Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan” as Want to Read:
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan

4.07  ·  Rating details ·  2,677 ratings  ·  108 reviews
Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlatışı. Atay'ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Bunun yanısıra, Oğuz Atay'ın toplumsal eleştiri kalıplarını zorlayışını da izliyoruz. Elinizdeki ...more
Paperback, 280 pages
Published 2000 by İletişim Yayıncılık (first published 1975)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Bir Bilim Adamının Romanı, please sign up.

Be the first to ask a question about Bir Bilim Adamının Romanı

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.07  · 
Rating details
 ·  2,677 ratings  ·  108 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Mehmet
Dec 17, 2016 rated it liked it
Shelves: sahibim-sahiptim
Kitap beni etkiledi, bu Oğuz Atay'dan bir biyografi okumak yönüyle değil; kitabın başkarakteri olan Mustafa İnan'ı tanımak yönüyle beni etkiledi.
Mustafa İnan oldukça dikkat çekici bir karakter. Ondan ders almış olmayı isterdim. Bu ülkenin de onun kıymetini bilmediğini düşünüyorum. Kitabın içeriğinden fazla bahsetmek istemiyorum. Oğuz Atay, son derece büyük bir azim ile böyle bir eser ortaya çıkarmış. Onca kaynağı tasnif edip, onlarca röportaj yapıp sonra bunu romanlaştırmak büyük bir emek ister.
...more
Halil
Nov 01, 2013 rated it really liked it  ·  review of another edition
27 Mayıs döneminde Teknik Üniversite'de rektör olan Mustafa İnan'ın o dönemdeki düşüncelerini şu şekilde kaleme almış Oğuz Atay:
"... Mustafa İnan tarih okumaya düşkündü; sokağa dökülen her insanın bu işlerin bilincinde olduğundan haklı olarak kuşku duyuyordu. Türk milleti Tanzimat'tan beri böyle nice heyecan yaşamıştı; kaç kere, işte hürriyet geldi diye sevinmişti. Evet, Mustafa İnan'ın konuşmasında da söylediği gibi, hürriyetle birlikte akıl da gelmeliydi; evet çalışma gelmeliydi, yeni ve aydın
...more
Özgür Atmaca
Oct 01, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Bu bir irade, değişim ve dönüşüm romanı. Bir defasında Oğuz Atay'ın cetvelli edebiyat yapıyor oluşundan bahsetmiştim ki bu kitaptan sonra yine aynı hisse kapıldım; Teknik ve his -mana diyebileceğim kavramları aynı potada eritip yazıyor. Bazı sayfalarda edebiyat ve sayıyı öyle güzel işliyor ki okurken nefes nefes kalıyor insan. Mustafa İnan tam bir öğretmen, hoca demek istemiyorum çünkü tam karşılamıyor. Öğreten olmak için hayatını ortaya koyuyor ve bunu başarırken ilkeler, ahlâk, insan temelli o ...more
✿
Oct 29, 2011 rated it really liked it
-Gözlerini boşluğa dikti, "Ah insanlarımız," dedi, "Ah insanlarımız. Ah küçük hesaplarımız. Ah dün akşam ne yediğini unutanlarımız."

-"Sonra?" diye sordu genç adam. "Sonra mı? Sonra herkes işine gücüne döndü tabiî."
...more
Ata Akın
Feb 22, 2015 rated it it was amazing
BU kitabı 20'li yaşlarımda okumuştum. Kitabın bir yerinde o kadar etkilendim ki gözlerimden yaşlar akmaya başladı ve Mustafa Hocama o gün söz verdim: Doktoramı yapıp ülkeme bilimadamı olarak hizmet edecektim. Ne mutlu ki sözümü tutabildim. ...more
Yalın
Jun 13, 2020 rated it liked it
Lamı cimi yok. Bu kitap bilgiye, öğrenmeye, kendimizi geliştirmeye bir methiye. Bilim yoluna kendini adayarak, Türkiye gibi gelişmiş ülkelere uzanan köprüde asılı kalmış ulusların aydınlığa uzanması için bir nasihat. Ne diyordu geçenlerde kaybettiğimiz küçük İskender:

“Bilim ve sanatın dışladığı, önemsemediği ne varsa ben de onlardan uzak duruyorum. Bana bilimsel kanıt gösterin, kanıt yoksa sanatsal yoldan ifade edin; aksi takdirde sizden değilim.”

