Jump to ratings and reviews
Rate this book

Africká zima

Rate this book
„Tak mám tu malárii, nebo nemám?“
Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě.
Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.

288 pages, Paperback

First published October 19, 2017

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Tomáš Šebek

4 books54 followers
MUDr. Tomáš Šebek je český chirurg, účastník misí Lékařů bez hranic.

Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté začal pracovat jako chirurg v Nemocnici Hořovice, v irském Dublinu a v současnosti v Nemocnici Na Františku v Praze.
Na první misi s Lékaři bez hranic odjel v roce 2010 na zemětřesením zdevastované Haiti. Později se do této země vrátil. Dvakrát pracoval v traumacentru Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. Lékařskou péči poskytoval také lidem v Agoku na pomezí Súdánu a Jižního Súdánu. Celkem absolvoval s organizací šest misí, naposledy působil ve válkou zmítaném Jemenu. Svou zkušenost z misí popsal v emailech a článcích, které později vyšly i knižně.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
163 (53%)
4 stars
105 (34%)
3 stars
32 (10%)
2 stars
5 (1%)
1 star
2 (<1%)
Displaying 1 - 30 of 30 reviews
Profile Image for Dymbula.
934 reviews35 followers
November 23, 2017
Tomáš Šebek páchá nejen extrémně záslužnou a nedocenitelnou službu, když pomáhá v zemích krizových nemocným, ale umí o tom i psát.
Profile Image for Eva Volenová.
26 reviews
December 7, 2017
Na Africkou zimu jsem se po Misi Haiti a Misi Afghánistán těšila, ale nakonec byla spíš zklamáním. Snad za to může trochu učesanější jazyk autora (minimálně oproti předchozím knihám), snaha každou kapitolu zakončit nějakým "moudrem" nebo struktura kapitol jako taková, která mě tentokrát spíš obtěžovala než bavila. Upřímně doufám, že se Tomáš vrátí k původnímu stylu psaní, protože téma je to pořád nesmírně zajímavý.
Profile Image for Marcela Kleinbitch.
101 reviews4 followers
October 22, 2021
Vzhledem k tomu, že Tomáše zcela nekriticky miluju, nemůžu dát jiné hodnocení než 5/5. Nečekejte vysokou literaturu, ale je to psané čtivě, lidsky a s velkou pokorou, a zároveň velmi vtipně (Tomáš si nejradši delá legraci sám ze sebe, často se uchechtnete nahlas).
Jen pozor na to, že vedle něj si zřejmě každý bude připadat jako líný a neschopný loser.:)
Profile Image for Ondřej Puczok.
706 reviews25 followers
April 24, 2021
Hele, tohle je fakt dobrý... Něco, jako když jsem před léty nadšeně sledoval v televizi Dr. House. Polovině lékařských termínů člověk úplně nerozumí, i když je vidět opakovaná snaha je překládat do "lidštiny", ale dodává to celé věci tu pravou atmosféru dál řádně okořeněnou Afrikou nasáklými příhodami a energií sršící osobností autora.

Krev, hnis, pot a další tekutiny tečou proudem, já se nestačím divit nekončícímu počtu "slepáků" a množství i různorodosti toho, na co jeden chirurg za měsíc narazí v jednom městečku mezi severním a Jižním Súdánem. K tomu čtenář dostává i nahlédnutí do života místních – že například po kýchnutí říkají oblíbenou barvu vola nebo jak zdůrazňují obdiv mlasknutím. To vše je doplněné návštěvou místního léčitele, informacemi o probíhající občanské válce a minových polích, sem tam výhledy do krajiny jako na tom pravém safari, povídáním o běhu (všechna čest v tom vedru), propagací Lékařů bez hranic a podobně... Vzhledem k tomu, jak záslužnou činnost autor dělá, člověku ani nijak nevadí méně související témata, i ta, která by mě osobně v jiné knize štvala. Na to, jak těžká témata autor popisuje, je vše přirozené a moc hezky se to poslouchá.

