Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Delibo” as Want to Read:
Delibo
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Delibo

3.71  ·  Rating details ·  265 ratings  ·  44 reviews
Niye bu kadar istiyordu Delibo’yu bulmayı? Bağıran bir bitkiden hallice yaşayan bir adamla ne yapacaktı ki?

Yusuf on sekiz yaşındayken hayatını mahvedip terk eylediği “baba ocağı” Bornova’ya seneler sonra geri dönmüştür. Tam da o günlerde aldığı bir haberle sarsılır: Çocukluk hatıralarının kahramanlarından, mahallenin sevgilisi ve bir nevi maskotu “deli İbrahim”, namı diğer
...more
Paperback, 200 pages
Published June 2020 by Can Yayınları
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Delibo, please sign up.

Be the first to ask a question about Delibo

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.71  · 
Rating details
 ·  265 ratings  ·  44 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Delibo
Gülüzar
Jun 21, 2020 rated it liked it
Uyurkulakla tanışmam Har gibi muazzam bir kitaba denk gelir. Sonra Tol, Bazuka, Merhume.. Kitaplari hayatimin çok önemli bir dönemine güzel anılarla yarenlik etmiş ve bugüne kadar övmelere /konusmalara doyamamıştım. Mekanlar, arkadaşlar, kahkahalar, kavgalar... Her yeni kitabını bitirdiğimde bir sonraki hikayesini heyecanla beklemeye başladım. Delibo'yu da çok sevdim ama artık o öfkeli dil sanırım bana göre değil. Yine ne yazsa hemen okurum okumasina ama biten hikayeler, geri dönülen mekanlar, a ...more
Tuğcan Taşlı
Nov 14, 2020 rated it did not like it
Bu kitabı imla hatalarından,devrik cümlelerden,argo kelimelerden,sığ anlatımından, konuşma diliyle yazılan cümlelerden,İngilizce kelimeleri okunduğu gibi yazmasından dolayı yarım bırakıyorum. Edebi bir doyum bana yaratmadı. Yaşamıma katacak hiçbir şey ve söz bulamadım.
Ayrıca fakir edebiyatına da uyuz oldum. Zengin insanların aşağılık karakterli olduğunu,fakirlerin hep iyi olduğunu anlatmış fakat bu böyle değil. İnsanın şahsiyeti bundan daha fazlasıdır. Zenginler şerefsiz değildir. Aynı şey faki
...more
Hakan
Jul 02, 2020 rated it liked it
2002’de yayınlanan ilk romanı Tol ile edebiyat dünyamıza hızlı bir giriş yapmıştı Murat Uyurkulak. Farklı dili, üslubuyla çok etkileyiciydi Tol. Sonraki kitabı Har’ı okumadım ama o da iyi eleştiriler almıştı. Delibo’dan önceki - yine okumadığım - Merhume ile ise adeta yerin dibine batırılmıştı. Geçen ay çıkan son romanı Delibo, kolay okunan, sürükleyici bir yönü olan bir roman. Ama ilk yarısı bende daha fazla ilgi uyandırdı. Sonra biraz sihrini, cazibesini kaybetti. Çizgisel bir anlatım yok kita ...more
Erkan
Jul 02, 2020 rated it really liked it
Edebi olarak beğendiğim bir metin oldu. üzerinde ince düşünülmüş cümleler ve güzel bir üslup vardı. Bazı duygu ve düşünceleri uzun uzadıya anlatmak yerine bir kaç mahir betimleme ya da cümleyle anlatabilmesi hoşuma gitti yazarın. Bornova'da doğup büyüyen biri olarak hikayenin çogunun avucumun içi gibi bildiğim yerlerde geçmesi de ayrıca hoştu tabii. Eleştirilecek yönleri yok değil, onlara da aşagıda spoiler kısmında değineceğim ama sonuç olarak okurken epey keyif aldığımı söyleyerek bitireyim:

