Jump to ratings and reviews
Rate this book

Po povrchu

Rate this book
Vždycky jsem chtěl víc, než jsem měl. Občas fotím blbě a vím to. Nemám rád tykání cizím lidem, rozkopaný boty v předsíni a povídání si o jídle. Rád bych vzal zpátky plno věcí, co jsem řekl a udělal. Chtěl bych projet prázdnou noční Blankou z Tróje na Barrandov Mustangem Bullitt se staženejma okýnkama a neřešit sedmdesátku. A taky bych chtěl konečně udělat něco, na co budu fakt pyšnej. Chtěl bych vědět, jak bejt dobrej táta. A syn.

224 pages, Hardcover

Published January 1, 2021

1 person is currently reading
42 people want to read

About the author

Tomáš Třeštík

2 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
37 (18%)
4 stars
86 (43%)
3 stars
61 (30%)
2 stars
12 (6%)
1 star
3 (1%)
Displaying 1 - 23 of 23 reviews
Profile Image for Dymbula.
1,065 reviews38 followers
March 1, 2021
Po povrchu, někdy i pod povrchem. Za tu odvahu se k některým věcem přiznat smekám, i když jsou to často věci, které se dobře, tak trochu bulvárně čtou a autor to dobře ví. Někdy jsem cítil souznění. Ale 4 hvězdičky nedám. Před nedávnem jsem dal tři hvězdičky jeho ženě Radce za Foukneš do pěny, tak aby se kvůli tomu doma nepohádali :) Nejraději z rodiny Třeštíků mám knihy Tomášova táty Michaela.
Soupis souznění:
- taky mívám sny o ztracených brašnách s foťáky
- taky si rád kupuju fotografické monografie, ale na rozdíl od Tomáše si v nich často listuju
- taky se nerad ptám druhých na cokoliv
- taky mívám pocit, že druhé zdržuju
- taky potřebujku být všude včas
Asi bych toho našel víc.
Profile Image for Hana Kubikova.
186 reviews16 followers
May 6, 2021
Ač nejsem úplně příznivce rodiny (hlavně tedy manželky), tak tohle mě bavilo hodně. Napsat si vlastní svědectví o pěně dní, to by se mi taky líbilo. Upřímný, možná občas nesnesitelny týpek, focení, paření, děti, Letná, portréty kamarádů... Svědectví o jedné životní etapě.
Profile Image for Eva Francova.
1,084 reviews30 followers
March 14, 2021
Kniha fotografa Tomáše Třeštíka, která měla být původně sbírkou jeho facebookových statusů, nakonec je však o jeho životě, ale především o životě kolem něj.

Tuto knihu jsem si koupila ze zvědavosti. Příspěvky autora na sociálních sítích mám ráda, většinou mě pobaví nebo něčím zaujmou. O této knize to bohužel říci nemohu.

Ve většině kapitol se autor rozepisuje o někom, koho neznám a jeho život mě nezajímá. Když přišla kapitola, která mě naopak zaujala, tak skončila dřív, než se pořádně rozeběhla. Společným jmenovatelem celé knihy je hláška, že si vlastně nic nepamatuje a to je shrnutí i mého názoru na knihu, kdy si pár dní po přečtení říkám, já si vlastně nepamatuju, o čem to celé bylo.

Za mě průměrná kniha, která si ovšem své čtenáře najde.
Profile Image for Pavel Beneš.
Author 14 books14 followers
June 28, 2021
Zajímavý čtení, skvělý postřehy… ale tak strašně moc (ale hrozně moc!) chyb… to je veliká škoda.
Ale vlastně mě vůbec nepřekvapuje, že si jich nikdo ani nevšimne… laťka citlivosti k mateřštině za dobu od revoluce klesla tak, že vlastně leží na zemi.
Chyb nebýt, byla by to kniha z nejosobitějších. Proto taky jen tři hvězdy.
70 reviews
August 23, 2022
Kniha je velmi čtivě napsaná,. Autor ukazuje svou citlivou stránku, přemýšlí o sobě s nadhledem a snaží se nebrat vážně. Hodně řeší své sbírky, věci atd, ale to pro mnoho lidí zajímavé, neboť ne každý má ve svém okolí lidi, kteří na tyto druhy sběratelství mají kapacity (časové, finanční, prostorové) a i pokud by měli, tak se mu nevěnují. Autor již na začátku zmiňuje, že si uvědomuje, že se narodil do rodiny plné "šikovných" lidí a dále se takovými to lidmi obklopuje. To se ale projevuje také v tom, že měl možnosti rozvinout svůj talent a živit se jím (což bohužel není zdaleka samozřejmost).
S ostatními recenzenty souhlasím v tom, že Tomáš umí dobře nakombinovat pohled plachého introverta, floutka z dobré rodiny a vtipného glosátora, který má nadhled. Má také cit pro kompozici - poslední odstavec je vzhledem k předchozím zmínkám skvělý...Jako dalším čtenářům se mi kniha také líbila více než knihy Radky, ale přeci jen je to trochu snazší žánr než chrlit rok co rok bestsellery a ždímat v nich velmi rozdílná témata. Tomáš je stále trochu ve své bublině, kývá sice na různé nabídky, zakázky atd, ale že by vybočil z nějakého trochu očekávaného směru se úplně říct nedá (ano, rozvíjí své projekty-například fotky na balkoně dělá nejen na svém balkoně, ale i na cizích, v zahraničí atd..). Dostane se také do společnosti různých lidí-skejťáci, sprejeři, lidé na soukromých gymplech i veřejných školách, ale stále žije v centru Prahy, jezdí na chatu do vesnice ve Středočeském kraji a do zahraničí jen krátkodobě na dovolenou nebo pracovně. Ale že by kromě nákupů sběratelských kousků, aut, hodinek, oblečení atd udělal/popisoval nějaké těžké životní rozhodnutí se úplně říct nedá, spíš se tak veze a vychází mu to.
Profile Image for Patricie Prokešová.
100 reviews6 followers
March 17, 2021
Zvědavost mě přeci jen donutila koupit si knihu od autora/fotografa Tomáše Třeštíka, který je synem známých osobností - Heleny a Michaela T.
Jelikož jsem přečetla, a ve své knihovně mám pár kousků jak od Michaela Třeštíka, tak i od Radky Třeštíkové, byla jsem zvědavá, jak se tento rodinný kruh dotvaruje.

