Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Amat” as Want to Read:
Amat
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Amat

4.27  ·  Rating details ·  2,438 Ratings  ·  63 Reviews
"Olağanüstü" dünyaların yaratıcısı İhsan Oktay Anar yine, tarihin gizemli sayfalarını aralayan, adeta masalsı; ironik ama derin felsefi anlamlar yüklü, şaşırtıcı, sürükleyici bir romanla çıkıyor karşımıza...

Aynalar, atlaslar, okunması yasak sır dolu kitaplar, savaşlar, gülleler, yeniçeriler... üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyonda ilâhî düzeni bozmaya meyyal b
...more
Paperback, 1st, 235 pages
Published October 2005 by İletişim Yayınevi
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Amat, please sign up.

Be the first to ask a question about Amat

Community Reviews

(showing 1-30)
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Emre
May 18, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favorites
İçinde bol bol denizcilik terimi olduğundan, bu konuda biraz bilgi sahibi olunup sonradan okunsa çok daha keyif alınacak olan bu kitap yer yer sanki Borges okuyormuş hissi vermesinin yanında harika bir şekilde oluşturulmuş kurgusuyla hem sonuna kadar heyecanını kaybetmeden kendini okutturup hem de -yazarın felsefeci olmasından mütevellit- yaşam ve ölüm konusunda farklı fikirlerden bahsederken Osmanlı Türkçesiyle karışık o muhteşem diliyle yazarın en önemli eserlerinden biri olduğunu hissettiriyo ...more
Biron Paşa
Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel ve Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri'nden sonra okuduğum dördüncü İhsan Oktay Anar kitabı. Bu sebeple okuduğum diğer kitaplarıyla kıyaslayabileceğim yalnızca.

Amat, az önce adını andığım diğer romanların içinde en bütünlüklü olanı bence. Kitab-ül Hiyel ve Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri'ni romandan saymak pek mümkün değil zaten, teorik olarak roman diye isimlendirsek de. Anar'ın kendi seviyesinin dahi altındaki bu iki kitaptan sonra, ki Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri ciddi anlamda kö
...more
Mehmet Gunenc
Nov 16, 2016 rated it it was amazing
Hayal alemlerine bir gemiyle açılıyoruz bu sefer.
Berfin Kanat
Amat İhsan Oktay Anar'dan okuduğum ikinci kitap. İlki lisede okuyup hayran kaldığım Puslu Kıtalar Atlası'ydı. Amat'a en az Puslu Kıtalar Atlası kadar iyi bir kitap okuyacağım düşüncesiyle başladım. Bu yüzden beklentimin altında kaldı. Denizcilik terimlerine hakim olmadığımdan o kısımlar pek zevk vermedi. Aslında dipnot olarak terim anlamları iliştirilse güzel olurmuş, veya başta ya da sonra bir terimler sözlüğü olabilirmiş.
Beklentimin altında dedim ama kitabın efsunlu olduğu bir gerçek. Efsanele
...more
Bulent Erdemir
Jul 07, 2016 rated it it was amazing
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Üçüncüyu okuyorsam yazarı çok beğenmişim demektir. :)
Kitaplarında anlatım mükemmel, hikayeler de çok sürükleyici. Ancak diğer okuduğum kitapların sonları biraz hayal kırıklığı yaratmıştı bende. Amat'da ise pek böyle olmadı. Sonunu Kitab-ül Hiyel ve Puslu Kıtalar Atlası'na göre daha iyi kurgulanmış buldum. Predestination filmini izlemiş miydiniz ? Onun gibi kafa karıştırıcı, yoruma açık, biraz *twisted* bir tarzı var.
Denizcilik terimleri biraz fazla, evet, ama on
...more
Ugur
Nov 16, 2012 rated it really liked it  ·  review of another edition
Amat, İhsan Oktay Anar’ın okuması zor olan kitaplarından bir tanesi. Bunun nedeni hem kullandığı denizcilik terimleri hem de içinde barındırdığı çok fazla sayıda olan sembol ve göndermeler. Bu nedenle de zor olmasına rağmen okunduktan sonra insanda bıraktıkları çok fazla oluyor, hikâyenin genelini anladıktan sonra da insan o sembol ve göndermeleri daha iyi anlayabilmek için bir defa daha okumak istiyor.

