Jump to ratings and reviews
Rate this book

Vi är alla individualister

Rate this book
Sverige påstås ofta vara ett av världens mest individualistiska länder. Här anses varje individ äga en okränkbar rätt att forma sitt eget liv utan hänsyn till kollektivet. Religion, kultur, till och med familjen, äger ett värde bara så länge dessa är ett resultat av enskilda individers fria vilja.

Men vad innebär egentligen en individualistisk människosyn? Hur har den uppstått, hur förhåller den sig till idéer om frihet och jämlikhet? Viktigast av allt: kan den försvaras?

I Vi är alla individualister spårar Jesper Ahlin Marceta idén om individualismen tillbaka till 1700-talets amerikanska och franska frihetsrevolutioner. Han tar sig an individualismens kritiker i den samtida svenska idédebatten och bemöter invändningar från såväl vänster som höger. Boken landar i ett moraliskt försvar av individualismen som vägledande liberal princip,

312 pages, Paperback

First published September 24, 2021

1 person is currently reading
9 people want to read

About the author

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
0 (0%)
4 stars
7 (77%)
3 stars
2 (22%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 2 of 2 reviews
Profile Image for Per Kraulis.
149 reviews15 followers
December 3, 2021
Jesper Ahlin Marceta har tre syften med boken: 1) Utveckla en liberal teori på moraliska grunder. 3) Föra läsaren till forskningsfronten i flera områden i filosofin. 3) Presentera individualismen som en möjlig ryggrad för 2000-talets liberalism.

Ahlin Marceta inspireras av den idé om medborgarskap som förknippas med statsmannen och författaren Cicero i det antika Rom. Individen frodas i ett socialt och politiskt sammanhang där debatt och förnuft är centrala. Denna ingång, som polemiserar mot nidbilden att individualism är i grunden asocial, kombineras med tre värdebegrepp för individualismen: autenticitet, individualitet och singularitet.

Boken är i huvudsak klar och redig, och argumenterar ärligt. Men det finns vissa problem som härrör från dess bitvis onödigt filosofisk-tekniska terminologi. Ahlin Marceta vill hävda ett "svagt politiskt ideal". Den termen orsakar nog mer förvirring än klarhet även om den är oklanderlig ur akademisk filosofisk synvinkel.

Det finns mycket att gilla med denna boken. Det finns många intressanta idéer, teman och resonemang. Den gör klart att fri marknadsekonomi inte är grundbulten i liberalt tänkande, och den visar på stråk i den liberala idéhistorien som behöver komma i fokus igen.

Men den är inte helt sammanhängande, och dess koppling till politisk praktik är, trots goda ansatser, inte så tydlig. Den sitter litet på gärsgården mellan politisk ideologi och politisk filosofi. Dess analys av svensk socialdemokrati är litet tveksam, och frånvaron av diskussion om socialliberalism är litet överraskande.

Bokens resonemang om kultur, arbete och medborgarskap är mycket intressanta, och bär inom sig frön till framtida diskussioner. Detta är inte en färdig liberalism, utan ett inlägg som syftar till framtida debatt.
Profile Image for Jonathan Ahlström.
23 reviews2 followers
October 27, 2025
Överraskande bra genomgång om individualism. Bemöter bra de konservativa och postliberala (för att inte säga fascistiska) strömningarna hos Joel Halldorf, Payam Moula mfl som ämnar till att nedmontera svensk individualism och införa någon sorts postliberal hederskultur.
Displaying 1 - 2 of 2 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.