Jump to ratings and reviews
Rate this book

Provokatörerna : ett reportage om standup

Rate this book
Under några sommarveckor 2018 rasade tusentals svenskar mot humorlåten Knulla barn. Den anklagades för att normalisera pedofili och såra människor som har utsatts för sexuella övergrepp. Mitt i drevet stod rapparen och komikern Anton Magnusson och hans kollega Simon Gärdenfors, som gästar låten.

Men de var inte ensamma. De tillhör en komikergeneration som via sina poddar har byggt upp en hängiven skara fans. När drevet gick slöt fansen upp bakom sina favoritkomiker och slog tillbaka.

Provokatörerna berättar historien om det massiva drevet mot Knulla barn, som utlöste en debatt om hur långt man får gå i humorns namn. Men det är också en berättelse om den svenska standupscenen, från starten på 1980-talet till boomen på senare år.

Kulturjournalisten Filip Yifter-Svensson besöker klubbarna och poddstudiorna, möter pionjärer som Adde Malmberg och Jonas Gardell, liksom nyare stjärnor som Sandra Ilar, Johannes Finnlaugsson och Kristoffer K Svensson. Provokatörerna är en bok om humor i raseriets tid. Om komikerna som anpassar sig och de som gör motstånd.

302 pages, Hardcover

Published September 2, 2020

2 people are currently reading
37 people want to read

About the author

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
13 (12%)
4 stars
45 (43%)
3 stars
41 (39%)
2 stars
5 (4%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 9 of 9 reviews
Profile Image for Stina .
321 reviews23 followers
March 14, 2021
Intressant inlägg om flera uppmärksammade händelser/drev, samtidigt som det är en exposé över hur svensk standup utvecklats. Det är fint hur författaren låter alla inblandade komma till tals och även om jag verkligen inte instämmer i allt de säger har jag fått mig tankeställare x flera.
Profile Image for Mikaela.
325 reviews34 followers
April 27, 2022
Jag uppskattar arbetet Yifter-Svensson lagt på detta, och att många av komikerna det berör får komma till tals. Det ger också ett extra lager till de komiker som figurerar nästan konstant i bakgrunden när jag lyssnar i lurarna när jag klivit ur sängen, när jag borstar tänderna, när jag åker tåg, när jag jobbar, när jag tvättar osv. Dessutom trevligt med några tillbakablickar på standupens historia i Sverige.
Profile Image for Kalle Eriksson.
147 reviews4 followers
June 8, 2021
Toppenreportage på många sätt, välresearchad, rikt intervjumaterial etc etc. Hoppas att denna når/nått ut bredare än till de redan humorintresserade.

(Ska man vara riktigt petig känns det dock som att den hade kunnat korrats och språkgranskats lite mer noggrant, en del språkliga underligheter som stundtals störde läsningen)
Profile Image for Johan Arvas.
60 reviews14 followers
September 26, 2020
Jag tycker boken var mer rolig än intressant, om den är skriven för att vara intressant och för att ge insikter så ska den ha en 2a.

Men om den snarare är skriven som en skön genomgång av Sveriges humorscenen så tycker jag den ska ha en 4a.
Profile Image for John Carlsson.
634 reviews6 followers
November 17, 2020
Ett reportage som delvis berättar om svensk stand up comedy historia, men främst om den scen som är aktiv idag. Jag var främst bekant med de som ledde programmen Pang Prego och Tankesmedjan, men har naturligtvis hört talas om övriga som nämnts, och självklart om det drev som uppstod runt Mr. Cool.

Boken ger en bra bild av hur dagens komiker hittat sin publik via poddar och egna nätverk. Helt enkelt en DIY-scen som blivit så pass stor att många av de delaktiga kan försörja sig på sitt kulturutövande.

Fascinerande, speciellt för undertecknad som alltid funnit nöje i kultur som utmanat god smak och gränser på olika sätt.
Profile Image for "Robert Ekberg".
1,275 reviews11 followers
October 29, 2020
Nästan genomgående trivsam läsning. Dessutom är det välskrivet (minimikrav?) och väjer inte för att problematisera och analysera, något som det ofta slarvas med i slika sammanhang.

Mest trivsamt blir det när kommentariatets diktatur och dess ofta självdiagnosticerade PTSD nagelfars. 

Blott ett par gånger är förf. ute och cyklar. Bort och hem igen. 
Profile Image for Anton.
688 reviews22 followers
August 9, 2022
Läst boken samt lyssnat på den P3 dokumentär-liknande sammanfattningen som fanns på Nextory. Intressant bok! Kul att läsa om de olika faserna för Standup i Sverige
14 reviews1 follower
September 6, 2021
Helt okej genomgång av drevet kring "Knulla barn" och den svenska standup-scenen. Kul intervjuer och effektiv framåtrörelse boken igenom, men den hade mått bra av lite hårdare redigering och korrekturläsning.
Displaying 1 - 9 of 9 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.