Jump to ratings and reviews
Rate this book

Daar komen de vliegen

Rate this book
Wat hebben de onvoorspelbare ups-and-downs in de aandelenmarkt, een bejaarde ex-ijskastenkoning met twijfels, een naderende beurscrash, vier Koreanen met allemaal dezelfde voornaam, Coney Island, een Chileense chauffeur met de naam Eduardo, een hondje dat net zijn Barkmitzwa heeft gevierd, een zonovergoten appartement aan 5th Avenue, Lorazepam, een kniezende diamanthandelaar, een beurshandelaar uit Kentucky die in New York zijn weg niet kan vinden, tien rijpe ananassen, een geniale wiskundige die Wall Street verkoos boven de wetenschap, matzeballensoep en een familie bestaande uit een man met lobbige hamsterwangen die op zijn privérekening een saldo van miljarden heeft staan, een kapitale kunstcollectie bezit en soms stiekem testritten maakt in sportauto's die hij makkelijk kan betalen maar nooit zal kopen, zijn vrouw die liefdadigheid en geld doneren tot een hoger plan heeft getild en dan natuurlijk hun zoon niet te vergeten, die het syndroom van Down heeft, in hemelsnaam met elkaar te maken? Daar komen de vliegen is een levendig portret van een New Yorkse zakenman die dertig jaar lang dacht dat zijn geheim veilig was en misschien wel nooit aan het licht zou komen. Een man die een systeem hanteerde waar iedereen in geloofde maar waar niets van klopte. Een zenuwslopend en ontroerend familiedrama, een roman over schuld en boete, over onwrikbaar vertrouwen en sluimerend ongeloof, over eeuwigdurend afscheid.

400 pages, Paperback

Published January 1, 2017

3 people are currently reading
199 people want to read

About the author

David Pefko

7 books16 followers
Met zijn debuutroman Levi Andreas (2009) zette de Nederlandse auteur David Pefko (Amsterdam, 1983) zich in één klap op de kaart als buitengewoon talentvol schrijver. Pefko werd hiermee genomineerd voor de Academica Literatuurprijs 2011.

Met tweede roman, Het voorseizoen (2011) won Pefko in 2012 de Gouden Boekenuil. In 2013 volgde 45, het middendeel van een gezamenlijke trilogie 25 45 70, met de co-auteurs Jamal Quariachi en Daan Heerma van Voss.
In 2017 publiceerde hij Daar komen de vliegen, een roman geïnspireerd op de Bernard Madoff-affaire die zeer goed ontvangen werd in de pers.

Pefko publiceerde verhalen in onder meer Tirade en het Hollands Maandblad. Ook schreef hij columns in NRC Handelsblad en De Morgen.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
28 (11%)
4 stars
139 (55%)
3 stars
73 (29%)
2 stars
8 (3%)
1 star
2 (<1%)
Displaying 1 - 22 of 22 reviews
Profile Image for Frederik.
273 reviews7 followers
August 1, 2017
Heerlijk, vlot lezend verhaal over Jerry, een fondsbeheerder die winst blijft maken ondanks een algehele beurscrash. Is hij een genie of een ordinaire oplichter ?
11 reviews1 follower
February 10, 2017
Waanzinnig boek! In een dag en nacht tot het einde gelezen! Als zo'n televisieserie waar je maar geen genoeg van kan krijgen en steeds nog één aflevering van wil zien.
Korte zeer behapbare hoofdstukken, prachtig realisme, hier en daar wat duister en surrealistisch. Vreselijk spannend boek! Niet storend, eerder welkom want je zit toch middenin een verhaal over oplichting, bedrog, beurshandel, de financiële-beursbubble. Maar naar mijn idee is het tegelijk een familieroman, een soort "Great American Novel", zeer mooi geschreven, geen woord teveel en wat mij betreft bladzijden te weinig! Had hierin willen blijven. Vijf sterren.
Profile Image for Frans Pollux.
Author 3 books22 followers
March 13, 2017
Leest heerlijk weg, bouwt mooi op, maar liet me onbevredigd achter. De clou, de uitkomst, wat er gewild wordt - daar kon ik weinig mee. Al zijn de laatste 2 bladzijden dan weer heel mooi.
267 reviews2 followers
April 1, 2017
4,5 sterren voor mij. Een van de beste boeken die ik ooit gelezen heb. Een plezier om te lezen. Leest vlot. De schrijver kiest de juiste bewoordingen, kan met rake beschrijvingen een hele setting schetsen zodat je die echt voor je ziet. Hoewel er veel personages zijn, blijft het overzichtelijk en leef je helemaal mee met het hoofdpersonage en zijn gezin.
Deel 3 heb ik in een ruk uitgelezen.
Normaal gezien zou ik een boek over een beursmakelaar op Wallstreet nooit lezen omdat het me niet interesseert. Een film erover zien zou ik saai vinden. Maar in dit boek wordt het nooit saai; het wordt heel levendig geschetst met oog voor de mensen ipv de economie.
Ik had al vrij snel door hoe het in elkaar zat en wat er zou gaan gebeuren (had nochtans de achterflap niet gelezen), maar vond het toch spannend en wou gewoon genieten van hoe mooi alle gebeurtenissen en inzichten door de andere personages werden verwoord.


