Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” as Want to Read:
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

4.44  ·  Rating details ·  215 ratings  ·  26 reviews
Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby
...more
Paperback, 320 pages
Published September 30th 2020 by Czarne
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku, please sign up.

Be the first to ask a question about Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.44  · 
Rating details
 ·  215 ratings  ·  26 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Rafał Hetman
Oct 08, 2020 rated it it was amazing
Najlepsza książka z serii Sulina, jaką przeczytałem w tym roku. Od czasu "Strupa" Katarzyny Kobylarczyk nie czytałem w tej serii nic lepszego. Chociaż oczywiście nie po wszystkie wydane książki sięgnąłem.

Jeśli podobało wam się "Poniemieckie" Karoliny Kuszyk albo "Wieczny początek" o Warmii i Mazurach Beaty Szady, to w książce Zbigniewa Rokity natkniecie się kilkukrotnie na podobne wątki, ale uważam, że ta książka o Górnym Śląsku jest od wyżej wymienionych lepsza.

Rokita nie tylko pokazuje skompli
...more
Wojciech Szot
Oct 13, 2020 rated it really liked it
Niejednorodna i nierówna to książka. Zbigniew Rokita w reportersko-eseistycznej formule zabiera nas na podróż po wielu czasach i miejscach. I jak to na wycieczce niekiedy będziemy zachwyceni, niekiedy znużeni, chwilami pogubimy, ale wrócimy z niej wzbogaceni o wrażenia i wiedzę. Każdy wyciągnie coś dla siebie, byle tylko dotrwał do końca tej podróży, a z tym momentami może być trudno.

Rokita zaczyna “Kajś” od obszernego wstępu historycznego, który choć już od samego początku odwołuje się do rodzi
...more
Paya
Feb 13, 2021 rated it it was amazing
Ta książka dotknęła we mnie wielu czułych strun, bo śląskość, moja śląskość, to temat, który dopiero niedawno zaczął we mnie kiełkować. Jestem w podobnym wieku co autor, podobnie jak on odbierałam Śląsk w czasach szkolnych, te pytania, które zadaje w tej książce, we mnie zaczęły domagać się odpowiedzi dopiero niedawno. Nikt mi tych rzeczy o Śląsku nie powiedział, a Rokita - decydując się na wprowadzenie czytelników w temat przez pryzmat własnych rodzinnych doświadczeń - robi to w sposób szczery, ...more
Kasia J
Mar 20, 2021 rated it it was amazing
Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Z racji, że pochodzę z Podkarpacia i tu mieszkam, nie miałam pojęcia o historii i bolączkach Ślązaków, którzy żyją ode mnie zaledwie te 300 kilometrów.

Niejednokrotnie, gdzieś po cichu ten temat pojawiał się w mediach, jednak dopiero po przeczytaniu tej pozycji zrozumiałam jego problematykę.

Gratuluję autorowi świetnego pióra i jednocześnie ubolewam, że takiej historii nie uczymy się na lekcjach w szkole.
Kamaulies
Jan 01, 2021 rated it really liked it
Shelves: non-fiction
Bardzo ciekawy reportaż .
Michal
Jan 06, 2021 rated it it was amazing
Shelves: non-fiction, own
niech każdy Ślązak (i nie Ślązak) to przeczyta!!
Aleksandra
Jan 11, 2021 rated it it was amazing
Shelves: 2021
Będę tę książkę wciskać komu się da, bo pewnie większość nie zdaje sobie sprawy z tego, JAK BARDZO złożonym i różnorodnym regionem jest Śląsk.
Katika
Apr 03, 2021 rated it really liked it
Na początku nie byłam przekonana. Miał być reportaż, miał być o Śląsku, a jest głównie o rodzinie autora, nie ma kopalni, górników, klusek, rolady i modrej kapusty i wszystkiego, co mi się z Górnym Śląskiem kojarzy.
Później zmieniłam zdanie. Esej-reportaż Rokity opowiada o poszukiwaniu tożsamości, o jej budowaniu, tworzeniu, sklejaniu, o potrzebie jej posiadania. O tym, że Polska nie jest tak jednorodna, jak nam się wydaje.
Śląsk ze względu na swój język, liczbę mieszkańców i historię podkreśla
...more
Sebastian
Mar 02, 2021 rated it liked it
3.5
Martyna Wieczorek
Mar 29, 2021 rated it it was amazing
Świetnie jest to wszystko opowiedziane.

Podchodziłam z dystansem, bo temat bliski mojemu serce, ale to nie tylko kawał dobrej roboty reporterskiej, tylko, no właśnie, włożonego serca. Jest historia, są dzieje najnowsze okraszone gorzkim komentarzem. Czasem z przykrością stwierdzałam, że wszystko się zgadza.