--
...more
Banushka
Aug 19, 2020 rated it liked it
çok akıcı bir roman yazmış uyurkulak. tam bir izmir romanı ama çok karakter, çok olay var ve bu ince romana fazla gelmiş bence.
araya giren azınlık anımsamaları, hapishanedekine dolayı bilinen kürt olayları ve bunların iki arada bir derede anıldığı cümleler de gereksiz geldi bana.
yusuf’u tam anlamıyla tanıdık mı? bilmiyorum. ama baba oğul ilişkisi çok güzel anlatılmış.
Aslıhan Çelik Tufan
Eğer Murat Uyurkulak'ı ilk kez okuyacaksanız derhal bu kitabı bırakın, koşarak Tor, Har ya da Bazuka' dan biri ile tanışın.
Kendisinin Merhume ile başlayan benim için beklenti karşılayamama durumu ne yazık ki bu kitabı ile devam ediyor.
Yeni bir yazar okusam belki sever, heyecanlı olurdum ama tanıdığım neler yazabildiğini bildiğim bir kalemden okuduklarım beni tatmin etmiyor.
Ha gene de okunur ama o eski okumaları kadar zevk vermez.
Eğer yazara olan umudunuzu kaybetmek istemiyorsanız okumayın derim.
...more
Demet
Jun 20, 2020 rated it really liked it
Ilk iki kitabı Tol ve Har olan bir yazarın hep bu kitapları asmasını beklemeli mi bilmiyorum ama ortak dertlerimizi, tarihsel tanıklığımızı bu topraklarda anlatmasını beklediğimiz ve en çok istediğimiz yazar Uyurkulak sanırım.

Delibo’yu değerlendirirken tabii ki de kıyas yapıyorum; iyiki Merhume gibi değil. Tol ve Har gibi birkaç yılda bir tekrar okumayacağım Delibo’yu, bu da böyle oluversin. Delibo’da biraz bizim kuşaklar -35 yaş üstü :)- daha fazla ayrıntı görecek tanıdık gelecek ve bağını bira
...more
İlkyaz Altuğ
Aug 30, 2020 rated it liked it
Kendime not: Bir daha bir Tol ya da Har yazılamayacağını kabullenirsem sanırım daha çok zevk alacağım Uyurkulak romanlarından
Koray
Aug 01, 2020 rated it it was amazing
Piyasaya çıktığını (Sabit Fikir sağolsun) arefe günü öğrendim ve gece yarısı e-kitap sürümünü satın alıp hemen okumaya başladım. Her Uyurkulak kitabında olduğu gibi bunun da hiç bitmemesini istedim. Uyurkulak hem şanslı hem de şanssız bir yazar. Çünkü yazdığı her eser maalesef Tol, Har ve Bazuka gibi "şaheserlerle" kıyaslanacak mecburen. Kitap onlar kadar mükemmel olmasa da çarpıcı bir anlatıma sahip. Epey bir alıntı yazısı yazacağım defterime. ...more
Can
Jul 10, 2020 rated it it was ok
Akraba ziyaretinden hallice bir okuma deneyimi yaşadım. Özür dilerim Murat Abi senin ağzına göre kulak değilmişim ben
Türkay
Nov 07, 2020 rated it really liked it
Shelves: 2020, fiction, novels
Uyurkulak’ın keyifle okunan romanı... Arayış, bulamayış, kayboluş hikayesi...
Merve Apaydın
Jun 26, 2020 rated it really liked it

