Ať už se zabýváte čímkoliv, pravděpodobně existují technologie a nástroje, které to zvládnou za vás. Nebo aspoň část práce. Rychleji, snadněji, levněji. A jejich zavedení do firemní komunikace, procesů, zpracování dat či inovací produktů je právě tím milníkem, který odděluje úspěšné firmy budoucnosti od těch, které zaniknou.
Digitální transformace je jako hra, kterou musíte hrát. Dobrá zpráva ale je, že se správnými trumfy v rukou ji nelze prohrát.
Málokde je však trefnější příměr 'snadno se řekne, těžko udělá’, než v případě transformace firmy. Obzvlášť když nevíte, kde a jak začít. Nebo s kým. Kniha HOT vám však odpoví na otázky, ukáže směr a popíše příklady z praxe mnoha českých firem. Pochopíte, že nejdůležitější částí procesu jsou lidé – Humans, nastolená inovační atmosféra Organizace, konkrétní Technologie i to, jak je vyhledávat. Naučíte se experimentovat, testovat, propojovat týmy a nacházet inspiraci. Svět je nový, otevřený, efektivní. Vy budete taky.
V KNIZE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE – že digitálním lídrem firmy, který nadchne ostatní, se může stát i řadový člen týmu – jak chatboty usnadňují interní komunikaci, včetně zdlouhavého vyplňování formulářů – že hlasové ovládání je trendem budoucnosti – co je metoda S.P.O.R.T. a kdy použít SPRINT – jak ajťákům firmy přiblížit svět a potřeby normálních zaměstnanců – že technologická partnerství jsou výhrou pro obě strany – jak vám agilita ve firemní kultuře zabrání upadnout do pasti inovačního divadla
Pro lidi z korporátu by to měla být povinná četba. Pro mě jako geeka, majitele malé firmy a zájemce o nové technologie nic moc nového, ale i tak moc oceňuji, že u nás taková kniha vznikla.
V prvni casti autor vyrazne cerpa z knih "Mit vse hotovo" od Allena, "Digitalni minimalismus" od Newporta a "Ctyrhodinovy pracovni tyden" od Ferrisse. Tim se autor nijak netaji, nicmene pokud ctenar tyto knihy zna, novych poznatku najde mene. Nicmene i shrnuti a pripomenuti pro mne melo hodnotu. Pozitivne hodnotim priklady konkretniho vyuziti napadu v ceskem prostredi. Rovnez me zkusenosti z korporatu plne soulasi s popsanymi neduhy, a tedy mensi ci vetsi nesoulad mezi prohlasenimi a realnou proaktivitou v oblasti digitalizace a chytrych reseni.
Tuto knihu jsem si koupil zcela náhodou a nakonec jsem z ní trochu zklamaný. Mám totiž pocit, že skoro vše, co je v ní napsáno jsem už někdy slyšel nebo někde četl. Přijde mi to spíš jako taková rešerže na téma aktuální technologické trendy, vedení lidí ve firmách a smysluplné využívání času.
Také bych uvítal, kdyby příběhy z různých firem byly rozvedeny do větších detailů a nejen osnova typu: Firma A si nás pozvala, abychom ji pomohli zlepšit X. Navhrli jsme udělat Y. Osoba M pak začala “bořit” a celkově to byl velký úspěch.
Já chápu, že třeba daná firma nemusí souhlasit se zveřejněním, ale mě osobně detaily zajímají. Co se udělalo, jak dlouho to trvalo, jaký byl dopad. Co se udělalo dobře, co špatně, atd. I když bych asi neměl být liný a měl bych se podívat na weby oněch společností, třeba to tam bude :)
Autor také jen tak velice letmo zmiňuje otázku bezpečnosti, která je ale při rozhodování o adopci té které technologie zcela zásadní. Můžete si být jistí, že aplikace startupu A je bezpečná? Odpověď samozřejmě je, že žádný software není bezpečný, ale u zavedených firem je důvěra přeci jenom o něco vyšší.
