Jump to ratings and reviews
Rate this book

Velmi osobní kniha o zdraví

Rate this book
„Jak dát tělu to nejlepší v dnešní uspěchané době? Tipy od nejvlivnější české expertky v oblasti zdravého životního stylu.“
Jsme obyvatelé přepychové části Země. Máme dostatek vody a jídla. Můžeme studovat podle chuti a zájmů, většina z nás si vybírá, co bude v životě dělat. Pokud onemocníme, jsme obklopeni kvalitní dostupnou péčí a blahobytem. Zároveň jsou ale mnozí věčně unavení, přejedení, nespokojení a stále ve spěchu. Může to být jinak? Ano! Univerzální recept nemám, ale nabízím střípky ověřených doporučení a nápadů, jak o sebe v tomto hektickém světě co nejlépe pečovat.

336 pages, Paperback

Published May 17, 2018

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Margit Slimáková

2 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
104 (41%)
4 stars
85 (34%)
3 stars
45 (18%)
2 stars
9 (3%)
1 star
7 (2%)
Displaying 1 - 30 of 30 reviews
Profile Image for Denisa T..
164 reviews62 followers
February 19, 2019
Ze začátku jsem byla nadšená, ale pak je to už pořád dokola (jídlo ze základních potravin jako lék na všecno) a kapitola o očkování to pro mě zabila.
Profile Image for Roseb612.
442 reviews61 followers
December 26, 2018
Nejdříve jednu radu - tuhle knížku si fakt kupte v printu, protože v ní budete podtrhávat, dopisovat na okraje, skládat oslí rohy atd. - tohle je totiž pracovní kniha a je na to i stavěná (mimochodem graficky se opravdu hodně povedla a zvolený typ obálky je super).

Pokud se jen trochu zajímáte o trendy v jídle či zdravém životní stylu, tak se tu vlastně nedočtete nic moc převratného, ale je to všechno hezky na jednom místě, přehledně seřazené, s osobním rozměrem autorky (ta kniha je opravdu "velmi osobní") a nekončí to pouze u jídla či pohybu, ale dojde i na psychiku, práci, rodinné vztahy atd. Některé autorčiny teze jsou možná mírně provokativní (není kalorie jako kalorie či víc pohybu nás nespasí), ale mně konvenují, stejně tak jako Zdravý talíř či udržitelný přístup ke světu. Nejlepší na knížce je ale fakt, že není dogmatická - chcete jíst maso, tak ho jezte; chcete být vegan, tak jím buďte - jen si vždy buďte vědomi důsledků svých rozhodnutí. Už jen díky tomuto demokratickému přístupu stojí za to tuhle knihu přečíst.

Mám Margit ráda, sleduji ji delší dobu a tak jsem věděla, co čekat - a dostala jsem přesně to, co jsem čekala, takže nemohu jinak, než dát plný počet hvězdiček - protože tahle knížka z naší pohotovostní police v obýváku jen tak nezmizí.

Kontext: Četla jsem tuhle knížku po částech na přeskáčku již dřív, ale tentokrát to bylo celé a popořadě.

První věta: "Jsme obyvatelé přepychové části Země."

