Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Láska v době globálních klimatických změn” as Want to Read:
Láska v době globálních klimatických změn
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Láska v době globálních klimatických změn

3.83  ·  Rating details ·  271 ratings  ·  49 reviews
V životě jste nebyli v Indii, představte si to. A když se octnete v Bangalore, ochromí vás kravál, smrad, vřava dopravy a dav, nemáte proti tomu obranu. Máte svůj hotel, kde jste v bezpečí, a přesto vás to láká ven. Jdete ven a nic se vám nestane. Ke všemu se cítíte bezpečně, víc než doma. Vyfotíte si Indku v džínách jen proto, že vám v davu sárí připadne neuvěřitelná. Vši ...more
Hardcover, 158 pages
Published 2017 by Argo
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Láska v době globálních klimatických změn, please sign up.

Be the first to ask a question about Láska v době globálních klimatických změn

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.83  · 
Rating details
 ·  271 ratings  ·  49 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Láska v době globálních klimatických změn
Jakub
Feb 09, 2018 rated it it was amazing
Mně se to líbilo moc. Hlavně asi protože to je aktuální. To není jentak.

Četl jsem teď rozhovor s Jáchymem Topolem (http://bit.ly/citlivý_topol), kde vypráví, jak je pořád velkej kus české literatury zaseklej v minulosti. Zatímco na Západě tohle už maj’ vyřešený.

A tady Pánek je od nás a píše o moc aktuálním tématu, nad kterým očividně hodně přemýšlel. A přemýšlet on umí, ostatně je to mikrobiolog, a ta knížka je celá o něm. Ale fakt celá, jak jsem pochopil z rozhovoru, co s ním dělal Emil Hakl,
...more
Miroslav Juráň
Matěj Hořava převrácený naruby. Tam, kde Pálenka voní a sama klouže do krku, tam je Láska v době globálních klimatických změn cítit a těžko se kouše. Čtenářský zážitek pro trpělivé.
Klára Eliášová
Jul 23, 2018 rated it it was amazing
Čtete a od prvních stran víte, že tohle je něco zvláštního. Šetříte si každou stránku, aby vám to neuteklo příliš rychle, i když to chcete okamžitě zhltnout naráz. Doufáte, že se to někde nezasekne a nezkazí. Že to bude stejně dobré až do konce. A ono jo.
Lenka
Aug 21, 2018 rated it it was ok
Nedalo se to dočíst. Ten styl psaní je vyčerpávající, skoro agresivní. Chápu, že to byl záměr, ale na mě to nefungovalo.
Romana
Sep 16, 2018 rated it liked it
Začátek boj, než jsem se vůbec začetla. Prostředek s popisem islandského dobrodružství paráda. Konec meh.
Veronika
Jun 26, 2018 rated it really liked it
Shelves: 2018
Veľmi zvláštna kniha. Na jednej strane nesmierne pútavá, na druhej strane ma občas fakt rozčuľovala. Štýl písania som tak dlho rozdýchavala, až mi ku koncu knihy kde sa trošku zmenil začal chýbať :D

Pred čítaním nečítam popisy kníh, takže jediné čo som vedela keď som ju otvárala bolo, že tam bude čosi o Indii. A bola som prekvapená keď som sa dozvedela, že hlavný hrdina je vlastne kolega z oboru. Mňa síce na konferenciu poslali najďalej iba do Špenielska, ale mnohé veci mi boli tým pádom blízke,
...more
Michal Z Michle
Apr 15, 2018 rated it it was amazing
Nechápu, jak tohle mohlo dostat Magnesia literu, ALE pocity vědce v krizi středního věku a s závratí, že ač může odletět kamkoli, nedokáže být doma nikde, - ty jsou tam vylíčeny až geniálně.

