Jump to ratings and reviews
Rate this book

Dwars door het Midden-Oosten

Rate this book
Oorlog in Syrië, oorlog in Jemen. Straks misschien ook nog oorlog tegen Iran, want de moellahs vormen een groot gevaar voor de wereldvrede. Of valt het wel mee met dat gevaar? Die leuke, jonge Saudische hervormer blijkt bij nader inzien een ordinaire dictator te zijn die wild om zich heen slaat en elke criticus opsluit. Dat geeft niet; met Trump in het Witte Huis komen mensenrechten ver achter wapenleveranties. Oude allianties houden geen stand meer, nieuwe duren vaak niet lang. Het Israëlisch-Palestijnse conflict dat het gebied zo lang domineerde, is voorlopig naar de achtergrond verdreven.
Wie begrijpt nog iets van het Midden-Oosten?
In dit boek beschrijft Midden-Oostenspecialist Carolien Roelants een aantal complexe problemen die op dit moment spelen. Ze legt uit hoe ze zijn ontstaan en hoe ze in elkaar zitten. Dwars door het Midden-Oosten is een ideaal boek voor mensen die graag op een toegankelijke manier iets over het Midden-Oosten willen leren.

Journalist Carolien Roelants (1948) volgt voor NRC Handelsblad al meer dan dertig jaar de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Ze schreef onder andere Iran achter de schermen (2001), samen met correspondent Thomas Erdbrink Welkom Amerika in jullie graf (over Irak, 2007), Revolutie of zinsbegoocheling (2014) en samen met Paul Aarts Saoedi-Arabië. De revolutie die nog moet komen (2013, vertaald in het Engels, Arabisch en Perzisch). In 2018 ontving ze voor haar wekelijkse column "Dwars' de Leon Wecke-prijs, een prijs die is ingesteld voor een dwarse of kritische bijdrage aan het publieke debat over oorlog en vrede.

270 pages, Paperback

Published July 1, 2019

14 people are currently reading
133 people want to read

About the author

Carolien Roelants

7 books6 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
15 (15%)
4 stars
54 (56%)
3 stars
22 (23%)
2 stars
4 (4%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 8 of 8 reviews
Profile Image for Boudewijn.
853 reviews206 followers
March 28, 2020
Van deze journalistieke analyse van de politieke situatie door Carolien Roelants (redacteur Midden-Oosten van het NRC) wordt je niet vrolijk: met haar no-nonsense en realpolitieke stijl schetst ze een somber beeld van het Midden-Oosten.

Centraal thema is de 'Koude Oorlog' tussen Saoedi-Arabië en Iran die het 'traditionele' thema van Israël en de Palestijnen heeft verdrongen. De hooggespannen verwachtingen van Mohammed-bin-Salman die, zo bleek het tenminste in eerste instantie, zijn koninkrijk op het spoor van de tolerante en gematigde islam wil zetten, heeft zich inmiddels tot een nietsontziende machtswellusteling ontpopt, getuige de moord op Jamal Khashoggi en zijn inval in Jemen. Iran probeert met zijn steun aan Assad het machtsevenwicht in stand te houden, terwijl in Egypte Mubarak is vervangen door Sisi, een mogelijk nog grotere dictator. Ondertussen raken de Palestijnen steeds meer in de verdrukking.

Carolien Roelants reserveert nog enige positieve woorden voor Tunesië, waar de democratie alsnog vaste voet aan de grond heeft gekregen, maar schat de toekomst dankzij de sombere economie somber in. Ondertussen vormt het grote aantal werkloze jongeren in de Arabische landen voor een volgende revolutionaire tijdbom.
Profile Image for Gerbrand.
439 reviews17 followers
February 14, 2020
Van Grunbergs Bezette Gebieden naar Dwars door het Midden-Oosten (uit 2019) van Carolien Roelants. Wat is lezen toch heerlijk! Eerst reis je met Kadoke mee naar de bezette gebieden. En vervolgens verken je het hele gebied met Carolien Roelants als gids.

