Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi” as Want to Read:
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

4.41  ·  Rating details ·  769 Ratings  ·  112 Reviews
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir “insan manzaraları” kitabı.

Bir Mâniniz
...more
Paperback, 536 pages
Published 2009 by Can Yayınları
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

Be the first to ask a question about Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Community Reviews

(showing 1-30)
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Zeren
Mar 01, 2018 rated it it was amazing
Nefis! Hakikaten nefis! Onlarca karakter, onlarca hikaye... Çünkü burası Türkiye. Bir deliler evi... Tüm bu hikaye ve karakterlerin zaman, mekan ve bağlantı matematiğini tutturmak bile muazzam bir başarıyken tek nefeste, hiç es vermeden, 515 sayfada her birini anlatmak, üstelik ilerledikçe bunca hikayeden sonra acaba kendini tekrar eder de ritm düşer mi derken tersine daha da renklenen bir hikaye ve atmosfer zenginliğine kavuşmak... Dediğim gibi kitabın ikinci yarısındaki hikaye ve karakterlerin ...more
Sinem A.
Aug 11, 2016 rated it really liked it
yurdum insanlarının kendileri için yaşarken birbirlerine olan etkileriyle bir memleketi nasıl tımarhaneye döndürdükleri üzerine satirik ve cümbüşlü bir güzel roman.
Haktan
Apr 26, 2016 rated it it was amazing
Ayfer Tunç'la bu kitap sayesinde tanıştım ve kendisinin oldukça saygıdeğer bir yazar olduğu fikrine sahip oldum. Çünkü bu kitabında yazarın çok güçlü bir anlatımı ve alışılmışın dışında, bambaşka bir tarzı var. (Karnavalesk deniyormuş sanırım bu tarza)

Gerçek zamanlı düşündüğümüzde kitabın başıyla sonu arasında neredeyse hiçbir şey olmuyor. Ancak 515 sayfa boyunca o kadar çok hikaye öğreniyorsunuz ki kitap bittiğinde hiçbir olay olmasa da siz çok fazla şey yaşamış gibi hissediyorsunuz. Saymadım a
...more
Uyuyan Adam / Engin Türkgeldi
‘Yalan Yanlış’, tarif etmesi zor, devasa bir hikayeler yumağından oluşuyor. Birbirine hiç umulmadık noktalarda, rastgele ve büyüleyici bir biçimde değen hayatları, bir deliler evini merkez alarak anlatıyor. Ayfer Tunç, inanılmaz derecede karmaşık bir kurguyu, sayıları yüzü geçen karakterin hikayelerini tek tek, çarpıcı bir biçimde vermeyi başarıyor. Ancak usta bir yazarın altından kalkabileceği bir şey bu.

Kitapta anlatılan her şey gerçek olabilirdi. O kadar detaylı (ama gereksiz detaylar değil,
...more
Sine
Nov 22, 2011 rated it it was amazing  ·  review of another edition
rahatlıkla şunu söyleyebilirim: hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri, bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi. eğer bu romanı ayfer tunç değil, avrupalı veya amerikalı bir yazar yazmış olsa yer yerinden oynardı.

