Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Correspondance (1944-1959)” as Want to Read:
Correspondance (1944-1959)
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Correspondance (1944-1959)

4.17  ·  Rating details ·  112 ratings  ·  25 reviews
Le 19 mars 1944, Albert Camus et Maria Casarès se croisent chez Michel Leiris, lors de la fameuse représentation-lecture du Désir attrapé par la queue de Pablo Picasso. L'ancienne élève du Conservatoire national d'art dramatique, originaire de La Corogne (Galice) et fille d'un ancien président du Conseil de la Seconde République espagnole exilé à Paris en 1936, n'a alors q ...more
Paperback, 1312 pages
Published November 9th 2017 by Gallimard (first published 2007)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.17  · 
Rating details
 ·  112 ratings  ·  25 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Correspondance (1944-1959)
Rojita (ڕۆژیتا)
جذابیت اصلیِ این کتاب، کشفِ جنبه‌ی عاشقانه‌ی "آلبر کامو" به عنوان نویسنده‌ی "بیگانه" (که از کتاب‌های مورد علاقه‌م هست) بود. اما از نیمه‌های کتاب جذابیتش کم و کمتر شد و به جایی رسید که به خودم گفتم حرفای خصوصی دو نفر چرا باید برای تو جذاب باشه!! اینطوری شد که ۶۰صفحه‌ی اخر کتابو ادامه ندادم :)) شاید وقتی دیگر!
ɐɹɐs
مواجه شدن با وجه متفاوت‌ از شخصیت آلبرکامویی که با فلسفه و بیگانه و سقوط میشناسمش هم جالب بود هم عجیب. نویسنده‌ای سرشار از احساسات عمیق که در برابر عشق به شدت ناتوان و از هم گسیخته است.
نامه‌ها بیشتر از اینکه از مسیر زندگی، کار و روزمرگی‌های آلبرکامو و ماریای بازیگر بگن از عشق و حفره‌های احساسی حرف میزنند. تا نیمه‌ی کتاب لحن و جنس ابراز علاقه‌ها رو دوست داشتم اما از جایی به بعد برای منه شخص سوم کمی یکنواخت و تکراری شد.
جایی ماریا از ترس از دست دادن ناگهانی آلبر میگه، کابوس و فکر اینکه اگر عشقش رو
...more
بَرسا
وقتی درباره “عشق”سخن می گوییم دقیقا نمی دانیم درباره چه حرف میزنیم.آیا تنها یک واژه است؟یک احساس است؟شاید هم نیرویی فراتر از این وَهم ها؟.در نتیجه هیچ کس نمی داند دقیقا میان دو عاشق چه می گذرد اما خواندن واژه هایی که برای بیانش به کار می رود شاید بتواند ما را به درک هر چه بیشتر “عشق”نزدیک کند.اما در هر حال ما در درک آن چه میگذرد ناتوانیم.این هم به حساب تمام ناتوانی های دیگرمان.در “خطاب به عشق” با شخصیت جدیدی از کامو آشنا می شویم.
کامویی‌که می گوید: “شاید وقت آن رسیده که بگذارم قلبم حرف بزند.”و در
...more
ZaRi
بنویس برایم، آنقدر طولانی که امروز توان خواندنش را نداشته باشم. دوستم داشته باش، ضدتمام جهان دوستم داشته باش، ضد خودت، ضد من.اینچنین است که دوستت دارم. چه عطشی به تو دارم! و این عشق اکنون سوختن و خشم است فقط.اوقات مهر ورزیدن است اما فراخواهد رسید نازنین من و تا همیشه باید دوام بیاورد.