Murat Uyurkulak kalemi kuvvetli, arası kelimelerle çok iyi ve ortak dertlerimizden beslenerek o öfkeyi sanata dönüştürmeyi gayet güzel başaran bir yazar. Sanatının yanında kişisel olarak da sevgi ve sempati duyduğum ender yazarlardan.
Delibo'yu okurken, diğer romanlarıyla kıyaslamak ne denli doğru emin değilim, sanki Uyurkulak'ın alevli öfkesi biraz sönmüş ve gündelik yaşamla bağı daha belirginleşmiş geldi bana. Bu belki tanık olduğum tarih ve zorlukların satırlarda olmasından ve kendi gerçekliği
...more
Işıl Aral
Jul 02, 2020 rated it did not like it
Büyük bir Murat Uyurkulak hayranı olarak kitabı çıkar çıkmaz aldım. Ancak daha ilk sayfadan tökezleyerek okumaya başladım. Giriş cümlesi "Delibo kaybolmuş". Kitabın adı dolayısıyla heyecan uyandıran, kitap Delibo adında kaybolan birinden bahsediyor dedirten güzel bir ilk cümle. Ancak ikinci cümlede pat diye bir Tuncay Abi çıkıyor karşımıza ve paragraf Tuncay Abi hakkında mı Delibo hakkında mı emin olmak için ikinci, üçüncü okuma gerekiyor. Kitaba zor bir giriş yaptıktan sonra devam ediyoruz. Del ...more
S.Cihan Sönmez
Jul 03, 2020 rated it it was amazing
Çok akıcı kolay okunan bir roman. İster istemez 18 yıl önce yazılan Tol ile karşılaştırma yapıyor insan. Onun gibi katmanlı anlatımı, vurucu kurgusu yok belki ama bu sefer de bambaşka bir tarafıyla sevdiriyor kendini. Çok mütevazi bir şekilde büyük beylik laflar etmeden, çok incelikli tasvirlerle o öfkeyi o derdi anlatmış. Bu anlatım biçimi kitabı bir seferde okutuyor. Sınıfsal öfkesi, kapitalizme karşı duruşu, öfke duyduğu bir çok konu mübadele, siyasal islam, mezhep ayrılıkları, devrimci grupl ...more
Hakan Sipahioğlu
Jul 09, 2020 rated it liked it
İslamcı ve laik ayrışmasını mahalleler düzeyinden yurttaşlık önerileri arasındaki kesin bir yarılmaya vardığının vesikası gibi Delibo. Konya'ya karşı, İzmir'in, ama var olandan çok "var olma potansiyeli olan ideal İzmir'in" bir portresini sunuyor, hikayesinin arka planında. Fakat bu ütopik vizyon ile kuvveyi fiile çevirecek öznelerin romandaki tasvir ve temsili arasında öyle büyük bir uçurum var ki yazarının bile bir an önce bitirip kurtulmak istediğini gösterir bir tempo hâkim romana.

https://ok
...more
Terss
Sep 24, 2020 rated it really liked it
Shelves: türk-yazarlar
Çok severek okuduğum dolu dizgin bir olay örgüsü olan kitap.
Kitabın hakkı 3 yıldız aslında ama İzmir'i öyle çok özlemişim ki ve kitapta öyle güzel öyle canlı tarif edilmiş ki İzmir, bir yıldız da İzmir için verdim.
Sokakları, caddeleri, muhitleri, birahaneleri çok güzel tasvir etmiş yazar. Kitabı okurken çok gaza geldiğim oldu hemen şimdi yazarı bulup bur yerlerde bir şeyler içip İzmir'i konuşmak istedim.
Yıllardır önüme çıkan Tol kitabından önce bu kitabı okumamı sağlayan arkadaşıma teşekkür mü
...more
Mehmet Giritli
Nov 23, 2020 rated it liked it
Kitabın başları çok hoşuma gitmişti ve hevesle okuyordum fakat bir noktadan sonra o baştaki cazibesini kaybetti. Fazla kör göze parmak, didaktik cümleler, bununla bağlantılı olarak düşülen klişeler edebi olarak çok da değerli olmayan ama akıcı bir kitap okuyorum hissini verdi bana. Yani tam da bir bestsellerdan beklenecek tarzda kurgulanmış. Okuması rahat, akıcı fakat edebi değeri bir hayli tartışmalı bir kitap.
Erkin
Aug 04, 2020 rated it it was amazing
Kaç zamandır ilk defa bir kitabı bitmesin diye fasılalar vererek okudum. Yine de akıp gitti.

Gerçekten can yakan, çivi gibi, jilet gibi bir hikaye. Çok gerçek, çok somut. Bazı kitapları gerçeklikten kaçmak için okur insan, bu onlardan değil; bu bir tokat gibi kendinize getiriyor sizi.

