Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” as Want to Read:
Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

3.89  ·  Rating details ·  4,336 ratings  ·  383 reviews
Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı’dan tavsiyeler…

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır
...more
Paperback, 288 pages
Published February 15th 2019 by Kronik Kitap
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.89  · 
Rating details
 ·  4,336 ratings  ·  383 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
Can Eryürek
Feb 19, 2019 rated it liked it
İlber Ortaylı'nın keyifli diliyle, bir solukta okunacak bir söyleşi... Ancak verilen öneri ve tavsiyeler güncellikten uzak ve günümüz gençliğine pek faydası dokunmayacak türden. Bir de 266 sayfalık bir kitabın tamamında '' bizden bir halt olmaz, biz yetersiziz'' söylemi bir yerden sonra sıkıcı oluyor.
Baris Ozyurt
Mar 01, 2019 rated it liked it
Shelves: my-library
“Entelektüel, üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişidir. Örneğin mesleği kimyacılıktır ama coğrafya veya tarihle de uğraşır, resim yapar. Bu iş öteden beri böyledir. Kendi dünyasının dışıyla ilgilenendir entelektüel. “(s.51)
Tuna Turan
Apr 14, 2019 rated it it was amazing
İlber hoca, bütün insanların faydalanacağı, yaşam tecrübelerini anlattığı, tavsiyeler verdiği tam bir başucu kitabı yazmış. Çocukluktan itibaren nasıl kendimizi yetiştireceğimizi, hayatın her alanında tavsiyeleriyle örnekler vererek açıklamış. Ne okumalı, nasıl gezmeli, nereleri görmeli, ne izlemeli diye neredeyse bütün hayatını özetlemiş. Okurken büyük keyif aldım, tekrar okumayı düşünüyorum. Böyle ufuk açıcı kitaplara her zaman ihtiyacımız var.
Selma Dalbastı
Jun 02, 2019 rated it it was ok
Yaklaşık üçte birini okuyamadım, sıkıldım. Kitabın adı insanı yanlış beklentiye sokuyor, “Bir ömür nasıl yaşanır” deyince çağa uygun tavsiyeler bekliyordum; bu daha ziyade İlber hoca bir ömrü nasıl yaşamış tarzında olmuş. Ne öğreniyorsak 12-25 yaş arasında öğreniyoruz demiş ama, bu kitabın piyasaya çıktığı dönemde bu yaş aralığında olanlar için burada yazılan şeyler gerçekçi ve uygulanabilir değil; zaten ilgi ve alakalarına da hitap etmez onların. Elbette ilham alınacak şeyler var içinde ama ken ...more
Hüseyin Çötel
Feb 24, 2019 rated it liked it
Keyifli bir sohbet tv programlarını youtube vıdeolarını nasıl sıkılmadan 3-4 saat izleyebiliyorsanız bu kitabı da tek seferde okumak, bilmediğin yeni birkaç yönetmen birkaç şehir duymak keyifliydi. Ama kitabın adı editör tuzağı olmuş yine. Bence kitapta İlber hocanın tarih söyleşilerinde verdiği önerilerden fazlası yok. Bol bol eğitim eleştirisi, politikacı eleştirisi, seyahatname kisimlarinin nasil sehir gezmeli gorulecek muzeler harici yorumlari bir omur nasil yasanirin konulari olmamali. Bir ...more
Cagatay Guven
Mar 01, 2019 rated it it was amazing
Bu kitap lise son sınıf öğrencileri için zorunlu olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum. Bir aydın insanın tecrübeleri bu kadar güzel aktarılabilir. Hocanın düşüncelerini, tecrübelerini öğrenmenin gençlerimize inanılmaz katkısı olacaktır. Kitabın sonununda keşke hocanın son öğütlerine yer verilseydi dedim. Tüm arkadaşlara tavsiye ederim.
Bilge Ozan Kıran
Mar 19, 2019 rated it liked it
"Bizim hayatlarımızda öğretmenin yeri artık yok. Ama acilen aramızdaki yerlerini geri almaları gerekiyor. Öğretmenlerin hayatlarımıza geri dönmesi gerekiyor, hem de birer lider olarak."
Ayşe
Jul 16, 2019 rated it it was amazing
İlber Ortaylı’nın Yenal Bilgici ile yaptığı söyleşinin kaleme dökülmüş hâlini okuyoruz. Öyle keyifle okudum ki, zihnimde İlber Ortaylı’nın sesi canlandı hep. Yer yer muzip cevaplarıyla da güldüm, eğlendim.
Mutlaka herkesin okuması, faydalanması gereken önerileri var İlber Hoca’nın. İnsanın kendini nasıl yetiştirmesi gerektiği, bunun için çevresini kendi inşa etmesi, çabalaması gerektiği, eğitim, seyahat, sinema, opera, tiyatro, edebiyat, kültürel geziler, mimari üzerine çok geniş kapsamlı bir söy
...more
Soner Turgay
Jun 21, 2019 rated it liked it
Shelves: sesli-kitap