Od Sebedráse Jiřího Vaňka jsem nikdy neměl tak intenzivní pocit, že v knížce jsou epizody z mého života, jen napsané líp než bych to já kdy dokázal (jsem bioinformatik, mívám depresi z hotelů, blíží se mi 40, dlouhodobě žiji v cizině, ale napevno počítám s návratem do Čech, stačí?) Mohu potvrdit, že minimálně
...more
Michal
May 01, 2018 rated it really liked it
Objevne, nekdy mi pocitove blizke, sympaticky ztracene a zajimave exoticke. Magnesia litera zaslouzena
Barbora Votavová
Jul 16, 2018 rated it really liked it
TL:DR: Skvělý, divný, s přesahem, o předsudcích, Bombaji a o tom, jak být socka na Islandu /// Tahle kniha mě přiměla zamyslet se nad dvěma věcmi. Nad jazykovými experimenty v próze a nad bezmocí z nepřenositelnosti zkušeností. Nad tím prvním protože mě jednoduše místy formou vytáčela. Relativně normální vyprávění, byť v du-formě (google říká, že tento pojem existuje), se střídá s vyprávěním, které svou překotností, ignorováním různých formalit a opakováním pojmů působí jako něco mezi volným pro ...more
Steklina
Jun 05, 2018 rated it really liked it
Pánkova Láska mě úplně pohltila. To, co ze začátku vypadalo jako naprostý bizár komponovaný pod vlivem psychotropních látek, se ukázalo být rafinovaným a promyšleným textem. Nenápadné narážky, postrčení, drobné příběhy, lidská setkání, to vše dohromady skládá obraz světa a společnosti, o které si myslíme, že ji důvěrně známe a máme pod kontrolou. Ne všechno je ale tak, jak se jeví na první (a bohužel také mnohdy poslední) pohled.
Zuzana
Sep 05, 2017 rated it liked it
Nejvíc se mi na celé knize líbila pointa. Příběh, prostředí i aktuálnost hodnotím kladně. Autorův styl mi ovšem nesedl. Časté opakování popisů, faktů i událostí mělo zřejmě vyvolat určitý stísněný a bezútěšný dojem, ale pro mě bylo jenom otravné. Stejně jako osobnost hlavního hrdiny, která na druhou stranu velmi výstižně zobrazuje konkrétní typ mužů, který se v současné společnosti vyskytuje čím dál častěji.
Olga Ryparová
Jul 31, 2018 rated it it was amazing
Čtenářský zážitek. Vyprávění v 2. osobě je naprosto nezvyklé, příběh místy rozčiluje. Je to vniknutí do mysli Čecha, který procestoval svět a najednou skončí v špinavém, nedýchatelném městečku v Indii na konferenci. Lapen předsudky, které si začne uvědomovat. Je to krátká "romantická" kniha, kterou každému doporučím.
Alena Bílková
Apr 25, 2018 rated it liked it
Chílemi strhující, zábavný text, chvílemi lezoucí na nervy. Sympaticko-nesympatická hlavní postava, některé pasáže jako by byly psané na efekt - plné zbytečného českého sebemrskačství. Poukazovat na to špatné v nás lze i trochu méně zjevně. Ale román měl spád a určitě nebyla chyba jej přečíst.
Lubomír Tichý
Oct 31, 2020 rated it really liked it
Už jen to, že hlavní postava je molekulární genetik, mě natolik upoutalo, že snad i ty drobné recyklace myšlenek překousnu.
Naléhavě a především svérázně (druhá osoba, když čtete tuto knihu) líčený příběh vědce, kterej se během svých toulek zatoulá i do Indie. Jenže Indie není Střední Evropa, takže pochopitelně naráží na kulturní odlišnosti. Na jakousi lásku dojde též a globální klimatickým změnám moc prostoru nezbylo, což je drobet škoda.
Zato zabudované předsudky, absurdita rasismu či střet spol
...more
Štěpán
Jan 25, 2020 rated it it was amazing
Láska v době globálních klimatických změn kompletně bourá jakoukoli představu o české literatuře. Autobiografická novela pojednávající o dnešním stavu lásky, globalizaci, rasistických náladách a obecně mezilidských vztazích se nebojí být jiná.