Poslední věta: " "A vlastně za ty roky se postupně snad úplně všichni kolem mne posouvají ke zdravějšímu jedení bez jakékoli speciální práce, manipulace či kázání z mé strany." "
Profile Image for Pavla.
71 reviews6 followers
November 8, 2018
Skvělá kniha. V té záplavě reklam na nejrůznější detoxy, zeštíhlující pilulky a zákroky plastické medicíny je podobných hlasů selského rozumu potřeba co nejvíc. Jezte čerstvé, kvalitní potraviny, přemýšlejte o tom, co dáváte do pusy, pohybujte se (raději venku, kde do sebe nasajete i nemalou dávku déčka, než ve fitku), nepolykejte léky kvůli každé maličkosti, nestěžujte si a nerozčilujte se kvůli blbostem a přemýšlejte i nad tím, co i patláte na obličej, vlasy a tělo... tak jednoduché to je. :-)
Profile Image for Anna Koňaříková.
26 reviews5 followers
May 6, 2020
Čtu už po několikáté. Některé informace je dobré si připomínat.
Profile Image for Tereza.
16 reviews
July 24, 2022
Názory autorky jsou prostě kontroverzní. S některými souhlasím (jako třeba že je dobré jíst zdravé a čerstvé potraviny), k některým mám však výhrady (jakože je lepší brát místo léků homeopatika). Mé právní zkušenosti s regulací potravin i farmaceutik jsou totiž v mnohém v rozporu s tím, co autorka tvrdí. Zdá se mi, že kniha vydaná v roce 2018 už navíc ani není v lecčems aktuální (když autorka například kritizuje její porod v Česku tak dvacet let zpátky, stejně tak její starou zkušenost s očkováním jejího prvního dítěte apod.) nebo minimálně říká jen půl pravdy. Nerozumím ani tomu, proč autorka často mluví o situaci s potravinářstvím v Americe a jinde po světě, když regulace potravin v EU je naprosto specifická a mnohem přísnější (například v otázce antibiotik) a hlavně ta je pro českého čtenáře důležitá. Taky mi přišlo na pováženou, že autorka mezi zdroji uvádí články na webech, jako jsou novinky.cz nebo vitalia.cz - chyběla mi v textu odbornost. Překlepy v textu a neustále opakované banální myšlenky (ve smyslu jezte zdravě a spěte) už jen doplnily obrázek o tom, že kniha opravdu není editorsky a odborně vyšperkovaná.

Co jsem však třeba ocenila je kapitola o květinářstvích, kde jsem se dozvěděla o ekologicky pěstovaných květinách (ačkoli ale vlastně nechápu, proč se takové téma v knize o zdraví nachází). A také tedy cením jí popisovaný dlouholetý boj za zdravé jídlo ve školních jídelnách. A cením také pěkný nápad se seniory do škol.
Profile Image for Lucie.
75 reviews18 followers
July 30, 2018
S některými věcmi se mi Margit trefila do noty, jinde už s ní tak úplně nesouhlasím, nicméně pozitivní přístup vyzdvihující především kvalitní potraviny a zdravý životní styl jako základní pilíř života je mi prostě sympatický.
Profile Image for Martinka Priel.
49 reviews
January 28, 2021
Aj ked by sa nasli malickosti, s ktorymi som sa nevedela uplne stotoznit, v podstate kniha pani Slimakovej vyjadruje aj moj nazor, postoj k stravovaniu... zdrave stravovanie spociva v konzumacii skutocneho jedla z co najkvalitnejsich surovin, ktore nam robi radost. V knihe pre mna bolo vela poznatkov, ktore mi uz boli zname, ale ziskala som vdaka nej aj par zaujimavych tipov, ktore ma potesili. Urcite odporucam kazdemu, co bludi v kruhu roznych diet ci vyzivovych smeroch, ktore mu prinasaju len trapenie, nevie sa s nimi stotoznit. Mne sa vdaka tomuto pristupu podarilo v priebehu jedneho roka zhodit so zacinajucej obezity 1. stupna na normalnu postavu ( 15 kil ), porazit svoju zavislost na cukre a pri tom vsetkom necitit ziadne vnutorne obmedzenie ci smutok, ze mi nieco chyba.
Profile Image for Denisa.
20 reviews6 followers
February 8, 2019
Myslím že v oblasti výživy už viem toho veľa a potrebujem čítať “pokročilé” vedecké štúdie a fakty nech ma to ešte nejako obohatí. Veľa kapitol som preskočila - vrátim sa k nim v tehotenstve, alebo keď budem mať deti. Iné sa mi páčili veľmi. Homeopatia, lekári, farmaceutický priemysel. To ma bavilo.

