Jump to ratings and reviews
Rate this book

Uusi neuvotteluvalta

Rate this book
Miksi jotkut saavat enemmän kuin toiset? He ovat neuvotelleet taidokkaammin.

Uuden neuvotteluvallan avulla opit, mistä neuvotteluissa on kysymys, ja sinusta tulee huippuneuvottelija.

Neuvottelutaitoja tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Työelämä on muuttunut: neuvottelujen kohteena ovat palkkioiden lisäksi usein myös työtehtävät, ja sekä suomalaiset start-upit että suuryritykset neuvottelevat maailman isojen pelureiden kanssa yrityskaupoista. Toisaalta elämä on täynnä arkisia neuvottelutilanteita taloyhtiön hallituksen kokouksista autokauppojen tekoon. Uusi neuvotteluvalta kertoo, miten onnistut kaikissa elämäsi neuvotteluissa.

Sami Miettinen ja Juhana Torkki kirjoittivat vuonna 2008 neuvottelutaidon perusteoksen Neuvotteluvallan. Nyt he ovat päivittäneet oppinsa brexitin, Nokian myynnin sekä milleniaalien esiinmarssin jälkeiseen aikaan Uudeksi neuvotteluvallaksi, jossa sijansa saavat niin Bengt Holmström ja Risto Siilasmaa kuin Trump ja Putinkin. Kirja sisältää selkeät opit eri neuvottelutyyleistä sekä runsaasti uusia neuvottelumestareiden haastatteluja, jotka huipentuvat Martti Ahtisaaren neuvottelutyylin analyysiin. Se opastaa, miten pääset optimaaliseen neuvottelutulokseen ja rakennat itsellesi vankan neuvottelumaineen.

Sami Miettinen (KTM, MBA) on investointipankkiiri ja neuvottelemisen asiantuntija. Hän on toteuttanut lukuisia kansainvälisiä yrityskauppoja Suomessa ja Lontoossa sekä osallistunut Pörssiklubin naisjäsenyysneuvotteluihin.

Juhana Torkki (TT) on Suomen kysytyimpiä puhetaidon kouluttajia. Hän on kirjoittanut teokset Puhevalta ja Tarinan valta sekä suomentanut Senecan teoksen Elämän lyhyydestä.

280 pages, Paperback

Published January 1, 2019

29 people are currently reading
146 people want to read

About the author

Sami Miettinen

2 books1 follower

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
22 (7%)
4 stars
111 (37%)
3 stars
135 (45%)
2 stars
22 (7%)
1 star
8 (2%)
Displaying 1 - 18 of 18 reviews
Profile Image for Olli Kopakkala.
131 reviews9 followers
September 11, 2019
Selkeä ja johdonmukainen kirja neuvottelemisesta. Paljon esimerkkejä, tarinoita ja tutkimustuloksia. Selkeästi myös kerrotaan, mitkä jutut ovat tieteellisesti todistettuja ja mitkä ovat enempi hyödyllistä mutua.
Profile Image for Fede.
84 reviews3 followers
Read
September 22, 2024
Miellyttävä ja havainnollistava opas jokaiselle tavalla tai toisella vastaan tuleviin tilanteisiin, neuvotteluihin. Osa asiasta oli tuttua, osa uutta ja inspiroivaa, osaan suhtaudun vastakin skeptisesti.

Erityisen hyvää oli juuri kokonaisuus eli se miten kirja kokosi ja konkretisoi neuvottelujen merkityksen ja niissä menestymiseen vaadittavat tiedot ja taidot. Voin kuvitella itseni hyvinkin palaavan kirjan tiettyihin lukuihin seuraavan kerran, kun elämässäni jokin tärkeä neuvottelu lähestyy.
Profile Image for Abrakadabra.
46 reviews20 followers
April 28, 2024
Kirja oli ehkä puolentoista tähden arvoinen. Itselleni syntyi vaikutelma, että teos on kiireessä vasemmalla jalalla kyhätty self-help, jonka kaltaisia moni ylibuukattu asiantuntija nykyään valitettavasti tuottaa. Tämä kyseinen onnistui aivan erityisesti ärsyttämään minua.

Kirjan teksti ja rakenne ovat sekavia ja poukkoilevia, käsitteet esitellään kaoottisesti. Esimerkiksi neuvottelun minimitavoite määritellään tekstissä seuraavasti: "Miten neuvottelutilanne muodostuu yrityselämässä? Ajatellaanpa tilannetta, jossa myyjän tulisi löytää kokonaiskustannukset ylittävä myyntihinta. Näihin kuuluu myös pääoman tuottovaatimus. Minimitaso 30 on kriittinen piste sopimuksen järkevyydelle. --". Onko tuo luku 30 joku tunnettu luku, kuvaako se esimerkiksi euroja tai dollareita vai onko se jonkinlainen taikaluku? Mielestäni esimerkkipätkä vaatisi lisää oikolukua ja ehkä kierroksen kielenhuoltajalla.

