.
Rona Kryeziu
Mar 12, 2017 rated it really liked it
"Ne rriteshim te bindur se ishim femijet me te lumtur ne bote. Keshtu thuhet ne kenget qe mesonin."
Nelasidorela
rated it it was amazing
Apr 07, 2017
Jmh
rated it liked it
Apr 30, 2014
Bledi Muçaj
rated it really liked it
Dec 10, 2014
Agon Nixha
rated it it was amazing
Apr 01, 2016
Donika Bajrami
rated it it was amazing
Jan 25, 2014
Vedat Bajraktari
rated it it was amazing
Dec 30, 2015
Mimozë
rated it really liked it
Mar 25, 2016
Albana Deralla
rated it it was amazing
Jun 11, 2011
Maria
rated it it was amazing
Jun 12, 2017
Artan Ramadani
rated it really liked it
Jul 06, 2017
Qendresa Ajeti
rated it it was amazing
Apr 27, 2016
Paulinë Shala
rated it really liked it
Jul 01, 2016
Thedony Thedoni
rated it it was amazing
Jan 31, 2013
Deepthi
rated it it was amazing
Apr 13, 2015
Brikenda Metaj
rated it it was amazing
Jan 19, 2017
Shayna
rated it it was amazing
May 07, 2015
Julia Müller
rated it really liked it
Nov 10, 2015
Lura
rated it it was amazing
Jun 24, 2009
Egess
rated it it was ok
Feb 24, 2011
Joni
rated it really liked it
Aug 12, 2014
Valmira
rated it it was ok
Feb 26, 2015
Lolita
rated it it was amazing
Apr 20, 2017
« previous 1 3 4 5 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • The Highland Lute
 • The Country Where No One Ever Dies
 • The Palace of Dreams
 • Hasta La Vista
 • Tregtar flamujsh
 • Vain Art of the Fugue
 • The Teacher of Cheops
 • Behind the Burqa: Our Life in Afghanistan and How We Escaped to Freedom
 • Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
 • As Mulheres do Meu Pai
 • Albumi
1056487
Fatos Kongoli has recently become one of the most forceful and convincing representatives of contemporary Albanian prose.

He studied mathematics in China during the tense years of the Sino-Albanian alliance.

Kongoli chose not to publish any major works during the dictatorship. Rather than this, he devoted his creative energies at the time to an obscure and apolitical career as a mathematician, and
...more
More about Fatos Kongoli...

Share This Book

No trivia or quizzes yet. Add some now »