Již z počátku autor zaujme nezvyklým způsobem vypravování, a to v du-formě, díky čemuž čtenáře naplno vtáhne do děje a dokáže mu vnuknout myšlenku, že se to opravdu děje jemu. Čtenář má také díky využití nepřímé řeči pocit, že je to opravdu on, který se s
...more
Martina
Jul 23, 2018 rated it liked it
Takova jednohubka o tom, jak je cesky narod xenofobni a rasisticky, protoze nasi zemi 50 let okupovali fasisti a komunisti. Kdyz se z vas pak stane globalni nomad, budete se sice v CR citit vykoreneni, nicmene uz ale nebudete rasista a xenofob. V rezenzich jsem cetla, ze roman prichazi s reflexi soucasnosti a celospolecenskych temat, a i kdyz se o to asi pokousi, tak myslim, ze jen tak klouze po povrchu. Hlavni postava mi tez moc sympaticka nebyla. Opravdu jsou muzi pri rozhovorech s zenami zame ...more
Vaclav Kocian
Feb 05, 2019 rated it it was amazing
Skvělá, chaotická, atypická, velmi rychlá, lehce šílená a velmi aktuální kniha o nesmyslnosti rasismu a xenofobie, pocitech globální vykořeněnosti moderního světoobčana, kultuních šocích a děsu vědce ve středních letech ze slumu v nočním Balgalore, Indie, do kterého nikdy ani nedošel.
Islandské intermezzo plynutí děje ruší, ale také do něj skvěle zapadá.
Rozhodně doporučuju!
Kateřina
Jul 17, 2018 rated it it was amazing
Naprosto skvělé. Současné, poutavé, jako by se čtenář dostal do cizí hlavy a pozoroval proud cizích myšlenek, vyprávění, zážitků. Nejsem si jistá, jak ke mne bude kniha promlouvat za deset let, jestli ji ještě pochopím, ale je velice současná a já za ni děkuji.
Zuza
Mar 10, 2020 rated it really liked it
Nám konferenci v Indii sice zrušili, ale aspoň jsem si díky ní přečetla tuhle záležitost, po které bych jinak nesáhla. Což by byla škoda.
Dominika
Jul 16, 2019 rated it it was amazing
Šialený štýl, ktorý buď príjmeš alebo knihu vyhodíš z okna.
Eliska
May 09, 2018 rated it it was amazing
Tak trochu zvláštní příběh, tak trochu zvláštní užívání jazyka, tak trochu zvláštní pohled na problémy současného globalizovaného světa, tak trochu zvláštní popis Indie, Islandu a Česka i tak trochu zvláštní glosy české povahy a české reality, ale všechno dohromady to funguje hodně výstižně a aktuálně. Text postavený tak, že oslovuje čtenáře, se doslova valí v nekonečných větách a opakovaných a aktualizovaných myšlenkách. Do toho proudu jsem vstoupila a čtení jsem si moc užila. Je to poučné i zá ...more
Michal
Aug 03, 2020 rated it really liked it
Shelves: _hard-copy, czech, fiction
Zajímavá kniha, která mi nesedla tím, jak byla napsaná, ale současně vím, že emoce budila tím, jak byla napsaná.
Kryštof Selucký
Nevíte, jak a proč, ale ten neustávající nával slov, nepřetržitý monolog, který staví čtenáře doprostřed Bangalore, Indie, funguje. Čtete a máte pocit, že na vás někdo mluví a ne a ne přestat, ale zároveň vám nevadí ho poslouchat, protože ten příběh je komický, paradoxní, erotický, podivně modernistický, kritický a sebereflektivní, a i když máte pocit, že nekonečné věty vyprávění rychle ženou útlou knihu ke konci, alespoň vám umně navozují atmosféru života v Bangalore, Indie, který je pro vás, j ...more
Řehoř Samsa
Jul 06, 2018 rated it really liked it
Bylo to tak důvěrně známé... znám islandskou pustinu, byl jsem tam čtyřikrát, Mývatn, Askja, Vík, ring road, supermarkety Bónus a hledání cenově zvládnutelných potravin, drahé hotely... I saw that. A Indie? Byl jsem týden v Lagosu, Nigérii, a to je asi ještě horší: kromě všudypřítomného bordelu na zemi visí ve vzduchu pach vlhkosti a nebezpečí; vůně únosu, nehody, chaosu, divočiny velkoměsta.

