Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Amat” as Want to Read:
Amat
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Amat

4.28  ·  Rating details ·  2,783 ratings  ·  83 reviews
Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçalarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisa edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil'le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun dikmesin ...more
Paperback, 1st, 235 pages
Published October 2005 by İletişim Yayınevi
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Amat, please sign up.

Be the first to ask a question about Amat

Community Reviews

Showing 1-30
4.28  · 
Rating details
 ·  2,783 ratings  ·  83 reviews


More filters
 | 
Sort order
Aslı Can
Yakaladığı dili ve hikayeleri döndürüp dolaştırıp birbirine bağlama şeklini seviyorum İhsan Oktay Anar'ın. Ama Amat sanki kopuk kalmış, fragman fragman hikayelerden oluşuyor. Bir anlatıya girip derinleşmeden başka bir anlatıya dalıveriyor. Bu da tatminsizlik yarattı biraz.
Emre
May 18, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favorites
İçinde bol bol denizcilik terimi olduğundan, bu konuda biraz bilgi sahibi olunup sonradan okunsa çok daha keyif alınacak olan bu kitap yer yer sanki Borges okuyormuş hissi vermesinin yanında harika bir şekilde oluşturulmuş kurgusuyla hem sonuna kadar heyecanını kaybetmeden kendini okutturup hem de -yazarın felsefeci olmasından mütevellit- yaşam ve ölüm konusunda farklı fikirlerden bahsederken Osmanlı Türkçesiyle karışık o muhteşem diliyle yazarın en önemli eserlerinden biri olduğunu hissettiriyo ...more
Biron Paşa
Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel ve Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri'nden sonra okuduğum dördüncü İhsan Oktay Anar kitabı. Bu sebeple okuduğum diğer kitaplarıyla kıyaslayabileceğim yalnızca.

Amat, az önce adını andığım diğer romanların içinde en bütünlüklü olanı bence. Kitab-ül Hiyel ve Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri'ni romandan saymak pek mümkün değil zaten, teorik olarak roman diye isimlendirsek de. Anar'ın kendi seviyesinin dahi altındaki bu iki kitaptan sonra, ki Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri ciddi anlamda kö
...more
Sezgi
Feb 17, 2019 rated it it was amazing
Kitabı okurken deniz tuttu desem abartmış olmam sanıyorum. Amat’ın içinde deniz havasıyla başımız dönerken yine harika bir hikâye okuduk. Söylemem gerek okuduğum diğer kitaplarına nazaran Amat’a geç ısındım. Hem terimler hem de konuya çok uzak olmam sebebiyle hikâyenin heyecanlanacağı kısma kadar biraz yoruldum. Değdi mi derseniz tabii ki değdi. İhsan Oktay okuyup da anlatılan mekanda kaybolmamak mümkün değil. 🍃
Mehmet Gunenc
Nov 16, 2016 rated it it was amazing
Hayal alemlerine bir gemiyle açılıyoruz bu sefer.
Berfin Kanat
Amat İhsan Oktay Anar'dan okuduğum ikinci kitap. İlki lisede okuyup hayran kaldığım Puslu Kıtalar Atlası'ydı. Amat'a en az Puslu Kıtalar Atlası kadar iyi bir kitap okuyacağım düşüncesiyle başladım. Bu yüzden beklentimin altında kaldı. Denizcilik terimlerine hakim olmadığımdan o kısımlar pek zevk vermedi. Aslında dipnot olarak terim anlamları iliştirilse güzel olurmuş, veya başta ya da sonra bir terimler sözlüğü olabilirmiş.
Beklentimin altında dedim ama kitabın efsunlu olduğu bir gerçek. Efsanele
...more
Bulent Erdemir
Jul 07, 2016 rated it it was amazing
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Üçüncüyu okuyorsam yazarı çok beğenmişim demektir. :)
Kitaplarında anlatım mükemmel, hikayeler de çok sürükleyici. Ancak diğer okuduğum kitapların sonları biraz hayal kırıklığı yaratmıştı bende. Amat'da ise pek böyle olmadı. Sonunu Kitab-ül Hiyel ve Puslu Kıtalar Atlası'na göre daha iyi kurgulanmış buldum. Predestination filmini izlemiş miydiniz ? Onun gibi kafa karıştırıcı, yoruma açık, biraz *twisted* bir tarzı var.
Denizcilik terimleri biraz fazla, evet, ama on
...more
Ugur
Nov 16, 2012 rated it really liked it  ·  review of another edition
Amat, İhsan Oktay Anar’ın okuması zor olan kitaplarından bir tanesi. Bunun nedeni hem kullandığı denizcilik terimleri hem de içinde barındırdığı çok fazla sayıda olan sembol ve göndermeler. Bu nedenle de zor olmasına rağmen okunduktan sonra insanda bıraktıkları çok fazla oluyor, hikâyenin genelini anladıktan sonra da insan o sembol ve göndermeleri daha iyi anlayabilmek için bir defa daha okumak istiyor.