Bardzo ciekawe światło rzucone na Śląsk i na nas, Ślązaków. Lektura mocno skłaniająca do refleksji. Innym polecam nawet dla złapania innego punktu widzenia.

Gratuluję autorowi, który właściwie s
...more
Rozalia
Mar 08, 2021 rated it it was amazing
Bardzo dobry reportaż! Historia rodziny autora przeplata się z dziejami śląska, co uważam za duży pozytyw. Zbigniew Rokita wyrusza w poszukiwanie swojej śląskiej tożsamości i zabiera nas ze sobą (za co jestem wdzięczna!).

„W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałam pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.” to najlepsze podsumowanie (i jednocześnie zachęcenie do przeczytania) tej książki.

„Bo to nie jest tak, że województwo śląskie jest brud
...more
Hanna Grymel
Dec 01, 2020 rated it liked it
Moja opowieść o Śląsku jest inna. W naszej rodzinie istnieją wykształceni Ślązacy i Ślązaczki mówiący gwarą i posiadający dyplomy wyższych uczelni, czyli stwory, których autor ponoć na oczy nie widział :) Najważniejszym przesłaniem książki jest chyba to, ze Górny Śląsk istnieje głównie w naszych głowach i że warto się czasem zastanowić nad własną historią, która jest niejasna i niedopowiedziana. Pozostaje niedosyt. Zostawię tę pozycję na półce, ale nie wiem, czy sięgne po nią jeszcze raz.
Paulina Parzych
Apr 30, 2021 rated it it was amazing
Świetna! Oprócz wielu informacji i tła historycznego, przewija się fabuła losów przodków autora, ze świetnym zakończeniem, którego nie chce spoilerowac.

Jestem 100% Ślazaczka od wielu pokoleń z podwójnym paszportem, tylko że u mnie się nikt nigdy nie wstydził śląska ani mówienia po śląsku, ba! Do dziś nie jemy większości polskich potraw wigilijnych, właściwie niczego poza karpiem. nie robimy mazurków na Wielkanoc, niegdy nie byliśmy patriotami.

