Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Hana” as Want to Read:
Hana
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Hana

4.72  ·  Rating details ·  2,963 ratings  ·  326 reviews
Třetí román úspěšné české autorky.

Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu?

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz
...more
Hardcover, 306 pages
Published March 2017 by Host
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Hana, please sign up.

Be the first to ask a question about Hana

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.72  · 
Rating details
 ·  2,963 ratings  ·  326 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Hana
Tomáš Fojtik
Jan 24, 2018 rated it it was amazing
Shelves: 5
Říct, že toto je hezká kniha dost dobře nejde. Ta kniha je šílená. Je plná zla, zlosti – odosobněného, i osobního. Je plná postav, které mají nějakou svou představu o životě, která se však střetává se zběsilým letem dějin.

Celé se to ale motá kolem titulní postavy, přestože zpočátku se zdá, že Hana bude jen jednou z mnoha postav. Čím více příběh pokračuje, tím sílí její význam a stává se, po právu, postavou nejen titulární, ale hlavní. Každá ze tří částí je vyprávěna jinou postavou a každá se
...more
Abyss
May 31, 2017 rated it it was amazing
Je 20 hodin a 23 minut a já jsem právě dočetla poslední stránku... a chce se mi brečet, na hrudi cítím hroznou tíhu, tahle kniha... dávám pět hvězdiček a přitom bych nejraději celý tenhle příběh hned zapomněla.

Ten způsob, jakým je tahle kniha napsaná je skvělý, jakoby všechny ty postavy stály kousek ode mě... ale ta tíhá, která po celou dobu leží na Haně... nějak se jí teď nemůžu sama zbavit.
Mollyvknize
Mar 24, 2018 rated it it was amazing
Shelves: czech-authors
Nemám slov. Bylo to prostě skvělý. Slzy taky byly.
Book's Calling
May 23, 2017 rated it it was amazing
Neuvěřitelná kniha, kterou by si měl každý povinně přečíst.
Inga Pizāne
Sep 26, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kamēr cilvēkos dzīvo stāsti, tie jāizstāsta. Stāsti par to, ka cilvēki izsūtījuma apstākļos varbūt pat gribēja nomirt, bet nemācēja. Varbūt paši neticēja, cik stipri ir. Daži – tik stipri, ka atgriezās. Kā Hana, čehu rakstnieces Alenas Mornštajnovas grāmatas “Hana” titulvarone, kuru patiesībā būtu pretrunīgi raksturot kā stipru, jo no izsūtījuma viņa atgriezās tik salauzta, cik salauzts dzīvs cilvēks var būt. Un tomēr... dzīvoja.
DaViD´82
Apr 11, 2018 rated it really liked it
Přijde mi to vůči Mornštajnové až svým způsobem neuctivé, ale já si nemohu pomoci, že chtě nechtě si jí řadím do škatulky "valašský Jiří Hájíček meets Irena Dousková". Na druhou stranu není aktuálně v tuzemsku příliš lepších krabiček, kam být hozen.

Je nepopiratelné, že autorka má cit pro jazyk, tempo a především postavy. Ovšem zároveň těch tragédií, srdceryvných momentů a osudových náhod je trochu moc. Samozřejmě v knize odehrávající se na pozadí velkých dějinných tragédiích jako holokaust,
...more
Georgi
Dec 30, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Задъхваш се от мащаба на трагедията, от така майсторски пресъздадената картина на безчовечност, на оскотяване, причинено от едни хора на други. Скърцаш със зъби и се бунтуваш срещу еснафщината, срещо дребните душици, които живеят сред нас, които и днес са сред нас; стискаш юмруци в безсилие да промениш миналото – именно това е, именно това е усещането от сблъсъка с тази тема, с тази ужасно горчива тема. Безсилие да промениш миналото. Да можеше, сигурен съм, Алена Морнщайнова би го направила. Би ...more
anežka
Jul 10, 2017 rated it it was amazing
Geniální kniha. Příběh rodiny a jejich osud během druhé světové války je v knize tak dokonale popsán, že vám při každém zlomovém momentu běhá mráz po zádech. Miluji retrospektivní vizi, během které odkrýváme to, co nám nebylo na začátku jasné. Zjišťujeme i ty nejmenší detaily, které v osudu rodiny hráli důležitou roli. Pokaždé, když knihu dočtu a další dny nad ní přemýšlím, vím, že opravdu stojí za to. Všem vřele doporučuji!
M_ Nevesta
Oct 31, 2018 rated it liked it
K Haně jsem přistupovala s ohromným očekáváním, to je třeba zdůraznit hned na začátku. Po tolika nadšených reakcích jsem měla dojem, že se musí jednat o knížku, která mě zkrátka a dobře emočně rozloží. O něco, na co budu vzpomínat ještě v 80 ve své letní rezidenci na Marsu.