Na začátek,... titulek knihy "Po povrchu" bych nazvala spíš "Pod povrchem" (ale je pravda, že druhá varianta s "Pod" se nejspíše zdá být jako často používaný prvek, který odkazuje na autobiografii. To možná nebyl autorův záměr).

Barvitě popsané myšlenky, hovorově mezi dveřmi...s trochou nadsázky, plno vlastních názorů a k tomu zkušenosti, životní milníky a objevy.

Tomáš Třeštík popisuje svět okolo sebe. Jak jej prožívá dnes a jak se zpětně vrací do svých ranných let, do (převážně) dospívajícího období. Popisuje svá životní rozhodnutí, příběhy svých vrstevníků, spolužáků ze základky, z gymplu, kamarádů ze sousedství.
První skate, první chlast a první holky... první foťák a zakázka. Potom následuje mnoho vtipných situací při focení známých osobností a další humorné příhody ze stran přátel a známých.

Občas mi přišlo, že všechno závisí v mnoha věcech na náhodě, na tom koho a kdy potkáte, s kým se bavíte a komu důvěřujete.

Smyslem této knihy byl popis cesty. Jak se Tomáš dostal tam, kde teď je. Některé situace byly vtipné, jiné k zamyšlení.

Za mě určitě dobrý první počin.

Profile Image for Zuza Klusková.
2 reviews3 followers
June 27, 2021
Tomáš Třeštík žije diametrálně jiný život než já, velmi zajímavý a možná takhle z dálky i závidění hodný. Bylo pro mě poutavé do něj na chvíli nahlédnout. Ale díky téhle knize jsem zjistila, že mile ráda zase vystoupím, je mi z toho vlastně trochu smutno (ale to autorovi také), řešit pořád jen peníze, značky, povrchní a bývalé kamarády a věci do sbírek, by mě asi dlouhodobě nebavilo.
Celá kniha působí dost sebestředně až arogantně, ale zase oceňuji Tomášův náhled, protože on sám sobě tak připadá taky a hodně nad tím přemýšlí.
Literárně se mi to líbilo dost, spousta zajímavých myšlenek, slovních spojení. Pointou však je, že pěkné místo k životu (jak už Letná nebo vymydlený byt) spokojený život nedělá.
Profile Image for Tereza M.
334 reviews45 followers
April 12, 2021
Píše o sobě. Což se dalo z titulky docela čekat. Taky píše o svých kamarádech a rodině, tam jsem trochu přemýšlela, jestli se dotyčných zeptal jestli může. Třeštík na sítích mě z nějakého důvodu docela štval, kdysi jsem ho chvíli sledovala. Jelikož mám ale ráda psaní jeho otce, Zdi tvé se mi líbily, tak mě zajímalo, co napíše mladej. A popravdě, několikrát mě napadlo, jestli to za něj nenapsal někdo jiný. Protože se to četlo příjemně, svižně, nebyla to nuda. Kdyby to byla kniha někoho, kdo opravdu dokázal něco velkého, byly by to moc pěkné memoáry :-D ale to trochu narážím na to, co o sobě říká on sám. Zkrátka na floutka, který je jaký je, podle mě píše dobře.
Profile Image for Jana.
7 reviews1 follower
November 22, 2022
Názov sedí. Je to povrchná kniha. O cudzích ľuďoch rôzne nezáživné historky plus dodatok, aké auto majú teraz a ako sa volajú ich deti. O bývalých priateľkách len toľko, akej farby mali oči a aké boli krásne. Mnoho historiek na zdvihnutie vlastného ega, aký som bol cool. O vlastnej manželke a deťoch takmer nič. Posledné dve kapitoly o rodičoch trošku zaujímavejšie. Celkovo kniha od fotografa bez jedinej fotky, kde sa človek dozvie mnoho o ľuďoch, ktorí nie sú o nič podstatnejší než my všetci. Taký denníček zaujímavých príhod z mladosti. Povrchných. Inak mám Tomáša ako fotografa veľmi rada, a bavia ma aj jeho statusy. Škoda.
Profile Image for Zany.
363 reviews9 followers
March 22, 2021
Třeštíka mladšího jsem doposud neznal. Určitě muselo být těžké vydávat knihu při vědomí, že bude srovnáván s prací otce, manželky a koneckonců i matky, byť v jiném oboru. Za těchto okolností z toho vyšel, myslím, celkem se ctí. Hezky se četly vzpomínky na dětství a bouřlivé roky dospívání i spousta svým způsobem medailonků jeho osobních i profesních přátel, které daly mimo jiné nahlédnout do mě neznámého světa profesionální fotografie.
5 reviews
March 15, 2022
Velky respekt patri Tomasovi za odvahu jit s kuzi na trh. Souziti s nim jednoduche neni, trosku “my way or highway”, i kdyz jsem presvedcena, ze on nikoho vedome k nicemu nenuti. Nemusi, protoze udava smer, aniz si je vedom vlastni vyjimecnosti. Zaroven vsak postrada toleranci k nedostatkum ostatnich, ktere by ho meli ohrozovat ci omezovat.
Velka zpoved zajimave osobnosti a rozhodne ukazuje nahled. Sebereflexe za hranu obvykle povrchnosti.