Konu olarak İstanbul’dan kalkıp Akdeniz de yolculuk yapan Amat isimli gemi ile ilgili denizcil
...more
Baris Ozyurt
May 15, 2017 rated it really liked it
"İbni Parmen adındaki bu filozof Fisagorcular denilen cemaati terk etmiş, fakat onların ilginç bir fikrini reddetmemişti. Fisagorculara göre zamanın sonsuz olmasının yegâne yolu onun döngüsel olmasıydı. Risâlede bu bahsi izah etmek için şöyle bir örnek verilmişti: Sözgelimi Amr, belli bir tarihte doğup zamanla büyüdüğü vakit Zeyd ile arkadaş olduktan sonra, arkadaşına ihanet ederek onun tarafından öldürüldüğünde, zaman döngüsel olduğu için tekrar doğacak, yine Zeyd ile karşılaşacak, yine ona iha ...more
Berna
Jan 05, 2013 rated it really liked it
Kötülükten yapılmış,kötülük yüklü bir Osmanlı kadırgasında ölümün gündelik yaşamın sıradan bir parçası olduğu tarihsel dokuda ,ölümsüzlük arayışının hırs ve açgözlülükle harmanlanmış şiirsel hikayesi.
Sercan Ersan
May 08, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Oldukça güzel bir kurgusu olmasına rağmen denizcilik terimlerinin bu denli yoğun kullanılması bir noktadan sonra romanı yorucu hale getirmiş. Yine de bu durum bütünlüğü bozmuyor ve ana hikayeyi anlaşılmaz hale getirmiyor. Bu da tabii ki yazarın ustalığı.
Davut
Oct 15, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Yazarın bazı eserleri gerçekten bana hitap ediyor. Bu eserinde de, ölümsüzlük üzerine bir hikaye ele alınmış. Oldukça zevkli bir anlatım, sona yaklaştıkça sıkıcılaşan bir konu. Fakat son bölüm ile bence en doğru, en ilgi çekici bitiriş. Bir Suskunlar değil ama Puslu Kıtalar Atlasını da arkada bırakmış bir eser. Tek eleştirim, acaba Karayip Korsanları hikayelerinden esinleniş var mıdır? Olsa da oldukça iyi oturmuş bir hikaye. Zevkle okudum.
Mustafa Şahin
Yine mükemmel kurgusuyla kendini okutan bir İhsan Oktay Anar kitabı. Zamanın kendini tekrarı, Amat'ta küçük bir evren prototipi oluşturulması, iyi kötü ayrımı, okundukça daha anlaşılır gelmeye başlayan onlarca denizcilik terimi ve daha bir sürü detay...
Olcay
Aug 27, 2013 added it
Üslubun çok iyi kaptan.
Heyula
Aug 16, 2017 rated it it was amazing
Kitabın başlarında oldukça fazla olan denizcilik terimleri yüzünden sıkıcı olacağını düşündürtürken birden ilginçleşmeye başlayan bir kurgusu var. Kitabın 40 sayfasını 1 aya yayan ben, devamını 2 günde bitirdim. Karayip Korsanları'nı izliyormuşum gibi hissettirdi. Mükemmel bir kitap. İhsan Oktay Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası" da bana böyle iyi hissettirmişti fakat "Efrasiyabın Hikayeleri" aynı duyguyu verememişti. Gene güzeldi fakat bir şeyleri eksikti. "Amat" ve "Puslu Kıtalar Atlası" en sevdik ...more
Tári
Apr 27, 2015 rated it it was amazing
Sanıyorum ki Amat, uzun zamandır okuduğum en müthiş Türk edbeiyatı eseri olabilir. Kitabı nasıl tanımlasam bilemiyorum, muhteşem sözcüğü falan eksik kalacak sanki.. Yazarın hayran kalınası zekası ve kültürüyle ördüğü, sonsuzluğua hapsolmuş gibi dönüp duran, size bir sonuç, bir açıklama vermeyen; yalnızca anlatılan ve dinlenen bir hikaye bu. İslam mitolojisi, tarih ve feslsefenin, günümüzün post-modern fantastik anlatımıyla çok başarılı harmanlanmış bir hâli... Bazen Evliya Çelebi gibi bir anlatı ...more
Mustafa Doğruoğlu
Sep 06, 2015 rated it really liked it
Recommended to Mustafa by: Osman Burak Tosun
Amat, yeni yüzyılda Türk romanının içinde bir süre kalacağı anlayış ve
yapıyı göstermesi bakımından ve de piyasa türü eserlerden ayrılan felsefî
göndermelerinin zenginliği ile dikkate değer bir romandır. Roman postmodernin epistemoloji ve ontolojiyi oyuna dönüştüren anlayışını taşır. Eğlenceli ve yazarın Puslu Kıtalar Atlasından sonra ciddiye alınacak ilk romanıdır. Dili oldukça sadedir, daha kolay tasavvur edebilmeniz açısından, bilmiyorsanız, denizcilik terimlerini öğrenmenizde yarar var.
Kazım Kalay
Mar 31, 2015 rated it it was amazing
Elinizden bırakamayacağınız bir kitap; hatta tekrar okumak isteyebilirsiniz. Bazı bölümlerde denizcilik terimleri sizi yavaşlatabilir ama çok fazla takılmadan, sadece sık tekrarlananları öğrenerek ve diğerleri hakkında da tahmin yürütürek bu sorunu aşabilirsiniz.