***

وقتی آدم قلبش را سرد احساس می‌کند بهتر است خاموش باشد. تو تنها کسی هستی که امروز دوست دارم برایش بنویسم. اما باز هم دلیل نمی‌شود. از طرفی بد هم نیست. تا امروز بهترین خصوصیاتم را دیده‌ای و دوست داشته‌ای. شاید این
...more
Mat
Feb 04, 2020 rated it it was ok  ·  review of another edition
خوندن کتاب های مربوط به نامه های خصوصی،همیشه برای من با یه حس ناخوشایند هم همراه بوده چون طبیعتا هیچ کدوم از این افراد معروف خوشحال نمیشن که لحظات خصوصیشون که بی پرده از درونشون با نزدیکترین فرد زندگیشون صحبت میکنن، برای عموم آشکار شه.ولی بنا به میزان جذابیت اون فرد معروف،برامون سخت میشه گذر کردن از  کتاب و نادید گرفتنش.کنجکاویم در شناخت بیشتر کامو که نویسنده ی موردعلاقم بود، منو به خوندن این کتاب ترغیب کرد.
محتوای اصلی نامه ها مضمون عشق و بیان غم دوریه که دو عاشق رو در همه حال بی تاب و محزون کرد
...more
Baahaarmast
این کتاب را برای فاطی هدیه گرفته بودم، چون در توانم نبود دوباره برای خودم هم بگیرم، اول خودم خواندمش. اول کتاب نوشتم: کاش تجربه دیگری از عشق ما را نیز عاشق میکرد. اما چنین نیست.
نمی‌دانم. کتاب جالب است. یکی از نامه‌های ماریا کاسارس از همه جالب‌تر. دقیق‌ترین جایی که متوجه می‌شوید دقیقا بین این دو چه اتفاقاتی در جریان بوده است. نامه‌ها از سال ۱۹۴۴ تا زمان مرگ کامو ادامه دارند و قرار است در ۵ مجلد چاپ شوند. کتاب اول نامه‌های سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۹اند. یعنی اگر قرار است شروعش کنید، باید بدانید این قصه
...more
Azad Andalibi
Aug 05, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition

تا بیایم دربارهٔ این کتاب چیزی بنویسم، خبر شدم که چاپش به یک هفته نرسیده در خودِ تهران تمام شده است. چنین خبری در وضعیتی که به‌قول کامو «زندگی انسان به پشیزی نمی‌ارزد» به‌نوعی «غبار تسکینی‌ست بر حضور وهن». یک هفته از انتشار نامه‌ها در «گالیمار» نگذشته بود که کتاب را سفارش دادیم و بخت‌یار بودیم که چهار روز بعد به دستمان رسید. تجربهٔ ویرایش اثری که کلمات کامو در آن نشسته یا شاید ایستاده به اقیانوس خیره شده، تجربه‌ای یگانه است. احساس می‌کنی در پیشگاه نویسنده‌ای ایستاده‌ای که عمری آمیخته‌اش بوده‌ای
...more
Shukuh
May 07, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
٢.٥ نمره براى آبسس هاى تين ايجرى آلبركامو و ماريا كاسارس. درسته انتشار آثار خصوصاً نامه بعد از مرگ، نوستالژيكه ولى متاسفم؛ اين از اون دست نامه ها نيست كه به خوندنش بيرزه. يعنى چى بگم؛ من كتاب رو از دو طرف به وسط شروع كردم خوندن و باز چيزى رو از دست ندادم.
با در نظر گرفتن اين حقيقت كه من قبلاً تو اين تم كتاب هاى ديگه اى مثل چهل نامه ى كوتاه به همسرم نادرابراهيمى رو خوندم و فارغ از اينكه نادرابراهيمى دختردبيرستانى پسند! بنويسه؛ واى چه عشق وسيع تر و ولرم تر و روشن تر و كلاً چه آش پر گوشت ترى.
' عشق،
...more
Razieh mehdizadeh
تمام روز در حال و هوای نامه های عاشقانه غرق شدم. رفتم حمام و لباس هایم را هم بردم و مثل زن های قدیمی با آب و صابون شسام. یک کاری که با دست انجام شود و دست و تن ادمی درگیر شود که فراموش کنم ماجرای فیلیپ راث را. که یادم برود ناتوانی را- باید یک کتاب بنویسم در تاریخچه ی شکست هایم. در حوالی شکست ها-
یکی از زیبایی های رایطه ماریاست. دختری که بیست و دو سال سن دارد و باهوش است. کتاب های تولستوی و بالزاک می خواند و بازیگر است و اصرار ندارد که کامو زندگی خانواد گی اش را به هم بزند تا با او باشد. به همین
...more
Mah Yar
Jul 08, 2019 rated it it was amazing
عشق، ماریا، جهان را فتح نمی‌کند اما خودش را چرا. تو خوب می‌دانی، تو که قلبت چنین سزاوار ستایش است، که ما خوف‌انگیزترین دشمنان خودمان هستیم.
Vahid Feizi
Nov 30, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
کتاب در خصوص نامه های آلبرکامو به معشوقه اش ماریا کاسارس است.
در تمام لحظاتی که این کتاب رو میخوندم این سوال برام مطرح میشد که آیا واقعا نویسنده این نامه ها و آثاری چون “سقوط”، “بیگانه”، “آدم اول”، “سؤتفاهم” و شاهکاری به نام “افسانه سیزیف” یکی هستند؟؟؟؟!
آیا این آلبرکامو همان آلبرکاموی بیگانه است؟!
باور کردنی نیست که عشق(به تعبیر خود آلبر کامو) چه به روز وی آورده
است... مردی خط کش به دست و منطقی تبدیل به کودکی بهانه گیر، بدخلق و بی طاقت شده...
بقول اون جمله معروف
عشق از آن بیماری هایی است که دست رد
ب
...more
Federico
Apr 19, 2018 rated it liked it
Lu 29% du livre. Et j’ai abandonné le livre, par ennui. Oui, je sais : Camus, quand même. Oui, c’est bien écrit. On trouve dans la majorité des textes qu’il a pris le temps d’écrire, son souffle, son style clair, tranchant, et ici, tellement plus romantique. Casarès est passionnée, amoureuse transie, et les descriptions de sa vie d’actrice sont intéressantes. Mais le livre est hélas répétitif  : « Je t’aime ».  « Oui, je sais. Tu m’aimes, et je t’aime aussi. Mais m’aimes-tu autant que moi? Etc.  ...more
Rezvan
Jun 14, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition

La tristesse n'est pas une mauvaise chose si une personne n'a pas de chagrin qu'elle n'est plus un homme; selon Majzoob Tabrizi Si un homme souffre, c'est bien, et le feu est le remède contre l'indolence. Je me souviens lorsque nous étions en dernière année du baccalauréat dans la classe d'interprétation du 20e siècle et que nous analysions la poésie de Paul Eluard, la professeure a demandé aux étudiants s'ils étaient déjà tombés amoureux? Les filles ont répondu «surtout» par l'affirmative. À ce
...more
M&A Ed
Apr 06, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
از دوست خوبم بابت هدیه اش تشکر ویژه می کنم. جالب بود برایم اینکه کامو هم عاشق شده است! و همه این ها بیانگر این است که آدمی آنقدر غیرقابل پیش بینی است که در هر لحظه می تواند نو شود و تغییر کند و عاشق شود:"ای عشق همه بهانه از توست".زبان نامه ساده و صمیمی و روان بود. هرچند که ساختار نامه های کامو بسیار قوی تر از ماریا بود! ولی محتوای نامه ها دلتنگی و کلمات عاشقانه تکراری بود.
Jola Cora
Apr 19, 2019 rated it it was amazing
Magnifique
Miriam
May 21, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
عشق، ماریا، جهان را فتح نمی‌کند اما خودش را چرا. تو خوب میدانی،
تو که قلبت چنین سزاوار ستایش است، که ما خوف‌انگیزترین دشمنان خودمان هستیم.
---
من به این نتیجه رسیده‌ام که در این دنیا باید آنچه را که کمی ناقص و کمی تکه‌پاره است دوست داشت!
---
شاید آدم برای اینکه خودش باشد به بودن کسی نیاز دارد.
---
حقیقت ندارد که آدم‌ها بهتر می‌شوند و همیشه به اینکه چه چیزهایی را از دست داده‌ام واقفم. اما آدم کمابیش می‌پذیرد که کیست و چه می‌کند. این‌طور است که آدم به راستی بزرگ می‌شود، مرد می‌شود.
---
سالهای ابتدایی آشن
...more
Yasmine
May 21, 2020 rated it it was amazing
Un pur bonheur !
Shima
Feb 15, 2020 rated it liked it  ·  review of another edition
آلبر کامو تو این کتاب می‌گه «بزرگ‌ترین خوشی توانایی ستایش کسیه که دوستش داریم» . درست هم می‌گه. ولی کاش این ستایش‌های یواشکی‌مون بعدها چاپ نشن که طرفدارهامون برای کنجکاوی بهشون سرک بکشن و قضاوتمون کنن.
Parisafouji
Apr 22, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
❤ای زیبا کتاب، ای عزیزترین کتاب❤
از لحظه‌ای که شروع به خواندنت کردم، آسمان چشم‌هایم، بارانی شد.صفحهٔ گوشی خیس اشک.
مطمئنم اگر یک روز کاغذی‌ات را بگیرم، تمام صفحات نم‌زده و متورم می‌شوند مثل قلب ملتهب من.
می‌بوسمت آن‌چنان طولانی که خواندنت.
Hadith
Jan 17, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
سخت شکوهمند اما هولناک است که یکدیگر را وقت مخاطره و تردید هم دوست بداریم، در قعر دنیایی که فرو می‌پاشد و در تاریخی که زندگی انسان پشیزی نمی‌ارزد.

