Jump to ratings and reviews
Rate this book

Muuria ei ole

Rate this book
Mikä voisi aiheuttaa sen, että Suomi jakautuisi uudestaan kahteen toisiaan vastaan sotivaan leiriin?

Suomessa tulvii. Muureja rakennetaan. Kun oma ja rakkaiden elämä on vaarassa, on pakko toimia. Jokainen suhtautuu olosuhteisiin omalla tavallaan ja toimii sen tiedon varassa, jota on saatavilla. Kunkin kohtalon sanelee maantiede.

"Muuria ei ole" on Ilona Tomin kolmas romaani.

270 pages, Hardcover

Published July 1, 2020

1 person is currently reading
13 people want to read

About the author

Ilona Tomi

12 books
Asun Sastamalassa, Häijään kylässä. Olen opettaja ja kirjoittaja.

Kirjat Hirvikansan lapset ja Kitis kiira metsään sopivat kaikenikäisille lukijoille. Kirjoissa käsitellään historiaa lasten näkökulmasta kertomusten muodossa.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
1 (10%)
4 stars
1 (10%)
3 stars
5 (50%)
2 stars
2 (20%)
1 star
1 (10%)
Displaying 1 of 1 review
Profile Image for Niina.
1,367 reviews67 followers
January 19, 2021
Olipas tämä mielenkiintoinen paketti.

Merenpinnan noustua rajusti on moni rantakaupunki jäänyt pinnan alle. Sen seurauksena Suomi on jakautunut kahtia, agraariseen, sähköttömään Ylänköön ja modernimpaan Rannikkoon, missä tuijotellaan Laitetta läheisten päivityksiä tykkäillen, kaupallisia ilmoituksia kuunnellen ja personoituja Ohjeita lukien. Lähitulevaisuuteen sijoittuvaa tarinaa kerrotaan kahdeksan näkökulmahenkilön kautta tammikuusta huhtikuuhun, kun Suomi kokee toisen sisällissotansa. Kuka vetelee sinun narujasi?

Tässä oli yhtä aikaa 1950-luvun mustavalkofilmien ja Black Mirrorin tunnelmaa.
Displaying 1 of 1 review

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.