A ono... ne tak docela.

Hana je bezpochyby zajímavě a čtivě napsaná. Obě hlavní postavy jsou sympatické, a čtenáři přirostou k srdci. Zároveň se jedná o knihu zpracovávající velmi silná a emočně náročná témata, a některé pasáže
...more
ansvarcova
Sep 09, 2017 rated it it was amazing
Česká literatura mě poslední dobu fakt baví. Mám pocit, že její úroveň začala po určitém útlumu konečně zase narůstat a my můžeme být svědkem takových klenotů, jako je třeba kniha Hana. Přečetla jsem ji jedním dechem, bavil mě jazyk, střídání časových os i pohledů. Jak jedno jediné rozhodnutí může ovlivnit život několika dalším lidem.

Každopádně to určitě nebyla poslední kniha, kterou jsem od Aleny Mornštajnové četla, jelikož mě její psaní fakt baví. Za mě tedy zatím jedna z nejlepších knih
...more
Tereeeza
Aug 23, 2017 rated it really liked it
Jeden z té velké spousty příběhů tohoto období. Další silný příběh. A já znovu nechápu. Jak se tohle mohlo dít? Proč? Jak je to vůbec možné? Je mi z toho až fyzicky zle, jako je mi vždycky. Je mi strašně líto všech lidí, kteří si tím prošli, všech "čísel". Už jim bohužel nepomůžu, ale je dobře, že si to připomínáme. Když pominu příběh, který snad vždycky musí zasáhnout, knížka se četla moc dobře, byla zajímavě členěná a líbilo se mi prolínání osudů a taková ta otázka, jestli někdo opravdu může ...more
Carolineandherbook
Mar 02, 2019 rated it really liked it
Shelves: 2019
Úžasné! Moje první setkání s autorkou Alenou Mornštajnovou a rozhodně né poslední.
Silný příběh z prostředí koncentračních táborů, o přežití a o rodinném příběhu v tomto období.
Není to další příběh, který končí a dostali se z koncentračního táboru, vzali se a žili šťastně až do smrti, to opavdu není tato kniha. Tady nevíte, kdy je kdo šťastný.
Příběh propletených osudů několika žen i můžů.
Úchvatné a emocemi nabité dílo.
HODNOCENÍ: 4/5|| 80%
...more
Karolína
Aug 20, 2017 rated it it was amazing
Přečteno za 2 dny, to už se mi dlouho nestalo! Knih s příběhy z II. Sv.v. jsem přečetla spoustu. Spoustu dobrých, několik famózních a mezi ty určitě patří i Hana! Miluju knihy, kde se proplétají příběhy postav, restrospektivní vyprávění, které objasňuje, proč jsou lidé takoví, jací jsou. Hana má opravdu smutný osud, pokaždé, když si v knížce říkáte, ze teď už se to musí zlomit, přijde další rána. Vřele doporučuji všem!
Denisa Ballová
Sep 02, 2017 rated it it was amazing
Rozvrstvenie príbehu, rozprávanie, ktoré začne Mira, aby ho ukončila jej teta Hana, vykreslenie spoločnosti počas fašizmu aj socializmu, to všetko z románu Hana robí výnimočnú knihu.