Acıklı, ağır bir kitap canlanmasın gözünüzde, gayet muzip ve afacan bir yanı da var karakterlerin.
Brczdn
Jan 13, 2021 rated it it was amazing
Ben ne okudum diyorum iki gündür. Yo yo kötü manada değil iyi manada. Fırtına gibi esti yazar elimden bırakamadım. Bu kadar kısa bir romanla bu kadar çok şey anlatmak, annesizliğe sevgisizliğe yoksulluğa, savrulmuşluğa, idealistliğe, aşka dair böyle güzel örnekler vermek. Az şey mi?
Yazarla tanışma kitabım oldu. Açıkcası kafamı da verebilecek miyim diye soru işaretlerim vardı ama tek kelime ile bayıldım.
Mutlaka okuyun üstelik ülkenin yakın tarihine de arada bakışlar atıyor güzel İzmir’i dinliyo
...more
Mayk Şişman
Jan 06, 2021 rated it it was ok
Shelves: turkish
‘Tol’ çok büyük favorilerimdendir. ‘Bazuka’daki öyküleri de sevmiştim. ‘Har’ı inatla okumadım henüz. ‘Merhume’ ise çok büyük bir hayal kırıklığıydı. ‘Delibo’, ‘Merhume’den bir tık daha iyi olsa da ilk dönem Uyurkulak eserleriyle mukayese edilemeyecek bir yerde maalesef. Karakterlerin yüzeyselliği, diyaloglar ve havada kalmışlık, hatta kurgudaki dağınıklık beni hiç tatmin etmedi.
Sevgican
Sep 06, 2020 rated it liked it
Kurguda bosluklar vardi, bir seyler eksikti kitapta. Ama yine de, keyifle, hizlica okudum. Keske bu kadar ustunkoru gecilmeseydi bir seyler istedim.
Prisoner Zero
Jul 12, 2020 rated it really liked it
Sayfa 114 ne derse desin, var işte insanın dahi ince bir yeri, tüm güç değil ufak bir fiske yetiyor kırmaya ve kılıç dahi gerekmiyor kesmeye.
Fatma
Jul 20, 2020 rated it really liked it
Gul kokusunu hissettim , oyle guzel anlatmis ki 👋 yazar i cok ovmuslerdi ancak buna deger bir roman diyemeyecegim. Galiba Tor yada Har i okumam gerek
Reycan Çetin
Oct 01, 2020 rated it really liked it
Kaybedenler kulübü hikayelerinden bıktım okumayacağım artık kararımdan vazgeçtim kısa bir süreliğine. Pişman değilim. Ana karakterin ezikliği sürekli bir sopalama isteği uyandırdı bende. Ama dili öyle iyi kullanıyor ki murat uyurkulak bu gıcık olduğum karakteri dövmek isteye isteye de olsa sıkılmadan okudum.
Parmesan Kedisi
Aug 01, 2020 rated it really liked it
Delibo, değişik bir his bıraktı bende. Hızla odaya dalan ve sonrasında hep zigzag çizen bir sinek uçuşu gibi.
Kitabın ana karakteri, karakterler arası çatışmalar, cümleler ve anlatım gerçekten güzel. Ama bitişi, zaman zaman kurgunun inanılmaz düşüşü de okuru kitaptan kopartıyor. Okurken hep bir sonraki sayfada bir şey bekliyorsunuz; kurgusal aksiyondan bahsetmiyorum, bir ışık, bir patlama hissi.
Okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.
Eğer Murat Uyurkulak'ı ilk kez okuyacaksınız, rotanızı "
...more
goneisgone
Aug 13, 2020 rated it really liked it
kaybetmeyi iradî olarak seçmiş bir kahraman olan yusuf'un mahallenin ortadan kaybolan "delibo"sunu arkadaşlarıyla beraber arayışını konu edinen, ilgiyle okunan bir murat uyurkulak romanıdır.
2002 yılında yayımlanan "tol" romanındaki kahramanın adı da yusuf'tu ve o romanda da bir arayışla başlayan girift bir hikaye barınıyordu. bu açıdan baktığımızda "arayış" ve "yol" temalarının murat uyurkulak'ın romanlarında vazgeçilmez birer unsur oldukları görülmektedir.
yusuf ve tayfası delibo'yu ararken bir
...more
Pinar
Jun 19, 2020 rated it liked it
"Beni sana bağlayan ipeği soluğunla dirilt... (Gülten Akın)"

"Kendimi şanslı sayıyordum, rüyadan erken uyanmıştım çünkü. Hayatın derinliğinin olmadığını, kitapların yalan, şairlerin palavracı olduğunu, dünya denen diyarın ayıklık, uyanıklık, hesap kitap gerektirdiğini gecikmesiz anlamıştım."

