Jump to ratings and reviews
Rate this book

Starcrossed

Bad Romeo Christmas

Rate this book
From the internationally best selling author of BAD ROMEO, BROKEN JULIET, and WICKED HEART comes an anthology of sweet and sexy novellas featuring beloved Starcrossed characters such as Ethan and Cassie, Liam and Elissa, and Josh and Angel; as well as the gang from The Grove.

Have Yourself A Sexy Little Christmas: An Ethan and Cassie Novella

Ethan and Cassie’s first Christmas with the Holt family should be nothing but jolly. Sure, Cassie’s a mess trying to impress her future in-laws with the perfect casserole, but when an unexpected blast from Ethan’s past shows up beneath the tree, the season gets a whole lot more serious—and sexy.

The Naughty List: A Liam and Elissa Novella

After being apart for months, Liam and Elissa are making up for lost time on a secluded island, where they think they’re free to explore each other’s bodies in peace. But when it turns out their Christmas sanctuary isn’t as deserted as it first seemed, their Christmas dreams turn into a nightmare.

Happy, Horny New Year: A Josh and Angel Novella

When the gang from the Grove gets together at a lavish New Year’s Eve party, it’s like no time has passed. Except Elissa and Josh are dating Hollywood royalty, Jack and Zoe have been hooking up in secret, Connor’s new girlfriend wants to murder Cassie, and Erika’s mystery man has everyone talking. Before midnight, shocking revelations are made, industry tongues are wagging, and the poor mistletoe is ready to pass out from overuse.

No matter how you're spending the holidays, BAD ROMEO CHRISTMAS is sure to heat up your festive season this winter.

252 pages, Paperback

First published November 19, 2016

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Leisa Rayven

16 books3,248 followers
Author of swoony, sexy, slow-burn romances. Fluent in sarcasm. Professional snuggler. Guacamole addict.

Want exclusive content straight to your inbox? Sign up for Rayvenews - the official Leisa Rayven newsletter, sent once a month.
Sign up here -> http://bit.ly/RAYVENEWS

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
400 (38%)
4 stars
383 (37%)
3 stars
177 (17%)
2 stars
52 (5%)
1 star
15 (1%)
Displaying 1 - 30 of 156 reviews
Profile Image for Christy.
3,807 reviews32.3k followers
September 17, 2017
4.25 stars!

description

All lovers of Leisa Rayven’s Bad Romeo series should pick up Bad Romeo Christmas straight away! This was a fun, sexy and delightful compilation of 3 novellas. One for each of our favorite couples. The first part was Cassie and Ethan. The second, Elissa and Liam. And the third, and my personal favorite, Josh and Angel. Ever since I read Liam and Elissa’s story, I wanted more of Elissa’s best friend Josh. I was so glad to get this part (all from his POV of course!).

I love these couples. Their journey’s weren’t always easy, but it makes their HEA’s all the sweeter. I also love how all three of the stories and characters connect. It’s not all about romance, it’s about friendship as well. If you’re looking for an enjoyable holiday read about couples you adore, I would highly recommend picking this one up! It was fantastically fun!
Profile Image for Hulya Kara Yuksel.
903 reviews1,080 followers
February 9, 2017
Oh my Gosh! Ethan Holt, my baby… <3 I love you sooo much, I love this series sooo much! <3 I can't recommend this series highly enough… If you haven’t meet with him yet, I suggest you to drop whatever you’re reading right now and go start to read this awesome books asap! <3

Ps. I love Liam Quinn too but Ethan Holt will be always my 1st choice. Sorry Liam… :)


Profile Image for Rachel  L.
1,825 reviews2,186 followers
November 28, 2016
3.5 stars!For the diehard Bad Romeo fans this is 3 short stories about 3 couples from the Bad Romeo world. I enjoyed reading all three but overall this only added to the world Rayven built, it didn't enhance the story for these characters. But I can tell it came from Rayven's heart so I'm glad she wrote something she obviously felt deeply and wanted to write.

ARC provided by author in exchange for an honest review
Profile Image for Katy Loves Romance ❤️.
434 reviews721 followers
February 10, 2017
4.5 Stars****
 photo F7D7CEC0-CAC3-4B03-941F-50D5CA1F2DAE_zpsihn8nuxv.jpg

I haven't really been in the Christmas mood recently life has just kicked my ass... sorry to be blunt but it is what it is. So because I LOVE 1. Leisa Rayven and her angsty yet enjoyable unputtadownable writing. 2. Then I Thought heck why not, let's get into the spirit. Plus I have loved this series and this was a nice little treat for all Bad ROMEO lovers.

So what do you get?

* You get all couples, Christmas family fun. Friendships drinking and also getaways.
* Each couple gets a novella each where you get to see into their Christmas, or pre-Christmas getaway. And then even New-Year celebrations.
* Shopping and excitement.
* Chemistry and lots of sexy moments.
* Love and more love, I mean this is romance at its best when they're at their happiest.

Overall this was a sexy, fun, Christmas read with lots of Romantic times to cherish and enjoy and if your wanting to get into the spirit like me then I'd highly recommend this book.

Enjoy Xo

ARC generously gifted in exchange for an honest review

For more reviews and blog posts
description
Profile Image for Beatrice Masaluñga.
1,137 reviews1,662 followers
February 7, 2017
I received an ARC from the author in exchange for an honest review.

Bad Romeo Christmas is a collection of short stories of the Starcrossed couples. More moments with Ethan Holt & Cassie Taylor, Liam Quinn & Elissa Holt, and Angel Bell & Josh Kane. I'm going to miss this gang and all their banters and swoon worthy moments. I adore all their short stories as they made my heart dance and gave me butterflies. Man, the sexy times are so freaking HOT!!