Konu olarak İstanbul’dan kalkıp Akdeniz de yolculuk yapan Amat isimli gemi ile ilgili denizcil
...more
Berna
Jan 05, 2013 rated it really liked it
Kötülükten yapılmış,kötülük yüklü bir Osmanlı kadırgasında ölümün gündelik yaşamın sıradan bir parçası olduğu tarihsel dokuda ,ölümsüzlük arayışının hırs ve açgözlülükle harmanlanmış şiirsel hikayesi.
Tári
Apr 27, 2015 rated it it was amazing
Sanıyorum ki Amat, uzun zamandır okuduğum en müthiş Türk edbeiyatı eseri olabilir. Kitabı nasıl tanımlasam bilemiyorum, muhteşem sözcüğü falan eksik kalacak sanki.. Yazarın hayran kalınası zekası ve kültürüyle ördüğü, sonsuzluğua hapsolmuş gibi dönüp duran, size bir sonuç, bir açıklama vermeyen; yalnızca anlatılan ve dinlenen bir hikaye bu. İslam mitolojisi, tarih ve feslsefenin, günümüzün post-modern fantastik anlatımıyla çok başarılı harmanlanmış bir hâli... Bazen Evliya Çelebi gibi bir anlatı ...more
Baris Ozyurt
May 15, 2017 rated it really liked it
Shelves: my-library
"İbni Parmen adındaki bu filozof Fisagorcular denilen cemaati terk etmiş, fakat onların ilginç bir fikrini reddetmemişti. Fisagorculara göre zamanın sonsuz olmasının yegâne yolu onun döngüsel olmasıydı. Risâlede bu bahsi izah etmek için şöyle bir örnek verilmişti: Sözgelimi Amr, belli bir tarihte doğup zamanla büyüdüğü vakit Zeyd ile arkadaş olduktan sonra, arkadaşına ihanet ederek onun tarafından öldürüldüğünde, zaman döngüsel olduğu için tekrar doğacak, yine Zeyd ile karşılaşacak, yine ona iha ...more
Olcay
Aug 27, 2013 added it
Üslubun çok iyi kaptan.
Betul Pehlivanli
Dec 20, 2018 rated it it was amazing
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı.Üstelik “Puslu Kıtalar Atlası” benim en sevdiğim romanlar arasında...Bu da onun kadar efsunlu geldi bana ama denizcilik terimleri (birçok okuyucuda olduğu gibi ) bana da fazla geldi.Onlar olmadan da bu muhteşem hikaye gayet güzel anlatılabilirmiş.Görmezden gelerek okumaya çalıştım şahsen.İçinde sembollerin yer aldığı bir kitap olunca dikkatli okumak gerekiyor ama bir yerden sonra,hikayenin akıcılığıyla bu dikkat kaybediliyor maalesef ( bende öyle oldu ).Bunun dışın ...more
Sercan Ersan
May 08, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Oldukça güzel bir kurgusu olmasına rağmen denizcilik terimlerinin bu denli yoğun kullanılması bir noktadan sonra romanı yorucu hale getirmiş. Yine de bu durum bütünlüğü bozmuyor ve ana hikayeyi anlaşılmaz hale getirmiyor. Bu da tabii ki yazarın ustalığı.
Davut
Oct 15, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Yazarın bazı eserleri gerçekten bana hitap ediyor. Bu eserinde de, ölümsüzlük üzerine bir hikaye ele alınmış. Oldukça zevkli bir anlatım, sona yaklaştıkça sıkıcılaşan bir konu. Fakat son bölüm ile bence en doğru, en ilgi çekici bitiriş. Bir Suskunlar değil ama Puslu Kıtalar Atlasını da arkada bırakmış bir eser. Tek eleştirim, acaba Karayip Korsanları hikayelerinden esinleniş var mıdır? Olsa da oldukça iyi oturmuş bir hikaye. Zevkle okudum.
Mustafa Şahin
Yine mükemmel kurgusuyla kendini okutan bir İhsan Oktay Anar kitabı. Zamanın kendini tekrarı, Amat'ta küçük bir evren prototipi oluşturulması, iyi kötü ayrımı, okundukça daha anlaşılır gelmeye başlayan onlarca denizcilik terimi ve daha bir sürü detay...
hilalino
Jun 09, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
İhsan Oktay Anar’ın gelmiş geçmiş en iyi Türk roman yazarı olduğunu düşünen var mı başka?
Mustafa Doğruoğlu
Sep 06, 2015 rated it really liked it
Recommended to Mustafa by: Osman Burak Tosun
Amat, yeni yüzyılda Türk romanının içinde bir süre kalacağı anlayış ve
yapıyı göstermesi bakımından ve de piyasa türü eserlerden ayrılan felsefî
göndermelerinin zenginliği ile dikkate değer bir romandır. Roman postmodernin epistemoloji ve ontolojiyi oyuna dönüştüren anlayışını taşır. Eğlenceli ve yazarın Puslu Kıtalar Atlasından sonra ciddiye alınacak ilk romanıdır. Dili oldukça sadedir, daha kolay tasavvur edebilmeniz açısından, bilmiyorsanız, denizcilik terimlerini öğrenmenizde yarar var.
Kazım Kalay
Mar 31, 2015 rated it it was amazing
Elinizden bırakamayacağınız bir kitap; hatta tekrar okumak isteyebilirsiniz. Bazı bölümlerde denizcilik terimleri sizi yavaşlatabilir ama çok fazla takılmadan, sadece sık tekrarlananları öğrenerek ve diğerleri hakkında da tahmin yürütürek bu sorunu aşabilirsiniz.

