Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Николај (фикција.вода.вистина)” as Want to Read:
Николај (фикција.вода.вистина)
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Николај (фикција.вода.вистина)

0.00  ·  Rating details ·  0 ratings  ·  0 reviews
Николај
Сосема кус вовед

Книгата Николај (Фикција. Вода. Вистина.) е проект роден од предизвикот и провокацијата на животите на двајцата сопружници-емигранти. Таа е обид преку неколку раскази посветени на доктор Никола Незлобински и неговата жена, Софија Незлобинска, да се направи книжевен омаж. Не е случајно тоа што Николај и Софија станале предмет на литературна „обработка
...more
Paperback, 100 pages
Published September 2014 by ПНВ ПУБЛИКАЦИИ
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Николај, please sign up.

Be the first to ask a question about Николај

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

Showing 1-4
0.00  · 
Rating details
 ·  0 ratings  ·  0 reviews


More filters
 | 
Sort order
Ненад Јолдески
Jun 20, 2016 added it  ·  (Review from the author)
Milena
marked it as to-read
Dec 14, 2016
Martina
marked it as to-read
Dec 15, 2016
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
Ненад Јолдески е роден во 1986 година во Струга. Автор е на книгата „Штамата на Енхалон“, збирка раскази напишани на струшки дијалект и сленг која ја освои наградата „Новите“ за најдобро дебитантско дело на конкурсот распишан издавачката куќа „Темплум“ во 2009 година.

Во 2012 Јолдески ја издаде својата втора книга – збирка раскази со наслов „Секој со своето езеро“за која во 2016 година ја доби „Наг
...more
No trivia or quizzes yet. Add some now »