Jde o knihu natolik hovorovou, že jde spíš o jakýsi vyprávěný zápisník/cestopis. Témata skáčou jako divá a nejednou se mi stalo, že jsem nechápal, jak se děj dostal sem a proč se po převyprávění jiného příběhu zase k něčemu vrací. Jako kdyby vám to autor povídal někde u piva. K čemuž se nesmírně hodí také zvolený interpret audioknihy, který jako by autorovi "z hlasivek vypadl".
817 reviews4 followers
August 21, 2020
Audiobooka kupiłem okazyjnie kilka miesięcy temu kiedy w sklepie w którym kupuję czeskie audiobooki była wyprzedaż. Teraz postanowiłem przesłuchać.
Bardzo dobra książka. Bardzo mi się spodobała. Autorem jest czeski chirurg który od czasu do czasu wyjeżdza na misje zagraniczne w ramach organizacji "lekarze bez granic". Zaliczył kilka ciekawych misji w Afganistanie, Jemenie, Sudanie Południowym. Niniejsza książka to jego relacja z misji w Sudanie Południowym. Oprócz tego iż możemy z książki dowiedzieć się jaka jest aktualna sytuacja w tym kraju, to autor serwuje nam sporą dawkę wiedzy medycznej, własnych refleksji, przemyśleń oraz przygód której przeżył na tej misji.
Słuchając książkę przypomniał mi się Juergen Thorwald i jego książka "Czas chirurgów". Nie znam się aż tak dobrze na medycynie, ale ponieważ książkę pisał chirurg, opisał w niej sporo różnych zabiegów chirurgicznych i innych medycznych przeprowadzanych w trudnych warunkach polowych. Robi to wrażenie. Myślę, że ktos kto zna się na medycynie jeszcze lepiej zrozumiałby w jak trudnych warunkach pracują lekarze bez granic.
Bardzo książka się mi spodobała. Dawno nie czytałem tak dobrego reportażu, pamiętnika, książki przygodowej oraz medycznej książki popularno-naukowej w jednym. Tak, to wszystko zawarte jest w tej książce.
10 reviews10 followers
April 12, 2018
Velmi zaujimavy pohlad na medicinu. Oproti knihe Mise Afganistan mi prisla omnoho vtipnejsia a zaujimavejsia. Nie je to iba o medicinskych pripadoch, ktore sa v predchadzajucej knihe casto opakovali. Zdielam autorov nekonvencny zmysel pre humor.
Bohuzial, obcas som sa stracala v texte a autorove preskakovanie v case mi nebolo vzdy jasne. Ale dolezitejsie je pochopit obsah ako celok nie kazdu vetu samostatne :)
Knihu urcite doporucujem. Je zabavna a vnasa svetlo do sveta, ktory bezny clovek nezazije. Velmi lahko sa cita.
Profile Image for Tomáš Plevko.
32 reviews1 follower
March 25, 2018
The author admits in the end of the book that he is not really a writer and I think it makes sense. He is a reporter rather than a writer, and well mainly he is a surgeon, working for the medics without borders, who decided to bring some of what he experienced to South Sudan to readers. And the book really brings a real insight into his work, with really dynamic and vivid description of the problems of the local population.
Profile Image for laskavka.
505 reviews1 follower
February 21, 2018
Trochu nude a plne vyplni. Navic mi nevyhovuje styl psani zapisku, kdy prvi odstavec je o necem, pak stranka o necem uplne jinem bez soivislosti a pak az doreseni toho predchoziho ze zacatku kapitoly. Vic by me i zajimal zivot tamnich lidi, zivot v tabirr jako takovem a samozrejme i medicinske pribehy, ktere jedine tam asi jsou.
Profile Image for Jan.
94 reviews17 followers
May 18, 2018
Podobně jako u předchozí Mise Afghánistán Tomáš popisuje svou dvouměsíční misi v Africe tak surově, že mě to do Jižního Súdanu teleportovalo a z těch čtyřicítek ve stínu jsem se potil i já. Vyprávění je to upřímné, s nadhledem a černým chirurgským humorem, které mě chytlo ještě víc než to afghánské. Je neuvěřitelný, co se Lékařům bez hranic v tom regionu daří. A skvělý, kolik Čechů je toho součastí. Díky MSF! Jdu zas poslat nějaké peníze, aby mohlo vzniknout ještě víc pasáží jako ta následující:


Ty vole, netlač na to tolik! Přátelsky mi radí porodník Jirka v jednom nejmenovaném českém porodním ústavu, když načínám dělohu skalpelem. Od Haiti už pár let uběhlo, tak jsem si to potřeboval trochu osvěžit. Variant, jak císařem vysekat dítě z matky, je hned několik. Výsledek je ale většinou více než uspokojivý. Císařský řez je jedinou operací, při který z jednoho zdravýho pacienta uděláte dva. Minimálně.
Profile Image for Tyrkysová Knihovnička.
172 reviews13 followers
May 7, 2018
Africká zima je psána formou deníkových zápisků, popisujících každodenní běh nemocnice Lékařů bez hranic, které jsou ponechány v částečně „neučesané“ formě. Autor tak občas přeskakuje od jednoho tématu k druhému, aby se vzápětí opět vrátil k tomu prvnímu :)
Pokud jste ještě nic od Tomáše Šebka nečetli či neviděli (doporučuji například rozhovor v Hyde Park Civilizace), vřele to doporučuji. Je to bezesporu velmi chytrý, pokorný a skromný člověk, který rozhodně ve své knize nijak nekomentuje svou odhodlanost a pracovitost, ale naopak vyzdvihuje práci svých spolupracovníků. A i složité situace, na nichž by se mohl "ukázat", stejně jako vážná témata, podá spíše s vtipem sobě vlastním :)
Celý článek tu :)
Profile Image for Wonnie.
215 reviews12 followers
May 5, 2023
Možná tři Šebkové byli už příliš. Nějak mi víc než dřív vadila roztříštěnost a cyklické psaní. A hlavně sexismy a gendrové stereotypy neodpustitelné a popis erotických snů nezajímá fakt nikoho. Bylo toho málo ze Súdánu a o pacientech zase jen útržkovitě. Jemen pořád vede, ale tohle baví překvapivě ještě míň než Afgánistán. Taky už začínám být alergická na to, jak jsou všecky ženské 'kočky.'

Ale pořád je to teda superhero Šebek, co nevyspalý a nenajezený zachraňuje životy a mezitím pod Africkým sluncem naběhá kilometry a proplítá se přitom mezi stády krav a smečkami divokých psů.

A potom taky emergency porody, moje srdce.

Všechno, co dělám je příprava na apokalypsu. Nebo jenom na budoucí život.

Ale aspoň jednoho Šebka by si každý mohl přečíst, alespoň jako vhled do fungování Lékařů bez hranic.