Shrnuto podrzeno - manzelka ma svatozar:-)
Profile Image for Zuzana Lazárková.
256 reviews6 followers
July 13, 2021
"Zpověď nafoukanýho internetovýho fracka"
"Papír toho snese víc, než facebookovej profil nejistýho narcise na prahu krize středního věku"

Krátké příběhy ze života, které spojuje nějaký autorův známý. Kdyby tohle napsal kdokoli jiný, asi by mě to minulo. Ale Tomáš Třeštík mě na Facebooku baví, takže jsem si jeho prvotinu chtěla přečíst. A nelituji, bavilo mě to moc. Velmi upřímné.
Profile Image for Adéla Pavlišová.
24 reviews1 follower
January 28, 2024
Chovám k autorovi neco mezi sympatií a disrespektem, spis ale tu sympatii. Rozhodně ale respekt za nový formát osobní zpovědi, kde se člověk velmi casto směje, příběh odsypa, a přitom to není jednoduché téma a není to blbost. Líbí se mi autorův humor i schopnost přenést čtenáře zrovna tam, kam potřebuje.
Profile Image for Kristýna Vondrová (Pilná).
78 reviews5 followers
April 30, 2021
Tomáše (ani další osobnosti z jeho rodiny) nesleduju. Chtěla jsem prostě svižnou knížku a šla do toho trochu na blind. Dostala nečekanou porci sebeironie, upřímnosti a barvitejch vzpomínek. Děkuju za kapitolu o Bohdanu Holomíčkovi.
Profile Image for Kamila Smutná.
37 reviews2 followers
August 4, 2021
Nevím, jestli je to knížka pro každého, ale mě bavila. Historky z focení, odkazy k pražské hipster/grafitti komunitě. Může se zdát, že Tomáš Třeštík klouže jen po povrchu, ale myslím, že třeba kapitola o jeho tatínkovi je moc pěkně napsaná a ukazuje, že to s tou povrchností zas tak špatné nebude.
12 reviews
May 20, 2023
Kniha plná kamarádů, kamarádek, holek- krátká povrchní zastavení u lidí, které neznáme. Střípky ze života bez ladu a skladu (hlavně být cool).

Jedna hvězda za závěrečné kapitoly o sestře a rodičích.

"Jeden post se ale moc nepovedl a veřejnost z nás pak měla nějakou dobu trošku prdel."
Profile Image for Bookbypatrik.
126 reviews51 followers
February 21, 2021
Upřímně a bez servítek napsaná kniha, ve které se Tomáš Třeštík zaměřuje na sebe, rodinu a přátele. Sice je to krátký titul, ale i tak dokázal říct a předat mnoho. 👌🏼
Profile Image for Anna Krenkova.
6 reviews
March 16, 2021
Hodně upřímná kniha. Baví mě ten styl, jakým je to napsané. Vtipné příhody, napsané od rány.
Profile Image for Prcík Tomeš.
24 reviews
July 2, 2021
A surprisingly good read. Candid, open, smart and funny are the first words that come to mind. Glad I bought and read it.
Profile Image for Jana Ježová.
1 review
August 26, 2021
Misty fakt vtipne, misty fakt smutne, celkove dost ctive. Za me urcite originalni pocin. Na prvotinu rozhodne vynikajici. Vytkla bych preklepy a caste chyby v interpunkci.
Profile Image for Petr Čerbák.
7 reviews
December 29, 2021
Prekvapeni. Vtipne, ctive, sebeironicke... Navdavkem nahled do hlavy uspesneho muze po ctyricitce, kteremu ne vsechno v zivote vyslo a uz ani vyjit nemusi...
Displaying 1 - 23 of 23 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.