"Ale odkdy záleží na tom, jestli je člověk hodný, nebo zlý? Opravdu si někdo myslí, že je život spravedlivý?"
Kurkulis Lilita
Aug 26, 2019 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Sākumā biju ielikusi tikai 4 zvaigznes, bet nu esmu pārdomājusi un lieku visas piecas. Jo grāmatas stāsts ir tā vērts.
Man patīk Pētergaiļa prakse, pievilināt lasītāju, publicējot grāmatas fragmentu (lasi, sākumu) https://issuu.com/petergailis/docs/hana_fragments. Autore sākotnēji iemidzina lasītāja modrību ar deviņgadīgās Miras stāstu – traģisku, bet ar bērna vieglumu.
Īstenībā visa grāmata ir pilna ar traģismu. Viegli uzrakstītu traģismu. Holokausts caur ebreju ģimenes prizmu.
Varētu teikt,
...more
Aleksandra
Jan 16, 2020 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Savršeno! Žao mi je samo što nema više stranica kako bi duže mogla čitati ovaj, iako izuzetno potresan, tako savršeno napisan roman.
Robin
Feb 25, 2018 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Nesnesitelný boj života se Životem
5, 6, 7 hvězdiček! Upřímně, jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl, nejen v rámci české literatury. Nepřeháním, ale Hana je kniha, která by si zasloužila výsluní i na mezinárodní knižní scéně včetně filmového zpracování.

Síla příběhu je neskutečná a opravdu vám nedá vydechnout. Když už si myslíte, že krutost osudu nemůže být krutější, dozvídáte se další a další vyhrocenosti, chladnokrevnosti a bolesti, nad kterými nevěřícně kroutíte hlavou, co ještě může život
...more
Bosorka
Mar 06, 2018 rated it it was amazing
Po Slepé mapě od Mornštajnové, která mě docela zklamala, jsem vlastně už po žádné její knížce neměla ani chuť sáhnout. Jsem ale moc ráda, že mě hned několik lidí přesvědčilo, že to udělat mám, a ani trochu toho nelituji. Slepé mapě jsem vyčítala jistou neživotnost, suchost, chlad, to, že jí chyběla duše a byla až cituprostá. A když o tom takhle zpětně uvažuji, ani si moc nevzpomínám, o čem byla. Jsem si ale téměř jistá tím, že u Hany se mi to nestane. Na tu se ani jedno z výše uvedených slov ...more
Zuzana Turňová
Feb 19, 2017 rated it it was amazing
Alena Mornštajnová je moderní bard- sevře vás v tenatech svého vypravěčského génia, vtáhne do děje, zalomcuje duší a zanechá s rozvrácenou myslí a blahem v srdci. Její knihy jsou jedním slovem sugestivní! Román Hana, stejně jako předchozí Slepá mapa a Hotýlek, se vyznačuje jedinečnou poetikou, silným příběhem, v dnešní době obzvlášť důležitým k připomenutí, a čte se se zatajeným dechem.
Lucia Boriková
Dec 30, 2019 rated it it was amazing
Slzy. Nič, len slzy. ...more
Klára Vaňková
Mar 25, 2018 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Hana je rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Neuvěřitelná a nádherná, pokud se to tak o ní vzhledem k tématu a příběhu dá vůbec říct. O druhé světové válce a životě Židů v jejím průběhu toho člověk z různých zdrojů ví hodně, vnímá to, ale je od toho tak nějak odosobněn. Čím mě Hana dostala je to, jak vás vtáhne přímo doprostřed ústřední rodiny a vy vše prožíváte s nimi. To, jak si žijí svůj každodenní úplně obyčejný život, jak najednou někdo postupně začne omezovat jejich ...more
Karin Andrášiková
Mar 31, 2019 rated it it was amazing
"Radili mi, že mám zapomenout, protože nechtěli slyšet to, co bych mohla vyprávět. Báli se zbytečne. Zapomenout jsem nemohla, vzpomínky mám vytetované v hlavě navždy jako číslo na levém předloktí. Mluvit o nich bych ale nedokázala."