(view spoiler)
...more
Polen
Aug 09, 2010 rated it it was amazing
Shelves: loved
This book is an amazing one!Such a great story that I'm sure it required lots of research about Ottoman Empire era, and took a lot of time for Anar to write.
I admire the way Anar uses old-Turkish or Arabic-oriented words.He must have done a huge research in order to have known so much about sailing at the times.
A book I'll never forget.
NAMIK SOMEL
Dec 30, 2013 rated it really liked it
Shelves: roman-novel
Amat la birlikte siz de o gizemli kalyonla, açık denizlerde dolaşıyorsunuz. Çok boyutlu, gizemli, zaman zaman komik, zaman zaman felsefi muhteşem bir anlatım.Bazı bölümlerde okumakta zorlansanız da kesinlikle benzersiz, farklı ve ilginç.

Namık SOMEL

Aralık 2013
Büşra
Aug 25, 2012 rated it it was amazing
Shelves: 2015, favorites
Yine bir İhsan Oktay Anar klasiği.Öyle bir çekiyor insanı içine Amat...Birçok yazarın kalemini dokundurduğu bir konuyu o kadar farklı ve güzel anlatmış ki İhsan Oktay Anar,hep yazsın,biz okuyalım demekten başka bir şey söylemeye gerek kalmıyor.
Emre
Dec 09, 2012 rated it really liked it
Shelves: turk-edebiyati
Denizcilerin okumasi sart..
Gencay Doğan
Nov 30, 2018 rated it it was amazing
“ilk kez öldürdüğünde bir değil, sanki bin kişiyi öldürmüş gibi olursun. yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. babasının başını okşadığı o çocuğu da, bir genç kıza aşkını ilân eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da, savaşa giderken ailesi tarafından uğurlanan o masumu da... bütün bu kişileri öldürmüş olursun. ikinci kez birini öldürdüğünde alt tarafı bir tek kişiyi öldürmüşsündür. üçüncü kez ise, kimseyi öldürmüş sayılmazsın.”
Serpil Çiydem
Aug 07, 2018 rated it really liked it
Denizcilik terimleri beni zorladıysa da olayların kurgusu büyüleyici.
Amin Maalouf'un kitaplarındaki tadı verdi bana
Sedefu
Nov 12, 2018 rated it really liked it
Shelves: mine
Sonunu anlamadım. Ne oldu şimdi? Denizlere açılıp aramamız mı gerekiyor =/
Yigit
Jul 15, 2017 rated it really liked it
Denizcilik terimlerini anlamak için yer yer sözlüğe başvurmak gerekse de kitabın akışı çok başarılı. Savaş sahneleri birer kreşendo gibi işlenmiş, kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
Mine
Apr 08, 2018 rated it it was amazing
Herzamanki gibi efsunlu dile ve akıcılığa sahip bir İhsan Oktay Anar kitabı. Her ne kadar gemicilik terimlerini pek anlayamasam da hikayeye bayıldım.
Ekin Açıkgöz
Jul 03, 2017 rated it it was amazing
İhsan Oktay Anar Osmanlı dönemini fantastik bir evren yaratıyormuşçasına masalsı bir dille bize sunmaya devam ediyor. Bu sefer bir Osmanlı gemisi olan AMAT ile denizlerdeyiz. Postmodern göndermelerle dini figürlere atıflarda bulunan bir öykü. Şeytanı simgeleyen Diyavol, Nuh Usta, İsrafil vs. Gerçek ve ölüm üzerine sorgulamalar var.