Akademisyen olmayı düşünen gençlere doktora sıras
...more
Didem Gürpınar
Nov 20, 2018 rated it it was amazing
Mustafa İnan’ın hikayesini bir eğitimde dinleyip çok etkilenmiştim. Kitabını okuyunca gerçekten kendisine olan saygım bir kat daha arttı. Dahi bir bilim adamı olmasının yanı sıra, çalışmalarına çok iyi koşullarda yurt dışında devam etme imkanı varken ülkesindeki mühendisleri yetiştirmeyi seçen çok değerli bir insan.

Oğuz Atay’ın kaleminden çıkan bu eseri, ilham kaynağı olan hayat öyküsüyle Mustafa İnan’ı tanımak isteyen herkese tavsiye ederim.
Aylin
Aug 04, 2012 rated it it was amazing
o duygusal adamı aramadan okuyunca pek haklı bir kitap.

"Henüz kapalı kapıları vuracak kadar cesaretli değildi."
"Bir Newton'u mahalle mektebinde, falaka korkusuyla, anlamadığı bir dilin alfabesiyle ve kelimeleriyle savaşırken düşünebiliyor musun? Ya da Leibniz'i dört yaşında damdan düşerken gözünün önüne getirebilir misin?''
...more
Ibrahim Niftiyev
Mar 14, 2021 rated it it was amazing
Bir bilim adamının timsalinde toplumun bilimi ve bilim adamlarını nasıl anlamalı olduklarına dair kılavuz gibi romandır "Bir bilim adamının romanı". Okudukça Oğuz Atay'a özel yazarlığın ayrıntıları beni çox memnun ediyordu. Türkiye'nin bilime ve bilim adamlarına duyduğu muazzam açlık muhteşem bir şekilde tanımlanmış, gerçek ve insanlığını kaybetmeyen bilim adamlarının ruhsal narinliği gösterilmiş. Herkese tavsiye edebileceğim bir romandır. Çağdaş Türkiye edebiyyatının incisidir... ...more
aslushka
Feb 12, 2021 rated it it was amazing
Çok güzeldi. Harika bilgiler öğrenmekle beraber çok da güzel bir biyografi okudum.
McODAL
Dec 01, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Mustafa İnan'ın düşüncesini anlayabilmek, felsefesini kavrayabilmek ve hayata tatbik edebilmek önemli olan. Şartlar değişebilir, disiplinler farklı olabilir ama anlatılmak istenen düşünce yapısını yaşam tarzının bir parçası yapabilmek hem kişisel anlamda hem de toplumsal anlamda büyük farklar yaratacaktır. Bu nedenlerle okunması ve okutulması gereken bir kitap... ...more
Sezgi
Jun 09, 2014 rated it it was amazing
Gerçekten farklı bir biyografiydi. Çok hoşuma gitti, bir çırpıda bitti kitap. ^^
Prenses Ayçöreği
Jul 28, 2013 rated it really liked it
"Aptal!" demisti bir yakin akrabamiz benim icin babama. Nasil olur da muhendislik egitimimden sonra ac kalacagimi bile bile doktora yapmaya karar verirdim? Insanin motivasyonu para, gosteris oldugunda belki de bu normal bir tepkidir. Fakat memlekete ya da dunyaya faydasi olan insanlarin boyle dusunenler arasindan cikmadigi da kesindir. Tek dusundugum, acaba yine boyle der miydi Mustafa Inan’in hayatini okusaydi ya da onu tanisaydi. Kimdi peki bu Mustafa Inan?