İlber Ortaylı bilgi birikimi , ezber kabiliyeti,renkli kişiliği ve dil becerisi nedeniyle ülkemizin önemli tarihçilerinden olmasının ötesine geçip süper medyatik bir isim oldu. Son 10-15 yıldır sürekli ekranlarda, gündemde, bilimsel anlamda yeni bir şey yazmasa da söyleşi tarzı kitapları sürekli vitrinlerde yerini alıyor.

Bu kitap yaşam üzerine tavsiyeler gibi konumlansa da pek çok şey üzerine uzun bir söyleşi gibi olmuş.
Hocayı sevsem de bazı tavsiyelerine karşı çıkmak lazım.Çünkü çok köşeli çok
...more
Uğur Karabürk
Mar 16, 2019 rated it really liked it
Üstattan güzel eleştiriler ve tavsiyeler vardı
Obenesi
Mar 08, 2019 rated it it was amazing
Ortaokul yıllarımda okumuş olmayı çok isterdim; İlber Ortaylı bilgili ve görmüş geçirmiş bir münevver olarak önerilerde bulunuyor. Bazı trenleri çoktan kaçırmış olsam da okuması keyifli, çocuklar için altın öneriler bulabileceğiniz bir söyleşi.
Selin Alper
Sep 29, 2019 rated it liked it
Kitabı 40 yaşımı doldurduğum 2019 senesinde okumam sebepli pek çok kere hayıflandım, zira İlber Hoca yaşamı 4 evrede tanımlıyor, ve en yüksek öğrenmenin olduğu iki evreyi geride bırakmış olmak insanı ister istemez strese sokuyor :))

12-25’in öğrenmenin en yoğun ve etkin olduğu dönem olduğunu, 25-40’ta ise eksiklerin tamamlanması gerektiğini vurguluyor, 40’lar ile başlayan bilge sürece çok donanımlı girmek gerektiğinin altını çiziyor. Zira 40 yaşından itibaren hafızanın hızla gerilediğini, ve dola
...more
Doğancan Urul
May 16, 2019 rated it really liked it
İlber Ortaylı’nın okuduğum ilk eseriydi. Kitap bittikten sonra fark ettim ki hem kendisini okumak için, hem de hayata dair bazı şeyleri yapmak için biraz geç kalmışım sanki. İlber Hoca her ne kadar “Dil öğrenecekseniz 15 yaşına kadar, bir hobide uzmanlaşacaksanız 25 yaşına kadar vaktiniz var” diyerek başlarda beni üzse de, kitabı okudukça aslında ne demek istediğini çok daha iyi anlayabildim.

Bu güzel eser vesilesiyle verdiği tüm tavsiyeler ve belirttiği tüm görüşleriyle İlber Ortaylı’nın kendisi
...more
Ayşe A.
Kitap dev bir şunu şunu şunu mutlaka yapın ama guess what yapamazsınız çünkü yaşınız geçmiş, çünkü eskiden ne güzeldi, çünkü eğitim sistemi, çünkü blabla. Resmen sinirimden ve inadımdan düzgün bir türkçeyle yazmıyorum bu yorumu. HADİ BAKALIM.