| آلبر کامو خطاب به ماریا کاسارس |
Vahid 22
Oct 23, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
یکی از زیباترین عاشقانه هایی بود که خوندم
جایی از کتاب میگه : ما به نقطه ای رسیده ایم که دیگر هیچ چیز نخواهد توانست هرگز ما را از هم جدا کند؛ به نقطه رضایت و رهایی متقابل
نمیدونم درست بود خوندن نامه های این دو که برای ما نوشته نشدند یا نه
اما میدونم شور عشق رو دوباره در من دمید
گاهی شک میکردم که کتاب واقعی نباشه
چون ماریا کاسارس بازیگر تقریبا به همون خوبیه آلبر کامو نویسنده می نوشت
خلاصه که از خوندنش لذت بردم و دلم خواست زندگی اونها رو زندگی میکردم شاید
Sepideh
Nov 09, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
همیشه با خوندن کتاب های البر کامو؛ فکر میکردم آدم خشک و جدی باشه اما با خوندن این کتاب؛ به احساسات عمیقش؛ پی بردم.
Nastaran_A
Jul 31, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
" عزیزم،
دیروز فقط نامه‌ی تاریخ هفدهم را دریافت کردم. دیگر چیزی نمانده بود که پژمرده شوم. خشک به اندازه‌ی بی آب و علف ترین بیابان ها. نامه در لحظه‌ی بحرانی از راه رسید و خوشحالی بابت دریافتش مرا از فکر و خیال کارها بیرون آورد و به فضایی صمیمی برد. "

این همه راه های ارتباطی مختلف ، راه های خیلی راحت تر و خیلی سریع تر ،باعث شدن که ما دیگه حس خوب منتظر نامه کسی بودن رو تجربه نکنیم.
هنوز کتابی از آلبر کامو نخوندم و فکر میکنم برای کسی که قبلا از آلبر کامو کتابی خونده باشه، خوندن این کتاب هم خیلی جالب ت
...more
Mohammad
این وحشتناک است که شاهد باشی چطور احساساتی چنین عظیم و بی‌انتها و غنی و شگفت، آن‌قدر در ما بماند تا احمقانه و بی‌روح و عادی شود و کاستی بگیرد تا آنجا که به واژه ترجمه شود و بی‌رنگ‌وبو روی کاغذ پرتاب شود
raha
Aug 30, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
من با تو به خودم نزدیک تر میشوم
Aurore Vinot
rated it it was amazing
Aug 31, 2019
Marie-Eve Vallières
rated it it was amazing
Mar 03, 2019
Fardin
rated it really liked it
Oct 29, 2019
Radostina
rated it really liked it
Feb 25, 2018
Julie Roberge
rated it really liked it
Jul 26, 2018
« previous 1 3 4 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • The Tenant
 • چشمهایش
 • ماهی سیاه کوچولو
 • Mangez-le si vous voulez
 • Nothing Twice: Selected Poems
 • The Suicide Shop
 • مثل خون در رگ‌های من: نامه‌های احمد شاملو به آیدا
 • چگونه با پدرت آشنا شدم؟
 • The Labyrinth of Solitude and Other Writings
 • In Praise of Love
 • زندگی در پیش رو
 • راهنمای مردن با گیاهان دارویی
 • یک عاشقانه‌ی آرام
 • The Cherry Orchard
 • On Confidence
 • Levels of Life
 • جنس ضعیف
 • Eugénie Grandet
See similar books…
21,131 followers
Albert Camus (1913-1960) was a representative of non-metropolitan French literature. His origin in Algeria and his experiences there in the thirties were dominating influences in his thought and work. Of semi-proletarian parents, early attached to intellectual circles of strongly revolutionary tendencies, with a deep interest in philosophy (only chance prevented him from pursuing a university care ...more

Related Articles

Pitched for fans of Jane the Virgin and The Kiss Quotient, Alexis Daria’s newest novel, You Had Me at Hola , goes behind the scenes of a fiction...
7 likes · 2 comments