Jump to ratings and reviews
Rate this book

Domenic Jordan #1

Diabeł na wieży

Rate this book
Troje dzieci wymyka się w środku nocy, by spotkać diabła, który wciąż wraca do starej wieży, szukając chętnych do sprzedania duszy. Czy udało mu się dobić korzystnego targu, skoro tylko jedno z dzieci wychodzi z tego spotkania cało? Nikt nie wie, co wydarzyło się w opuszczonej pracowni alchemika. Nikt nie wie też czego pragnie nawiedzający okolice duch. Czy aby na pewno nikt?
W mieście, które uchodzi za oazę spokoju w tajemniczych okolicznościach ginie szlachcic, zamordowany przez człowieka pozbawionego wszelkich pozorów człowieczeństwa. Czy owa śmierć ma coś wspólnego z makabrycznymi dokonaniami Upiora, który nim sam zginął, pozbawił życia dziesiątki dzieci?
Małe i wielkie tragedie, znaczące i błahe wydarzenia, mrożące krew w żyłach historie i stare legendy. Kto zdoła z niezliczonych okruchów ułożyć skomplikowana mozaikę i odkryć prawdę?
Opowiadania zebrane w tomie „Diabeł na wieży” to nowatorskie połączenie fantasy i powieści detektywistycznej, tej czerpiącej z najlepszych tradycji klasycznego, angielskiego kryminału. Domenic Jordan, medyk i detektyw w jednej osobie staje naprzeciw mocy nadprzyrodzonych, ale też i ludzi, częstokroć gorszych i podlejszych od demonów. A wszystko to dzieje się w świecie, przywodzącym na myśl dumasowskie opowieści płaszcza i szpady, czy wiktoriańską powieść. Jeśli dotąd nie było w Polsce „salonowej fantasy” to teraz niewątpliwie nurt ten zdobędzie sobie licznych wielbicieli.
Anna Kańtoch, znana z debiutanckiej powieści „Miasto w zieleni i błękicie”, stawia przed swoimi czytelnikami nowe zagadki. Nastrojowe i intrygujące, które pozostawią w napięciu aż do ostatnich stron jej oryginalnej prozy.