All the short stories are great and enjoyable. Just in time for the holidays and get cozy with a cup of hot chocolate. I'll never get enough of these characters and I look forward for more Leisa Rayven's novels.
Profile Image for trestitia ∵.
1,363 reviews340 followers
February 21, 2020

hülya cicim mail ile atmış ben de okudum :D niye okumayım :D ethan :D var :D çünkü :D niye :D okumayım :D ethan :D hani :D hatırladınız mı :D hani :D şu :D her ne kadar :D oyunculuk yüzünden :D biraz gevşek olmasına rağmen :D tapılası herif :D aşıklar aşığı :D badboy :D ethan :D hani :D okurken :D yürek parçalayan :D ETHAN :'(

ADAMI HER ZERRESİYLE SEVİYORUM. ATOMALTI PARÇACIKLARINA KADAR SEVİYORUM YANİ.


nys sonuç olarak christmas bahanesi ile fazladan yazılmış ponçik bölümler. ama aynı şeylerin tekrarı gibi geliyor bana çünkü karakterlerin tutku boyutlarından tutun tribal enfeksiyon sebeplerinden sevişme biçimlerine kadar her şey aynı. yani farklı çiftler değilmiş de isimleri değişmiş gibi.
haricinde, ethan'ın ağzını yüzünü bi kez daha severek yuğurasım geldi. yapamadım, kahroldum.

Ravyen'a minnak bi notum var: ablacım biraz feminist ve nüdistsin sanırım. yapma.
ben de kadınsal eşitlik diye başta laik Yıldız sülalesi olmak üzere çeşitli platformlarda götümü yırtıyorum ve ben de nüdizmi severim, blogum var bunun üstüne. ama abartmayın. şunun için diyorum; kitaplarında sürekli "öpüştülerse nolmuş, çıplak görülmüşüz ee, onunla yatmış bişi olmaz, aa çekim var sevişin ulan" falan. 'an' ve 'ten'lerin bir kıymeti olsun. zaten baskıcı erkek seven ve ataerkil toplumda ezilmeye mahkum bi' yapım var, ama sen de bu kadar özensiz yazma. çünkü yazar öyle bi' kelimelere döküyor ki sevişme sahnelerini ya da aşk sözlerini, insan, bunların ikili inzivaya çekilip herkesten her şeyden uzak durmasını bekliyor ama mesela adam öte yanda -hoşlanmasa da- arkadaşını, arkadaşının flörtünü kıskandırmak için öpüyor, hatta öpmüyo, yiyo resmen ve bizim adamın kadını ses çıkarmıyor. SİKERLER. dişi sineği haram ederim adama ben. içten içe sinir oluyo ile aşk taşı parlamaz kankiler. ya da mesela, dünya alem senin çükünü ve kadınının dört bir güzelliğini görüyor, sen de yıkarım ulan bu dünyayı demiyorsun, öte yandan kadın da kalkıp görmesin kimse oramı buramı yaa .s.s demiyor. SİKERLER.dünyada yeterince orlando bloom ve katy perry gibi, kim kardashian ve ray-j gibi özel ve gizli anlarını, uzuvlarını vesaire görüntülenmesinden etkilenmeyen, aksine paylaşan insanlarla dolu. siz kitaplarınızda yazmayın böyle şeyler. zaten varlar onlar. o, onların kendi yaşamı bana ne, ama benim için 'benim parmak uçlarım veya onun parmak uçları' bile kıymetli olduğundan, sevmiyorum bu mevzuyu. belki ben tutucuyum ama bahsettiğim şey ahlak-etik felsefesi değil. sen 'kovalent bağlarla birbirine bağlanmış' çiftler yazdığın için, TEZATLARIN KUTSAL EL KİTABI oluyor. okuduğum tüm kitaplar baskıcı ve maço erkeklere dolu da değil. oyuncular diye mi gevşek yazıyosun annamış değilim ayol.

damgala beni bebeğim diyen ben'e fazla görmeyin.

iyi ki minnak dedim asdfasdf ayrıca tabi yazar şu an bunları okumuyor orası ayrı ama yapmasın yani. tabi herkes benim gibi düşünmek zorunda değil.

3. kitabı okumadığım için diğer çiftler hakkında aydın ve engin bilgilere sahip değilim. görüşüne göre tatlışlar ama bunlar da yine tavşanlar gibi sevişiyorlar. BU NE ŞEHVET BU CELAL! ama Josh'ın hikayesi daha ilgi çekici çünkü oğlan yapılı, ağız sulandıran kaslı falan değil. sonradan kazanım var, kızı rol arkadaşına kaptırmaktan korktuğu için. kız ruh güzelliğine aşıq olmuş. evet, ben de 'hadi cnm nası yaniğ s.s' dedim. değişik yani bakalım, belki 3. kitapta yoktur josh. üzülürüm o zaman bir miktar.

kitabın beş para etmez şu bendeki ethan sevgisi olmasa.
xoxo
iko
Profile Image for Pick a Book.
462 reviews107 followers
February 10, 2017
English / Português

*I recieved an ARC of this book. Thank you!

5 perfect stars

While I was reading, I made some notes so I could write a review later. But all I wrote was "Oh my God, Ethan is beautiful, I'm in love" or "Liam, my love!" Or "OMG, I always wanted to read about Josh. So good!!!" So ... you can see how much I loved this book, yep.

A gift for the fans of BAD ROMEO, BORKEN JULIET and WICKED HEART. That's what BAD ROMEO CHRISTMAS is. A christmas gift for the fans who love these characters. And it was so good to read about them once more! It was good to fall in love all over again. It feels great, you know. I missed these characters! I want to read the whole series again now haha

The drama in these stories is mild, the highlight here is to show more of the "happily ever after" of each couple. And the author gives us much more fun stories and make any fan of the series that already loves these characters too much, fall in love even more. Yes, it is possible! My heart was about to explode with so much love for them.

