Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Čepiec” as Want to Read:
Čepiec
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Čepiec

4.23  ·  Rating details ·  79 ratings  ·  16 reviews
Autorka tejto knihy chodila dva roky do výrazne folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja a popri tom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci v postupne sa vyľudňujúcom regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije. Nefotograf ...more
Hardcover, 184 pages
Published September 2019 by Slovart (first published 2019)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Čepiec, please sign up.

Be the first to ask a question about Čepiec

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.23  · 
Rating details
 ·  79 ratings  ·  16 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Čepiec
Zuzulique
Jun 13, 2020 rated it it was amazing
Shelves: 2020
Terapia vyšívaním, terapia čítaním, terapia písaním, terapia rozprávaním, terapia čím len chcete, nájdete tam všetko. Veľmi sa mi páčila a zároveň ma prekvapila v pozitívnom zmysle, keďže som ani netušila do čoho idem. Útla, no výstižná a úderná.

"Toto potrebujem. Počítať milimetrové dierky, sústrediť sa, aby sa myšlienky nezachlpili, nastavovať ťah v ruke, vystretý chrbát, správny švih, aby steny neboli pritiahnuté ani voľné, aby boli rovnako poukladané. Hladký priebeh, hladký výsledok."
Marcel Uhrin
Vynikajúce. Ako poctivá ťahaná gemerská štrúdľa. Len tá (ten sa ťažko dá predstaviť), ktorá ju vie, to takto dobre upečie, pardon, napíše. Regionálna mňamka [sú u nás páni vnuci, slovník je ovplyvnený], folklór, Coburg, Horehronie, Muránska planina, Kráľova hoľa, Rómovia, nenávisť, samozrejme Šumiac, aj niektoré osoby som spoznal. Zároveň širší hlboký vhľad do (časti) slovenského vidieka modernej doby so svojimi bezútešnosťami (s obrazmi nie nepodobnými v iných oblastiach krajiny). A históriou, ...more
Romcsa
Oct 08, 2019 rated it it was amazing
Skvelé čítanie o našich slovenských tradíciach aj domnelých tradíciach, o tom, ako naozaj vyzerala slovenská tradičná rodina a ako vyzerá dnes, o rozklade slovenských dedín, o našich predsudkoch, a zakorenenom rasizme a sexizme. Trochu mi prekážala nedopovedaná osobná rovina autorky, ale možno je to tak lepšie.

Ak by ale náhodou toto čítal niekto so Slovartu: prosím nevydávajte knihy v tomto zúženom formáte. Kniha sa nedá dobre držať otvorená ani jednou rukou, ani dvoma, čítať ju bolo utrpenie.
Catka
Jan 11, 2020 rated it it was amazing
Shelves: kindla
Výborné.
A konečne viem, čo je to ten folklór.
Sabi
Sep 29, 2020 rated it it was amazing
Aj toto je Slovensko, resp. toto je Slovensko. Jednoduché, uzavreté, miestami rasistické, sexistické, tradičné. Folklórne, zlomené. Či nezlomné a neoblomné? Čepiec je aktuálny, je úžasný obraz posledných niekoľko desiatok rokov na Slovensku.
Ivana
Jan 22, 2020 rated it it was amazing
**Ale my tu s nimi žijeme, viete?**

Predpokladá sa, že nevieme, nevieme nič o živote v dedinách, kde všetko mešká aspoň 20 rokov, nevieme nič o nylone a tyle.
Ale vďaka Kataríne Kucbelovej sa niečo z toho zachytilo medzi vzormi krikľavých ruží (nie modrých) a cestami miestnym autobusom.
Veľmi sa táto kniha hodí do aktuálneho predvolebného rozpoloženia. Je porozumením.
Kristína Chrenková
Jul 16, 2020 rated it it was amazing
Nádherná kniha!
Katarina Mihi
Sep 19, 2020 rated it liked it
Text je naozaj tým, čo sľubuje obálka – autorka sa učí, spája útržky z minulosti a detaily z prítomnosti.

Podvedome som od toho očakávala aspoň nejaký príbeh, lebo naznačených ich je tam viac než dosť (babka Gizela, Iľka, jedna Rómka, druhá Rómka, autorka atď). Motívy prichádzajú a zase odchádzajú, samé slepé uličky, človek sa ani z jednej nevymotá bez blúdenia. Mnoho sľubných začiatkov no žiadne konce.

Na občasné nesúvislé čítanie pre pôžitok zo slov je to fajn. Ku koncu knihy sa mi zdalo, že naj
...more
Branislav Breza
Minulo ma to. Splývali mi postavy, často som sa musel v texte vracať, aby som vedel o kom autorka hovorí a celkovo mi to neprišlo veľmi zaujímavé. Ale občas sa tam mihla aj pekná myšlienka, nie že nie. Napr. "Je to výpoveď a spoločný postoj ku konkrétnym vzťahom, rodinným situáciám, na tieto dilemy sú šatky hnedé, tmavo purpurové, odtiene pribúdajú a prispôsobuju sa životu, situácie obliekajú.A kostolné lavice mohli byť ako riadky, z ktorých sa dá čítať."
Kika
Feb 29, 2020 rated it it was amazing
Perfektné!
Právom sa táto kniha ocitla medzi nomináciami na Anasoft Litera. Výborne napísané, edukatívne a z nádherného prostredia.
Bronislava
Päťdielne Čítanie na pokračovanie z archívu RTVS:
– rozprávanie z dediny
– pani Iľka a jej život za komančov (nič moc) i po nich (detto)
– čepiec a podradné materiály (Kto čo mal. Kto ako vedel.)
Cigáni a vedľažitie Rómovia a spolužitie
– určite chcem dočítať celé