368 pages, Paperback

First published June 30, 2005

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Anna Kańtoch

58 books124 followers
Polish writer. She graduated from the Faculty of Oriental Studies at Jagiellonian University with a specialization in Arab Studies. After graduation she came back to Katowice, where now she works in tourist office. Member of a Silesian Fantasy Club. She made her debut in April 2004 with a short story Diabeł na wieży, which was published in a Science Fiction magazine. She was writing movie and book reviews for web magazine Avatarae. Today she writes for Esensja. In July 2005, her short stories about Domenic Jordan were published in a collection entitled Diabeł na wieży by Fabryka Słów Publishing. Her full lengh book debut was a novel Miasto w zieleni i błękicie.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
76 (18%)
4 stars
166 (40%)
3 stars
134 (32%)
2 stars
33 (8%)
1 star
3 (<1%)
Displaying 1 - 18 of 18 reviews
Profile Image for Skyeofskynet.
236 reviews13 followers
April 6, 2019
Była to najsłabsza Kańtoch, którą do tej pory czytałam. Być może dlatego, że postać Domenica Jordana od początku do końca nie była dla mnie interesująca, a sam świat zbudowany na łamach sześciu opowiadań, długo był bardzo niewyraźny, zaś pozostałe postacie, szczególnie kobiety, płaskie.
Tytułowe opowiadanie, Diabeł na wieży, jest chyba najsłabsze z całego zbioru, dwa kolejne niewiele lepsze. Wciągnęły mnie dopiero trzy ostatnie, głównie za sprawą ciekawszej intrygi i trochę lepszej orientacji w świecie (a Długie noce dodały ciekawą postać drugoplanową i jedyną interesującą kobietę zarazem).
Bo ja nie lubię tajemniczych mężczyzn jako protagonistów. Nic mnie w Domenicu nie intrygowało, za to wiele irytowało, w tym chwyt narracyjny: "Teraz Domenic wiedział już wszystko". Na podstawie poszlak i wiedzy o świecie, których jednak w ogóle lub prawie w ogóle nie ma czytelnik.
Profile Image for BukowyCzytajnik.
190 reviews
December 24, 2018
Chyba mam słabość do cynicznych i intrygujących bohaterów i do światów w których ludzie są albo świętymi albo grzesznikami bez sumienia. Domenic Jordan. Po raz pierwszy miałam tak, że nie wiedziałam, gdzie głównego bohatera przypasować. Do tych dobrych, czy może jednak złych charakterów
To było coś cudownego. Niesamowity klimat i styl autorki. Niemalże nie z tej epoki. Jeżeli chodzi o opowiadania to zdecydowanie polecam te od Anny Kańtoch 👌
Profile Image for Anna.
512 reviews68 followers
April 23, 2017
2.5 gwiazdki.
Nie mogę powiedzieć, żeby te opowiadania były złe. W zasadzie to rozwiązania w części z nich całkiem mi się podobały i wydawały raczej pomysłowe. Kłopot w tym, że kompletnie nie potrafiłam się w tę książkę wciągnąć. Nie interesowała mnie, a wręcz nudziła. Zdania ciągnęły się jak guma do żucia, natomiast każda jedna historia oparta była na schemacie "bohater przybywa, załatwia sprawę, tyle". Wszystkie inne postaci robiły za tło dla jego błyskotliwego umysłu, a szczególnie jednowymiarowe i płaskie były kobiety. Po dwóch powieściach o Ninie Pankowicz, którymi tak się zachwycałam, czuję się zwyczajnie zawiedziona.
Profile Image for Malgorzata Wilk.
78 reviews
April 3, 2018
Ania jest mistrzem w tworzeniu nastroju i tkania bogatego tła. Przyjemnie czyta się powieść w opowiadaniach. Z jednej strony bohater się rozwija, dowiadujemy się coraz więcej o nim i o świecie, w którym żyje. Z drugiej zyskujemy świetnie skonstruowane, zamknięte w sobie historie, które możemy odłożyć na chwilę i za jakiś czas rozpocząć nową opowieść.
Profile Image for Monika.
589 reviews42 followers
March 14, 2023
Diabeł na wieży to zbiór opowiadań Anny Kańtoch, wydany po raz pierwszy w 2009 roku.
Wszystkie opowiadania łączy główna postać Domenica Jordana, dość ekscentrycznego medyka. Lubi on tajemnice, sprawy trudne do wyjaśnienia i rozkrawać zmarłych . W dzisiejszych czasach nazwalibyśmy go patologiem, w połowie XVIII wieku nie było to popularne zajęcie. Czyta się szybko, bo akcja jest dynamiczna a Domenic nie stroni od niebezpieczeństw.
135 reviews1 follower
November 13, 2021
Zbiór opowiadań, które łączy postać Domenica Jordana - hybrydy Sherlocka Holmesa i Johna Wayna. A to wszystko w konwencji płaszcza i szpady, z małym fantastycznym twistem.

Strasznie to niestety nudne,
Profile Image for Książkowa Wrona.
249 reviews10 followers
Shelved as 'dnf'
October 5, 2022
DNF około 1/3. Wyłączam się na niej notorycznie, nie wiem kto jest kim, nic mnie przy niej nie trzyma. Nie jest zła, ale trochę szkoda mi czasu 🤷
Profile Image for Bożena.
129 reviews2 followers
March 22, 2020
Domenic Jordan niczym Sherlock Holmes okraszony elementem fantazy jak z Tolkiena.

