Jump to ratings and reviews
Rate this book
Rate this book
Första delen i en ny spänningsserie om systerskap och hemligheter som tar oss från paradisvita stränder i Thailand till Norrlands mörka inland. Elizabeth åker till Thailand på julsemester tillsammans med sin mamma, systern Sofia och hennes familj. På nyårsafton försvinner Sofia, några timmar senare hittas hon död i vattnet. Det som skulle varit en underbar semester slutar istället i katastrof. Händelsen för Elizabeth tillbaka till ett mörkt förflutet, till barndomen och till Ormvattnet. Vad var det egentligen som hände på paradisön? Och vad var det som egentligen hände i det där ensliga huset vid sjön?

350 pages, Hardcover

Published May 24, 2021

3 people are currently reading
77 people want to read

About the author

Caroline Engvall

33 books15 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
22 (10%)
4 stars
73 (36%)
3 stars
78 (38%)
2 stars
27 (13%)
1 star
1 (<1%)
Displaying 1 - 17 of 17 reviews
Profile Image for Jennifer.
Author 1 book127 followers
June 30, 2021
Tack Caroline Engvall och Bokförlaget Forum för recex!

Blodskam handlar om syskonen Elisabeth och Sofia där Sofia med familj, Elisabeth och deras mamma äntligen ska åka iväg på en resa tillsammans till Thailand. Det som skulle bli en semester i paradiset blir istället en mardröm när Sofia hittas död på stranden. Hennes död blir startgropen till att Elisabeth tar tag i att försöka lista ut vad som egentligen hände i hennes hemstad Ormvattnet, där det ruvar ett mörkare förflutet än vad hon trodde.

Caroline Engvall är en mästare på att bemästra att föra samman olika perspektiv med ett skrämmande tempo och med ett driv som gör det svårt att sluta läsa. Det jag däremot hade vissa problem med är att styckena ibland känns alldeles för korta, vilket gör att berättelsen ibland kändes hoppig. Däremot gillar jag hur Caroline inte berättar alltid vem det är vi får följa, utan lämnar små detaljer som gör så att vi kan lista ut det för oss själva. Och hennes skrivsätt är kusligt rakt igenom hela boken - och spänningen fortsätter ända till sista sidan. Jag gillade hur boken flyttade fokuset från Sofias död och istället blev en mörk thriller om ett förflutet som var ovisst.

Jag fullkomligt slukade de två första delarna av boken och var verkligen inne på att det här skulle bli en av favoritthrillers för iår. Men sedan tog boken en vändning i del 3 som jag inte gillar och det föll rätt platt, för mig. Miljöbeskrivningarna gör så att allting kan spelas upp som en film i huvudet. Karaktärerna är unika och lätta att särskilja, det känns mänskliga. Jag hade svårt för vissa av personernas val genom boken och himlade en hel del med ögonen emellanåt.

Men, allt som allt, en spännande thriller som tog sig an fler ämnen och fler händelser än vad som utlovas på baksidetexten!
Profile Image for Camilla.
142 reviews2 followers
August 20, 2021
Som ni vet vid det här laget är inte deckare min genre, men vissa böcker väcker ändå ett visst intresse. En av dessa böcker var Blodskam.

Blodskam är en välskriven och lättläst deckare som handlar om systrarna Sofia och Elizabeth som växte upp utanför Ormvattnet, en liten by i Norrland. I byn finns det flera otäcka sägner, bland annat sjörået som dem redan i tidig ålder får lära sig att akta sig för.

Båda systrarna delar trauman från barndomen, undanträngda minnen som gömts i det tysta. Det finns också familjehemligheter som ärvs vidare genom generationer, och förföljer dem in i vuxen ålder.

Sofia lider av psykisk ohälsa och oroar sig för det mesta, och hon går i terapi för att få hjälp med detta. Hennes man är hennes stöttepelare, trots att dem senaste tiden inte haft det så bra. Tillsammans har dem två barn som är Sofias allt.

