Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi” as Want to Read:
Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi

3.85  ·  Rating details ·  238 ratings  ·  29 reviews
Dünya ekonomisinin sıra dışı tarihi... Nasıl oldu da insan tüketicilikten üreticiliğe geçti? Saban ve tekerleğin icadı ekonomileri nasıl etkiledi? Feodalitede üretim nasıl yapıldı, nasıl paylaşıldı? Bütçe hakkı nasıl doğdu? Sanayi devrimi yaşamı nasıl etkiledi? Çinliler niçin dünyaya kapandı? İlk ticaret savaşı nasıl başladı? İslam uygarlığı nasıl yükseldi? Amerika’ya ilk ...more
Paperback
Published by Remzi Kitabevi
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi, please sign up.

Be the first to ask a question about Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi

Community Reviews

Showing 1-30
3.85  · 
Rating details
 ·  238 ratings  ·  29 reviews


More filters
 | 
Sort order
Cgcang
Nov 25, 2018 rated it it was ok
Mahfi Eğilmez'in yapıtlarıyla ilgili söylenmesi gereken bir şey var: Eğilmez oldukça ruhsuz yazıyor. Yani anlatımında ve dilinde bir derinlik, bir işleme, bir ayrıcalık, bir tat ve renk yok. Böyleyken söyledikleri doğru da olsa okurda gerçek bir etki yaratmıyor, çünkü neden yaratsın ki?

Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi, öncelikle zamandizinsel bir bakış açısı bulunmayan, tarihsel anlatının akışını kurmayan, neden sonuç ilişkileri silik, bu nedenle de dengesiz bir kitap olmuş. Kitabın bir söy
...more
Oğulcan
Nov 22, 2018 rated it liked it
Shelves: economics, 2018-read
İktisadi ve küresel olarak çok temel bilgilerin toplanıldığı ve çok kısa bir şekilde anlatıldığı bir kitap.
Bir olayı,bir sistemi özümseyemeden diğerine atlıyorsunuz bu da ağızda ‘tadı çok güzel ama doyurmayan fast-food’ hissi bırakıyor.
Mahfi Hocanın bir önceki kitabıyla kıyaslandığında çok sade kalmış.
Naçizane fikrim İstanbul kitap fuarına yetiştirilmek için acele edilmiş ve detaya girilmemiş. Bu tarz tarihi-iktisadi kitapların kitap boyunca ya belirli konulara odaklanması ya da içeriği uzun
...more
Holyland
Jan 20, 2019 rated it it was amazing
ilk sayfadan sanki belgesel izler gibi bir hiss verdi bana, harika bir eser.
Mertan Deniz
Jan 07, 2019 rated it liked it
nedir bu yapisal reformlar?
Beklentiler en güzel duygularin katili gercekten. Kitap kesinlikle kötü degil ama maalesef beklentilerimin altinda. Icinde ekonomi ve tarih gecen bir kitap 200 sayfa olunca, üstelik belirli bir dönem degil bütün insanlik tarihi söz konusu ise, konularin yüzeysel kalmasi kacinilmaz. Bu sebeple ekonomi tarihine giris icin ideal olabilir ama kapsamli analizler mevcut degil cunku konu cok genis. Sebep sonuc iliskilerine deginilmis ama bana lise ders kitaplarini hatirlatti,
...more
Zeynep Kazu
Feb 08, 2019 rated it it was ok
Bozuk cümleler, kopuk bir anlatım, zayıf bir Türkçe kullanımı.... Okurken keyif alamadım. Üstelik bazı kavramlar gereksiz uzun açıklanırken, bazı uzmanlık gerektiren kavramlar hiç açıklanmadan herkes biliyor gibi yer alıyor kitapta. Yani ne konuya temel seviyede hâkim okuyucular, ne de iktisat bilgisi olanlara hitap ediyor kitap.
Kubilay Özdemir
Apr 23, 2019 rated it it was amazing
Shelves: economy
http://www.asirigurultulu.com/kitap/m...

Mahfi hoca son derece sade ve anlaşılır bir dille, anlayacağımız şekilde ekonomiyi anlatmayı başarıyor. Kitabı iyi yapan da tam olarak bu. Ekonomi tarihine kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
Alperen Durak
Feb 16, 2019 rated it it was amazing
SADECE KISA BİR BÖLÜM İÇİN KISA BİR NOT : neolitik çağda (mö 8000-4000) insanların yerleşik hayata geçerek beraber avlanması, daha büyük av hayvanlarının avlanmasına buda haftalarca yetecek yemek ve en önemlisi yaratılacak olana artı zaman demekti. Artı zaman ile birlikte insanlar düşünecek ve üretecek zaman buldular. Artı zaman sanat , din ve birçok kavramın ortaya çıkmasına sebep oldu. İlk defa Ava gitmeden avlanan yani din adamlarının çıkmasına sebep oldu daha büyük avlar için sihir yaptığını ...more
Oya Güvercinci
Dec 12, 2018 rated it liked it
Kitap ilk insandan başlayıp günümüze kadar dünya üzerinde yaşanmış olan ekonomik gelişmeleri çok özet bir şekilde anlatıyor.