Mustafa Inan, 1911 yilinda Adana'da M
...more
Özgür Balmumcu
Apr 16, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
İlham verici bir roman. Öğretici için de öğrenci için de. Oğuz Atay, Mustafa İnan üzerinden sonuç odaklı anlayışımıza, doğu kültüründen gelen kötü alışkanlıklarımıza, düşünme ve öğrenme süreçlerinden yoksunluğumuza ince ince dokunmuş. İşini düzgün yapmaya çalışan insanlar için bu ülkenin ne kadar yorucu olduğunu, sistemsizliğin çıkmazlarını okurun önüne koymuş. Belli ki bir bilim insanının biyografik romanını yazarken eğitim kurumlarını ve süreçlerini çok iyi gözlemlemiş, araştırmış. Bütün bunla ...more
Yasemin Sahin
Dec 05, 2020 rated it it was amazing
Çok sevdiğim bir kitaptır. Beni ikinci kez çağırdı, ben de okudum. Özellikle lise ve üniversite çağındaki tüm öğrencilere olmak üzere, herkesin mutlaka okumasını öneririm.
Hasan Acül
Oct 12, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Büyük ustadan büyük bir adamı okumak.
Gözde
Mar 26, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
"Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar?
...Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar? "
Prof. Dr. Mustafa İnan

Profesor Doktor Mustafa İnan'ın kendinden sonraki genc bilim insanlariyla konusmasina vesile olabilmis kitaptir.
Ismarlama bir kitap da olsa, Oğuz Atay'ın yazimi ve Mustafa İnan'ın kisiligi ve bilim adina yaptiklariyla insani ciddi anlamda etkiliyor.
Ölümüne yeni ogrenmis gibi gozyasi doktum.
Umarim bir gun onun isted
...more
Münevver
May 02, 2019 added it
Shelves: 2019-kitap
"Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar?"

İnanılmaz etkilendiğim bir insan oldu Mustafa Hoca. Onu bu kadar güzel anlatanan Oğuz Atay'ı da övecek söz bulamıyorum.
...more
Mustafa Şahin
May 26, 2014 rated it really liked it  ·  review of another edition
Ağır ağır okumak lazım bu kitabı. Ağır ağır okumalı ki eğitim nasıl verilir anlamalı, akademisyen nasıl olunur öğrenmeli. Ruhu şad olsun Mustafa İnan hocamızın.
Rıdvan
Mustafa İnan müthiş bir adammış. Bu kitapta fazlasıyla Mustafa İnan var ama bir kaç kırıntıyı saymazsak hiç Oğuz Atay yok:(
Eylül
Jan 07, 2021 rated it it was amazing
"Bazılarına göre 'Kuvvet' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar?"
https://vapurdaokunanlar.wordpress.co...
...more
Duygu
Mar 03, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Mustafa İnan ile tanıştığıma çok memnun oldum. Bu kitaptan önce fi çi pi serisini okumuştum. Kendimden utandım. Bir gün dünyaya hiç bi katkısı olmayan sadece vücutlarıyla göz önünde bulunup para kazanan insanlar yerine medyanın bilim adamlarına da yer vermesini umut ederek bitirdim kitabı. Öğretmen olarak örnek aldığım bir çok noktası olduğunu da eklemek isterim.
aslı
Oct 05, 2020 rated it really liked it
Değerli bir bilim adamını Oğuz Atay'ın kaleminden tanımak güzel bir deneyim oldu.
Kitabın en beğendiğim bölümleri 11-12 ve 13'tü. Bir kez daha okuyup, altını çizmek istediğim çok yer var o bölümlerde.

"Düşünmek, ilmî araştırmalar sonunda sabit olmuştur ki, en çok enerji (kalori) sarf edilmesi icap eden fizikî bir olaydır. Bu enerjiyi bulamadığı için veya sarf etmek külfetine doğuştan istekli olmayan insan yavrusu ise, böyle bir işe karşı daima tembellik içindedir. her fırsatta ondan kaçmak yolunu
...more
Duygu Işık Behrem
Mustafa İnan, Türkiye'de bilim ve eğitim adına büyük işler yapmış çok değerli bir Hoca imiş. Zamanında TÜBİTAK'ın önerisi ile Oğuz Atay tarafından bu biyografi türündeki roman kaleme alınmasaymış, zannediyorum ki ben ve benim neslim bu kadar değerli bir bilim adamının varlığından asla haberdar olamayacakmışız. 