När jul och nyår närmar sig är det äntligen dags för Elizabeth, mamma Britta och Sofia med familj att åka på en familjeresa till Thailand. Men det som skulle bli en semester i paradiset blir istället en mardröm när det tragiska händer på nyårsafton. Sofia försvinner och hittas senare död i vattnet. Ett självmord? Olycka? Mord?

Sofias död blir starten på Elizabeths sökande på vad som egentligen hände i Ormvattnet, som täcks av skrämmande sägner och dunkla hemligheter. Vad är det hon har förträngt från barndomen? Vad är det egentligen som pågår?

Boken är skriven i nutid och dåtid, där vi får ta del av återblickar och följa med i vad som hänt i barndomen. Vi serveras många lösa trådar som under historiens gång sammanflätas och knyts ihop på slutet.

Detta var dessvärre ingen bok för mig. Säkert jättebra för den som älskar deckare. Boken var vid flera tillfällen spännande, men jag hade bitvis svårt att hålla intresset vid liv, bitvis försvann jag iväg i andra tankar och kom på att jag läste utan att veta vad jag läst de senaste meningarna. Trots att detta inte är en bok för mig så älskar jag Engvall sätt att skriva, hennes miljöbeskrivningar och uppbyggnad av historien.
1,159 reviews25 followers
July 1, 2021
Blodskam är en välskriven och lättläst deckare. Caroline Engvall är skicklig på att fånga läsarens intresse från början, och hålla fast det. Historien är välbyggd, med flera lager. Det är en mörk berättelse med en genomgående sorglig ton. Jag gillar att det enkla visar sig inte vara så enkelt, och när twisten kommer behöver jag bläddra tillbaka och se vad jag missat tidigare. Så ska det gärna vara i en spänningsroman.

Karaktärerna i Blodskam är intressanta, men det finns egentligen ingen som jag tycker är sympatisk. Tvärtom så har alla egoistiska drag och ser först till sig själva. Även om jag kan förstå att flera av dem har en sådan bakgrund att de är sargade och det är en form av överlevnadsinstinkt så saknar jag någon som bryter av mönstret. Det gör ont att läsa om Elizabeth och Sofia, som båda utvecklat sina strategier för att klara av vardagen. Caroline Engvall beskriver relationer på ett trovärdigt sätt, och lägger till ett spänningsmoment där man gradvis får en tydligare bild av hur relationerna egentligen är.

Ytterligare en del av en spänningsroman är miljön. Blodskam utspelar sig i Thailand, Stockholm och Ormvattnet. Personligen fastnar jag för Ormvattnet, en liten ort någonstans i Norrland, som är den typ av miljö i litteraturen som jag dras till. Det är där grunden finns, och det är där mystiken finns.

Blodskam är vid första anblick en annorlunda bok än de tidigare jag läst av Caroline Engvall. Men när jag läst klart boken så ser jag en del gemensamma nämnare. Som barns rätt att vara barn, och att de vuxnas uppgift är att ta hand och skydda barnen. Inte tvärtom. Skulden och skammen som uppstår hos barnen är någonting som är gemensamt för hennes böcker.

Enligt uppgift så är det här den första boken i en ny serie. Jag är nyfiken på hur böckerna kommer att hänga ihop eftersom karaktärerna här är unika. Jag kommer definitivt att hålla utkik efter nästa.

Bloggat om boken har Kapprakt,

Omdöme: Välskrivet om skam, skuld och barns rätt att vara barn
Betyg: 4

https://lottensbokblogg.wordpress.com...
Profile Image for Lena Westman - Lenas böcker och annant.
640 reviews10 followers
August 25, 2021
Bloodskam är första boken i en ny serie av Caroline Engvall. Har läst de flesta av hennes böcker och gillar hennes författarskap. Denna bok var inget undantag. Det var en mörk thriller som utspelar sig både i nutid och dåtid. Den utspelar sig i Thailand, i Stockholm och i en norrländsk by som heter Ormvattnet. Det är en bok om systrar, om familj, om psykisk ohälsa, om svek och om ondska. Berättelsen kryper under skinnet på en och den är spännande från början till slut. Tyckte att den var lite annorlunda mot Engvalls tidigare böcker och det var helt klart positivt. Längtar så mycket efter nästa bok i serien.
Profile Image for Britt-Marie Kullin.
1,290 reviews115 followers
May 26, 2021
Betyg: 4 av 5 - Jag har läst ett tiotal böcker av Caroline Engvall och tyckt mycket om dom alla. Hon skriver alltid om aktuella ämnen, och böckerna är alltid välskrivna, otäcka, gripande, och spännande. Hennes nya bok, Blodskam, är helt fristående från hennes tidigare böcker, och är den första delen i en ny bokserie. Rekommenderas varmt.
Profile Image for Jennie.
831 reviews18 followers
June 24, 2021
Lysande, spännande och skickligt skriven!
Profile Image for bokhyllaniskuggan.
535 reviews28 followers
Read
May 8, 2022
❥ DNF