Goodreads výzva 2020:
58. (roz)čítaný kúsok
...more
Ivana Futrikaničová
Feb 20, 2020 rated it it was amazing
Táto knižka sa zaradí k top slovenským knihám, aké som čítala :) nádherný jemný krehký príbeh, s jemnými opatrným náznakmi, ktoré sú o to silnejšie. Viackrat ma v elektricke dojal pomaly k slzám. Nesudiaci pohľad otvorených oci na slovensku dedinu, ktorý ma naozaj prekvapil: je možné, že len pár kilometrov od nás sa ešte stále žije takto? Ďakujem za tento vzácny vhlad.
Peter F. 'Rius Jílek
Akoby týmto malým slovným lapsusom nevedome natrafila na podstatu, že za početnými nespravodlivosťami sa schováva len primitívny odpor k tmavšej farbe pleti. Celá recenzia ...more
Pav
Aug 17, 2020 rated it liked it
Pekná knižka. Len sa mi ťažko zvykalo na jazyk, akým je napísaná. Kucelová v texte priznáva, že miestami Iľke, 80 ročnej tútorke, nerozumela. Miestami som zase ja nerozumela Kucbelovej. Príkladov by bolo viac, ale povedzme, že som text s poetickým puncom čítala priveľmi vecne. Tie občasné nedorozumenia sa odrazili v počte hviezd. Inak sa dá táto knižka čítať ako sociologická miniatúra bohom zabudnutého kraja - načrtnutý je vzťah bielych a Rómov v minulosti aj súčasnosti, pretrvávajúce predsudky  ...more
Lucia Vaskova
Jul 28, 2020 rated it it was amazing
Inspirativny pohlad na slovensku moralnu dedinu. Na nemenne stereotypy. Nahlad do sveta ludi ktori maju svoj pohlad a nazor a jednoducho ho nemenia a nezmenia. Inak sa vlastne ani neda, ak by prisla zmena, neexistovala by tradicia a bez tradicie sa na dedine existovat neda (aspon sa tomu tak veri).
Kniha milo prekvapuje formulaciami.
Napada mi este spojenie gulôčka v jamôčke, kniha mi dala pocit akehosi zapasnutia, uvelebenia sa v realite, toho ako to naozaj je, bez klise a bez predsudkov. Vrelo o
...more
Lu
Sep 20, 2020 rated it really liked it
Dokumentárne napísaná kniha, neúplne obsiahnutá informáciami ale záznamovo napísané zvyky, povery vztahy miestnych na Horehroní. Šitie ako terapia sa prepletá s predsudkami o rómoch a cigáñoch. Útla knižka, ktorú prečítate za deñ, mña bavila!
Magdalena Musilova
rated it it was amazing
Jul 13, 2020
Zlyvkus
rated it it was amazing
Jun 01, 2020
Kalimagdora
rated it liked it
Jul 20, 2020
šimon betina
rated it liked it
Oct 01, 2020
Karolina Lutterova
rated it it was amazing
Sep 02, 2020
Kristína Juráková
rated it it was amazing
Sep 26, 2020
ibaryba
rated it it was amazing
Nov 10, 2019
Laco Gubík
rated it it was amazing
Jul 22, 2020
Nikola Kovalova
rated it liked it
Dec 05, 2019
Michala Kristofova
rated it really liked it
Jun 24, 2020
Barbara Vojtašáková
rated it it was amazing
Aug 11, 2020
Pagáčik
rated it really liked it
Sep 03, 2020
Denis Mačor
rated it liked it
Dec 06, 2019
Alzbeta Kralova
rated it really liked it
Dec 29, 2019
« previous 1 3 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Šeptuchy
 • Østrov
 • Tvoja izba
 • Trochu oheň, trochu voda
 • Koža
 • A okraje máš kde?
 • Vrány
 • The Festival of Insignificance
 • Slon na Zemplíne
 • Zrób sobie raj
 • Vtedy v Lošonci. Via Lošonc
 • Modus vivendi
 • A Crime in the Family: A World War II Secret Buried in Silence--and My Search for the Truth
 • Svätyne
 • Why Women Have Better Sex Under Socialism: And Other Arguments for Economic Independence
 • Nie ma
 • Možnosti milostného románu
 • Posledná k. & k. barónka
See similar books…
Absolvovala filmovú a televíznu dramaturgia a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2006 založila spolu s Marekom Turňom literárnu cenu Anasoft litera, ktorú dodnes organizuje.
Knižne debutovala zbierkou poézie Duály (2003). Nasledovali zbierky Šport (2006), Malé veľké mesto (2009) a Vie, čo urobí (2013). Básne publikovala aj v rôznych zahraničných antológiách a zborník
...more

Related Articles

If you haven't heard of record-smashing singer and songwriter Mariah Carey, is there any hope for you? Who else has sold more than 200 million...
47 likes · 20 comments
No trivia or quizzes yet. Add some now »