Stejně si nakonec přečtu i Haiti, abych to měla kompletní...
Profile Image for Jakub.
48 reviews1 follower
July 15, 2018
Syrově napsané, ale o to ve svém sdělení výživnější. Jak také autor zmiňuje v závěru, není spisovatelem, nýbrž zapisovatelem. To se projevuje i na celkovém vyznění knihy. Vůbec to není na škodu. Tomáš Šebek popisuje zážitky z mise Lékářů bez hranic v Jižním Súdánu tak, jak přišly. Mnohdy nešetří vtipem. Seká jednu operaci za druhou, jednu diagnózu vedle druhé, a podobně je tomu i s texty v této knize. Skládám hluboký respekt jak před Tomášem Šebkem, tak i před Standou Lékárníkem, Zuzkou Finanční a dalšími lidmi, kteří se podílí na práci Lékařů bez hranic, ať už jsou odkudkoliv. Kniha Africká zima vás přenese přímo do reality Agoku a Mayomu v Jižním Súdánu. Tento střet s jinou realitou určitě stojí za přečtení.
June 9, 2020
Rok 2017, nejmladší stát světa a český chirurg Tomáš Šebek. To jsou tři základní pilíře knihy, která popisuje Tomášovu další misi pod záštitou Lékařů bez hranic, tentokrát v Jižním Súdánu.
*
Své zkušenosti a dovednosti otestoval již na Haiti a v Afghánistánu. Tentokrát svůj um předvedl v tropickém prostředí pod africkým nebem. Tam, kde šamani a tradiční léčitelství má daleko větší váhu. Ale i zde předvádí koncert chirurgických a běžeckých (!!!) výkonů, za které smekám klobouk. A jako, 10 km pod africkým nebem, pod 50 minut? Respekt! Za běh, odvedenou práci nejen na misích, za zápisky z cest.
*
Děkuji vám, pane doktore, za vše, co a s jakým nasazením děláte!
Profile Image for Zuzka-knižníček.
495 reviews1 follower
February 20, 2021
Jak sám autor rád uvádí, není spisovatel, ale zapisovatel a přesně tak to vidím i já. Je to zároveň plus i mínus knihy, z mého pohledu. Plusová je jasná autentičnost a vyvolání pocitu pro čtenáře, že je úplně tam a umí se do situace krásně vžít, protože je tam vše krásně syrově, odkrytě napsané, bez tzv. příkras. Zároveň pro mě opět (je to moje druhá kniha od autora) bylo těžké se začíst, vůbec mě to ze začátku jakoby nebavilo, nevtáhlo. Každopádně knížku můžu s čistým svědomím doporučit, člověk se dozví zase víc detailů o africkém světě a jeho způsobu žití a bytí. 3,5* za mě.
December 22, 2022
Doktor Šebek není spisovatel, sám se označuje za zapisovatele. Jeho kniha se tak čte trochu jinak, než jak jsme jako čtenáři zvyklí. Občas trochu chaotické přebíhání od myšlenky k myšlence mě nejdříve trochu rozhazovalo, ale brzy mi to takhle přišlo úplně přirozené.
Samotný popis situací v nemocničním zařízení Lékařů bez hranic je velmi působivý.
Baví mě doktorův humor, sebeironie i slovník. K němu i celému projektu Lékařů bez hranic pak cítím obrovský respekt.
January 21, 2019
Ze začátku je těžké pochopit Šebkův “nespisovatelký styl”, jde vlastně o takový volnější proud myšlenek, ale po pár kapitolách jsem se zorientovala :) díky tomu ale taky popisuje všechno tak, jak to je, bez příkras. Některé scény jsou trošku drsnější, ale jestli vás zajímá Afrika, medicína, války nebo Lékaři bez hranic rozhodně doporučuju!
Profile Image for Klara Galeta.
144 reviews7 followers
January 7, 2018
Super, super!!! Strašně se těšim na další knížky od autora :-) Moc se mi líbil styl autorův styl psaní, který působil reálně (ne nijak uhlazený a spisovný). I když místami byla knížka celkem už stereotypní, tak i přesto to nebylo nudné, ale čtivé :-)
Profile Image for Jane Rain.
258 reviews6 followers
September 13, 2020
Nějak to nebylo ono, deníkové zápisky z mise, kde mi přišlo, že mi kniha nepřinesla nic moc nového oproti předchozím od autora. Pro autorovy fanoušky další podobný díl do sbírky, jinak bych si knihu asi nechala ujít.
Profile Image for Phoeline.
12 reviews
January 8, 2018
Pod ruce chirurga z řad Lékařů bez hranic potřetí, tentokrát do Súdánu. Syrové vyprávění ze země otřásané občanskou válkou.
Obsahuje i poměrně blízké popisy operací či nálezů, není pro slabší povahy.
Profile Image for Peadar Bata.
39 reviews
April 25, 2020
Dobře napsané a narozdíl od předchozích dílů knihu nesráží množství překlepů. Za mě palec nahoru.
Profile Image for Linda Pospisilova.
107 reviews1 follower
July 23, 2020
Skvělý člověk, zajímavé, vtipné a inspirující vyprávění, výborný bonus. Velice doporučuji!
100 reviews
November 12, 2021
Tomáš Šebek je borec a dobře se čte. Energie a vytrvalosti má za několik lidí. Tohle se mi líbilo více než Nebe nad Jemenem.
Profile Image for Helena.
14 reviews
September 2, 2018
Možná, že to z literárního hlediska není úplně top knížka, ale to o čem Tomáš Šebek píše rozhodně stojí za přečtení! Zatím jsem nečetla jeho předchozí knížky, tak moc nemůžu posoudit, co je pravdy na tom, že tahle není tak dobrá (viz komentáře), ale mě přišla velice čtivá, zajímavá a rozhodně mi dala spoustu podnětů k zamyšlení.
Profile Image for Vaclav Kocian.
334 reviews2 followers
October 29, 2020
Tomáš Šebek potřetí, to samé v afrických kulisách Jižního Súdánu zmítaného dlouhodobými válkami. Jinou knihu bych nejspíš při tomto množství opakování už asi odložil, ale i tak se Africká zima čte velmi dobře. Velký obdiv k Lékařům bez hranic!
6 reviews
June 25, 2018
Dávam 100% hviezdičiek, a čítajúci lekári si môžu pridať ďalších 100%
Displaying 1 - 30 of 30 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.