This anthology has 3 short stories. The first one narrated by Ethan and Cassie. The second by Elissa and the third by Josh. However, the latter was the most nostalgic. Extremely entertaining and had participation even of the Grove crowd - Zoe, Jack, Connor and Erika.

With Ethan and Cassie, we see more of the characters acting like a couple than fighting. And they together are the best! (Pause to add that these stories is for over 18, 'cause this is a sexy book, hell yeah!). I read it with a smile on my face. And laugh a lot with them. So much love!

The second story is about Liam and Elissa. I miss Liam so much. He's my kind of guy: passionate and funny.

The third story was the funniest of all, but it was to be expected, since it was narrated by Josh. In one scene I could not keep reading because I was lauging out loud, had tears in my eyes. I was already in love with him in WICKED HEART that I almost wished Elissa would end up with him - but Liam eventually conquered me in a way that surpassed even my love for Ethan.

So... I wrote, and wrote, but it turned out to be all the same. I was quite redundant, yes, when I could have done a review with just a line saying "I loved everything !!!!!!" Hahaha But, guys, forget all this talk and focus on how delicious it was to revisit these favorite characters.

Aahh! And as a Brazilian, born and raised, I was thrilled with certain parts of this book and so I want to send a kiss to the author here for that. Love you, Leisa!

Thank you, Leisa, for bringing these characters back. It was so good to see them again. I finish with a smile on my face and recommend it to everyone who enjoyed the other books. It's a book to make you fall in love again, to make you want to hug them, to let the heart gets bigger with so much love, to laugh a lot ... And to stay with that sweet taste of always wanting more of it that never goes away because how good that is.
----------

English / Português

*Recebi o ARC desse livro. Obrigada!

5 estrelas perfeitas

Enquanto estava lendo, fiz algumas anotações para poder montar uma resenha depois. Entretanto tudo que escrevi foi "Ai, meu Deus, o Ethan é lindo. To apaixonada" ou "Liam, meu amor!!! Saudade!!" ou "OMG! Sempre quis ler sobre o Josh. Ai que lindo!!!!". Então... Deu pra ter uma noção do tanto que amei esse livro, né.

Um presente para os fãs de MEU ROMEU, MINHA JULIETA e CORAÇÃO PERVERSO. É isso que BAD ROMEO CHRISTMAS é. Um presente de natal para os fãs que amam esses personagens. E como foi bom ler novamente sobre eles! Foi bom me apaixonar tudo de novo. Tá aquela sensação boa, sabe. Saudade que eu tava dos personagens! Vontade de ler a série toda de novo rs

O drama nessas histórias está brando, o destaque aqui é mostrar mais do "felizes para sempre" de cada um. E a autora nos entrega histórias bem mais divertidas e de fazer qualquer fã da série que já ama demais esses personagens, se apaixonarem mais ainda. Sim, é possível! Meu coração tava a ponto de explodir de tanto amor por eles.

Essa antologia possui 3 contos. O primeiro narrado pelo Ethan e pela Cassie. O segundo narrado pela Elissa e o terceiro pelo Josh. Entretanto, esse último foi o mais saudosista. Extremamente divertido e teve participação inclusive da galera do Grove - Zoe, Jack, Connor e da Erika.

Com Ethan e Cassie, nós vemos mais dos personagens agindo como um casal do que brigando. E eles juntos é uma coisa de louco! (Pausa para acrescentar que esse contos são para maiores de 18, tá. Porque a safadeza rola solta aqui). Eu li o tempo todo com um sorriso no rosto. E ri bastante deles. É muito amor!

A segunda história é sobre o Liam e a Elissa. Saudade que tava do jeito do Liam. Ele é meu tipo de cara: apaixonado e divertido.

O terceiro conto foi o mais engraçado de todos, mas era de se esperar, já que foi narrado pelo Josh. Em certa cena eu não consegui continuar lendo do tanto que tava rindo. Eu já era apaixonada por ele desde CORAÇÃO PERVERSO que quase desejei que a Elissa ficasse com ele - mas o Liam acabou me conquistando de um jeito que superou até meu amor pelo Ethan.

Então... Falei, falei, mas acabou sendo tudo a mesma coisa. Fui bastante redundante, né, quando poderia ter feito uma resenha só com uma linha falando "Amei tudo!!!!!!" hahaha Mas, gente, esquece toda essa falação e foca no quão gostoso foi rever esses personagens favoritos.

Ah! E, como uma brasileira nata empolguei com certas partes desse livro e já queria deixar meu beijão pra autora aqui por isso. Love you, Leisa!

Obrigada, Leisa, por trazer esses personagens de volta. Foi tão bom revê-los. Termino com um sorriso no rosto e recomendo a todos que curtiram os outros livros. É pra se apaixonar de novo, matar saudade, deixar o coração inflar de tanto amor, rir bastante... E ficar sempre com aquele gostinho de quero mais que nunca vai embora de tão bom que é.

* Pick a Book
facebook / instagram / twitter
pb.responde@gmail.com
Profile Image for Gretchen.
868 reviews121 followers
February 9, 2017
I loved every single one of the stories in this anthology. I am a huge fan of the Starcrossed series, all the reads for me were excellent so getting to catch up with the characters and see old friends was pretty fantastic. They might have been short stories but they were full with great characters, a solid beginning, middle and end, bits of sexiness and drama and a whole lot of love. I am so glad the author wrote this, I am beyond happy!

