Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Krysař” as Want to Read:
Krysař
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Krysař

3.79  ·  Rating details ·  3,898 ratings  ·  113 reviews
Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.
Paperback, 79 pages
Published 2002 by Maťa (first published 1911)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Krysař, please sign up.

Be the first to ask a question about Krysař

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.79  · 
Rating details
 ·  3,898 ratings  ·  113 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Krysař
Filip
4,5
Jop, tak tohle se mi opravdu moc líbilo! Dyk má příjemný styl, zbytečně nic nenatahoval a i když jsem věděl, jak to celé skončí, stejně mě překvapilo, co všechno nám ve škole neřekli. Kdybych věděl to, co teď, knihu bych si určitě přečetl rychleji! :3
Lory Humble
Nov 27, 2018 rated it it was amazing
Jen 3,8 hvězdičky v goodreads hodnocení? To snad nemůžete myslet vážně!

Krysaře jsem přečetla jedním dechem a na konci setřela nejednu slzičku. Autor píše naprosto božsky a nadčasově a všechny ty myšlenky, které do smutného - přestože neuvěřitelně překrásného - příběhu promítl... Zkrátka něco neskutečného.
Tuhle knihu by si měl povinně přečíst každý. Vážně. Kdybych mohla do konce života číst pořád dokola jenom deset knih a žádné jiné, tahle by mezi nimi na sto procent byla.
Filomena
Jan 26, 2012 rated it it was amazing
Jedna z těch knížek, které se Vám nesmazatelně zapíšou do paměti. Dechberoucí. A taky důkaz toho, že povinná četba není jen nudná. Krysař prostě nejde přečíst jinak, než na jeden zátah.
Lenny
Feb 12, 2021 rated it liked it  ·  review of another edition
Čítate klasiku? Ja skutočne veľmi málo, ale keď mali na Knihy Dobrovsky akciu 1+1, tak som neodolala a Krysařa si objednala. Ako prvé ma prekvapilo, aká je kniha tenká. Vážne, tých 108 strán a ešte pomerne veľké písmo ma prekvapilo. Ako druhé ma prekvapilo to, ako dlho som ju čítala. Vravím dlho, ale boli to dva dni, pričom za takýto čas by som už mala prečítanú trojnásobne hrubú knihu.

Kniha, aj napriek tomu, že je štýlom prispôsobená na súčasný moderný jazyk (to je aspoň uvedené na prvej strane
...more
Adelle R.
Jun 21, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: maturita, 2018
Zezačátku mě Dykův styl a jazyk ohromoval, ale pak mě to začalo štvát. Má to spoustu krásných myšlenek, ale občas to bylo prostě tak suché...
Sublimacia
Jun 01, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Koľká to krása z pera absolútneho majstra českého jazyka. Milujem Dykovu poéziu a milujem aj jeho prózu. Milujem jeho hru slov a silu jeho myšlienok.
Český jazyk je tu ako obraz do rámu, nádherný, poetický, pestrý, každá veta je ťah štetcom a čeština nikdy nebola krajšia ako na knižnom plátne Viktora Dyka (a samozrejme v Gellnerových básniach).
Spolu s tak známym dejom tu slovom kreslí úžasný príbeh lásky a utrpenia, ktoré so sebou prináša.
Hneď mám krajší deň.
Maggie ☘
Sep 15, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: classics
Velice rychlé, koncem poutavé čtení. Přečteno téměř na jedno posezení. Jazyk knihy je lehký, ale dokáže vytvářet také krásné lyrické, básnické obrazy. Děj je zpočátku klidný, až nečinný, ale koncem druhé poloviny se rozhodně stává velice poutavým - tajemno, zvraty, ne úplně očekávané konce. Zakončení knihy bylo strhující, neočekávaní a silné.
Gift
Jul 31, 2019 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Jsou knihy, které člověku utkví v paměti a jen tak ho nepustí. Jakmile jsem vzala Krysaře do ruky, jako bych se zastavila v čase. Před očima se mi objevil obrázek mě samé, sedící v přeplněné tramvaji na cestě do školy, hltající Viktora Dyka a zapomínající na svět kolem sebe. Bude to už dobrých 15 let a já stále mohu cítit to nadšení, které jsem při čtení cítila. Až jsem se sama sebe ptala, jestli je to dobrý nápad se do knihy znovu pustit. Kolem Krysaře jsem si nevědomky vystavěla jakousi modlu, ...more
Magdaléna
Feb 21, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Cestou do Hameln, kde je celá kniha situována, jsem četla znovu. Pokolikáté už? Příběh o slepé lásce, slepém následování a moci. Příběh který už mě minimálně třikrát dostal do kolen.