Bölümler içinde yer alan alt başlıkların birbiri ile ilişkisini çoğu zaman kuramamış olmam nedeniyle, bir sürü faydalı bilgiyi biraz kopuk kopuk okurmuşum gibi hissettim.

Geleceğe ilişkin öngörüler bölümünde hem dünya ekonomisi hem de Türkiye ekonomisine yönelik öngörüler çok güzel özetlenmiş. Yine bu bölümde Sayın Eğilmez'in "ekonomik sistem büyük ölçekli dönüşümlerin için
...more
Ahmet Alpat
Dec 11, 2018 rated it it was amazing
Mahfi Hoca, son 4 kitabında olduğu gibi, ekonomi okur yazarlığı için gerekli tarihsel altyapıyı detaya girmeden, okuyucuya kitabın konusunu unutturmadan, hap bilgiler vermiş.

Teknik ve analitik tarafı gelişmiş her yazar gibi, Mahfi Eğilmez de bilgiyi, okuyucunun kafasında çok iyi kategorize ediyor ve okunaklı ve takip edilebilir bir zaman çizelgesi üzerinden aktarıyor.

İleri araştırma için gereken anahtar kelime ve referansları vermek konusunda Mahfi Hoca yine çok başarılı.

Kitabın yüzeysel olduğu
...more
Salih Ağar
Nov 18, 2018 rated it liked it
Mahfi hocayi hem kitaplarindan hem sosyal medyadan yakin takip ederim. Yeni kitabini da vakit kaybetmeden okuyup, bitirdim. Bu kitap cok sade bir derleme. Oncelikle kitabi boyle degerlendirip beklentiyi cok yukseltmemek lazim. Tarihsel surecteki Kritik olaylari ve ideolojileri derinlemesine sunmuyor. Bu sebeple hep agizda degisik bir tat birakiyor. Yemek çok lezzetli ama porsiyon maalesef cok az. Kitap bittiginde bende Cok iyi bir tat birakti ama maalesef karnim hala cok aç.

Son olarak kitaptan
...more
Hasan
Jun 19, 2019 rated it really liked it
Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi, dili sade, anlaşılır, örnek olaylarla desteklenerek paranın tarihsel yolculuğunu anlatıyor.

Mahfi Eğilmez’in birçok kitabı var, okuduğum ilk kitabıydı.

Paranın seyrini fotoğraflayan bir giriş kitabı olarak görüyorum. Ekonomiye giriş, Tarih gibi derslerde okuma kitabı olarak verilmeli. Ekonomik terimler olsa da bunların tanımlarını barındırıyor ve anlatım çok akıcı.

https://hasanyilmaz.net/tarihsel-sure...
Tuncay Özdemir
Sade bir dile sahip, hızlı okunan, güzel bir kitap olmuş. Kısa bir kitap, o yüzden birçok konuda doğal olarak derine inilemiyor. Özellikle ekonomi ve tarih arka planı olmayan kimseler için güzel bir başlangıç kitabı olabilir.