Profile Image for Cédric Raskin.
111 reviews1 follower
February 2, 2018
Ik had het kunnen weten aan de sticker op de kaft met daarop ‘Winnaar Gouden Boekenuil 2012’. Dit zou alweer zo’n typisch prijsbeest zijn volgens steeds hetzelfde recept: goed verhaal, leuk geschreven en liefst met een taboe zodat de recensenten het achteraf ‘spraakmakend’ kunnen noemen.

Het verhaal is oké, de korte hoofdstukjes laten zich makkelijk lezen en Andy, de mentaal gehandicapte zoon van de hoofdfiguur, zorgt voor het spraakmakende element. Of beter: de liefde die zijn vader Jerry, de verfoeilijke meester-oplichter, voor hem voelt. Dat contrast, weet je wel, de oprechte menselijkheid van de smeerlap. Scoort altijd.

Dit boek leest vlot, té vlot. Een verdienstelijke poging om het gesjoemel op de financiële markten aan de kaak te stellen, of misschien een gezonde portie maatschappijkritiek. Maar het blijft allemaal wat oppervlakkig en cliché. Een verhaaltje, een roman. Leuk verteld, sympathiek geschreven en ach, die arme sukkelaar toch die tegelijkertijd zijn lesje wel heeft geleerd! Twee weken goedkoop leesvertier en daarna vergeten we dit weer.
This entire review has been hidden because of spoilers.
53 reviews
October 29, 2022
Als je erop terugkijkt, is het verhaal en vooral de tijdlijn niet altijd even goed opgeschreven, maar het is wel extreem goed opgebouwd en wonderbaarlijk hoe snel tussen perspectieven wordt gewisseld en hoe sterk alle personages en hun motieven overkomen. Briljant bedacht en bijzonder(,) goed geschreven.
Profile Image for Jill.
91 reviews
December 3, 2017
3,5 (?) Verder evaluatie volgt na de leesclubbijeenkomst !

---

Na de leesclubbijeenkomst: 3. Ik denk dat ik dat half puntje er vlak na het lezen in een vlaag van positief willen zijn bij heb geplakt... Dit is absoluut geen slecht boek. Ik heb mij geamuseerd tijdens het lezen van deel 1 en deel 2. Maar wat er aan spanning wordt opgebouwd in die eerste twee delen, wordt niet ingelost in de laatste twee. Ik bleef echt heel hard op mijn honger zitten.

Ik heb het gevoel dat ik tegenwoordig echt stukken strenger lees dan ooit tevoren. Ik lees ook veel meer dan ooit tevoren. Misschien heeft dat allemaal wel iets met elkaar te maken.
Profile Image for sergevernaillen.
217 reviews6 followers
July 31, 2018
Ik vond dit zeker geen slecht boek. Het leest vlot en er zitten wel amusante passages in. Maar het liet me nogal onvoldaan achter.

Eerst en vooral voel je al vrij vlug aan op welk einde het gaat uitdraaien. Dat hoeft op zich geen probleem te zijn maar hier had ik tijdens het lezen wat teveel het gevoel dat het sneller mocht vooruit gaan: als het dan toch zo moet aflopen moet je het midden niet langer rekken dan nodig.

Ten tweede was er niet één personage waar ik ook maar een beetje sympathie voor kon opbrengen. Pefko doet wel moeite om het hoofdpersonage, de schurk, Jerry, sympathiek te maken: ondanks het feit dat hij de wereld al 30 jaar bedriegt, is hij lief voor zijn vrouw, steunt hij goede doelen, zegt nooit een onvertogen woord enz. Maar van zodra ik wist met wat hij zich in feite bezig hield was dat voor mij allemaal maar façade. Het is en blijft een schurk die ontelbare slachtoffers maakt en terwijl zelf een luxeleventje leidt.

In sommige recensies las ik: “Het hele beurzensysteem is zo complex dat er altijd mensen als Jerry (of Bernard Madoff, op wie dit verhaal geïnspireerd is) kunnen opstaan, alles en iedereen bedriegen, maximaal kunnen profiteren en er nog mee wegkomen ook.” Maar ik wil die vraag omdraaien: “Is het niet doordat er mensen als Jerry zijn, die liegen en bedriegen alles naar hun hand weten te zetten dat het beurzensysteem zo complex en ondoorzichtig is geworden?”
Profile Image for Melanie.
Author 3 books45 followers
March 6, 2017
3,5/5