"Sakin, telaşsız ve rahattılar. Yürümeleri, oturmaları, kalkmaları cazip bir ahenk taşıyordu, keza konuşmaları, hatta susmaları bile... Hiç bilmediğim kadim bir dengeyi, her tür insani ilişkiyi medeni bir sevi
...more
Evren Erarslan
Oct 01, 2020 rated it really liked it
Shelves: 0-arşiv, 2020_my_fav
Murat Uyurkulak'ın Tol'dan bu yana yarı serkeş, alkolle bezenmiş hikayelerinin son halkası olan Delibo, karakterinin ortalarda gözükmeden ana hikayenin konusu olan bir hikayeyi anlatıyor. Yusuf'un katmanlı hikayeleri kurgusal doğrultuda iç içe geçerek bize imkansız bir aşkın, kaybedilmiş gençliğin, bir aşk uğruna yapılan bir hatanın ve bunun sonuncunda bir ömre bedel çok güzel kaybedişleri vaad ediyor. Delibo bir gençlik, bir aldanış, bir aldatış ve bir sonvarış öyküsü. Delibo, sevdiğinin adını ...more
Serkan Murat Kırıkcı
Jul 11, 2020 rated it really liked it
İzmir'i arşınlarken geçmişi de yad eden, bitmeyen sevdalı acar roman delibo. tatlı diliyle her şeyi deliğinden çıkarıp bir bir sıralıyor lafını, sözünü esirgemeden. eziklik, sefillik, yoldaşlık, devrimcilik, eşitsizlikler, haksızlıklar, yoksunluklar, romanlar ve şairler de var menüde... meşhur yönetmen ken loş bile... velhasıl lunapark gibi, karnaval gibi roman delibo... gönülçelen bir deli...

kpk podcast vol:5'te de yorumladım...
https://open.spotify.com/episode/6DLB...
...more
Volkan ER
Dec 27, 2020 rated it really liked it
Murat Uyurkulak’ı Tol kitabıyla tanıdım. O gün aldığım keyfi Delibo kitabında da hissettim. Oldukça akışkan bir kitap, bir çırpıda bitiverdi. Hikaye, kurgu, akıcılık çok güzel olmasına rağmen İngilizce kelimelerin okunduğu gibi yazılması biraz çiğ durmuş gibi.
Ayrıca çatışmalar sırasında yer yer boşluklar hissettim. Hızlı geçilmek istenilmiş ya da detaylar okuyucuya bırakılmış bilemiyorum.
Her şeye rağmen benim açımdan keyifliydi.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Osman
 • Atmaca
 • Come un respiro
 • Günler Aylar Yıllar
 • Mesafenin Şiddeti
 • Elden Düşme Dünya
 • Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk
 • Kapak Kızı
 • Ev
 • Yeşil Peri Gecesi
 • Sinek Isırıklarının Müellifi
 • İkinci Hayat
 • Beni Kör Kuyularda
 • Sarıyaz
 • Kıpırdamıyoruz
 • Muhtelif Evhamlar Kitabı
 • Kum Tefrikaları
See similar books…
198 followers
Murat Uyurkulak Türk çevirmen ve yazardır. 1972'de Aydın'da doğdu. İzmir'de yaşamıştır.

Uzun süre Radikal gazetesi dış haberler servisinde çalıştı. Milliyet Sanat, Gate, Radikal Kitap gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Tol isimli romanı Mahir Günşiray'ın yönetmenliğiyle Tiyatro Oyunevi tarafından sahnelendi. Yine Tol romanı 2007'de Almanca'ya çevrildi.

...more

News & Interviews

The idea for The Gilded Ones came to author Namina Forna in a dream. The recurring image was one of a young girl in armor walking up a...
96 likes · 9 comments
No trivia or quizzes yet. Add some now »