Kaavakuvat ovat teoksessa epäjohdonmukaisia ja tekstin lailla sekavia, esimerkiksi ensimmäisen 50 sivun aikana jostain putkahtaa kakkumetafora. Tätä pahamaineista kakkua toisaalta myydään ja toisaalta jaetaan ja toisaalta kasvatetaan. Kenen tämä kakku on ja mistä siinä neuvotellaan ja kelle sitä myydään?

"Uuden neuvotteluvallan" sanavalinnat ovat täynnä kauppislaista jännäkieltä maustettuna talousteoriasta kotoisin olevilla heitoilla. Jos tykkäät sanoista "prosessi", "skenaario, "disruptio","huippu", kömpelösti käännetyistä anglismeista kuten "poiskävely" tai "pitkässä juoksussa", niin kannattaa varata teos pikimmiten kirjastosta!

Alla satunnaisella sivunavauksella vielä pieni makupala teoksesta: "Esimerkiksi Timo Ritakallio on tuonut Osuuspankkiin tuloksen, asiakkuuden, teknologian, kilpailun ja regulaation analyysin. Niiden pohjalta voidaan rakentaa skenaarioita ja jakaa yrityksen kehitys lyhyen, pitkän ja erittäin pitkän aikavälin huomiohorisontteihin". Nam nam.

Tämän kaiken lisäksi itseäni huvitti tiettyjen liike-elämän johdon ratkaisujen kritiikittömän oloinen suitsutus. Ainakaan minulle ei ole mitenkään selvä, että kirjan esittämät "menestystarinat" olisivat olleet oikeasti hyväksi yritysten liiketoiminnalle. Esimerkiksi Risto Siilasmaata taidetaan kirjoittajien keskuudessa arvostaa, vaikka ennakkokäsitykseni hänen ratkaisustaan ei ollut kovin mairea. Muita kirjan sankareita ovat ainakin Björn Wahlroos ja Sami Miettinen, joka on yksi kirjoittajista. Miettisen oman elämän esimerkeistä on mainittava, että turhan rehvastelevalta haiskahtaa kertomus nevottelutilanteesta, jossa hän on ostamassa satojen eurojen kelloa työmatkalahjaksi vaimolleen. Myöhemmin hän kertoo vaikuttamisestaan Helsingin Pörssiklubilla, missä hänen verkostoitumistaitonsa auttavat klubia uudistumaan. Koska molemmat tarinat ovat vielä selviä onnistumistarinoita, Miettistä ajatellessa kuvittelen nyt kunnon ökyporvarin, joka tykkää kertoa hulppeasta elämäntyylistään ja työelämän voitoistaan.

