Jump to ratings and reviews
Rate this book

Omsorgsdage

Rate this book
Jacky bakser rundt i moderrollen med for mange indkøbsposer, og Cecil drømmer om at være den kvinde, hun også er. Kate er ved at dø og er klar til at slå sig løs, mens Dan tager på Bakken og farer lidt vild i hurlumhejet. Michelle læner sig afslappet tilbage i kommunale lænestole. Offentligt ansatte river børn ud af arme, vinduer lyser varmt og fjernt i horisonten, brødstænger og kanelsnegle stilles frem, kønsdele hives op af bukserne, og man vrisser, gaber eller hyler ulveagtigt ensomt mod hinanden.


OMSORGSDAGE er noveller om at elske med flænselyst og shoppe (i Føtex) med ømhed, om at drysse rundt alene og aldrig være helt fri, men heller aldrig tæt nok på andre til at bryde ensomheden.


Indhold:
Hundene i Aix
Krokus (De sidste ellipser om K)
Lasagne og drømmekage
Hege
Cecil
Michelle føder

184 pages, Paperback

First published August 26, 2022

4 people are currently reading
88 people want to read

About the author

Pernille Abd-El Dayem

7 books7 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
8 (10%)
4 stars
24 (30%)
3 stars
33 (41%)
2 stars
14 (17%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 4 of 4 reviews
Profile Image for Tobias Cramer.
434 reviews87 followers
April 30, 2025
Pernille Abd-El Dayem er virkelig god til at skrive om hverdagens udflydende detaljer. Hun kan beskrive præcis, hvordan en dug bliver plettet efter et måltid. Hun tager højde for de forskellige plettende substansers beskaffenhed, viskositet og rengøringsresistens.

Og sådan behandler hun også sine karakterer. Med nænsomhed, husmoderlig omsorg og grundighed.

Omsorgsdage er en række små portrætnoveller, der alle giver et dybt og inderligt indblik i vanskeligt relationsarbejde. Det er simpelthen prototypisk novellestof – og så er det udført med bløde, men sikre penselstrøg.

Det er ikke vanvittig spændende eller nyt, men det er bundsolid novellekunst.
Profile Image for Bogens Liv.
675 reviews13 followers
October 6, 2022
Find anmeldelsen her: https://www.instagram.com/p/CjXQS6qLGPu/

Tusind tak til @forlagetgyldendal og @pernilleabdeldayem for anmeldereksemplaret!

“Omsorgsdage” af Pernille Abd-El Dayem er en novellesamling om hverdagens udfordringer og bekymringer.

Jacky, Cecil, Kate, Dan og Michelle har hver deres små udfordringer i hverdagen. Det er en bog om gummistøvler og rugbrødsmadder, men det er også en fortælling om ensomhed og et behov for at føle sig set og hørt i en verden der kan være kaotisk omkring os.

Det er sjældent, at jeg læser og anmelder noveller, men en sjælden gang imellem giver jeg det alligevel en chance. Dette er en af de hyggeligere af slagsen. Selvom der er fyldt med drama og udfordringer, er tempoet roligt.

I novellesamlingen er der fokus på relationer mellem mennesker, og hvordan vi hjælper hinanden gennem udfordringer i hverdagen.

Ydermere, er coveret til denne bog super simpelt og fint. Det skaber en ro som ramme for fortællingerne, som er holdt gennem alle novellerne i samlingen.

“Omsorgsdage” af Pernille Abd-El Dayem er en ganske fin novellesamling om hverdagen og det at passe på sig selv.

Antal stjerner af 6: ⭐️⭐️⭐️⭐
Profile Image for Sara Brygger.
162 reviews14 followers
March 29, 2023
Jeg elsker et fletværk, og Omsorgsdage er lækkert flet. Hvem drager omsorg for hvem, når et barn kommer til verden? Mødre, fædre, bedsteforældre og børnebørn, måske vil samlingen lidt for langt ud i familietræet for at virke stram nok, og dog er historien om K den som jeg vil tænke mest på.
Displaying 1 - 4 of 4 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.