Het verhaal van Jerry Kirschenbaum, de 70-jarige Jood die dankzij een beleggingspiramide gigantische winsten aan zijn klanten kan uitkeren, is duidelijk geïnspireerd op het verhaal van Bernie Madoff die tijdens de bankencrisis gearresteerd werd voor oplichting en 150 jaar cel kreeg. Kirschenbaum is een oplichter maar wordt door Pefko neergezet als een man die ook menselijk is. Het boek leest vlot dankzij de korte hoofdstukken. Ook al weet je dat het ooit verkeerd zal aflopen, ben je toch nieuwsgierig hoe (diep) Jerry zal vallen. Van sommige personages mochten de karaktertrekken iets meer uitgewerkt zijn.
This entire review has been hidden because of spoilers.
Profile Image for Michel Verdonck.
374 reviews5 followers
May 15, 2017
9/10
Pefko's bekroonde roman "Het Voorseizoen" stond al meer dan een jaar op mijn verlanglijstje maar ik was er nog nooit toe gekomen om hem te lezen. Toen ik dit boek onverwacht in de bib zag staan (ik veronderstelde dat het de eerste maanden na verschijnen wel niet beschikbaar zou zijn), aarzelde ik geen moment om het te ontlenen. Ik heb het me geen minuut beklaagd. Vlot geschreven, ik zat meteen in het verhaal, korte hoofdstukken, een ongewone indeling, een beetje on-Nederlands...
Wat het voor mij altijd zo aantrekkelijk maakt, is dat ik dingen ontdek waar ik voorheen niks over wist. Zoals in dit geval: het boek is losjes gebaseerd op het leven van Bernie Madoff, de man die voor 65 miljard dollar gefraudeerd heeft en door de bankencrisis van 2008 hopeloos door de mand viel. Een nieuw boek op mijn verlanglijstje gaat over dat geval...
Profile Image for Nadia.
201 reviews
December 9, 2022
Na “Het voorseizoen” dat me goed was bevallen heb ik nu dit boek gelezen dat ik misschien nog beter vond. Laat je niet afschrikken door de rommelige, drukke beschrijving op de achterflap. Het is een heel vlot geschreven verhaal dat zich afspeelt in Wall Street en dat regelmatig onderbroken wordt door een hoofdstuk dat inzoemt op een van de personages. Het laatste hoofdstuk -tevens de titel van het boek- vond ik wat minder.
693 reviews7 followers
January 7, 2024
Een vreemd boek over een beurshandellaar op Wallstreet die in werkelijkheid niets verhandeld. 30 jaar kan hij zijn gang gaan en is multi miljonair en lijdt ook zo 'n leven met vrouw en gehandicapte zoon. De meeste van zijn klanten zijn zoals hijzelf joods. Hij wordt op handen gedragen door zijn cliënten en werknemers maar dat veranderd als hij eindelijk ontmaskerd wordt.
Profile Image for Mieke.
509 reviews16 followers
May 15, 2017
Wervelend verhaal waarin je steeds met de focus op een ander personage de val van een financieel vermogensbeheerder/oplichter meemaakt. Heel vlot geschreven, boeiend, meeslepend, kon het moeilijk wegleggen, topper!
1 review
August 6, 2024
Beste free find uit de AH boekenkast. Besef dat materie niet zaligmakend is kwam goed over. Einde vond ik wel echt een punt aftrek waard tho, slapjes
Profile Image for Ronny.
178 reviews7 followers
December 26, 2020
Geld, fondsen, gigantische winst, de hebzucht en dan een crash. Dit boek gaat nochtans niet over de beurs alleen, gelukkig maar. Meegesleept in het verhaal over een (toch wel) beursgoeroe die gigantische winsten boekt en heel rijk New York tot zijn klanten mag rekenen. Tegelijk zie je de liefde voor zijn vrouw en zijn zieke zoon. Spannend, want je wil toch wel weten hoe de vork in de steel zit, waar komt dat geld allemaal vandaan? Jammer dat sommige dingen gewoon niet kloppen in het verhaal, daar hou ik niet van. Er zitten een paar haken en ogen aan, zodat je denkt: hoe zit het nu met dit, hoe kan nu dat. Het is hem vergeven.
Profile Image for Karel Alleene.
63 reviews5 followers
May 23, 2017
Net zoals in Pefkos vorige roman slaagt hij erin sympathie op te wekken voor een meelijwekkend figuur. Tijdens het lezen van Pefko moet ik vaak denken aan de essaybundel 'De barbaren' van Baricco: hij schrijft een kleur- en reukloos Nederlands proza en toch erger ik er me niet aan. Misschien omdat hij het emotionele wedervaren van zijn personages op de voorgrond plaatst i.p.v. hun taalgebruik.

Samen met 'Casino' (Marja Brouwers) en 'Money' (Martin Amis) is dit naar mijn gevoel één van de romans waarin de wisselwerking tussen geldstromen en individuele levens interessant wordt geëxploreerd.
Profile Image for Karel.
195 reviews
March 30, 2017
Losjes op de historie van megafraudeur Bernard Madoff geïnspireerde roman waarin een meesteroplichter 350 blz. lang worstelt tegen het onvermijdelijke. De enge, intrigerende cover past het boek als gegoten.
Profile Image for Sofie Alossery.
4 reviews2 followers
April 2, 2017
Eerst kabbelt het, dan ontploft het, daarna valt alles uiteen. Goed uitgewerkte personages omhuld door rake gevoelsbeschrijvingen. De gefragmenteerde vertelstijl verveelt nooit, het doet je net gretiger grijpen naar de volgende bladzijde. Het einde mocht wat korter en minder cryptisch, maar dat is natuurlijk goedkope kritiek.
Displaying 1 - 22 of 22 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.