iki günden fazla ara verdiğinizde okur olarak sizin bile bazı karakterleri hatırlamakta zorlanacağınız kadar derin olay örgüsünü ve sayısız karakteri ayfer tunç yaratmakla kalmamış, muhteşem bir biçimde birbirine bağlamış, hepsini dönüp dolaşıp karadeniz'in kıyısınd
...more
Ijon Tichy
Aug 20, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favoriler
İçindeki onlarca karaktere, farklı mekanlarda ve zamanlarda geçen hikayelere, neredeyse 500 sayfadan oluşan yapısına bakıp da sakın geri durmayın. Bu kitap o kadar büyülü ki neredeyse soluksuz okuyorsunuz. Aslında tüm karakterler ve tüm olaylar bir şekilde birbiri ile bağlantılı, hepsinin kaderi aslında bir yerde bir şekilde kesişiyor. Bu kadar çok karakteri, bu kadar çok olayı, esprili bir dille anlatmak, birbirine bağlamak ve tüm bunları hiç zorlanmadan ve zorlamadan yapmak büyük bir başarı. K ...more
Sedef Işıldak
Jul 19, 2015 rated it liked it
Olayların ve kişilerin birbiriyle ilişkisi çok iyi kurgulanmış, çoğunlukla trajikomik hikayelerden oluşuyor. İlk sayfalarda oldukça ilginç ve akıcı ilerleyen hikayeler romanın uzunluğu sebebiyle sıkıcı olmaya başlıyor. Kitabın yarısına geldikten sonra bitirmek için bayağı bir çaba göstermem gerekti.
fundaerman
Nov 20, 2016 rated it it was amazing
Karadeniz'de bir şehirde sırtı denize dönük olarak inşa edilmiş Ruh Sağlığı Hastanesi'nde başlayan kitap geleneksel romanlardan farklı yazılmış.Modern değil,postmodern hiç değil...Yeni öğrendiğim bir tür olan karnavalist türünde yazılmış.Baş kahramanı yok,toplam 248 kişiden bahsediyor ve hepsi ile ilgili detaylar var,çok sesli çok yönlü bir roman. Aslında ben fazla karakteri olan kitaplardan okurken akıcılığımı bozduğu için hoşlanmam ama Ayfer Tunç karakterleri o kadar güzel işlemiş ki hiç takıl ...more
Emina
Jan 19, 2015 rated it it was amazing
Kitabı inanılmaz ve eğlenceli kılan içindeki yüzden fazla karakter. Mekan bir akıl hastanesi ve tam Karadeniz de olabilir dedirten türden denize sırtını dönmüş. Karakterlerin anlatımı çook eglenceli, her birine verilmiş lakaplar o kadar yerinde ki kitabı kapattiginizda bile gözünüzün önüne tavşan dudak bir jinekolog ya da temizlik hastası bir sevim gelebiliyor. Kitabı güzel yapansa bu kadar çok karakterin bir şekilde birbirlerinin hayatına değmesi. Kurgu muhteşem. Okuyun eğlenin isterim siz de.
Laila
Jun 24, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Esere ilk başladığımda; "ne kadar cok karakter var, nasil aklimda kalacak bunlar?" diye dusundugumu itiraf edebilirim. Sonra kurgu ilerledikce her karakteri, ic dunyasini gozlemleyebildigimi gordukce elimden birakamadim.

Final de bekledigimin otesinde tam deliler evine yakisir sekildeydi.

Severek okunacak, elden dusmeyecek bir kitapti. Ayfer Tunc, bana gore deliligi ve deli paikolojisini en iyi kelimelere doken yazardir.

Okuma listenizde mutlaka bir eseri olmali!
Vdgrl
Nov 17, 2015 rated it it was amazing
İnanılmaz bir kitap. İnsan okurken kendini olay örgüsüne mi kaptırsın, yazarın Türkiye tarihine ince dokundurmalarına mı tebessüm etsin, bu kadar karakterin birbirine bağlanış tekniğine mi şaşırsın bilemiyor. Modern Türk edebiyatının en iyi eserlerinden biri.
Sinem
Nov 07, 2012 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Muhteşem bir kitap. Çünkü,