Zvláštní – podruhé za sebou v ML vítězí příběhy s příchutí cizokrajnosti; vloni kdesi v Asii a spolu s ní
...more
Vesvetrupetr
May 09, 2018 rated it it was amazing
Pánkova kniha mate svým jazykem, zajíká se, opakuje a znovu opakuje již řečené, zkrátka irituje vás, až přemýšlíte, proč to čtete, jak něco takového mohlo vyhrát Literu a chcete ji zavřít. A pak to pochopíte. Že forma na vás křičí podobně, jako na hrdinu řve Indie, uprostřed níž se ocitl, úplně nový, nepochopitelný a nestravitelný svět.

Geniálně jednoduché, trochu sprosté a zábavné čtení. Vyžaduje pozornost a oplácí hravostí formálních a příběhových odboček. Nebojí se být intenzivně politické, sp
...more
Jan
May 06, 2018 rated it really liked it
Neotřelá, autentická, syrová a velmi dobře napsaná zpověď propojující osobní deziluze s lehce cynickým popisem globálního světa plného lokálních předsudků. Zpověď ovšem značně sebestředná, natolik, že zcela odsouvá všechny vedlejší postavy do pozadí (resp. ty se odráží pouze coby hrdinovy/autorovy reflexe a vzpomínky). Nic proti, jen to potom není zas tolik literatura (oproti Hořavově Pálence však Pánek neupadá do sebedrásavé grafoterapie). A nutno přiznat, že je to v tomto ohledu rovněž zpověď ...more
Tomáš
Feb 21, 2020 rated it it was ok  ·  review of another edition
Přečtete to rychle. Ta kniha vás totiž nervózně psaným à la Kerouacovským stylem nenechá číst pomalu. Horší už je, že to vypadá jako osobní terapie autora, kterého pořád dokola trápí tytéž věci (a hlavně on sám). Nevím, jestli se projevil na jeho češtině i dlouhý pobyt v zahraničí, ale přijde mi, jako by to místy bylo napsané i spíš českou angličtinou. Neskloňování míst, slovní pořádek... A to mě s***o. Jeden můj kolega říká: hoď konec na začátek, začátek na konec a prostředek vyhoď. Tady ujde s ...more
Ivana Futrikaničová
Možno som príliš prísna... kniha sa čítala pomerne ľahko a bola zaujímavá. Mala netradičnú dýchavičnu formu, neustály stres, neustály nápor podnetov, pripomínala mi filmového Saulovho syna alebo Fausta. Aj obsah bol síce tazko uchopitelny, chaoticky, zmätený, primitívny a jednoduchý ale zase... akosi nový. Len mám dojem, že už o týždeň si na tu knihu ani nespomeniem. A to jej akosi neviem odpustiť.
Ondřej
Jan 25, 2018 rated it really liked it
Dobré, zlé, o překot vyprávěné.

Moc, moc chci vědět, proč to napsal právě takhle.
Hana Kubikova
May 30, 2018 rated it really liked it
osef Pánek, autor knihy, je vědec (molekulární genetik), cestovatel a globální nomád. Žil delší čas v Norsku a Austrálii, kvůli práci procestoval svět a jeho žena pocházela z Kolumbie. V novele Láska v době globálních klimatických změn všechny tyto své světoběžnické zkušenosti výborně zúročil.

Hlavní hrdina Tomáš se ocitá v Indii, ve městě Bengalúru na nějaké vědecké konferenci. Indická realita na něj mocně působí, vnímá ji všemi smysly, odevšad na něj útočí pachy, barvy, smog, špína, Tomáš se d
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Možnosti milostného románu
 • Teorie podivnosti
 • Probudím se na Šibuji
 • Jezero
 • Tiché roky
 • Dědina
 • Hana
 • Houbařka
 • Hry bez hranic
 • Nejlepší pro všechny
 • Selský baroko
 • Svatá Barbora
 • Žítkovské bohyně
 • Slepá mapa
 • Raději zešílet v divočině: Setkání s šumavskými samotáři
 • Vrány
 • Hotýlek
 • Slepé skvrny
See similar books…

Related Articles

Need another excuse to treat yourself to a new book this week? We've got you covered with the buzziest new releases of the day. To create our...
24 likes · 21 comments