Del 1 i Ormvattnet-serien.

Det gick ganska snabbt för mig att inse att den här boken inte riktigt var för mig. Efter bara ett par kapitel kände jag att boken inte grep tag i mig och att lusten att fortsätta läsa inte fanns där. Så blir det ibland och då avslutar jag boken och väljer en annan.

Dock jag jag mycket fram emot att utforska författarens andra serie "Stenhammar & Ling", alla böckerna står här hemma i hyllan 📚
Profile Image for Eva Näsholm.
104 reviews
November 24, 2025
Helt okej med både spänning och gåtor som knyts ihop på slutet. Men lite väl många frågor som hänger kvar för att den ska fungera som en fristående bok, och det känns inte riktigt okej att man ”tvingas” läsa vidare i serien för att få svar på händelser i första boken.
Profile Image for Helen Forsberg.
12 reviews
August 2, 2021
Väldigt spännande och intressant om barndom, rykten på små samhällen, död och psykisk sjukdom. Väldigt bra upplägg på berättelsen och det är spännande och oväntat. Väldigt bra.
Profile Image for Maria.
173 reviews2 followers
August 28, 2021
Kan varken säga att jag gillar den här boken eller inte, för många osannolikheter ihopvävt med folktro, övernaturligheter och psykisk instabilitet.
Profile Image for Saga Melander.
69 reviews
May 2, 2025
Usch vad otäckt. Jag är så förtvivlad, hur kan en människa förstöra allt? Förstöra sååå mycket? Och sen bara åka??
Profile Image for ems.
137 reviews1 follower
October 10, 2025
3.5🌟

Betydligt bättre än jag trodde den skulle vara. Väl skriven och blev spännande rätt så fort in och slutet chockade mig ändå??
Profile Image for KRISTINA  S.
103 reviews3 followers
December 28, 2021
Caroline Engvall Blodskam

Sofia är gift med Mattias, tillsammans har de barnen Smilla 8 år och Ludvig 6 år. Mattias är även Sofias stora stöttepelare i livet och som gör att familjen håller ihop. Sofia går i terapi för den oro som finns i hennes undermedvetna om minnen från barndomen i Norrland.

Det närmar sig mot jul, och till nyår ska Sofia resa till Thailand tillsammans med Mattias, deras två barn, lillasyster Elizabeth och deras mamma Britta. Där ska de bara vara tillsammans och njuta av värmen och de underbara sandstränderna.

Men så händer det som inte får hända, bara några timmar innan nyårsfirandet ska börja hittas Sofia drunknad på stranden. Hur kunde det hända?

Caroline Engvalls nya bok Blodskam tar läsaren med på resa under olika tidsepoker i huvudkaraktären Sofias liv. Allt från barndomen och de händelser hon upplevde då, som satt spår i hennes undermedvetna och som hon nu försöker bearbeta genom terapi. Boken är första delen i en spänningsserie där handlingen tar upp förhållandet mellan kvinnor i olika generationer.

Jag har läst alla Caroline Engvalls böcker, både de faktaböcker hon skrivit om hur barn kan fara illa på nätet, hennes barnböcker om flickan Nollan, och de deckare hon skrivit som tar upp problemet med hur unga flickor blir utnyttjade på nätet. Nu har Caroline Engvall skrivit denna första bok om familjerelationer och även den var riktigt bra och givetvis kommer jag att följa den serien också.
Displaying 1 - 17 of 17 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.