1-İçerisinde yüzden fazla karakter bulundurup hepsini yakından tanıtabilecek kadar bilgiler verebilmesi başlı başına büyük bir başarı. bazı karakterlere üzülüyoruz bazılarına kızıyoruz, kitap ilerledikçe bu insanlar çevremizdeymiş hissi oluşuyor. Çok fazla karakter çok fazla hikaye olduğu için zaman zaman kısa cümlelerle özet minvalinde tekrarlar var, normalde kitap içerisinde tekrar olayını hiç sevmem ama bu kitapta çok gerekliydi ve yerindeydi. Bu kadar çok karakteri
...more
Fulya
Jun 29, 2012 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Ayfer Tunç bu romanında dünden bugüne yüzlerce kişinin hayatından kesitler sunmuş bize. Kimine imrendim (Türkiye'nin ilk kadın avukatlarından Türkan Hanım gibi), kiminden iğrendim (Servinaz'ın sapık kocası Ekrem Ceviz gibi), çoğuna da acıdım (Kalemkari Köse Kasım Paşa, tavşan dudak Jinekolog, Hemşire Gülnazmiye gibi).
Bu kitap tam bir Türkiye panoraması olmuş. Okurken hayatıma biraz daha tepeden bakabilsem; bütünle ilişkimi, insanlar içindeki yerimi, yaptıklarımın ve yapmadıklarımın doğurabilece
...more
Mete Koçak
Jun 12, 2015 rated it really liked it
Ayfer Tunç'un kurgu zekasına gerçekten hayran kaldım. Olağanüstü bir kitap. Kitapta çok fazla karakter bulunmasına rağmen sıkılmadan ve karakterleri karıştırmadan okuyabiliyosunuz. Ayrıca kitapta olaylar arasındaki kelebek etkisi de okuru hayran bırakacak derecede ve şunu açıkça söyleyebilirim ki şu ana kadar okuduğum tüm kitaplardan çok farklı geldi bu kitaptan ayrı bi zevk aldım. Ayfer Tunç'a bana bu zevki tattırdığı için çok teşekkür ederim.
Pinariki
Jan 01, 2013 rated it really liked it
Zaman zaman komik, zaman zaman huznuyle insanin bogazini dugumleyen insan hikayeleri. Ayfer Tunc"un okudugum ilk romani. Cok begendim. Cesitli sosyo-ekonomik kosullardan gelen insanlar ve her birinin karisik ruh hali, ilginc hikayeleri, farkli karakterleri basariyla betimlenmis, analiz edilmis.
Cok begendim.
Tavsiye ederim.
Jale
Apr 01, 2015 rated it really liked it
Kısacası, kelebek etkisi...
Cenk Karagören
Apr 30, 2015 rated it it was amazing
"Karıcım, delirmiş bunlar!"
Eren Yılmaz
Jul 15, 2015 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Bitmesin diye yavaş okunan kitaplardan.Gerçek zamanda 24 saatten bile az bir zaman diliminde geçiyor kitap.Ayrıca kişilerin değil,hastanenin ruhsal çözümlemesi yapılmış.Her detayında kimin hangi sebeple katkıda bulunduğu anlatılmış.Türk edebiyatını eleştirecek kadar iyi bilmiyorum,ama bildiğim kadarıyla 2000'li yılların en iyi Türk romanı bu olabilir.
Serpil
Feb 29, 2016 rated it it was amazing
Okudukca daha da fazla sevdigim yazardan mukemmel bir kitap daha..
Yeliz
Apr 22, 2014 rated it it was amazing
Ayfer Tunç, geleneksel romanlardaki gibi tek bir kişiyi ele alarak öykü anlatmak yerine bir mekanı merkeze alarak yüzlerce karakterin gelmişini, geçmişini, birbirleriyle hiçbir bağlantısı olamayacağını düşündüğümüz kişilerin bir şekilde kurulan ilişkisini yüz yıldan uzun bir süre zarfında okuyucuya aktarıyor. Romanın içinde trajedi ile komedi iç içe geçiyor, mizah gerçekle tokatlıyor ve buruk bir tat kalıyor okuyucunun gülümsemesinde.

devamı ... http://gununcorbasi.blogspot.com.tr/2...
Ecehan
Jun 09, 2015 rated it it was amazing
Kesinlikle şu ana kadar okuduğum Türk romanları arasında ilk 10 a girer.
Ba-yıl-dım!
Gerçekten hem edebi hem akıcı , Ayfer Tunç 'u ilk kez okudum ancak şu tek kitapla bile söyleyebilirim cevher var bu kadında !