(view spoiler)
...more
Polen
Aug 09, 2010 rated it it was amazing
Shelves: loved
This book is an amazing one!Such a great story that I'm sure it required lots of research about Ottoman Empire era, and took a lot of time for Anar to write.
I admire the way Anar uses old-Turkish or Arabic-oriented words.He must have done a huge research in order to have known so much about sailing at the times.
A book I'll never forget.
NAMIK SOMEL
Dec 30, 2013 rated it really liked it
Shelves: roman-novel
Amat la birlikte siz de o gizemli kalyonla, açık denizlerde dolaşıyorsunuz. Çok boyutlu, gizemli, zaman zaman komik, zaman zaman felsefi muhteşem bir anlatım.Bazı bölümlerde okumakta zorlansanız da kesinlikle benzersiz, farklı ve ilginç.

Namık SOMEL

Aralık 2013
Büşra
Aug 25, 2012 rated it it was amazing
Shelves: 2015, favorites
Yine bir İhsan Oktay Anar klasiği.Öyle bir çekiyor insanı içine Amat...Birçok yazarın kalemini dokundurduğu bir konuyu o kadar farklı ve güzel anlatmış ki İhsan Oktay Anar,hep yazsın,biz okuyalım demekten başka bir şey söylemeye gerek kalmıyor.
Emre
Dec 09, 2012 rated it really liked it
Shelves: turk-edebiyati
Denizcilerin okumasi sart..
Yigit
Jul 15, 2017 rated it really liked it
Denizcilik terimlerini anlamak için yer yer sözlüğe başvurmak gerekse de kitabın akışı çok başarılı. Savaş sahneleri birer kreşendo gibi işlenmiş, kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
Mine
Apr 08, 2018 rated it it was amazing
Herzamanki gibi efsunlu dile ve akıcılığa sahip bir İhsan Oktay Anar kitabı. Her ne kadar gemicilik terimlerini pek anlayamasam da hikayeye bayıldım.
furkan arik
Feb 23, 2015 rated it it was amazing
"Teneffüs edilen şeyin hava olduğu fikrini ilk kez, kadim zamanların meşhur hekimi Câlinus, nâmı diğer Galen ortaya atmıştı. Bu hekime göre ruhun bulunduğu yer kalbin sol karıncığıydı. Akciğerlere giren hava, damarlar yoluyla kalbe gelip ruhu besliyor ve oradan da atardamarlar yoluyla tüm bedene yayılıyordu. Fakat Kuyruklu Rıza Çelebi'nin dediğine göre 'rıh' ya da 'ruh' Arapça'da aynı zamanda 'rüzgâr' anlamına da gelmekteydi. Ruh nasıl ki bir bedeni hareket ettirebiliyorsa, 'rıh' ya da rüzgâr da ...more
Gulen
May 06, 2014 rated it really liked it
Neredeyse 10 sene kitaplığımda bekledikten sonra okudum bu kitabı ani bir kararla. Ilk aldığımda başlangıçtaki kelimeler gözümü korkutmuştu ancak bir noktadan sonra insan alışıyor.

