"Jeg tænker på, hvor bange jeg er. For kødædende planter, hugorme, min fars vrede og atomkrig – i præcis den rækkefølge."
Ting jeg tænker på er en poetisk romancollage, som gennem nedslag følger en kvindes opvækst i Danmark fra 1970’erne og frem til i dag. Her er forvandlingskugler i en iskiosk ved Tranum, Silvo-pudsemiddel, blommetrifli i portionsglas, TV-Shoppen, dymomaskiner, bygotto og speedway fra Vojens.
Ting jeg tænker på er en erindringsroman, der ubesværet glider fra det helt små til det allerstørste: Fra glæden ved et par sandaler og hestenes ånde på marken til sorgen over at miste en mormor, ikke at kunne spise og længslen efter at få et barn.
Jeg smiler og klukker, bliver rørt og imponeret over hvor flydende og sammenhængende og lækkert sproget er. Og så kommer jeg også til at Tænke. Så mange stikord der sender mig tilbage til min egen barndom, min egen bedstemor, min egen frygt for krige og brand, og de voksnes “du tænker alt for meget”.
Den rammer mig lige i hjertekulen, ikke bare spejlingen, men også sprog og rytme. ...og så er jeg vild med begrebet "romancollage".