Čo ma bavilo najviac boli vlastné skúsenosti autorky, keďže žila vo viacerých krajinách (Nemecko, Čína, Amerika...) a vedela tak porovnať ako sa kde stravujú alebo ako k vám pristupujú lekári pri porode napríklad. Určite kniha stojí za prečítanie a budem sa k nej vracať ako k takej encyklopédii keď budem hľadať informácie k nejakému problému.
Profile Image for Lucka Strmisková.
187 reviews2 followers
January 11, 2020
Protože na mě paní Slimáková vyskakuje téměř všude, říkala jsem si, že si přečtu její knihu, ať vím, s kým mám tu čest. Přívlastek velmi osobní odpovídá obsahu knihy, autorka píše převážně o svých životních zkušenostech a o svých názorech (dost často nepodložených vědeckou studií). Ve spoustě věcí s ní nesouhlasím a na kafe bych s ní nešla, ale oceňuji její rozhled. Myslím, že člověk, který se zajímá o zdravý způsob života, v knize nic nového nenajde, ale ani tak čtení knihy nepovažuji za ztrátu času.
Profile Image for Martin Lutonsky.
163 reviews2 followers
March 15, 2019
Obsahově se mi kniha hodně líbila. Už jsme se k podobným tématům dostal v minulosti a zapadá mi to do mozaiky mého světa.
Co mi vadilo hodně. A to jako hodně, hodně hodně moc. Bylo opakování vět, které zrovna zazněly. Dokáži si představit, že v knize je to vše zvýrazněné v rámečku, tady to působilo jako opakování pro dementy. Za to bych nejraději ještě hvězdičku ubral, protože jsem kvůli tomu celou audioknihu málem odložil (alespoň ze začátku)-
Profile Image for Lenka Letadlo.
144 reviews
August 18, 2021
NEKUPUJTE AUDIOKNIHU
NEKUPUJTE AUDIOKNIHU
NEKUPUJTE AUDIOKNIHU
To byla fakt chyba, v papírové podobě bych si taky klepala na čelo nad bodovými výpisky z kapitoly a zopakovanými asi jakože zajímavými větami, ale tam bych je mohla přeskočit.

Autorka se nebojí říct, v čem všem je skvělá, ale nutno teda podotknout, že psaní to není, je to text náročný na sledování, suchý, faktický (na to, že je osobní zpovědí). Soudě z těch dvaceti minut, než jsem to vzdala.
Profile Image for Šimečková.
58 reviews
July 25, 2020
Asi z pohledu člověka, který nad těmito věcmi ještě nepřemýšlel, tak je to super start jak je dostat do povědomí. Já už jsem se bohužel nic moc nového nedozvěděla.