Review by novella:

Have Yourself A Sexy Little Christmas (Ethan and Cassie)

This was so fantastic! How one story can be filled with humor, sexiness, angst and emotion I don't know but this had it all and I loved it. Cassie and Ethan are still favorites of mine and this story totally reminded me why. I love them so. The writing was great. Loved the descriptions and how it was all laid out. I loved seeing where they were and getting a snippet of their life. I was pulled right into the their word. I laughed, got stressed out, and got tears in my eyes. Nice bit of angst mixed in. Perfect from beginning to end.

The Naughty List (Liam and Elissa)

This was so fun to read. I was chuckling almost the entire time. It had a great start and I was excited for Elissa and Liam. There was so much anticipation of them getting together. Loved the updates on where they were, the story that was being laid out and all the entertaining sexiness happening and building. Liam and Elissa were just so playful and I loved their interactions. I was grinning big time. Loved seeing the other characters from the series as well. Ethan and Elissa have a great sibling bond that's fun to watch. Loved the story, the details and build, and the bit of drama mixed with emotion at the end. It was all awesome. These characters just make me ridiculously happy! Excellent mix of humor and heart! Loved this.

Happy Horny New Year (Josh and Angel)

I loved this so much. Really getting to know Josh and see who he is. I always thought he was a great character but really seeing him, I love him even more. It was such a fantastic read. There's a nice bit of angst and anticipation happening that had me excited for more. There were some super funny parts too. I loved getting to see past characters in the series and catching up with their details. I loved, loved, LOVED all the happily ever after's going on. They were just so wonderful. I loved all the details and feel of the story. It left me smiling and feeling happy. The ending was the best. Great build to get there too. I love Angel and Josh's chemistry and connection. Perfect mix of fun, angst, drama, and sexiness. Such a fantastic story.

If you’re in the mood for something quick, fun, and sexy, this is it! Excellent addition to the series.

Complimentary copy received for honest review.
Profile Image for Laura.
2,285 reviews108 followers
December 4, 2016
These are novellas that give you the "what happens next" for Cassie and Ethan, Liam and Elissa and Angel and Josh. While they are stories that are mostly enclosed, you do need to have read the other books in the Starcrossed series to really be able to enjoy the books.

These stories were like going to the house of an old friend, catching up with them, and seeing what has happened in their lives since you saw them last. There were really fun snippets of characters from the series that also let you see where some of the minor characters ended up.

Ethan and Cassie are hilarious, and a lot of this story was online, but it has been updated...at least it seemed like it had to me.

Liam and Elissa were the couple in Wicked Heart, so it was fun to revisit them. You get a little of Ethan and Cassie in WH, so additional time with Liam and Elissa was a pleasure.

Josh and Angel were the new story here, as they were not the focus story in Wicked Heart, so seeing them together, and working out their relationship was a joy.

Leisa Rayven is a wonderful writer and reading her books is always a pleasure...this one is no different. I am not a fan of holiday books, as a rule...but if anyone is going to get me to read them, it is going to be her.

I recommend this book for anyone who has read the Starcrossed series.
Profile Image for Kim.
688 reviews1,695 followers
December 26, 2018
My excitement went from a 10 to a 5 as I was working my way through this book. I really enjoyed seeing Cassie and Ethan again, but since I haven't read Elissa's book yet I wasn't that emotionally attached to the other two couples. But an enjoyable Christmas read nonetheless.
Profile Image for Jac K.
2,007 reviews224 followers
November 30, 2021
2.5 Stars
I saw this on kindle unlimited and remembered really enjoying the first two books, so I decided to read the third, and finish off the series. (I reread the first two books) It was ok, but if you’re looking for an epilogue of sorts for the series… this isn’t it. It’s basically three novellas (one for each couple) of them celebrating Christmas.

Cassie & Ethan- Takes place before Wicked Heart and is pretty much Cassie cooking crappy food and the couple having sex. Things started to look up when they ran into Vanessa, the “patient zero” cheating ex that started all of Ethan’s issues. She’s still a sneaky bitch, but it doesn’t go anywhere because Ethan is enamored with Cassie, and it’s brushed over quickly... no drama there. A bit disappointing, these two were my fav, and I would’ve loved to see a bigger glimpse into their life together (career, together time, etc.) … and further down the road… and could’ve done without the tacky sex with their family downstairs.

Elissa & Liam- Takes place the next Christmas. (I believe) This one was a bit weird, from Liam sending her a basket of sex toys, to begging Ethan to take her lingerie shopping… which was WTF weird. They’ve been separated for months and meet up for an island getaway, so it’s a lot of vacay sex.

Josh & Angel- Takes place at a New Year’s Eve party the same year. These two are barely together as Angel is away filming. Most of the book is Josh talking to people at the party, and helping a few past secondary characters find love, and some cameos. (Zoe, Jack, Connor, and Erika)

Bottom Line- A little stale for me. It wasn’t painful, but not riveting either. I’m only rounding up because I loved the first two books, and it was free. It’s pretty much filler, and I would’ve been disappointed had I spent $$ on it. I really wish this would’ve taken place several years in the future with real updates.
Profile Image for AC Book Blog .
935 reviews118 followers
January 30, 2017
No matter how you're spending the holidays, BAD ROMEO CHRISTMAS is sure to heat up your festive season this winter.


“First love. Last love. And every love in between”

WHOA guys! Any fans of Bad Romeo, Broken Juliet and Wicked Heart out there? This book was such a treat… a lovely read just in time for Christmas. Bad Romeo Christmas is a three-part novella giving you a grim view of what happened after the HEA off all the characters - Ethan Cassie, Liam, Elissa, Josh and Angel.