Miksi en anna kirjalle yhtä tähteä vaan puolitoista, jotka pyöristyvät kahteen? Hyvä kysymys. Ehkä rivien välistä välittyi, että kirjoittajilla voisi olla neuvotteluista mielenkiintoista sanottavaa, jos he vain kirjoittaisivat kunnon teoksen ja vaikka maksaisivat laadukkaasta kielenhuollosta. "Kynttilää ei voi vakan alle kätkeä" eikä potentiaalia voi piilottaa edes tällaiseen sekamelskaan kätkettynä.
60 reviews4 followers
September 24, 2019
Hyvä kirja. Ei mitään tajunnanräjäyttävää tavaraa, mutta asiallista asiasisältöä. Suosittelen kaikille, jotka haluavat voittaa puolisonsa kotityöneuvotteluissa.
4 reviews
April 12, 2021
Kuuntelin äänikirjana lenkkeilyn lomassa. Pidin paljon tarinoista ja esimerkeistä, joilla kirjassa neuvottelutaitoa valaistiin. Kirjassa esiteltiin monta näkökulmaa neuvottelemiseen, joita pääosin pystyy helposti soveltamaan. Esimerkiksi: ennen neuvotteluun ryhtymistä, pidä huoli, että tiedät tavoitteesi neuvottelusta ja oman roolisi siinä. Viihdyttävä kirja, vaikka eri kappaleet olivatkin aika erillisiä, jolloin kirja tuntui pomppivan asiasta toiseen. Tarinat ja esimerkit kuitenkin pitivät mielenkiinnon yllä.
Profile Image for Eetu Kirsi.
145 reviews4 followers
October 5, 2020
Pääosin oikein viihdyttävä kirja, jonka punainen lanka ei itselleni aivan löytynyt. Neuvottelutaitoja ja neuvottelujen kulkuja kuvataan useasta näkökulmasta ja useilla muistilistoilla. Varsinaisen neuvottelutaidon valmentamisen sijaan kirjassa keskitytään erilaisten asetelmien tunnistamiseen ja niiden hyväksikäyttämiseen neuvottelutilanteissa.
54 reviews1 follower
May 18, 2025
Helppolukuinen kirja jossa on monipuolisesti esimerkkejä neuvotteluista. Erityisesti tykkäsin Suomen ja Neuvostoliiton välisten neuvottelun analyyseista. Kirjassa on paljon asiaa ja olennaisen erottaminen on hankalaa. Jos sanoma pitäisi tiivistää, voisi se mennä jotenkin näin: valmistaudu neuvotteluihin, tiedä sekä omat että vastapuolen tavoitteet.
1 review
September 21, 2021
"Et saa mitä ansaitset, saat mitä neuvottelet". Tämä on taivaan totta.
Hyvä neuvotteluopas. Pidin nelivaiheista valta - analyyttisyys - sosiaalisuus - periaatteellisuus -kehikkoa erinomaisena. Suosittelen.
Profile Image for Johanna Ilen.
195 reviews
May 15, 2023
Impressive combo of negotiation strategies, references to books on multiple subjects, stories in political and economical history based on a ton of interviews, and the writers’ own experiences. One of the best structured books on negotiation and good synthesis of theory and real life examples.
Profile Image for Mikko.
229 reviews
March 10, 2020
2,5 tähteä. Välillä hyvää pohdintaa ja hyödyllisiä konsepteja, välillä aika turhanpäiväistä pyörittelyä joka ei oikein kytkeytynyt kirjan kokonaisuuteen. Jotkut haastattelut olivat hyvin ohuita, melkeinpä yksittäisiä, irrallisia kommentteja. Toisaalta Ahtisaaren haastattelu oli hyvin mielenkiintoinen. Kuitenkin pyöristetään ylöspäin, sillä neuvottelemista ei juuri opetettu edes kauppakorkeakoulussa, joten on hyvä että siitä on kirjoitettu edes jotain suomeksi
Profile Image for Iiro Lamppu.
43 reviews
March 10, 2020
Erittäin laaja katsaus neuvotteluun ja siihen liittyviin ilmiöihin sekä tutkimuksiin. Hyvin kirjoitettu ja selkeä rakenne, jossa paljon käytännön läheisiä oppeja ja mielenkiintoisia tarinoita.
Profile Image for Lasse Karjalainen.
172 reviews8 followers
November 17, 2019
Uusi neuvotteluvalta oli sanalla sanoen ihan ok. Hyviä vinkkejä ja johdonmukaista asioissa etenemistä. Punainen lanka pysyi hyvin kasassa. Jotenkin jätti kuitenkin vähän kylmäksi. Ehkä suurin syy sillä oli omasta elämästä kaukaiset ja joltain osin tylsäksi jääneet esimerkit. Vaikka kirja toi esille ihan kivasti neuvottelun yleisperiaatteita, oli kirja suunnattu ehkä selvästi kovemman tason neuvottelijalle kuin minulle.

Siilasmaa ja ”Paranoidi optimisti” mainittiin niin monta kertaa, että tais jäädä ykkösasiana mieleen.

42 reviews1 follower
November 16, 2019
Kirjassa käsitellään neuvotteluprosessiin valmistautumista ja neuvottelutilanteen kulkua. Kuvataan erityyppisin jaotteluin neuvottelurooleja ja pyritään tietoisuutta lisäämällä edistämään niiden itsetuntemusta ja säätelyä tilanteissa. Omat poiminnat: aina ei tarvitse vain jakaa kakkua, vaan voi tuo tilanteeseen lisää vaihtoehtoja ja synergioita. Ymmärrä positiivisesti, etsi win-win, ja kohtele reilusti - pitkä peli kannattaa.
Profile Image for Salla Lipasti.
7 reviews
January 30, 2020
Mielenkiintoinen ja käytännönläheinen kirja, joka tarjoaa runsaasti ajateltavaa ja vinkkejä erilaisiin neuvottelutilanteisiin. Erityisen mukavaa on, että kirjassa nostetaan esimerkeiksi lukuisia suomalaisia huippuneuvottelijoita.
Profile Image for Matias Koskinen.
43 reviews1 follower
October 5, 2019
Sami ja Juhana avaavat neuvottelutaitoa neljän perustaidon kautta: valta, analyyttisuus, sosiaalisuus ja periaatteellisuus. Suomalaiset esimerkit ja tarinat todella mielenkiintoisia.
Profile Image for Mervi Rauhala.
187 reviews6 followers
January 18, 2020
Ihan ok kirja jokaiselle, joka haluaa kehittää neuvottelutaitojaan. Heräsi jännä fiilis, että kirjoittajille naiset olivat eräänlainen sivuhuomautus neuvottelutaitojen miehisessä maailmassa.
Displaying 1 - 18 of 18 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.