İhsan Oktay Anar'a yeniden başlama zamanı geldi
Merih
Feb 08, 2015 rated it liked it
Shelves: fantasy-sci-fi
Siir gibi anlatimlar zaman zaman eglenceli oluyor fakat fazlasi hep beni sıkıyor umarim Amat'i bitirmek Ihsan Oktay Anar'in okudugum diger kitaplari gibi uzun surmez.
Doğukan Şık
Apr 10, 2016 rated it it was amazing
Okuduğum en iyi Anar kitabıydı. Hikayesi inanılmaz kaliteli ve ilgi çekiciydi. Tek sorun sonunun biraz kısa olması. Onun haricinde hiçbir kusuru yok.
Buke Kumyol
Jul 07, 2011 rated it it was amazing
Amat was one of the greatest stories, I've ever read so far. It is vivid, scenes are historically correct, and the darkest tales you can ever get in Costantine 1500's Ottoman Empire.
Merve
Jul 17, 2014 rated it it was amazing
İhsan Oktay Anar'ın gerçeküstücülüğü bu kez denizcilikle birleşiyor ve ortaya yine okuyucuyu sürükleyen, denizcilik terimleri ile süslenmiş bir roman çıkıyor. Okuması çok keyifli.
Şennur Öksüz
Nov 26, 2009 rated it it was amazing
sefere çıkıyoruz...
Ali
Jun 15, 2013 rated it really liked it
muhteşem bir kitap. hatırladığım: ''bir insanı ilk kez öldürdüğünde bir değil, bin kişi öldürmüş gibi hissedersin. Sonrasında öldürdüğün insanlar içinse hiç öldürmemiş gibi.''
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Amat ile ilgili tartışma 1 25 Dec 22, 2013 01:06PM  
 • Tol
 • Tehlikeli Oyunlar
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Sevgili Arsız Ölüm
 • Anayurt Oteli
 • Huzur
 • Erken Kaybedenler
 • Tatlı Rüyalar
 • Gölgesizler
 • Üç Aynalı Kırk Oda
 • Korkma Ben Varım
1,049 followers
Türk yazardır. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse Amat't
...more
More about İhsan Oktay Anar