The first part was about Ethan and Cassie’s first Christmas with the Holt’s family. It was lovely to see Ethan’s family embrace their future daughter-in-law Cassie. There is no secret Ethan is a great cook and Cassie sucks at it, but Cassie wants to take care of her man once in a while so she tries to cook for him. She even goes as far offer to contribute a dish for her future in laws. Ethan, being the sweetheart that he is, did not have the heart to tell his fiancé the truth about her cooking ability … but the joke is on him. FUN!!! This story was hilarious I was dying of laughter. Ethan came a long way since his Bad Romeo days at the Grove and I just adore him more and more. There was also a little drama with Ethan’s ex so that spiced things up a bit… OH JOY!!! :)

The second part is about Ethan’s sister Elissa and Hollywood’s sexiest man alive Liam. What can I say? The man is no doubt talented and sexy, but his best quality is his big heart. Liam surprises Elissa with a month long vacation in a secluded island that he bought for her. YES! You heard it right – the man BOUGHT it! How freaking ROMANTIC is that right? Unfortunately, their blissful time together was rudely interrupted by the pap and turned into a nightmare. But love conquers all and these two weather the storm like champs.

I was really excited Leisa gave a nice story to follow up on Josh and Angel. I always loved Josh since book one. He is such a sweet, funny, and loyal friend. He is ridiculously handsome but he does not even know it and that makes him more appealing. I am so happy Josh found his happy ending after the lonely single life. Josh is a virgin at relationships so it was hard enough for him to let go and fall in love. The tough part is his fiancé is a beautiful, famous, sought out actress in Hollywood. What’s more? She works daily with an equally hot man and at a far-away destination. With Angel constantly kissing and making love to her costar (on screen), will Josh’s heart withstand the jealousy and insecurity?

There was also some mention of The Grove’s alumni such as Jack and Zoe. They’ve been hooking up in secret and Connor’s new girlfriend Eva wants to murder Cassie for broken his heart. However, what I really wish for is something more on Erika. I’ve been very intrigued by this woman since Bad Romeo. Erika is strong – she has a “don’t fuck with me” attitude and occasionally seems to have a chip on her shoulder. She is super talented but underneath that tough façade, she has a soft heart. She kind of pushed Ethan and Cassie together back then and I think it was because she saw something special in them. Erika seems to be a romantic at heart and this novella confirmed it. After 20 years, Erika finally found her HEA and I am so very happy for her.

This one is a no brainer. Leisa’s story is gorgeous as always!!! I love her sense of humor, her talent in storytelling, the unique plots, and her incredible cast of characters. Bad Romeo Christmas has a perfect blend of sexiness, humor, heart, and of course LOVE ALL AROUND! MUST READ you guys!!!

“The best ones are the hardest, but they’re also the most worthwhile.”
Profile Image for ✰ Bianca ✰ BJ's Book Blog ✰ .
2,150 reviews1,205 followers
February 7, 2017

description

description

description

We're back with all our darlings from the #Starcrossed series!
And to top off the amazingness of that fact - it all takes place around Christmas and New Year's
☺☺☺

description

The first novella is about Ethan and Cassie's first Christmas as engaged people!

They're supposed to spend Christmas Dinner with Ethan's family and Cassie desperately wants to cook something nice for them all. But we all know she's not a cook. So not a cook. As in horribly untalented. Dangerously so, if we listen to what Ethan tells us.

We spend some amazingly - ROFL - funny moments with poor Ethan test-eating Cassie's cooking!

And of course there are lots of sexy moments too with those two! ☺

And Ethan's horrible ex shows up again to stir up trouble - but only for a second! Don't worry!
You should be more worried about Cassie's cooking ☺☺☺☺

description

Novella 2 is about Ethan's sister Elissa and her Hollywood superstar boyfriend Liam!

Elissa is busy managing a huge Hollywood charity event, while poor Liam is filming on the other side of the world. But soon they'll be together again - Liam's planned a verrrry sexy and solitary private island vacation...

But solitary means paprazzi are allowed too, right?? ☺☺☺

description

The last novella has all of our darlings celebrating New Year's Eve at a Broadway party in NYC.

Josh is acting a bit like the ghost of new year's present - helping everybody with their love-problems.... Poor Josh is missing Angel like crazy and while she's been in Australia filming, he's been making use of Liam's home gym to become a muscular guy for the first time in his life! He's been so jealous of Angel's co-star - he just had to do something. But he doesn't yet get that Angel loves him just like he is....

WHAT WILL HAPPEN TO OUR BELOVED COUPLES THIS HOLIDAY SEASON ???
READ IT TO FIND OUT ☺

description

Gah. Such a beautiful & funny & adorable book!

Three novellas about all of our favorite couples from this amazing series!

I loved to see them all again. I'm a bookalzheimer's sufferer, so I was afraid I wouldn't remember who was who, but how could I ever forget Liam & Ethan & Josh!
They're soooo adorable and hot and funny and ugh. I just love those guys and their girls.
I almost fell off the couch laughing about Cassie's cooking scenes!!!

This was the most perfect addition to this amazing series!

• FUNNY • EROTIC • ADORABLE •

Run to your nearest amazon asap for your own Bad Romeo Christmas!


And now I can't wait for whatever Leisa is bringing us next - I heard rumors about a hottie escort guy! ☺


descriptionSmokin Hot Book Blog Email
Profile Image for Mg ♥ The Bookishmedialite.
1,160 reviews300 followers
November 12, 2016
BEST THING EVER!!!! I cried, laughed and fell in love all over again!!!!! Thank you, thank you Leisa Rayven ♥.

