Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Otello, Arapi i Vlores” as Want to Read:
Otello, Arapi i Vlores
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Otello, Arapi i Vlores

3.87  ·  Rating details ·  95 Ratings  ·  2 Reviews
NJË ROMAN PËR DASHURINË DHE VLORËNNgjarjet shtrihen në vitet 1300-1400 dhe zhvillohen në dy qendra urbane të njohura të kohës së Mesjetës, në Venedik dhe në Vlorë, marrëdhëniet politike e tregtare midis të cilave ishin mjaft intensive për kohën. Sfondi historik është real: Vlora e viteve para pushtimit turk dhe përpjekjet e kryezotit të saj, Balshës II, për të zgjeruar zo
...more
Paperback, 1st, 335 pages
Published 2009 by Toena, Albania
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Otello, Arapi i Vlores, please sign up.

Be the first to ask a question about Otello, Arapi i Vlores

Community Reviews

(showing 1-30)
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Bruno Kos
Sep 03, 2017 rated it really liked it
I can't say that I admired the writing style (namely loads of short sentences), the plot was really interesting. I recommend!
Megi Migenas
Liber qe te con ne vitet 1300 ,Venediku dhe Vlora i bashkonte deti dhe i ndante toka.
Liber per dashurine, vetmine, friken, dhimbjen, jeten dhe vdekjen si bashkeshoqeruese te njeriut.
Nder pjeset me te bukura te librit kam vecuar:

Njëriut i duhet ujë që të laget dhe diell që të thahet. Ai që jeton vetёm me diell bëhet akrep, ai që jeton vetëm me ujë bëhet peshk. Unë të nxora në diell, por ujin duhet ta gjesh vetë, nëse do të jetosh.

Duke zgjedhur atë që do, mes gjërave, apo njërëzve që nuk do, e
...more
Nesila Hajdini
rated it liked it
Dec 06, 2013
Vasken
rated it it was ok
Jan 21, 2018
Kristi Nomani
rated it really liked it
Jul 26, 2016
Kristina
rated it really liked it
Apr 24, 2016
Desdemona
rated it it was amazing
Sep 29, 2012
Valmira Gashi
rated it it was amazing
Apr 01, 2013
Dren Pozhegu
rated it liked it
Sep 06, 2012
Sony
rated it really liked it
May 02, 2015
Ujvara Ponari
rated it it was ok
Jun 09, 2014
Sabah
rated it it was amazing
Dec 05, 2013
RENI PORO
rated it really liked it
Mar 15, 2018
Arta Palloshi
rated it it was amazing
May 24, 2013
Albert Dervishaj
rated it really liked it
May 09, 2014
Erza Berisha
rated it it was amazing
Jul 11, 2013
Manjola
rated it liked it
Jun 12, 2012
Kristi
rated it really liked it
Oct 11, 2014
Sara Alstafa
rated it really liked it
Jun 17, 2016
Fifi Zz
rated it it was amazing
May 04, 2012
Henri Muhaxhiri
rated it it was amazing
Oct 08, 2016
Eva
rated it liked it
Apr 22, 2013
Klevis Miho
rated it it was amazing
May 07, 2016
Andis Harasani
rated it it was amazing
Jan 26, 2018
Laert Tahiri
rated it really liked it
Jul 09, 2015
Mark
rated it it was amazing
Oct 12, 2015
Enkeleda Ibrahimi
rated it really liked it
Feb 02, 2013
Megi
rated it it was amazing
Dec 12, 2014
Zamira Abazi
rated it it was amazing
Apr 04, 2013
Erjon Uka
rated it really liked it
Aug 11, 2015
« previous 1 3 4 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
31 followers
Ben Blushi is an Albanian politician,journalist and writer. He is an independet deputy . He worked as a journalist at "Koha Jonë" and Deutsche Welle Independent and "Fondacioni Soros"