Fiction Deals

 • Mercy Among the Children
  $14.99 $1.99
 • Darkness There: Selected Tales by Edgar Allan Poe [Kindle in Motion]
  $1.99 $0.99
 • An Empty Cup
  $3.99 $1.99
 • I Like You Just Fine When You're Not Around
  $4.99 $1.99
 • Abby's Journey
  $4.99 $1.99
 • The Underground River
  $12.99 $2.99
 • The Word Game
  $4.99 $1.99
 • Fraulein M.
  $4.99 $1.99
 • The Lost Girls of Camp Forevermore
  $11.99 $2.99
 • Sister of Mine
  $3.99 $1.99
 • Bury What We Cannot Take
  $5.99 $2.99
 • Chomp
  $6.99 $1.99
 • Searching for Grace Kelly
  $15.99 $1.99
 • Bricking It
  $3.99 $1.99
 • The Fifth of March: A Story of the Boston Massacre (Great Episodes)
  $8.99 $2.99
 • Starfish
  $10.99 $1.99
 • Thunder and Rain
  $9.99 $2.99
 • All Grown Up
  $9.99 $2.99
 • The Light of Hidden Flowers
  $4.99 $1.99
 • Olive's Ocean
  $6.99 $1.99
 • Ecstasy
  $13.99 $1.99
 • The Elephant Keeper's Daughter
  $5.99 $2.99
 • The Virtues of Oxygen
  $3.99 $1.99
 • Home to Harmony (Harmony #1)
  $11.14 $1.99
 • Dog Crazy
  $7.99 $1.99
 • The Towers of Tuscany
  $3.99 $1.99
 • The Noticer: Sometimes, all a person needs is a little perspective
  $9.99 $2.99
 • Who We Were Before
  $4.99 $1.99
 • The Reluctant Midwife (Hope River, #2)
  $10.49 $1.99
 • Sin No More (Reverend Curtis Black)
  $10.39 $1.99
 • The List
  $7.99 $2.99
 • Lost & Found
  $5.74 $1.99
 • A Watershed Year
  $3.99 $0.99
 • Savage
  $3.99 $1.99
 • The Designer
  $4.99 $1.99
 • The Novice: A Story of True Love
  $10.74 $1.99
 • Go Away Home
  $3.99 $1.99
 • The Leaving of Things
  $4.49 $1.99
 • Train I Ride
  $6.99 $1.99
 • We'll Always Have Paris: Stories
  $9.99 $1.99
 • The Hidden Flower
  $9.99 $1.99
 • Greyhound
  $3.99 $0.99
 • The Heart Mender: A Story of Second Chances
  $9.99 $1.99
 • Lisette's List
  $11.99 $1.99
 • This Burns My Heart
  $10.99 $1.99
 • The Journeys of Socrates
  $10.99 $1.99
 • Annie on My Mind
  $9.99 $1.20
 • An Absent Mind
  $4.49 $1.99
 • The Book of Ruth
  $18.99 $1.99
 • Smoke
  $4.99 $1.99
 • The Sisterhood of Blackberry Corner
  $7.99 $1.99
 • The Covenant
  $11.99 $2.99
 • Digging In
  $5.99 $2.99
 • The Confessions of Catherine de Medici
  $11.99 $12.99
 • The Traveling Vampire Show
  $3.99 $0.99
 • The Long Way Home
  $3.99 $1.99
 • Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer
  $11.99 $2.99
 • Going Home
  $3.99 $1.99
 • In Between Days
  $7.99 $1.99
 • The Girl in the Glass
  $9.99 $1.99
 • Super Sad True Love Story
  $11.99 $2.99
 • Prayers and Lies
  $14.99 $1.99
 • Go the F**k to Sleep
  $8.99 $1.99
 • Fat Chance
  $3.99 $1.99
 • Just a Couple of Days
  $17.99 $1.99
 • The Boleyn Inheritance (The Tudor Court, #3)
  $12.99 $2.99
 • The Girls from Corona del Mar
  $9.99 $1.99
 • The Daughter of Union County
  $4.99 $1.99
 • The Fighting Ground
  $6.49 $1.99
 • Embers
  $9.99 $2.99
 • The Sugar Men
  $3.99 $1.99
 • You Can't Keep a Good Woman Down: Stories
  $17.99 $1.99
 • The Last Storyteller: A Novel Of Ireland
  $11.99 $1.99