Ik heb het afgelopen jaar de columns van Roelants ontdekt in het NRC (waar ze al dertig jaar over het Midden-Oosten schrijft….). Ik vind de tone-of-voice van haar bijzonder prettig. Lekker informeel en heerlijk direct. In dit boek, over met name de recente geschiedenis van het Midden-Oosten, doet ze dan ook verslag op haar wijze: eigenzinnig. Uit de inleiding:

“Wat mij betreft – maar ik weet dat ik op dit punt een hoop tegenstanders heb – wint de Saudische kroonprins het van Iran als grootste bedreiging van de toch al geringe stabiliteit van het Midden-Oosten. Wegens zijn roekeloosheid krijgt hij van mij het eerste hoofdstuk van dit boek, en niet de Iraanse opperste leider, die op twee terechtkomt. Ook wel omdat de kroonprins nieuw is, en dus spannender. Ik zeg er meteen bij dat het Iraanse regime, en in elk geval het radicalere deel daarvan, graag meedoet in de strijd om invloed in de regio. Niet zozeer in Jemen, maar natuurlijk zeker wel in Syrië, waar het samen met Rusland het bewind van Bashar al-Assad overeind houdt. Irans doelen zijn in beginsel niet offensief, dus om invloed uit te breiden. Ze zijn defensief: om het gekoesterde islamitische systeem te verdedigen tegen al zijn vijanden in een heel gevaarlijke omgeving. Saudi-Arabië natuurlijk , maar allereerst de Grote en de Kleine Satan, Amerika en Israël.

De overige hoofdstukken, in volgorde, gaan over Soennieten en Sjiieten (volgens de eerste zijn Sjiieten nog lager dan joden en christenen). Syrië. IS. De oorlog in Jemen. Over democratie, mensenrechten en hoe landen sport (F1, voetbal) en kunst (Louvre) gebruiken als imagoverbeteraar. Israël en de Palestijnen. De Arabische lente en wat ervan kwam (Tunesië, Egypte, Libië, etc). En het laatste hoofdstuk gaat over vrouwen: ‘Hier zoals altijd op de laatste plaats.’

In slechts 250 pagina’s weet ze een goed beeld te geven van de huidige situatie. Bijzonder verhelderend.

Wist je bijvoorbeeld dat het defensiebudget van Saudi-Arabië bij de top 5 in de wereld behoort met 65 miljard in 2017 (Iran 14 miljard, Nederland 10 miljard)). Dat is ook meteen de voornaamste reden dat na de moord op Kashoggi er zo weinig actie tegen Saudi-Arabië is ondernomen door het Westen (dat is dan wel fijn van Trump, die geeft dat ook gewoon toe!). Roelants hamert er steeds op: kijk naar de belangen om een situatie in het Midden-Oosten te begrijpen.

Niet te lang met lezen wachten want dit soort boeken verouderen nogal snel.
Profile Image for Hannah Vollebergh.
156 reviews6 followers
November 3, 2020
Zeer informatief boek. Biedt veel en goed onderbouwde achtergrondinformatie om de huidige situatie in het Midden-Oosten beter te begrijpen. Hier en daar is wat kennis vereist over bepaalde groeperingen of politieke keuzes, maar dat wijst zichzelf meestal wel uit
Profile Image for Sasha.
315 reviews51 followers
October 10, 2019
Een aanrader voor iedereen die inzicht wil krijgen in de huidige ontwikkelingen / conflicten in het Midden-Oosten. 

Het boek is een indrukwekkende verweving van landenstudies, persoonlijke interviews en het grotere overzicht van de regionale ontwikkelingen gebaseerd op eigen kennis.

Ondanks dat Carolien Roelants vaak genoeg haar mening geeft wordt er naar mijn mening geen afbreuk gedaan aan de journalistieke degelijkheid.
Profile Image for Glen Van Muylem.
15 reviews7 followers
February 8, 2020
Heldere expositie over de huidige conflicten en problematieken in het Midden-Oosten. In nogal arbitraire volgorde focust NRC Handelsblad-journalist Carolien Roelants op het Saudi-Arabië vs. Iran-conflict, de Palestijnse kwestie, de Syrische oorlog, etc. met interessante en scherpe analyses. De enige reden waarom ik het net geen 5 sterren geef, is de onvolledigheid en diepte die sommige hoofdstukken missen.
Profile Image for Maartje.
164 reviews4 followers
June 30, 2021
Prima boek dat in makkelijke en begrijpelijke taal de situatie in het Midden-Oosten schetst. Er wordt onder andere een achtergrond gegeven van de situatie in Saoedi-Arabië, Iran, Syrië, Jemen, en hoe "de Arabische lente" de regio heeft veranderd.
Displaying 1 - 8 of 8 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.