Knížku provází velmi zajímavé nadpisy, ale text pod nimi byl většinou zklamáním, jelikož se tam nic podrobnějšího než bylo v nadpisu nedozvíme.
Profile Image for Kateřina Valová.
192 reviews6 followers
August 21, 2019
Velmi osobní kniha o zdraví mě na jednu stranu příjemně překvapila svojí komplexností (autorka se snaží dotknout opravdu všech možných oblastí, které mohou mít na zdraví vliv), na druhou stranu ale zklamala plytkostí, s jakou jsou jednotlivé oblasti představeny. Asi i díky tomu, že autorčinu práci sleduji již delší dobu, jsem měla po dočtení knihy především pocit, že jsem se vlastně nedozvěděla téměř nic nového. Doufala jsem, že formát a prostor knihy využije právě k tomu, aby svá oblíbená témata mohla rozpracovat do větší hloubky, než jí dovolují krátké internetové články, případně facebookové statusy, což se bohužel nestalo. Naopak oceňuji velké množství odkazů na zdroje i otevřená vyprávění o mnoha zajímavých osobních zkušenostech. Pro méně zasvěcené to každopádně může být kniha velmi inspirativní, která má velký potenciál ukázat svým čtenářům schůdnou a nadějnou cestu ke zdravějšímu životnímu stylu.
Profile Image for Tereza M.
313 reviews41 followers
November 29, 2019
Fajn shrnutí aktuálního (podle mě skvělého) trendu základních kvalitních potravin. Hlavně pro někoho, kde nečetl ani nehodlá číst několik podrobných knih na podobná témata od zahraničních autorů, což já mám za sebou.
Na Margit Slimákovou jsem nějakou dobu docela často narážela na sítích, tak mě zajímal její celkový pohled na stravování, zůstalo to tak jako předtím - ve spoustě věcí s ní musím souhlasit a znějí logicky, ale zůstává pár drobností, se kterými se úplně neztotožňuju. Nicméně pokud si někdo má na tohle téma přečíst jen jednu knihu, tak Margit vřele doporučím. Navíc je krásně zpracovaná.
Profile Image for Marie.
314 reviews
May 17, 2020
Na tuhle knihu jsem si v knihovně vystála frontu, tedy rezervaci jsem měla si půl roku a tak jsem byla dost zvědavá, co tolik čtenáře přitahuje. A musím bohužel říct, že je to pro mne trochu zklamání. Asi nejsem tak úplně cílová skupina . Některé věci se v poslední době opakují pořád dokola - jíst jídlo a ne průmyslově zpracované polotovary. Tak to snad už dneska ví každý? Nevyhýbat se ničemu , nepočítat kalorie - ale stejně potom předloží zdravý talíř, takže zase určitý druh počítání a výběru:) Některé názory mi pak neseděly vůbec - takže bylo zajímavé si to přečíst, ale té popularitě moc nerozumím, nic převratného jsem tam nenašla.
Profile Image for Robert Vlach.
Author 2 books111 followers
May 30, 2018
Neznám nikoho, kdo dokáže nadchnout do zdravého jídla i životosprávy tolik lidí a tak trvale jako Margit — je jedinečná, stejně jako tato kniha.
Profile Image for Michal.
201 reviews1 follower
September 5, 2021
Knihu jsem nedoposlouchal a neplánuji ji ani dočíst. Chlapský hlas vyzdvihující určité informace tónem jak pro blbé, až to znělo jako vypravěč z Teletubbies, někdy dokonce opakující slovo od slova, co bylo akorát řečeno, je dost iritující. Ale to je neduh audioknihy. Proč nehodnotím ani samotnou knihu dobře? Těžko říct, odkud začít. Název říká, že jde o velmi osobní knihu o zdraví. Nevím, co na tom má být osobního. Možná kapitola o cestování, ale jinak to je dost suchý neosobní text. Asi tím je tedy myšlena ta autorčina filosofie. Což je trochu vtipné, neb sama říká, že nemá ráda, když ostatní sdílí jak vést zdravý životní styl bez podložených studií, přesto to sama dělá. Mluví o svém vegetariánství, které sice nevnucuje, ale už doporučuje v podstatě paleo, aniž by ten název řekla (nebo jsem to nepostřehl). S tím odsuzuje na základě toho i brambory, i když to nedává smysl. Ještě abych se vrátil k tomu vegetariánství – má ho ráda kvůli ekologičnosti, k tomu nabádá nakupovat BIO potraviny, sezónně, lokálně od farmářů a vynechat supermarkety. Ale když popisuje její život, ekologické to moc není. Obecně moc nechápu, proč by se ekologie měla tahat do zdravého životního stylu. BIO není EKO! Trochu mě zaráží i její doporučování úplně mimo její obor, jako třeba létání v těhotenství či s nemluvňaty. Nemohu knize, která si protiřečí, a ještě autorka sama dělá to, co odsuzuje, dát žádné dobré hodnocení. Nejvtipnější mi přišlo slyšet přesně tu šablonu popisovanou v knize The Angry Chef k rozpoznání bloggerů s filosofií XY, kterým se raději vyhnout.