Full review to come :)
Profile Image for Ellen ✦ Book Bellas ✦.
1,546 reviews329 followers
February 4, 2017
The Starcrossed Anthology is sugar and spice and everything nice! Sexy, romantic and funny, Leisa Raven does the holidays right with this delightful anthology filled with some of my all-time favorite characters. I am a HUGE fan of the Starcrossed series so I was thrilled to get my hands on this juicy bundle of stories about the gang from The Grove! BAD ROMEO, BROKEN JULIET and WICKED HEART are among my top favorite stories and this anthology reminded me why I love this author's writing so much. There's a little drama, TONS of steam and hilarious laugh-out-loud moments!

'Have Yourself a Sexy Little Christmas' is Ethan and Cassie's story. They are newly engaged and more in love than ever. The dialogue is snappy and the story is perfect. Reading this, I remembered how much I adore Ethan Holt!

"His intensity takes my breath away."

The appearance of Ethan's old girlfriend stirs up unwelcome feelings of insecurity and jealousy in Cassie. Of all the stories, I was unsure of where the author was going with my favorite Star-crossed couple but their holiday story was perfect!

"And judging from Ethan's dark determination, he aims to put everything with Vanessa firmly in the rearview mirror and reclaim me in the most primal way possible. Prove to me that as far as he's concerned, no other woman exists."

SWOON! Part Two: The Naughty List is Liam and Elissa's story. He planned the perfect secret getaway but things go terribly wrong when the paparazzi make an appearance. It isn't easy being in love with a famous movie star but Lissa's man will do anything to prove that she's his one and only. Part Three: Happy Horny New Year is hilarious! Josh and Angel are perfect together and his POV provided some comic relief to this sweet and sexy anthology. If you are looking for a steamy and very romantic holiday romance, then the Star-crossed Anthology is perfect for you! Happy reading!

"First love. Last Love. And every love in between. That's what we are to each other. Now and forever."

(ARC provided by the author in return for an honest review.)
Profile Image for ✰  BJ's Book Blog ✰Janeane ✰.
2,712 reviews12 followers
November 15, 2016


Yes! More of Ethan, Liam and Josh!

I have terrible bookzheimers, and was not sure I was going to remember everything about them, but silly me, how could I forget these men?

I loved getting these extra glimpses into our lovelies lives since we last left them.

I laughed, I cried, I got angry and sad. But most of all, I had a smile on my face whilst reading. I hadn't realised how much I missed the Starcrossed guys and gals until I was back in their world.

I was especially happy with the Josh and Angel novella. They have always been the bit players to Ethan/Cassie and Liam/Lissa, so getting more in depth with them made me love them even more.

Bad Romeo Christmas had me wishing for a white Christmas/New Year (not going to happen unless I throw foam in the swimming pool and the blow flies drop artificial snow on me!)

I can't wait to see what Ms Rayven brings us next. I know it will be an automatic buy for me.Smokin Hot Book Blog Email
Profile Image for Shayna.
1,813 reviews594 followers
February 8, 2017
A sweet, sexy, and HILARIOUS batch of novellas from the amazing Leisa Rayven! It was so SO great to revisit these amazing characters! An extended happily ever after from your favorite couples, and a few surprise connections as well! These love stories are NAUGHTY, but oh so NICE

Wether Ethan and Cassie are your favorite...or Liam and Elissa...or perhaps Josh and Angel are the couple you connect with the most, BAD ROMEO CHRISTMAS has something for everyone! I for one, can't pick out a favorite, as I imagine that will be the comment from a lot of you. When I was introduced to the Starcrossed Series, I couldn't imagine it ever getting better. Then Ms. Rayven gave us WICKED HEART and I was a total goner for these characters AND this author. Reading this latest collection of novellas just made me fall in love ALL OVER AGAIN.

This is the best Christmas gift that Leisa Rayven could have EVER given her fans. And I have to give her a big THANK YOU for giving our favorite #HotGeek a starring role! I think Josh stole the show with his hilarious banter and his outlook on love. And we can't forget the 'Dance Off' can we? OMG! I can't wait for everyone to read this! Fans of the series will FREAK OUT and fall even more in love with their favorite characters!

Ethan, Cassie, Liam, Elissa, Josh, and Angel...they've all become like family to me. Through thick and thin, we've experienced the growth of these characters individually and as a couple. Through ups and downs, highs and lows, it's been quite a journey, but an epic journey that fans will remember for a VERY long time.

BAD ROMEO christmas teaser

Unknown
Profile Image for Camila Matuella.
582 reviews
February 5, 2017
Se o livro fosse somente do Liam e da Elissa teria sido sem dúvida 5 estrelas , mas como tem o outro casal retirei uma estrelinha (nunca fui fã do casal do primeiro e segundo livro, acho eles chatoooos em contraposição o casal do terceiro livro é só amor).
Profile Image for Ari .
926 reviews306 followers
February 6, 2017
Original review: The Daydreaming Bookworm

The Starcrossed gang is back together for one last hurrah and I couldn’t be more excited to read a few more stories about some of my favorite characters! Bad Romeo Christmas is a collection of short stories starring our three Starcrossed couples: Ethan and Cassie, Liam and Elissa, and Josh and Angel. All these short stories take place during the holiday season, and let’s just say the sexy times are hotter than the yule log burning in the fireplace!

Have Yourself A Sexy Little Christmas: Cassie & Ethan

Ethan and Cassie are now engage and still madly in love with each other! These two have been through hell and back can pretty much survive anything thrown their way. I loved the banter between these two and the shenanigans were hilarious. I also really loved seeing the Holt family finally come together and move on from the past and forgive each other. Cassie and Ethan have both come a long way and considering the fact that these two had me at my wit’s end, I’ve grown to love them despite all their flaws.