Bardzo fajna lektura. Czyta się szybko i przyjemnie, a niektóre wątki naprawę przyprawiają o ciarki na plecach. Warto sięgnąć i spróbować zakochać się w aurze jaką roztacza wokół tajemniczy Domenic.
Profile Image for Anna.
3,519 reviews162 followers
March 14, 2009
very good short strories about Domenic Jordan, medic and detective, who has to face unnatural powers and people worse than demons. His world is like those from Dumas's or victorian novels.
Profile Image for Urszula.
350 reviews4 followers
February 9, 2019
Światy Dantego ustawiły poprzeczkę naprawdę wysoko. I momentami nie udało się doskoczyć. Ale nie myli się ten co nic nie robi, a do poczytania zostało jeszcze dużo Kańtoch
Profile Image for Izabela.
93 reviews
May 12, 2019
W swoim życiu przeczytałam może, oprócz tego oczywiście, jeden lub dwa zbiory opowiadań. Nie wypowiem się na ich temat, bo nic z nich nie pamiętam w tym momencie. Ale na pewno czytałam Więzy krwi Mai Kossakowskiej, więc może sobie je kiedyś odświeżę.
Po Diabła na wieży normalnie sama bym nie sięgnęła, ale że Bestselerki polecały, to skoro już byłam w bibliotece, to stwierdziłam, że "biere" i teraz mam już zamówiony tam drugi tom.
Nie byłam pewna, czego się spodziewać. Domenic Jordan faktycznie ma przenikliwy umysł Holmesa i problemy z socjalizacją, ale Sherlock, przynajmniej serialowy, był momentami... dziecinny i miał lepszy dowcip od Jordana.
W tym zbiorze postać Domenica jest dość tajemnicza, owiana pewna grozą. Nie wiemy praktycznie nic o jego przeszłości, mamy niejasne sygnały, że coś jest na rzeczy, ale autorka nie rzuca nam nic konkretnego. Domenic Jordan jest tym, co ten tygrysek lubi najbardziej, ale brakowało mi jakiegoś rozwinięcia tej postaci.
Doszłam też do wniosku, że wielką fanką opowiadań nigdy nie będę- za szybko się kończą. Miałam poczucie niedokończenia, tego że całą sytuacja jest dla mnie niepełna. Skończyliśmy sprawę i ciach. Żadnych przemyśleń, refleksji, nic. Tego mi trochę brakowało, ale same sprawy są bardzo ciekawe i choć Jordan ma nieco lepszy pogląd na sytuację, to miło próbowało się rozwiązać tajemnicę razem z nim.
Nie jest to najcudowniejsza rzecz jaką czytałam w życiu i wolałabym, żeby to była pełnoprawna powieść, ale nie można mieć wszystkiego. Niesamowicie dobrze się bawiłam, był to fajny przerywnik od dłuższych książek i nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Myślę, że osoby którym spodobało się Siedem śmierci Evelyn Hardcastle lub odwrotnie, mogą spokojnie sięgać po Diabła na wieży. Miłego dnia!
Profile Image for Pawelek.
73 reviews
July 31, 2018
Fajnie sue czytalo (sluchalo raczej). Nie pozostanie w glowie na bardzo dlugo, ale jako rozrywka? Bardzo dajne. Rozwiazania nie sa niesamowicie zaskakujace, ale na pewno sa OK.
Profile Image for Jualari.
54 reviews10 followers
May 26, 2021
Aż trochę szkoda, że nie trafiłam na tą pozycję w czasach licealnych, bo bym przez lata ją uwielbiała... a obecnie to było kilka bardzo dobrych opowiadań ze sprawnie nakreślonym światem i ciekawymi postaciami.

Uwaga względem audiobooka: lektor prawie nie robi pauzy nie tyle miedzy kolejnymi fragmentami tekstu, co nawet pomiędzy kolejnymi opowiadaniami... oraz wyraźnie słychać jego krzesło.
Profile Image for Tzar.
29 reviews2 followers
October 23, 2011
Bardzo dobre opowiadania. Kojarzą się trochę z Mordimerem Piekary (sprytny bohater rozwiązuje zagadki mniej lub bardziej kryminalne, często przychodzi mu użyć siły), ale te są lepsze.
Displaying 1 - 18 of 18 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.