Beni en çok şaşırtan Osmanlı'nın en güçlü olduğu donemde bile kişi başına düşen ortalama gelirin dünya ortalamasından pek ayrışmaması oldu. 1500’lerde daha iyisi olmuştur diye hayal ediyordum oysa.
Burak Ekici
Dec 20, 2018 rated it it was amazing
Mahfi Hoca ekonominin evrimini ve dünya tarihini sade bir dille anlatmış. Dünya nüfusu, GSYH ve kişi başı gelir ile bugüne dek kullanılan ekonomik yaklaşımları grafiklerle destekleyerek açıklamış. Kitabın bir özet niteliğinde ve yüzeysel olduğu doğru ancak konuya yabancı olan ve öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan.
Selma Dalbastı
Jun 19, 2019 rated it really liked it
Dünya ekonomisinin tarihini, ekonomi okur yazarı olmayan benim gibi kişilerin de rahatlıkla anlayacağı derinlikte, yani epeyce sığ bir şekilde kısaca anlatan bir kitap. Tarihte paranın kuşbakışı bir görüntüsünü izliyorsunuz, üslup da oldukça akıcı.
Ozan Pektas
Jan 29, 2019 rated it liked it
Baharat tadında az yorumlu, başlığı da ziyade 'Dünya Ekonomisi'nin Kısa Tarihi' olabilecek bir eser. Youtube'da Oversimplified tadında videoların kattığı kadar bir artı/vizyon/tat vs adı her neyse kattı bana şahsen.
Ozz
Mar 08, 2019 rated it really liked it
Hap gibi bir kitap, az sayfa, bazilarimizin farkinda bile olmadigi, zamaninda ogrenmedigi insanligin basindan gunumuze kadar ekonominin nasil geldigine dair bilgi veriyor... bu sureclerden ilgi cekici olanlarin secilip detaylandirilmis eserlere bakmasi icin de bir el kitabi belki...
Tuğba Özb
May 01, 2019 rated it it was amazing
Antik çağdan günümüze kadar ekonomik hayatın nasıl oluştuğu ve geliştiğini görebileceğimiz güzel bir kaynak. İlgimizi çeken konularda detaylı araştırma yapabileceğimiz anahtar kavramları ve isimleri bulabiliyoruz satır aralarında.
Emre Varlık
Jun 22, 2019 rated it liked it
Mahfi Eğilmez çok beğendiğim bir ekonomist ancak bu kitaptaki anlatımını beğenmedim. Değişim Sürecinde Türkiye kitabı bu kitaba göre çok daha başarılıydı. Dünya Ekonomi Tarihini 200 sayfaya sığdırmak kolay bir iş değil. Sonuç olarak da vasat bir ekonomi tarihi kitabı çıkmış benim görüşüme göre.
Neseli
Jan 11, 2019 rated it liked it  ·  review of another edition
My personal and very subjective view for this book is that it is highly overrated and in fact, it could be regarded a fairly good book if it was not victimized under a huge marketing hype.
Görkem Akkuş
Feb 24, 2019 rated it it was amazing
Kısa özetler halinde, dünya ekonomi tarihini yalın bir dil ile anlatmış Mahfi Eğilmez hoca. Zorlanmadan okunabiliyor ve sonunda çok güzel bir Türkiye ekonomi analizi ile bitiyor.
Mert Şiveliol
Jul 03, 2019 rated it liked it
Bulundukları ortamda kıssadan hisse boş muhabbet ile prim yapan biz türk gençliği için pek faydalı bir kitap.
Zeki Furkan
Aug 18, 2019 rated it liked it
Bu kadar derin ve detayli bir konuyu anlatmak icin fazla kisa bir kitap olsa da onemli olayları neden sonuç ilişkisi içinde sebeplerini ve meydana geldikleri koşulları ortaya koyarak güzel özetlemiş.
Furkanysr
Klasik bir mahfi eğilmez kitabı. Sosyal medya ve tvdeki popülerliğine ek olarak güzel de bir "pr" yapılınca, bir şey anlatacağı iddiası ile çok fazla satan ancak pek de bir şey anlatmayan bir kitap.
Emre Kantar
Aug 04, 2019 rated it it was amazing
Çok eğitici ve sade bir dille anlatılmış, herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir eser.
Yunus
Jul 24, 2019 rated it it was ok
Çok abartıldığını düşünüyorum, bolumler cok kisa ve üstünkörü bir calisma olmus diyebilirim
ONUR DEMIRKILIC
Dec 14, 2018 rated it it was ok
Shelves: finance
I liked the information provided although reading was difficult. Book was made of little chapters which were not harmoniously to each other mostly.
Figen can
Jan 16, 2019 rated it it was ok
Neden sonuc iliskilerinin zayifligi, gereginden kisa tutulan bolumler anlasilmasini guclestiriyor. Tek duze bir anlatimi da ekleyebiliriz.Daha cok bircok arastirmacinin verilerinin bir araya toplandigi, ozetinin cikarildigi bir kitap.Yorumlanmasini beklediginiz cok bolum oluyor.
Gamze Salih
rated it really liked it
Apr 02, 2019
Deniz
rated it liked it
Jun 02, 2019
« previous 1 3 4 5 6 7 8 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
121 followers
MAHFİ EĞİLMEZ, İstanbul’da doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ekonomi ve maliye lisansı, Gazi Üniversitesi’nden kamu maliyesi doktorası aldı. 1972 yılında Maliye Müfettibi olarak başladığı kamu hizmetinden 1997 yılı sonunda Hazine Müstebarı iken ayrıldı. 2006 yılına kadar özel kesimde yönetim kurulu başkanlık ve üyeliklerinde bulundu. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Politika ...more