Oğuz Atay, yine kendine has üslubu ile farkını ortaya koymuş ancak Oğuz Atay okurlarına sesleniyorum: Yazınsal açıdan beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. Kitabın bazı kısımlarında sık ...more
M. Özgür
Apr 29, 2012 rated it it was amazing
Kuvvet'in tanımının verildiği alıntıyı, 15-20 yıl önce Bilim ve Teknik dergisinde, Mustafa İnan'ın hayatının anlatıldığı ve yine Oğuz Atay'ın romanına atıfta bulunan, bir makalede okumuştum ve çok etkilenmiştim. Daha sonra, kitabı da okudum tabii. Oğuz Atay kitapta sadece bir Türk bilim insanının hayatına değil, o zamanki Türkiye şartlarına da aralıyor kapıyı. Ben de herkese tavsiye ederim.

"Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar? Oppenheimer gibi
...more
Burak Kuscu
Jul 13, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Mustafa İnan. Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden, bilim insanlarından bir tanesi. Meslektaşım olduğundan dolayı daha detaylı tanıyorum elbette ancak bu kitap sayesinde milyonlarca insan kendisinden haberdar oldu. O yüzden bu biyografi sadece bu sebeple bile benim gözümde çok ama çok değerli.

Bunun dışında Oğuz Atay'ın bildik akıcı anlatımı bu kitapta da bizimle birlikte. Kesinlikle rahat rahat okunan, sıkmayan bir hayat hikayesi.

Mekanınız cennet olsun.
...more
Nizami Alisoy
Oct 19, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bir bilim adamının romanı, Mustafa İnanın həyatıyla bağlı olmaqla yanaşı, həm də yetişəcək aydınların romanıdır mənim fikrimcə. Oğuz Atayın qələmi, Mustafa İnanın həyatı romanı birnəfəsə oxumağa məcbur edir. Müəllimlik ixtisası olan bütün təhsil ocaqlarında məcburi şəkildə oxudulmalıdır bu kitab!
H. Isikgun
Dec 30, 2014 rated it liked it
Roman tadında eşsiz bir biyografi
Kadir Kılıç
Nov 19, 2015 rated it really liked it
Oğuz Atay bir biyografi kitabında bile gerçek ile hayali birbirine karıştırmayı başarıyor.
Orhan Gülek
Mar 17, 2019 rated it liked it
Biyografi okumayı seven herkesin Mustafa İnan ile tanışması gerekmektedir. Oğuz Atay'a başlanacak en doğru kitap. Yer yer bazı konular uzasa da geneli baz alarak değerlendirmek lazım. ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Kitaptan alıntı 1 26 Jun 28, 2012 01:54PM  

Readers also enjoyed

 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Kuyucaklı Yusuf
 • İçimizdeki Şeytan
 • Puslu Kıtalar Atlası
 • Kürk Mantolu Madonna
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Aylak Adam
 • Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
 • Vurun Kahpeye
 • Anayurt Oteli
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz
 • Azil
 • Erken Kaybedenler
 • Serenad
 • İnce Memed 1 (İnce Memed, #1)
 • İnsan Ne İle Yaşar?
 • Aganta Burina Burinata
 • Ağaçlar
See similar books…
1,090 followers
Oğuz Atay (1934–1977) was a pioneer of the modern novel in Turkey. His first novel, Tutunamayanlar (The Disconnected), appeared 1971-72. Never reprinted in his lifetime and controversial among critics, it has become a best-seller since a new edition came out in 1984. It has been described as “probably the most eminent novel of twentieth-century Turkish literature”: this reference is due to a UNESC ...more

Related Articles

Danielle Evans was just 26 when she released her short story collection Before You Suffocate Your Own Fool Self in 2010, a multi-award-winning...
15 likes · 1 comments
“Bu fırsatı iyi kullanmalısın oğlum Mustafa: Madem ki dört yaşında damdan düşünce ölmedin, yaşamayı hak ettiğini göstermelisin.” 2 likes
“Bana kalırsa kimse, mesela matematikle neden uğraştıgını hiçbir zaman tam olarak bilemez. Önemli olan, geri dönmeyi göze alamayacağımız kadar yol gitmiş olmaktır bu konuda.” 1 likes
More quotes…