The Naughty List: Liam & Elissa

Elissa and Liam have been apart for the last three months as Liam is off filming on location and Elissa has been busy with a number of productions. These two have worked hard to keep their relationship from the public eye and now with things wrapping up for the both of them, they hope to spend some quality time together, far, far away where they won’t be easily interrupted. Elissa has always been my favorite female MC throughout the Starcrossed series and seeing her finally get her HEA with the man she has loved for years makes me so happy. THESE TWO TAKE THE CAKE WHEN IT COMES TO WILD AND SEXY TIMES! The chemistry has always been off the charts between these two and I mean, it’s LIAM FUCKING QUINN, like it doesn’t get any better than him.

Happy, Horny New Year: Josh & Angel

Finally we have Josh and Angel, the couple I was most interested to see because after the way things ended for the in Wicked Heart, I was curious to see what they were up to now. First and foremost, I WANT TO MARRY JOSHUA KANE! Who knew nerds could be so hot? Josh and Angel are definitely an odd couple, but they work so well together and are always so supportive of one another. I do wish that we could’ve gotten to see more of these two together, but I’m still happy with how things played out for these two. Whoever said nice guys finish last obviously has never met Joshua Kane!

Bad Romeo Christmas is a special treat for fans of the Starcrossed series and I appreciate Leisa Rayven for giving her readers one last chance to see some of our favorite characters again. I’m going to miss these characters so much, but I’m excited to read some new stories and fall in love with some new characters by Leisa Rayven, just like how I fell in love with the Starcrossed series.
Profile Image for Three Chicks.
2,598 reviews416 followers
January 31, 2017
Review by Lisa Kane

Cute read about the whole gang and their holiday celebrating. The majority of the story focuses on Ethan and Cassie, but there is plenty of story line with Liam and Elissa, and Josh and Angel. Lots of misunderstandings and jealousies and hot make up sex.

The couples are all established and living out their HEA's, but of course no one's life is without its ups and downs and these couples are no exception. There's lots of family time and tradition and a couple of new takes on sitting on Santa's knee and giving him your Christmas list.

Great little novella-I adore these characters!

Profile Image for Sherna.
455 reviews49 followers
February 7, 2017
From apple strudels that look like melanoma to vengeful Brazilian spirits to sexy superheroes--this collection of novellas starring my favorite Starcrossed couples (and unexpected ones!) is one hell of a hilarious, romantic and sexy holiday read. Trust me when I say that you're gonna laugh and swoon your way through this book.
*full review on release day*
Profile Image for Jennifer.
1,843 reviews
December 6, 2016

Bad Romeo Christmas is a funny and very sexy anthology that features 3 new novellas. It must be read after Bad Romeo, Broken Juliet and Wicked Heart.

Bad Romeo Christmas: A Starcrossed Anthology features three new novellas: Have Yourself a Sexy Little Christmas (narrated by Ethan and Cassie), The Naughty List (narrated by Elissa) and Happy Horny New Year (narrated by Josh). All of these stories take place around Christmas time.

Have Yourself a Sexy Little Christmas -This takes place after Broken Juliet. Ethan and Cassie alternate narrating chapters. It is the Christmas right after they got engaged. We get to know more about his ex-girlfriend Vanessa and wee get to see his parents.

I really liked this story, especially Christmas with Ethan's family. This story is super sexy.


The Naughty List -This takes place after Wicked Heart. This novella takes place a year after Have Yourself a Sexy Little Christmas. It is narrated by Elissa but features Liam and Josh.

I like Elissa, Liam and Josh. I enjoyed getting to see Elissa work. And I enjoyed seeing her vacation. Very fun story.

Happy Horny New Year -This takes place after Wicked Heart. This novella takes place right after The Naughty List on New Year's Eve. It is narrated by Josh (yeah!) but features a lot of the characters that we've met over the series (including Elissa, Liam, Ethan, Cassie, Erika...).

I loved this story. I have always loved Elissa's best friend Josh so I was thrilled to see him get to narrate this story. And I absolutely loved how it tied together so many characters from the series. Fantastic story.

Overall, if you loved this series then you will enjoy these novellas. They are really fun and extremely sexy!

Profile Image for Christine (Shh Moms Reading).
1,307 reviews545 followers
February 8, 2017
A fun look into our some of our fave characters and what they've been up to since the last we saw them. Celebrating the holidays and new year with family and friends and seeing their happy continue after their HEA. It's always fun seeing the gang and being reminded of why we fell in love with them. Happy holidays to us!! What a great present to readers
Profile Image for Kristine GPI Bookblog.
379 reviews24 followers
February 2, 2017
GOLD LIPSTICK


Have you ever had a book that you can remember exactly where you were when you read it for the first time, in thousands of books I've devoured since rediscovering reading a few years ago I remember but a few in such exacting detail that I remember where I was and the date that I read it for the first time. Bad Romeo was one of the those such titles, New Years Eve 2014 I had work until 6pm, I started Rayven's debut on my lunch break, and found myself sneaking chapters when I returned to the sales floor, when my husband picked me up to head to a NYE party I tried to fake illness to go home instead, he saw through my lies immediately, and told me I should put the kindle down and enjoy the party we were on our way to. Hours passed, I became the designated driver, and the host of the bash told me to read my book... I grinned and pulled my phone out of my pocket, pausing only briefly to kiss my husband as the clock struck twelve.

"How I love you, Cassie? It's like heaven and hell all wrapped up into one. I love you so much that I worry that my chest will crack open most days."  - Ethan Holt.
 

Bad Romeo, Broken Juliet and Wicked Heart quickly became firm favourites of mine, with countless rereads and dozens of recommendations to friends to READ THESE BOOKS I've become so utterly invested in the Starcrossed series that the characters have become like friends, the kind of friends that seeing them once or twice a year is never enough, Cassie and Ethan, Elissa and Liam, Josh and Angel hell even Jack, Connor, Zoe and most definitely Erika, I was so desperate to be reunited with these characters that I begged off plans of leaving the house once again to lose myself in Rayven's words.