İhsan Oktay Anar'ın anlatım tarzı, dili harika. İlk kitabını okuduktan sonra çıkan her kitabını okur oldum. Ama sanırım benim en çok beğendiğim İhsan Oktay Anar kitab
...more
Heyula
Aug 16, 2017 rated it it was amazing
Kitabın başlarında oldukça fazla olan denizcilik terimleri yüzünden sıkıcı olacağını düşündürtürken birden ilginçleşmeye başlayan bir kurgusu var. Kitabın 40 sayfasını 1 aya yayan ben, devamını 2 günde bitirdim. Karayip Korsanları'nı izliyormuşum gibi hissettirdi. Mükemmel bir kitap. İhsan Oktay Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası" da bana böyle iyi hissettirmişti fakat "Efrasiyabın Hikayeleri" aynı duyguyu verememişti. Gene güzeldi fakat bir şeyleri eksikti. "Amat" ve "Puslu Kıtalar Atlası" en sevdik ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Amat ile ilgili tartışma 1 25 Dec 22, 2013 01:06PM  

Readers also enjoyed

 • Bazuka
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Erken Kaybedenler
 • Sevgili Arsız Ölüm
 • Anayurt Oteli
 • Korkuyu Beklerken
 • Veciz Sözler
 • Korkma Ben Varım
 • Gizliajans
 • Bir Düğün Gecesi
 • Üç Aynalı Kırk Oda
 • Sakıncalı Piyade
 • A'mâk-ı Hayal
 • Gölgesizler
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
See similar books…
1,208 followers
Türk yazardır. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse Amat't
...more
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“İlk kez öldürdüğünde bir değil, sanki bin kişiyi öldürmüş gibi olursun. Yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. Babasının başını okşadığı o çocuğu da, bir genç kıza aşkını ilan eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da,savaşa giderken ailesi tarafından uğurlanan o masumu da... Bütün bu kişileri öldürmüş olursun. İkinci kez birini öldürdüğünde alt tarafı bir tek kişiyi öldürmüşsündür. Üçüncü kez ise kimseyi öldürmüş sayılmazsın.” 6 likes
“Biliyorum ki, döktüğünüz kanı siz değil, yalılarda yaşayan ve şiir yazıp sizi hakir gören nazik adamlar içecektir. Kostantiniye'nin kibar insanları kanla beslenir, ama siz değil! Bu yüzden siz onlardan temizsiniz! Ancak kan görünce bayılan ve vahşetten nefret eden bu beyzadeler, sizleri daima ayak takımı olarak gördüler ve göreceklerdir. Onların ruhlarının ve vicdanlarının temiz olması için, bizzat sizler, ellerinizi çamura sokacaksınız. getirdiğiniz ganimetin neredeyse hepsi, bu kibar efendilerin kesesine girecektir. Ocağımızın kanunu odur ki, onların içmesi için sadece kan dökmeyecek, ayrıca şu koca Kostantiniye'nin sokaklarında dönüp sizin suratınıza bile bakmadıkları zaman onlara tahammül de edeceksiniz! Şairler mersiye, destan, gazel yazacak. Ne ile mi? Mürekkeple değil elbette! Kanla yazacaklar ve ünlerini ebediyete kadar sürdürecekler! Sizden istenen de bu: Kostantiniye'ye kan getirin!” 4 likes
More quotes…