"Řeknu ti celé tajemství; pro dva lidi je jen určitá míra lásky: ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."

Trocha faktických zajímavostí
...more
Bara
Sep 01, 2011 rated it it was amazing
Shelves: czech-original
re-reading v roce 2016
hodnocení: 5*
Bylo to ještě působivější a mocnější, než když jsem to četla poprvé. Krysař zůstane navždy jednou z mých nejoblíbenějších knih.

1. čtení, o prázdninách buď v r. 2006,2007 nebo 2008 (ne později)
hodnocení: 4*
Žaneta Kovářová
Knížku jsem četla jako maturitní četbu a docela mě bavila. Četla se rychle a příjemně. Líbila se mi konečná pointa, která člověka donutí se nad příběhem zamyslet.
Slávek Rydval
Jul 02, 2010 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: audiobooks, read-2010
Úžasný přednes Jiřího Dvořáka. Je možné stáhnout/poslouchat na stránkách ČRo: http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/... ...more
Kačaba
Feb 03, 2016 rated it liked it
3,5 / 5*
Suši
Feb 14, 2015 rated it really liked it
Páni, jsem překvapená, četlo se to vážně z lehka, dokonce i příběh byl zajímavý a ten konec... hm... jsem zmatená a chci vědět, jak to dopadlo!
Bookymay
Tohle bylo opravdu milé překvapení.
Ze začátku jsem byla trošku rozpačitá, ale vzhledem k tomu, jak kraťoučký celý příběh je, se rozpačitost brzy vytratila a já si užila příjemné čtení s koncem, po kterém mi je maličko ouzko.
Olga Ryparová
Nov 08, 2018 rated it it was amazing
Krysař je klasické dílo, které jsem měla na maturitním seznamu, ale pustila jsem se do něj až o mnoho let později. Novela o krysařovi, který se dostane do Hameln, aby jim tam vyhnal krysy. Jeho povolání je velmi důležité, ale izoluje ho od lidí. To však nevnímá Agnes, která krysaře vtáhne do vášně a probudí v něm city. Radní města se po vykonání jeho práce zdráhají zaplatit domluvenou odměnu. Vše, co se semele později s Agnes a jejím milencem ho zlomí a rozhodne se pomstít celému městu. Jediný r ...more
Monika
Jan 08, 2013 rated it it was amazing
Magister Faustus, uchvátený svojou Helenou, bol do príbehu dokonale zakomponovaný :) Pri tej scénke som sa smiala a žasla zároveň. Nečakala som, že sa tam objaví, a preto som na chvíľu zastala a vychutnávala si ten príjemný pocit prekvapenia. Ani taký erotický náboj som nečakala. Tie dve roztopašné slečinky pri spiacom rybárikovi... hmm... Skvelé a pre mňa dosť prekvapivé dielo. Očarilo ma, je krásne, poetické, hlbokomyseľné, rozjímavé... ale možno až príliš romantické a správanie postáv jednodu ...more
Bohuslav Jakubec
Jan 04, 2013 rated it it was amazing
Krysař je asi nejznámější dílo od Viktora Dyka. Autor se inspiroval saskou středověkou pověstí o krysaři, který měl vyhnat krysy z města Hameln. Ve většině učebnic pro střední školy je uvedena tato věta: " Protože mu konšelé odmítnou vyplatit sjednanou odměnu, krysař z pomsty odvede obyvatele za zvuků své píšťaly k hoře Koppel, která je všechny pohltí". S touto větou bych já osobně moc nesouhlasil. Po tom, co jsem si knihu přečetl, tak s touto myšlenkou zcela nesouhlasím. Z příběhu mi spíše vypl ...more
KAYA
Apr 25, 2015 rated it liked it
Shelves: read-2015
3.0*
BekkAlien
Jan 18, 2019 rated it liked it
Shelves: classics
Který chorý mozek toto zase vymyslel?
Lukasz
May 04, 2020 rated it it was amazing
Kilka lat temu wpadła mi w oko ta pozycja czeskiej klasyki literatury. Niedawno udało mi się odnaleźć w ogólnie dostępnym internetowym archiwum czeskiego radia nagranie tego dzieła w lektorskim wykonaniu Jiriego Dvoraka. To mój ulubiony czeski lektor audiobooków. Nie zastanawiałem się długo, wgrałem po prostu do smartphonea to nagranie i przy okazji, rzutem na taśme przesłuchałem.

'Krysar' nie jest to zbyt obszerna książka. Całość nagrania to trzy godziny.