Özetle: umut kırıcı. Niye okudum onu da bilmiyorum.
Ali Öztürk
Jul 14, 2019 rated it it was amazing
Öncelikle kitaptan çok etkilendigimi söylemem gerek. İçimdeki gezme ve okuma aşkını körükledi. Ayrıca Yenal Bilgici'yi de tebrik etmek lazım. Yerinde ve doyurucu sorular sormuş. İş Bankası yayınlarından çıkan Zaman Kaybolmaz isimli, İlber Hoca ile yapılmış 550 sayfalık kitabı okumuş olan neden böyle dediğimi çok net anlamışlardır.
Zelal Ay
Jun 18, 2019 rated it liked it
Yer yer sıkıldığım, çok küçük bir tabakaya hitap eden önerilerini okuduğum bir kitap oldu. Yine de böylesine başarılı ve entelektüel birikimi yüksek bir insandan tavsiyeleri okumak keyifliydi.
Meltem Sağlam
Oct 07, 2019 rated it really liked it
Başarılı bir söyleşi. Akıcı bir metin ve bir çok konuda yararlandığım görüşler içeriyor.
alper
Jan 14, 2020 rated it really liked it
“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, İlber Hocamızdan “rafine” bir hayat sürmek adına birbirinden güzel öğütler. Özellikle öğrenci kardeşlerime hararetle öneririm. İlk tatillerinde not ala ala okusun, -hayattaki- rotalarını güncellesinler. Radarlar ne kadar erken açılırsa o kadar iyi. Ama insanın oturduğu yerden sadece bir kitap okudu diye hayatı değişmez. Çok da emek harcamak gerek. Hakkını vererek, çalışarak ama zevkle. Mesela en basitinden Hoca gezmenin bile nasıl hakkını veriyor? Ön keşif okuma/araştı ...more
Josefina Wagner
Biraz fazla milliyetçi duygularla yazmış olmasina rağmen hatta bazı görüşlerine katilmama ma rağmen yine de oldukca iyiydi.
Murat G.
Feb 01, 2020 rated it it was ok
İlbo Baggins'in sevdiği şarkılar ve türküler = Spotify Listesi
İlbo Baggins'den mutlaka okumanız gereken kitaplar = Goodreads Listesi
İlbo Baggins'den mutlaka izlemeniz gereken filmler = IMDB Listesi
İlbo Baggins'in İstanbul vb. diğer şehirler rehberi = Foursquare Listesi

Geri Kalan Sorular & Cevaplar = 2x hızla izlenebilecek bir Youtube videosu.

Ünlü düşünür Greta Thunberg'in belirttiği üzere bunu niye kitap bastınız, " how dare you?!!!"

Kitap çerçevesinde çokça sevdiğim 2 alıntıyla sonlardırmak iste
...more
Onur
Apr 28, 2019 rated it really liked it
İlber Ortaylı’nın hayata dair, yaşadığı tecrübelerden oluşan güzel bir sohbet. Kitapta yazar entellektüel birikimini anlatmakta. Bu bağlamda, tarih, gezi, eğitim ve sanata dair önemli konulara değinmekte ve güzel tavsiyelerde bulunmaktadır. Şehirlerin yaşanabilirliği, eğitimde disiplin, İran’ın şehirleri ve İsrail’deki kaliteli eğitim ayrı bir şekilde de ön plana çıkmakta. Ayrıca kanımnca, yazarın bazı bölümlerde negatif olduğu gözlenmekte, bu bağlamda yazar ve yazar gibi entellektüellerin sorun ...more
Ahmet Alpat
Mar 01, 2019 rated it really liked it
İlber Hoca'yla muhabbet etsem ancak bunları anlatmasını isterdim sanırım. Bu kitabın video kaydını alıp YouTube serisi yapsalardı keşke. Böylece bu konuşmaların muhatabı olan ve kitap okumayan gençler de nasiplenirdi. Belki önlerine random video düşerdi.
Esra Nazenin
May 25, 2020 rated it really liked it
Shelves: söyleşi
Herkes kendi talihinin mimarıdır; “faber est suae quisque fortunae,”

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı. Bunda çok okunmasının da etkisi var elbette ama asıl olarak ismiyle dikkatimi çekmeyi başardı. İlber Ortaylı'dan güzel tavsiyeler alabileceğimi düşünüyordum okumadan önce. Nitekim okuduktan sonra öyle de oldu. Yalnız kitap elime geçince söyleşi olarak kaleme alındığını gördüm. İlber Ortaylı ile söyleşiyi gerçekleştiren kişi Yenal Bilgici. Söyleşi olarak kaleme alınm
...more
Z. Yasemin
Jun 21, 2020 rated it it was ok
Ogrendigim seyler oldu tabi, ilginc de geldi bazi ogrendiklerim ama Turkiyeden bavulda getirdigime degmedi.... Kitabin basligi icerigini cok yansitmiyor cunku tavsiyelerin cogu bu nesile uygun degil malesef en azindan bu cagda yapilacak gibi segil ayrica pek cok tavsiyede sosyal bilim alani secen insanlar icin bu da okuyucu kitlesininin ilgisini dusuruyor normal olarak ama en cok rahatsiz eden, röportaji yapanin el pence divan tadinda soru sorma tarziydi....”Siz kac dil biliyorsunuz hocam? Sayil ...more
Fearless
Apr 21, 2020 rated it it was amazing
Fikirleri, düşünce yapisi, gezip gormusluguyle ornek alinmasi gereken bir insan. Oturup sohbet ederek kulturunu arttırmak istiyor insan.

Kitapta entellektuel konulardan sanata; edebiyattan sinemaya ve elbette egitime dair görüşlerini soru cevap seklinde okuyoruz.