Profile Image for Veronika.
674 reviews7 followers
December 31, 2019
Velmi přínosná kniha, myslím, že by se každému hodilo mít ji doma a občas nahlédnout, všem by nám bylo lépe na těle i na duši. Samozřejmě ne se vším souhlasím, některé kapitoly mi přišly dokonce zbytečné, ke konci jsem měla pocit, že už se nedozvídám nic nového, jen se prostě autorka chtěla vyjádřit k tématu, ale nic nového už nepřinesla. Každopádně ale doporučuji všemi deseti! Navíc úplně skvostné grafické zpracování.
116 reviews
February 11, 2019
Klepu si na rameno, že jsem překonala nedůvěru prvního pohledu na obálce a pustila se do čtení. Celou knihu jsem s radostí přečetla až do konce. Autorka mne potěšila svou otevřeností, odborným přehledem a tolerancí vůči různým přístupům k vlastnímu zdraví. Moc se mi líbí myšlenka zdravého talíře a podpora úcty k vnímání pocitů vlastního těla i respekt pro tradiční medicínu. Děkuji
Profile Image for Ja_malka.
20 reviews
July 28, 2019
Vynikajúca kniha. Nie je len o strave a skutocnych potravinach..dozviete sa o sukromnom zivote autorky, rozsiri vam obzor co sa tyka kozmetiky, rozpovie vam ako je to s kvetinami v kvetinarstvach, atd atd...pre mna je to kniha, ktoru mam doma dvojmo :-) Jednu poziciavam (a tesi ma, ked ju ludia chcu citat)..a v druhej si robim poznamky..pretoze v nej listujem casto..a z ruky ju nepustim.
Profile Image for Zuz Margarétka.
3 reviews1 follower
November 28, 2018
Názov knihy presne vystihuje o čom je. Kniha je veľmi osobná a plná skúseností autorky, ktorú som predtým nepoznala. Vo veľa veciach s ňou síce nesúhlasím ale kniha obsahuje aj plno dobrých informácií o zdravej výžive a tom ako získať ktoré živiny.
Profile Image for Linda Pospisilova.
98 reviews1 follower
February 15, 2019
Velice příjemné a poučné čtení. Navíc plné inspirativních odkazů. Přestože se zdravým životním stylem zabývám již dlouho, dozvěděla jsem se i něco noveho. Poprvé jsem si po poslechu audioknihy zakoupila i vytisťk, abych jej měla po ruce. Určitě se k odkazům a doporučením ještě vrátím.
Profile Image for Anna Jasurek.
32 reviews2 followers
February 6, 2021
Velmi inspirativna kniha. Vo vela temach som sa nasla. Autorka vyzdvihuje dolezitost zdraveho a rozumneho stravovania nad roznymi dietami, vyjadruje sa k roznym temam ako kozmetika, stravovanie na skolach, rozdelenie osobneho casu, alternativna liecba a pod.
Profile Image for Rebarbora.
9 reviews
July 15, 2021
K této knize se určitě budu ještě několikrát vracet. Margit má úžasné postřehy ze všech koutů světa a její přemýšlení o věcech je mi moc sympatické. Používá selský rozum a intuici a snaží se nic nepřehánět a nezapadat do nějakých vzorů dnešního světa.

Profile Image for Tady je Lubošovo.
220 reviews27 followers
June 24, 2019
Tři hvězdičky za knihu + jedna hvězdička za grafické zpracování. Určeno spíše pro ženy.
Profile Image for Irena P..
54 reviews
July 14, 2019
Knížka obsahuje spoustu textů, které jsou i u autorky na blogu, přesto jsem za knížku ráda, protože člověka krásně provede mnoha kapitolami, které se zdraví týkají i třeba jen okrajově.
17 reviews
September 20, 2021
Knížka, ke které se budu určitě vracet. Spousta informací, lidsky podaná, mám moc ráda i grafiku knihy.
Profile Image for Simone.
474 reviews47 followers
July 1, 2018
Tenhle poklad bych neváhala nazvat Biblí zdravého přístupu k životu. Nejvíc si cením asi obrovského množství odkazů na články, knihy a weby, kde se kritický čtenář může hlouběji seznámit s tím, co Margit nastiňuje. A ta grafická podoba!
Je tam i pár věcí, u kterých si teda nejsem moc jistá, zda s nima souhlasím, ale jinak se ztotožňuji s většinou názorů.
Displaying 1 - 30 of 30 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.