Diana Fernandez har varken tid för män eller dejting. Som ensamstående mamma har hon fullt upp med att ta hand om sin son och att slita hårt för att försörja dem båda. Visst oroar hon sig för att sonen Noel tillbringar alldeles för mycket tid ensam hemma, men det visar sig att Noel har satt egna planer i verket.
Adrian Max trivs med sin lättsamma framtoning som flirtig programledare i radio. När lyssnarsiffrorna sjunker och programmet hotas av nedläggning verkar den enda räddningen vara pojken som ringer in för att be om dejtingtips till sin mamma. Lyssnarna älskar honom och Adrian bestämmer sig för att hjälpa pojken och samtidigt rädda sitt radioprogram. Men uppdraget som verkade så lätt blir allt svårare, särskilt när han själv börjar falla för kvinnan ifråga.
Bara en dejt är andra delen i serien om den lilla byn Ängsmark.
Sofia Fritzson har alltid gillat att läsa och skriva och efter att ha provat novellformen samt vunnit en novelltävling gick hon en skrivkurs i romance för författaren Simona Ahrnstedt. Där vaknade intresset för att själv skriva romance och hon deltog i en författartävling som hon vann. Sofia är född 1984, uppvuxen i Svenljunga och bor med sin familj i Örby. Hon gillar nagellack, katter och lyckliga slut.
Diana är ensamstående mamma. Hon jobbar mycket och det dåliga samvetet om att sonen Noel tvingas vara ensam mycket, gnager hårt i henne. Men hon kämpar och klagar aldrig.
Adrian är radiopratare och en dag ringer en anonym pojk för att be om hjälp att hitta en man till sin mamma, och kanske en ny pappa till honom. Adrian blir först lite ställd, men ser sen en chans att vända de dåliga lyssnarsiffrorna och bestämmer dig för att hjälpa till.
I denna andra boken om Ängsmark får vi lära känna fler karaktärer i det lilla samhället lite närmre. Jag tyckte om första boken, men denna är ändå snäppet bättre. Fritzson har en lättsam berättarröst som flyter på och jag längtar redan efter tredje boken som kommer i augusti. Just nu känns det som att det skulle kunna bli åtminstone fem böcker, eller @sofiafritzson?
Böckerna går att läsa fristående, men jag skulle rekommendera att ta dem i ordning för helhetens skull.
Andra boken om ängsmark var lika lättsamm och snabbläst (fortfarande i positiv mening) som den första. Precis vad jag behövde nu efter mkt stress både på skolan med flera prov och privat med baler och student på gång. Skönt att kunna fly undan verkligheten en stund och landa i Ängsmark.
Bra karaktärer och fint att se hur Adrian utvecklas och ändrar inställning till sitt liv.
Så otroligt mysig serie som Sofia skapat. Ett sant nöje att få återvända till Ängsmark och dess befolkning. Jag älskar att vi får återse karaktärer från första boken och nu i bok två får vi följa ett nytt blivande par. Det var väldigt upplyftande att få följa Adrian och Dianas kärlekssaga som utspelas i vardagen.
Sofia ger mig alltid sån läsglädje och det är alltid en fröjd att få dyka ner i hennes fantasirika berättelser. Älskvärda karaktärer jag längtar efter att få återvända till i nästa del.
Måste ju även slå ett slag för det extremt snygga omslagen! Kan jag flytta in i dom? Fantastiskt jobbat
Återigen har Sofia lyckats leverera en riktig fullträff. Berättelsen berörde mig verkligen på djupet och den hade många guldkantade ögonblick.
Precis som den tidigare boken är språket och miljöbeskrivningarna riktigt riktigt bra. Stort plus är också de korta kapitlena som är skrivna utan knussel.