Kitabi elime alip soyledigi sehirleri tek tek gezip,soyledigi kitaplari tek tek okumak istiyorum. Kitaplarda çoğunlukla ayni dogrultudayiz. Insaallah okuycagimda.

Kitap her ne kadar Ilber beyin kendisine, sevdigi sekilde calisma azmini v
...more
Vedat Hayri Adivar
Feb 29, 2020 rated it really liked it
Bugünkü aklım olsa ne yapardım biliyor musun? ABD’de veya Avrupa’da okuyarak vakit kaybetmezdim. Ortadoğu’da, İsrail’de okurdum; çünkü bu ülkenin üniversiteleri hem çok iyi hem de Batı ve Doğu’yu bir arada öğretiyor...
40’lı yaşlarda birikiminiz iyiyse artık bir olgunluk ve terennüm çağı başlıyor. Mesela daha iyi sevebilirsiniz, hatta daha iyi bir aşık olursunuz. 40’ın üstünde devam ettirdiğiniz dostluklar veya hemen 40’ın kenarında kurduklarınız kalıcıdr...
İnsanların 70’inden sonra artık kendile
...more
Kitapların Senfonisi • Büşra
Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Yenal Bilgici'nin İlber Ortaylı'yla yaptığı röportajdan oluşan bir kitap aslında. İlber Ortaylı'nın verdiği öğütlerle; hangi yaşta nelere yönelinmesi gerektiğini anlatan, kendinizi nasıl daha iyi geliştirebilirsiniz? sorusuna pek çok güzel örnek sunan ve sizi hayallerinizde asılı kalmış yapamadığınız birçok şeyi yapmaya teşvik eden bir kitap.

İlber Ortaylı bu kitapta her yaşa değinmiş, herkese farklı öneriler sunmuş. Kendi hayatından örnekler vererek hemen hemen her konuda
...more
sevde
Jul 15, 2020 rated it liked it
Çok yönlü yaşamış bir dimağın tecrübelerini dinlemek keyifliydi. Kendi alanı olması hasebiyle tarih eksenli bir söyleşi olduğu için geçmişi değerlendirmek adına rehber olacak nitelikte. Gelgelelim yarına dair pek bir öneri bulamıyorsunuz. Söyleşinin içeriğiyle kitabın başlığı bu noktada çelişiyor. Başlık “Bir Ömür Nasıl YaşanMIŞ” olsa daha isabetli olurdu.

Münevver
Nov 16, 2019 rated it it was amazing
Altın değerinde önerilerle doluydu!
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

  • Bunu Herkes Bilir: Tarihteki Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar
  • Beyaz Zambaklar Ülkesinde
  • Yetişin Çocuklar
  • İçimizdeki Şeytan
  • İnsan Ne İle Yaşar?
  • Hayır Diyebilme Sanatı
  • Kuyucaklı Yusuf
  • Son Ada
  • Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir
  • Huzursuzluk
  • Kürk Mantolu Madonna
  • Serenad
  • Puslu Kıtalar Atlası
  • 50 Soruda Yapay Zeka
  • Aşkımız Eski Bir Roman
  • Olağanüstü Bir Gece
  • What is Man?
  • Rüzgârlar Hep Gençtir
See similar books…
744 followers
İlber Ortaylı (born 21 May 1947), is a leading Turkish historian, professor of history at the Galatasaray University in Istanbul and at Bilkent University in Ankara. Since 2005 he has been the head of the Topkapı Museum in Istanbul.

As the son of a Crimean Tatar family who fled Joseph Stalin's persecution and deportation, he was born in a refugee camp in Bregenz, Austria on 21 May 1947 and came to
...more

Related Articles

There is nothing like reading a history or biography book and being so completely transported to another time and place that you find...
60 likes · 18 comments
“Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır. İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir. İfadeniz bomboşsa da hiç bir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kurtulmak mümkündür; yaşayın monotonluktan uzaklaşın, gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.” 0 likes
“Talebe kantinde oturmaz; Avrupa'da, Amerika'da öyle kantinde oturan öğrenci göremezsin. Bir öğrenci kantine girer; yiyeceğini alır, kahvesini içip gider. Bu da en fazla 15-20 dakika sürer, katiyen yarım saat değildir. Çok açık ki kantinde oturanlar tembeldir. Eğer hocalar arasında da oralarda bir saat oturanlar varsa, onlar da dalgacıdır. Bu satırları okuyan öğrenciler bunu da not etsinler. Hocanız kantinde çok oturuyorsa o da tembeldir!” 0 likes
More quotes…