"Don't you get it? ... It won't matter. I'd walk through fire to be with you, and I'd be grateful for the burns." - Elissa Holt.
Everything about the Starcrossed Anthology had me utterly invested, I didn't move, my coffee long went cold, all I wanted was to revel in Rayven's writing, reconnect with my beloved friends, laugh at their snark and sass, swoon when the leading men threw down the sexy gauntlet and cheer when there was cause for celebration, for fan of my much beloved series Bad Romeo Christmas will hit all the right notes, the perfect length to quench my thirst, and yet leave me desperate for more. In the coming weeks as the high of this anthology begins to wane I'll no doubt find myself begging the author once again for more.

"You know that saying 'Love is blind'? Well that's completely ass-backwards. Love lets you see people in perfect, crystal clarity. It doesn't make flaws invisible. It paints that in 3-D high definition and demands you to love them anyway." - Erika Eden.
 
In Rayven's trademark style, Bad Romeo Christmas is laugh out loud funny, incredibly sexy and filled to the brim with exquisite prose. In each of the stand alone novella's I was reminded why I fell so in love with the author's words in the first place, turning the last page of the anthology, giddy smile on my face, heart full of joy and love, only cemented my absolute adoration of this series. With the perfect blend of heat, heart and humour with just a dash of angst I have no doubt that this release will be a fan favourite once again.

Profile Image for Amy .
2,710 reviews
February 4, 2017
“Whenever we’re together, there comes a moment when we can’t stand not being part of each other for one second longer. It’s like we’re racing against the clock, full of savage anticipation and grasping, desperate need.”

It’s no secret that I loved and enjoyed The Starcrossed Series from Leisa Rayven, so when I saw that she was writing a Christmas Anthology of Short-Stories, I just had to check it out. And let me tell you, I love, love, loved it. It was so wonderful and amazing being back with the old gang again. I loved getting to spend a few more moments in their lives and just falling in love with them all over again.

Bad Romeo Christmas is a collection of 3 short stories, and while they are short, they certainly pack a punch. These stories give you everything from angst, to a little drama, to sinfully hot sexy good times. I couldn’t put this book down and loved getting lost in these characters again.

*I was provided an ARC copy of this book, in exchange for an honest review*
Profile Image for Melissasfandomworld.
579 reviews115 followers
January 8, 2017
What a TREAT, these novella's!! Just can't get enough of these characters. Thank you, Leisa, for giving us something extra after Wicked Heart. LOVE, LOVE, LOVEEEEE Bad Romeo Christmas, just as I loved the rest written by this author!
Profile Image for Cikita.
536 reviews16 followers
December 5, 2016
This book is actually just a guilty pleasure, if you like or have read fifty shades, yup this book is for you
Profile Image for Lisse Cunha.
355 reviews6 followers
December 25, 2017
Estava muito empolgada para ler "Histórias de Meu Romeu" desde que foi anunciado pela autora. Acho que todo mundo estava né? Principalmente os leitores que amaram os primeiros livros da série Starcrossed. 

A leitura é composta por 3 contos narrados pela Cassie, Elissa e o Josh. E adorei muito saber que seriam assim. Além de que cada conto são bem grandinhos, tem quase 100 páginas cada um. 

"Desejos de Natal" é o conto da Cassie e do Ethan e foi o que mais gostei. Por ter um misto de diversão com a Cassie tentando fazer um prato para a noite de Natal, além do drama de alguém do passado do Ethan ressurgindo. Deixou aquele sentimento de que mesmo quando os casais estão juntos ainda há base para dramas e desavenças. 

Quote: "Nunca fui religioso ou mesmo muito ligado em assuntos espirituais, mas não tenho dúvida de que eu e Cassie nos conhecemos antes desta vida. E também tenho certeza de que vamos nos conhecer depois dessa vida. Em cem vidas diferentes, sempre vou encontrá-la. Ela é minha outra metade. Minha melhor metade."

Já o conto da Elissa e do Liam: "A Lista de Safadezas" foi o que menos gostei, devido ao fato de me deixar um dessabor bem parecido ao que senti lendo "Coração Perverso", pois quando o li achei que a autora estava apenas tentando tapar buraco com uma história meia boca. E eu via que o casal poderia ter tido uma história melhor. E com a leitura desse conto tive a mesma sensação. Que parecia que a única coisa que os uniam era por motivos de que a mídia não nos quer juntos. 

Quote: "Não consigo entender como as fãs de Liam alegam querer o melhor para ele, mas acham que podem ameçar bater na mulher que ele ama."

Mas a grande salva de palmas vai para "Um Excitante Ano-Novo". O conto do Josh com a Angel foi a coisa mais nerd e divertida do livro todo. Josh foi o personagem mais interessante de "Coração Perverso" e fiquei muito feliz de tê-lo como personagem principal nesse conto. Com suas muitas inseguranças devido ao seu relacionamento com Angel - a super estrela que faz seu mundo girar -, vemos Josh reavendo seus conceitos sobre beleza e amor. Além de que a história de Erika me cativou muito. 

Quote: "Sei que minha insegurança vem dos meus sentimentos de inadequação, mas isso não significa que eu esteja errado ao pensar que um cara como eu não tem mais chances de manter uma mulher como Angel do que um bola de neve tem de sari inteira do inferno."

Queria ter gostado muito mais desse livro. Eu tinha certas expectativas em rever alguns personagens, e achei que a autora poderia ter feito mais drama e conflitos do que cenas e provocações de sexo, o que para mim deixa a história vazia e sem graça. 
Displaying 1 - 30 of 156 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.