Hamiş : Acayip takıntılı olduğum ''6 degrees of separation '' mevzusu bu kitapta resmen can bulmuş yahu ; belki de bu kadar sevmemin nedeni idi bu detay
Özlem Güzelharcan
Ayfer Tunç'un karakter yaratımındaki detaycılığına ve kurgulamasına şapka çıkarmak gerek lakin bu kadar uzun bir kitap ve bu kitaptaki bunca farklı karakter gerçekten çok yoruyor okuru (beni). Kitabın bölümlere ayrılmamış olması, her paragrafta başka bir karakter ve hikayeyle karşılaşmamız ve dolayısıyla dikkatimizin, odağımızın, ilgimizin dağılması da cabası.
Melda
Apr 15, 2013 rated it it was amazing
Kurgu muhteşem!
Hacer Capraz
Dec 19, 2013 rated it it was amazing
Shelves: favorites
bir 500 sayfa daha olsa okuyabilirdim...!
Pinar Kumandas
Dec 20, 2017 rated it really liked it
Gürültülü ve kalabalık yerlerde kitap okumaya alışkın olsam da bu kitap çok fazla dikkat gerektiriyordu. Bazen cümleleri tekrar tekrar okumam gerekti. Karakterlerin her biri birbirinden renkli, hikayeler hem esprili hem hüzünlü hem de sürükleyiciydi. Neredeyse bir haftadır başhekim Demir Demir, Alim Kahkeci, Türkan hanım ve Gülnazmiye Görgün ile beraberiz sanki. Hatta kendi hayatıma uzaklardan şöyle bir bakmayı, geçmişimi ve geleceğimi görebilmeyi isterdim. Fakat yine de yorucu bir kitap olduğu ...more
Gorkem Y
Feb 16, 2017 rated it it was amazing
Tek kelimeyle: MUAZZAM!
Ebru
Aug 07, 2015 rated it it was ok
Ben bu romana konsantre olmakta çok güçlük çektim,tam konuya hakim oluyorsun o konu bitip baska konu, baska karakterler ortaya çıkıyor. Türün adına da "karnavalesk" demişler, varsın karnavalesk benden uzak olsun.Yok ben uyum saglayamadım bu türe malesef.Bir de Ayfer Tunç'un anlatımı çok ajitasyona meyilli,çok basit geldi.ilk Ayfer Tunç demeyimimdi,bir kitabına daha şans verip ondan sonra son kararımı vermek istiyorum...
Burcu
Jan 01, 2014 rated it it was amazing
Anlatisi ve yapisi bakimindan farkli bir roman. Karakterlerin ve hikayelerin birbirine dairesel bir organiklik icinde eklemlendigi metnin temposu da yuksek. Her hikaye baska bir hikaye acilirken bir sure sonra ilk ciktigi noktaya geri baglanarak karmasik bir butunluk kuruyor. Geleneksel metinlere alisik olanlar icin biraz yorucu olabilir ama detay meraklilari icin dikkatle ve ince islenmis katmanlari kesfetmek keyifli. Ayrica guclu bir kara mizah da metni oldukca eglenceli kiliyor.
Arzu
Apr 24, 2015 rated it it was amazing
Shelves: roman
nefis..
Secil
Oct 01, 2017 rated it it was amazing
Ayfer Tunç’a hayran kaldım, kitap çok çok zekice yazılmış. benim gibi komşu dedikodularını, aile büyüklerinin eski tanıdıkların hayatlarını anlatışlarını dinlemeye bayılan biri için enfes bir kitap.

Karadeniz’de bir akıl hastanesinin etrafında dolanarak yüzlerce insanın hikayesini okuyoruz. Kişiler bazen hastanenin, bazen bir tablonun, bazen bir yalının, bir fotoğrafın ya da bir dilim kekin etrafında öyle tesadüflerle denk geliyorlar ki, hikayeden hikayeye atlarken hiçbir kopukluk göremiyorsunuz
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
 • Night
 • Yalnızlıklar
 • Bir Düğün Gecesi
 • Yürümek
 • Yedinci Gün
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Kıskanmak
 • Sevgili Arsız Ölüm
 • Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
 • Peri Gazozu
 • Bir Gün Tek Başına
 • Huzur
 • Parasız Yatılı
 • Lüzumsuz Adam
 • Hakkâri'de Bir Mevsim
 • They Burn the Thistles (İnce Memed, #2)
2837098
Ayfer Tunç was born in Adapazari in 1964. She graduated from the Istanbul University Faculty of Political Sciences. During her university years, she wrote many articles for various literature, culture and art magazines. In 1989, she participated in the Yunus Nadi Short Story Competition organized by the daily Cumhuriyet newspaper. Her short story titled Saklı (Hidden) received the first prize. Bet ...more
More about Ayfer Tunç...
“Osmanlı tebaasının genlerinde bulunan Kendi ihtiyacını kendin gör! anlayışı, cumhuriyet ve demokrasiyle birlikte
yerini devletten hizmet talep etmeye bırakacağına, ileriki yıllarda halk tarafından daha da benimsenecek; devletten hizmet istemeye korkan, ezkaza görecek olursa minnettarlığından ne yapacağını şaşıran Anadolu halkı, yüz yıl sonra Kendi okulunu kendin yap, kampanyasına şaşılası bir çoşkuyla destek verecek, bir Allahın kulu çıkıp Okulumuzu da kendimiz yapacaksak
devlet niye vergi alıyor? diye sormayacaktı.”
5 likes
“Kapıldığı yaşlanma korkusunun nedeni, Yarın başlayacağım, yakında yapacağım, daha zaman var, bugün, yarın.. diye diye ertelediği şeylerin hiçbirini yapamamış, hayallerinin birçoğu için zamanın geçmiş olduğunu, sanki zihninde bir şimşek çakmış gibi birdenbire ve kesinlikle anladığı halde, inkâr etmiş olmasıydı.” 1 likes
More quotes…