Wydaje mi się, że ta tożsamość dziadków i przodków
...more
Monika Długa
Jan 17, 2021 rated it it was amazing
Rokita poznał mnie z Górnym Śląskiem. A zrobił to w sposób zborny i sprawny literacko. Autor, co warto odnotować, bo to rzecz nadzwyczaj rzadka, nie stroi się w piórka, nie udaje eksperta – za to często – sprawdza, wątpi, pyta. Czytelnik przez to może czuć się współuczestnikiem i partnerem opowieści. Rokita bohaterami uczynił członków swojej rodziny. Poznajemy więc historię regiony z perspektywy konkretnych osób i jak zawsze w takim przypadku – trudno uciec przed współodczuwaniem/utożsamianiem s ...more
Ola
Apr 18, 2021 rated it really liked it
Czasami było nudnawo a niekiedy nie mogłam się oderwać i łaknęłam praktycznie desperacko nowego zdania. W drugiej połowie tempo wydaje się zdecydowanie lepsze, może dlatego, że dotyczy bliższych nam czasów. Jednocześnie jest mi wstyd jak mało wiedziałam o historii Śląska.
Jadwiga Janowska
Mar 15, 2021 rated it it was amazing
Jedna z najlepszych pozycji jakie przeczytałam w ostatnim czasie i chyba najważniejsza pozycja dla młodych mieszkających na Śląsku.
Anna Krok
Apr 25, 2021 rated it it was amazing
Zbigniew Rokita otworzył mi oczy. Jestem za to bardzo wdzięczna. Będę wracać do "Kajś" i do emocji, które ta książka we mnie obudziła. ...more
Magdalena Sośnierz
Apr 17, 2021 rated it it was amazing
Ależ to było ciekawe!
Wojciech Koscielny
Apr 07, 2021 rated it it was amazing
Každý powinien ją przeczytać. Choćby po to by zrozumieć jak szkodliwe są stereotypy lub jak dużo może w życiu zmienić wola spojrzenia na temat z innej perspektywy. Śląsk jest fantastyczny, wiedziałem to od dawna. Ta książka tylko pomogła mi utwierdzić się w mej racji. Fantastycznie napisana. Kawał dobrej reporterskiej roboty. O wielu rzeczach pani na historii na bank nie mówiła, a tu się o nich dowiecie.
Aleksandra
Jan 21, 2021 rated it it was amazing
Rokita tłumaczy Górny Śląsk w sposób zajmujący i poruszający, zanurzając się przy tym w losach swojej rodziny. Autor nie ma prostych odpowiedzi na pytania o tożsamość swoją i Ślązaków, bo takich odpowiedzi nie ma, a jego rozważania m.in. o (nie)pamięci wciągają i otwierają oczy na wiele spraw. Pod koniec lektury pomyślałam sobie, że historia rodziny Rokity pasuje do prozy Jakuba Małeckiego, który mógłby się nią inspirować pisząc powieść obyczajową o losach ludzi na tle burzliwych przemian histor ...more
Przemek Kotowski
Dec 21, 2020 rated it really liked it
„Muzeum Śląskie zamówiło badania, aby sprawdzić, co Polacy wiedza o Śląsku. Okazało się, że nie wiedzieli niczego. Ich skojarzenia to brud, zdewastowana przyroda, śmieszny język, jakiś przemysł, Mordor zionących pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. A Górny Śląsk dość rzadko wygląda jak Górny Śląsk. W większości jest lesisty, polny, małomiasteczkowy, a aglomeracja to niewielki spłachetek ziemi.”
Jeżeliby stworzyć odrębne państwo na terenach Śląska to miałoby ono populację na poziomie 5 mln, PKB na głow
...more
Magda Prz
Oct 19, 2020 rated it it was amazing
"Jako Polak miałem tolerancyjny i kosmopolityczny pogląd na świat. Jako Ślązak - ksenofobiczny i agresywny. Jako Polak opowiadałem, że poradzimy sobie bez narodów, że mieszanie się kultur i języków to szansa, a kurczowe trzymanie się symboli szkodzi. Jako zaś Ślązak chciałem bronić tradycyjnych wartości, miałem pietra przed obcymi, obawiałem się, że ich obyczaje rozcieńczą naszą górnośląskość. Moje poglądy zależały od narodowości. Nie tylko miałem inne zapatrywania na różne rzeczy, ale miałem te ...more
Aleksandra Zmełty
Mar 21, 2021 rated it it was amazing
Książka, która nie tylko uporządkowała moje myśli czy wiedzę, ale i wypowiedziała na głos moją opinię, której sama nie potrafiłam dotąd skonstruować. To co mi się podobało to fakt, że Rokita nie daje odpowiedzi, którymi możemy sobie wycierać usta i mówić, bo tak właśnie jest. Jak bumerang powraca zdanie "To wszystko jest bardziej skomplikowane", które chyba jest jedyną odpowiedzią na to, czym jest Śląsk. Całość dla mnie jest poruszająca, ciekawa, a przede wszystkim niezwykle ważna. Na pewno będę ...more
Tomasz Galoch
Dec 20, 2020 rated it really liked it
Shelves: non-fiction, history
Silesia, what is it? Part of Poland (now and 700 years ago), Germany (for 160 years), Czechia (before 1000 yers), or mayby Austro-Hungary (300 years)? Or is it a potential slavic country project which run out of luck and did never realize.

How do local people locate themselves within the history - longer and shorter. When "your hart is to big for one fatherland but not big enough house two od them".
...more
Kacper Lubiewski
Jun 11, 2021 rated it it was amazing
Brak słów. Rokita pisze bardzo łatwo i prosto, ale jakimś cudem nie traci na ogromnej głębi, emocji i prawdzie. Niezwykła. Must read.
Anita Kędzierska
Jan 23, 2021 rated it really liked it
Shelves: 2021
Pochodzę z Podkarpacia, dlatego temat Śląska, języka śląskiego czy śląskiej narodowości nigdy nie dotyczył mnie osobiście. Niespecjalnie mnie też interesował. Książka Zbigniewa Rokity często przewijała mi się w mediach społecznościowych, zbierała też dobre opinie i zaciekawiła mnie na tyle, że w końcu po nią sięgnęłam.
„Kajś” to opis skomplikowanej historii Śląska z punktu widzenia autora, który poczuwszy potrzebę określenia własnej tożsamości, postanowił prześledzić bieg swoich korzeni.
Naprawdę
...more
Wko
rated it really liked it
May 11, 2021
Monika
rated it it was amazing
Dec 12, 2020
Kusy
rated it really liked it
Mar 07, 2021
Ink
rated it it was amazing
Jan 21, 2021
« previous 1 3 4 5 6 7 8 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Pokora
 • Bezmatek
 • Od jednego Lucypera
 • Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca
 • Ludowa historia Polski
 • Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
 • Poufne
 • Poniemieckie
 • Koniec świata, umyj okna
 • Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity
 • Cudze słowa
 • San Francisco. Dziki brzeg wolności
 • Czuły narrator
 • Saturnin
 • Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta
 • Strup. Hiszpania rozdrapuje rany
 • Gorzko, gorzko
 • Stramer
See similar books…

News & Interviews

These twelve books are so consistently adored, they have become regulars month after month in our data of most popular and most read books on...
138 likes · 52 comments