Stále ovšem platí a bude platit, že firma je jen tak dobrá, jak dobří jsou její lidé. Pokud v současné době někdo tráví X hodin týdně manuálním kopírováním dat z místa B na místo A, nedokáže používat moderní nástroje, neví jak si zjednodušit práci a tak bych mohl pokračovat dlouho - pak nastává otázka, jestli je to člověk na svém místě. Pokud je to chyba managementu, opět otázka, co tam ten management stále dělá?
Takovým lidem a firmám pak tato kniha může zcela jistě pomoci.
Na závěr ještě takové rýpnutí.
Lidé přece nemohou očekávát, že je někdo pořád povede za ručičku a bude jim ukazovat a vysvětlovat, jak mají věci dělat efektivně. Naopak. Takhle budou jen neustále dohánět někoho dalšího, kdo to stejně dělá lépe, levněji, rychleji. Inspirovat se, je dobré, ale přicházet s vlastními zlepšováky je daleko lepší.
Když dva dělají totéž, není to totéž. I když jedna firma zcela opíše postupy, procesy, techonologie jiné firmy, tak se s docela vysokou mírou pravděpodobnosti ukáže, že nedosahuje stejných výsledků. Jak píše autor, každá firma je jiná, má jinak schopné lidi a je potřeba přijít řešením šitým na míru.
Pro mě velmi milé překvapení. Především první (H - humans) a třetí (T - technologies) část sem hltal na jeden nádech. Jasně, jak zmiňuje autor, je to o tom, aby nás naučil hledat nové aplikace pro konkrétní problémy, nikoliv, aby nám nyní až pod nos dával konkrétní appky. Přesto bylo v knize mnoho tipů, které mě nutily vzít do ruky mobil a zjistit hned více o dané technologii, appce či start-upu.
Pokud účelem knihy bylo namotivovat k inovacím a objevování, tak na mě kniha asi zafungovala. Ještě během jejího čtení sem si začal automatizovat věci v mobilu pomocí Automate, poznámky z knihy diktovat namísto přepisování do Keepu, vyzkoušel Grammarly nebo učil děti, jak si pomocí mobilu rychle přečíst text v cizím jazyce bez nutnosti přepisování.
Velmi dobrý průvodce (jinak se tahle kniha nazvat asi ani nedá, průvodce/příručka), ale bohužel nejsem cílová skupina. Je cílená spíše na lidi, kteří se o digitální inovace sami nezajímají a nevyrostli za klávesnicí počítače, protože computer generation v ní tolik nového zase nenajde.
Cením spoustu tipů, snahu o to, aby byly "timeless", přehledné uspořádání a práci, kterou to muselo dát.
Book is good but I do not enjoy the end of the book it was quite long about the same topic again and again. The beginning was good, but end (ehh) It's good for technology leaders or if you want to become one :) it gives readers basic knowledge about current technologies.
Fascinují mě technologie, českou startupovou scénu vnímám jako svůj druhý domov, Filipa znám roky. Čekal jsem tak, že jeho kniha HOT - Jak uspět v digitálním světě pro mě bude opakováním, že ji spíš prolistuju, že se v ní těžko dozvím něco nového, něco co nezaznělo na Filipových přednáškách nebo jsem to už nečetl jinde. A hluboce jsem se mýlil!
Filipovi se povedlo krásně popsat velké trendy a frameworky a smíchat je s naprosto praktickými radami a konkrétními příklady z české praxe. Najde v ní hodnotu manažerka i freelancer, programátorka i markeťák. Mě bavila, inspirovala a celkově velmi příjemně překvapila.
Jako freelancer jsem si z knížky odnesla pár zajímavých myšlenek a služeb. Jako podnikatelé, manažeři, případně zaměstnanci odpovídající za digitalizaci či technologie ve firmách, byste tuhle knihu měli mít mezi povinnou četbou :)