Jump to ratings and reviews
Rate this book

Diena, kai nieko nenutiko

Rate this book
Kažkas turi nutikti, viliasi vaikai, o nuotykių kaip nėra, taip nėra! Bet ar tikrai jiems taip jau nieko nenutinka? Galbūt laukdami kažko nepaprasto vaikai tiesiog nepastebi, kad nugyvena įdomią ir tokią spalvingą dieną.

32 pages, Hardcover

Published January 1, 2021

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Evelina Daciūtė

16 books46 followers
Evelina Daciūtė is an author of children’s books with a a collection of poetry for adults entitled Žuvys fontanuose. Her debut book was a collection of children’s stories Meškių istorijos (illustrated by Rasa Kaper). Daciutė’s book Drambliai ėjo į svečius (illustrated by Inga Dagilė) was nominated by the Lithuanian Section of IBBY in 2015 as the best children’s book and was translated into Chinese, Russian and Greek. E. Daciūtės’s best known children’s book Laimė yra lapė (illustrated by Aušra Kiudulaitė) received the Domicėlė Tarabildienė Award from the Lithuanian Section of IBBY in 2016 for the most beautiful book of the year, as well as illustrator prizes from Nami, South Korea, Sharjah, and the Bologna Children’s Book Fair. In 2019, it received The Batchelder Award, granted by the American Library Association for the most exceptional children’s book published in the US which has not been written in the United States nor in English. In 2018, the book was included in the IBBY honorary list for its illustrations, and in 2019, in The White Raven catalogue of the world’s most influential children’s books. Daciutė’s book was translated into English, Chinese, Korean, Latvian, Romanian, Slovak, Estonian, Turkish, Croatian, Western Armenian and Ukrainian, and two plays have been staged based on it by Lithuanian theatre directors.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
12 (92%)
4 stars
1 (7%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 3 of 3 reviews
Profile Image for Edita Kazakevičienė.
Author 2 books45 followers
February 18, 2021
Labai smagu, kad atsiranda vis daugiau knygelių, skirtų vaikams, besimokantiems skaityti. Ši knygelė priklauso antram pradedančiųjų žingsniui: didžiosios raidės, trumpas siužetas, paprasti sakiniai ir patrauklios iliustracijos.

Įdomus faktas tas, jog ši knygelė „užaugo” iš knygiuko, kuris gimė projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams” metu. Tai istorija apie brolį ir sesę, kurie laukia kol kas nors nutiks. Bet diena praeina ir nieko nenutinka. Tačiau ar tikrai? Kai esi vaikas, dienos slenka taip ilgai ir nuobodžiai, jog be galo norisi nuotykių.

O kad diena praeitų įdomiai, kartu su knygelės herojais galima suskaičiuoti antis, pasiklysti miške, susipažinti su kaimynų berniuku, iškelti katiną iš medžio, pasivaišinti guminukais, patikrinti pašto dėžutę ir peržiūrėti labai spalvingas ir nuotaikingas iliustracijas.

„Ką šiandien gero nuveikei?” – į šį klausimą automatiškai atsakome: „nieko”. Iš tikrųjų, kiekvieną dieną galima atrasti ką nors naujo, įdomaus ir gero. Manau, kad tai ne tik puiki knygelė pradedančiam skaitytojui, bet ir idėja vaikų ir tėvelių pokalbiui apie savo dieną, kai kas nors nutiko.

https://profesionalimama.wordpress.co...
Displaying 1 - 3 of 3 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.