Zaskoczyło mnie iż klasyka czeskiej lit
...more
Will
Sep 26, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
"'A vaše jméno?'

'Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.'

Muž, který takto mluvil, stál se vzpřímenou hlavou před vraty domu, v nichž se do soumraku bělala ženská postava. Hleděl na ni svýma temnýma, pátravýma očima. Byl vysoký a štíhlý, štíhlejší ještě ve svém přiléhavém sametovém kabátci a v úzkých nohavicích. Jeho ruce byly drobné a jemné jako ruce paní. Neměl při sobě ani zbraně, ani hole, ač se zdálo, že přichází z daleka, po cestách, jež vždy jisty nebyly. Svíral zato něc
...more
CaThYsTo
Postavy - hrůza. Ale tak to má být, v tomhle příběhu to sedělo. Ale byly to prostě hrůzy, děsy, příšery.
Ale příběh a narace? Pecka. Autor skvěle pracuje s metaforami a s motivovými prvky, které božsky vykreslují atmosféru. Skvěle zpracované situační popisy. Za mě velké dobré. Někdy dlouhé, ale krátkost kapitol tomu dávala zvládnutelný ráz.
Ema
Aug 10, 2018 rated it really liked it
Shelves: povinná-četba
4,5*
Moc se mi líbil styl psaní, objevilo se tam i pár vět které bych si podtrhla, kdybych to nečetla na čtečce. Není to dlouhé, děj je dost rychlý a na povinnou četbu je to opravdu nenáročné :)
Adam
Sep 29, 2017 rated it it was amazing
After reading another book (a play) by the same author earlier this month, I didn't expect much from this book. However, I was pleasantly surprised. ...more
Carolineandherbook
Oct 11, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2020
Výborně napsaná kniha i příběh.
Domika
Jan 15, 2014 rated it liked it
Kniha Krysař dříve vycházela pod názvem Pravdivý příběh v časopisu Lumír, kde Dyk působil. Autor se zde inspiroval staroněmeckou bájí o krysaři, který očistil město Hammlen od krys. Existuje několik závěrů této báje a autor si celý příběh přizpůsobil.

Hlavním hrdinou je už výše zmíněný Krysař. Nemá žádné jméno ani domov. Je smířen s tím, že nikam nepatří a patřit nebude. V celé knize je oslovován jako Krysař. Sám o sobě mluví ve třetí osobě, často sebe označuje jako nuzného, samotářského, tajemn
...more
Ty-Orion
Mar 28, 2016 rated it it was ok
Shelves: classics
Повестта е вдъхновена от легендата за свирача от Хамелин и е доразвита в романтичен дух. Изучава се като класика в чешките гимназии, но на мен ми се стори на доста ниско ниво, гимназията я свързвам с произведения за възрастни, а това произведение е като за 12-14 годишни читатели.

Какво по-зловещо от създание, което повежда всичките деца от прокълнатото градче към неизвестна съдба и те никога не се връщат при родителите си? Какво по-зловещо от това, че нещо наистина трагично се е случило с децата
...more
Swarnavo
Mar 19, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
We all know the story of the Pied Piper of Hamelin. It is probably one of the first stories of revenge that we get to know as children. Viktor Dyk’s ‘The Ratcatcher’ allows us to revisit the same story as grown–ups and offers us a deeper dive into the mind of the characters. The end result is a haunting parable of the strength and the weaknesses of the human mind. Some of the elements that drive this story, like our inability to communicate, and the way we hurt each other, are surprisingly moder ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • The White Disease
 • Kytice
 • Pierre and Luce
 • Spalovač mrtvol
 • May
 • R.U.R.
 • Romeo, Julie a tma
 • Maryša
 • Matka
 • Closely Watched Trains
 • Kulička
 • Smrt krásných srnců
 • Saturnin
 • L'Avare
 • Král Lávra
 • Bylo nás pět
 • The Inspector General
See similar books…
8 followers
Viktor Dyk was a nationalist Czech poet, prose writer, playwright, politician and political writer. He was sent to jail during the First World War for opposing the Austro-Hungarian empire. He was one of the signatories of the Manifesto of Czech writers. Dyk co-founded a political party and entered politics. He died at age 53, leaving his many poems, plays and writings. (source: Wikipedia.org)

Related Articles

Thirty-four years after the publication of her dystopian classic, The Handmaid's Tale, Atwood returns to continue the story of Offred. We talked...
367 likes · 59 comments
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva.” 3 likes
“Mějte ženy, ale nedopouštějte, aby ženy měly vás.” 1 likes
More quotes…