 • The Sleepwalker's Guide to Dancing
  $5.99 $1.99
 • A Dog's Purpose (A Dog's Purpose, #1)
  $9.99 $2.99
 • The Temple of My Familiar (The Color Purple Collection)
  $17.99 $1.99
 • Vengeance Road
  $9.99 $2.99
 • Ungifted
  $7.99 $1.99
 • Julie of the Wolves
  $6.99 $1.99
 • Mrs. Saint and the Defectives
  $4.99 $1.99
 • Stiltsville: A Novel
  $10.99 $1.99
 • To the Bright Edge of the World
  $11.99 $2.99
 • The Patriots
  $11.99 $1.99
 • The Flicker of Old Dreams
  $9.99 $1.99
 • All the Good Parts
  $3.99 $1.99
 • The Food of Love
  $3.99 $1.99
 • So Long, See You Tomorrow
  $11.99 $2.99
 • A Scattered Life
  $3.99 $1.99
 • Every Ugly Word
  $3.99 $1.99
 • A Memory of Violets: A Novel of London's Flower Sellers
  $11.99 $1.99
 • Desert God (Ancient Egypt, #5)
  $9.99 $1.99
 • Bloody Jack: Being an Account of the Curious Adventures of Mary "Jacky" Faber, Ship's Boy (Bloody Jack, #1)
  $8.99 $2.99
 • The Woman Who Breathed Two Worlds (Malayan #1)
  $3.99 $1.99
 • An Amish Buggy Ride
  $4.99 $1.99
 • Old Yeller
  $6.99 $1.99
 • The Secret Healer (The Secret Healer #1)
  $3.49 $0.99
 • Elizabeth Street
  $4.99 $1.99
 • The Gates of Rome (Emperor, #1)
  $4.99 $1.99
 • The Unkillable Kitty O'Kane
  $4.99 $1.99
 • It Is Well
  $4.99 $1.99
 • A Sinful Calling (Reverend Curtis Black #13)
  $9.99 $2.99
 • On a Cold Dark Sea
  $4.99 $1.99
 • My Lady Viper (Tales from the Tudor Court #1)
  $4.99 $1.99
 • Kings of Broken Things
  $4.99 $1.99
 • Edward Adrift
  $4.49 $1.99
 • The Restaurant Critic's Wife
  $3.99 $1.99
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“İlk kez öldürdüğünde bir değil, sanki bin kişiyi öldürmüş gibi olursun. Yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. Babasının başını okşadığı o çocuğu da, bir genç kıza aşkını ilan eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da,savaşa giderken ailesi tarafından uğurlanan o masumu da... Bütün bu kişileri öldürmüş olursun. İkinci kez birini öldürdüğünde alt tarafı bir tek kişiyi öldürmüşsündür. Üçüncü kez ise kimseyi öldürmüş sayılmazsın.” 4 likes
“Biliyorum ki, döktüğünüz kanı siz değil, yalılarda yaşayan ve şiir yazıp sizi hakir gören nazik adamlar içecektir. Kostantiniye'nin kibar insanları kanla beslenir, ama siz değil! Bu yüzden siz onlardan temizsiniz! Ancak kan görünce bayılan ve vahşetten nefret eden bu beyzadeler, sizleri daima ayak takımı olarak gördüler ve göreceklerdir. Onların ruhlarının ve vicdanlarının temiz olması için, bizzat sizler, ellerinizi çamura sokacaksınız. getirdiğiniz ganimetin neredeyse hepsi, bu kibar efendilerin kesesine girecektir. Ocağımızın kanunu odur ki, onların içmesi için sadece kan dökmeyecek, ayrıca şu koca Kostantiniye'nin sokaklarında dönüp sizin suratınıza bile bakmadıkları zaman onlara tahammül de edeceksiniz! Şairler mersiye, destan, gazel yazacak. Ne ile mi? Mürekkeple değil elbette! Kanla yazacaklar ve ünlerini ebediyete kadar sürdürecekler! Sizden istenen de bu: Kostantiniye'ye kan getirin!” 4 likes
More quotes…