Uff..neviem, čo povedať. Silný pribeh, ešte silnejšie napísaný. Naliehavosť a blízkosť príbeh ešte umocnil tým, že sa odohráva v Československu a zrazu máte pocit, že toto sa mohlo týkať aj vašej rodiny, že zverstvá sa v histórii opakujú a dotknú sa aj pritomnosti.
...more
Pavel Kočička
Feb 23, 2019 rated it liked it
Běžná spotřební kniha tvářící se jako vysoká literatura. Člověk chápe ambice autorky prosadit se tímto titulem u kritiky (ostatně to bylo cítit u novinových a časopiseckých rozhovorů, kvůli kterým jsem si knihu zakoupil), nicméně je to spíše průměrně napsaná popina. Čtenáře většinou nic nenutí číst dál, protože děj jenom tak plyne.
Pro typické čtenáře autorčiných titulů jde zřejmě o objevné téma a nic proti tomu, ale bylo zpracováno již tolikrát a mnohem lépe, že nelze než doporučit radši něco
...more
Vojtech
Dec 04, 2017 rated it it was amazing
Další skvělá česká kniha. Příběh se točí hlavně kolem událostí období druhé světové války. Chytnul mě hned od prvních stránek tak, že netrvalo ani týden a bylo dočteno - to se mi zas tak často nestává. V každém případě se poohlédnu po dalších knihách této autorky. Jen mám ten dojem, že se poslední dobou knih z tohoto období vyrojilo v naší literatuře jak hub po dešti a začínám být holocaustem a druhou světovou poněkud přesycený.
Kristýna (The Book Talk Blog)
Recenze: http://thebooktalkblog.blogspot.cz/20...
Tohle by těch hvězdiček potřebovalo milion... Kdo nečetl, musí přečíst, fakt!
Melindaaaa
Oct 19, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Moc dobře chápu, co na tom lidé vidí. A moc dobře chápu i ty, jejichž nadšení je zdrženlivější. Kdo nemá v období druhé světové načteno, toho Hana ohromí. Dostane na kolena, zničí, rozpláče, znechutí. Kdo už nějakou knihu z toho období četl, toho zřejmě nepřekvapí ani neohromí žádnou novotou. Jak taky, tohle je historie. Ale dotkne se nějakým způsobem naprosto každého, tím jsem si jistá. A mě se líbila moc. Jak je to psané, jak je to načtené, jak lze tento příběh prožívat. Dojímavé a mrazivě ...more
Veronika Folentová
Apr 29, 2018 rated it it was amazing
Skvela kniha. O tom, že život nie je spravodlivý. O zle, ktoré v ľuďoch je, o fašizmu, komunizme, ale aj o nádeji, že sa to dá prekonať.
“Lidem bylo nepříjemné být svědkem pokořování znamých, s nimiž dlouhá léta bydleli v jedné ulici, pracovali ve stejné fabrice a v jejichž obchodech jěšte nedávno nakupovali. Teď nebylo dovoleno Židy ani pozdravit, natož se s nimi zastavit na pár slov.
Možná byli rádi, že odcházíme. Uleví se jim. Nebudou se nám už muset vyhýbat, klopit oči k chodníku a
...more
Eva Měřínská
Jul 22, 2018 rated it really liked it
Příliš mnoho lidské tíže koncentrované do jedné ženy. Velká tíseň.
Johana Koliandrová
Jan 14, 2020 rated it it was amazing
Smutno-krásný. To asi vystihuje nejlíp. Silný příběh, smutek, láska, zlo. Krásná kniha o hrozných věcech.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • Houbařka
 • Nejlepší víkend
 • Bábovky
 • Veselí
 • Rekonstrukce
 • Dědina
 • Vyhnání Gerty Schnirch
 • Anežka
 • Nejlepší pro všechny
 • Malý pražský erotikon
 • Žítkovské bohyně
 • Prvok, Šampón, Tečka a Karel
 • Losos v kaluži
 • Panda v nesnázích
 • Okamžiky štěstí
 • Probudím se na Šibuji
 • Chirurg
 • Teorie podivnosti
See similar books…
Alena Mornštajnová vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. V roce 2013 vyšel její debutový román Slepá mapa, který byl nominován na Cenu Česká kniha 2014.
No trivia or quizzes yet. Add some now »