Jump to ratings and reviews
Rate this book

Harita Metod Defteri

Rate this book
“Geçmişi yalnızca ondan bir şey inşa edecekseniz anmalısınız,” demiş eski ustalardan biri. Ben kendi payıma geçmişimden bunu yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim.

Ömrünün yıllarla ölçülen süresi “kaç ortalı” olursa olsun, yaşamı boyunca kendine çizdiği yol haritasını izleyerek bıkmadan usanmadan ders çalışan, elinden kolundan, kucağından defter, kitap, kalem eksik olmayan “bir çocuğun” anılarını yazdığı kitaba Harita Metod Defteri adının yakışacağını düşündüm. Umarım okunması, yaşanmasından daha güzel bir hayatın kitabı olmuştur.

-Murathan Mungan-

424 pages, Paperback

First published November 13, 2015

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Murathan Mungan

106 books548 followers
21 Nisan 1955 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Mardinli bir ailenin çocuğudur. Babası avukat İsmail Mungan, annesi Habibe Mungan'dır. İlk, orta ve lise yılları Mardin'de geçti; Mardin Lisesi'nden mezun oldu. Mardin eserlerinde sıkça kullandığı mekanlardan birisi oldu. Bu çevrenin taşıdığı farklı kültürel yapıyı, insan olgusunu eserlerine başarılı bir şekilde yansıttı. Yazar, 1972'de Ankara'ya yerleşti. Lisans ve yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamladıktan sonra başladığı doktora çalışmasını yarım bıraktı, Ankara Devlet Tiyatroları’nda altı yıl, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda üç yıl dramaturg olarak çalıştı. Gazete ve dergilerdeki ilk yazılarını 1975’te yayımlayan Mungan; yazı hayatı boyunca şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro oyunu, sinema yazısı, senaryo, masal, şarkı sözü gibi farklı türlere ait eserler verdi.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
119 (39%)
4 stars
123 (40%)
3 stars
46 (15%)
2 stars
10 (3%)
1 star
4 (1%)
Displaying 1 - 27 of 27 reviews
Profile Image for Joy.
370 reviews60 followers
November 27, 2019
Ben bu kitabı bitireli 3-4 gün oldu ama bir türlü kabul edemedim. Murathan Mungan'ı onun durduğu yerden okudum sanki. Cevher sokaktan geçerken dinledim, aynada kendini izlerken aksi olup onu izledim., 17 yaşında ailesine yakalandıktan sonra bozulan ilişkilerini kendi aileme bağladım.
Ali Arda bir röportajında; ''Murathan Mungan'ın bir öyküsünü İsveççeye çevirmişlerdi, Murathan çevirinin nasıl olduğunu sordu bana. ' Teknik olarak hiç bir eksik yok, yazdığın her şeyi çevirmişler ama yazmadığın hiçbir şeyi çevirmemişler.' demiş. Eğe Murathan Mungan'da anlatılmayana sezdiremiyorsanız o çeviri elbette iyi olmayacaklardır.'' diyor. Aynı şeyleri düşünüyorum, orijinal diliyle dahi okuyorsak. Murathan Mungan'ın satır araları anlatıyor kitabı aslında. mesela bir cümle bırakıyor havada ama o cümle ta kalbinize batıyor aslında.Yolda karşılaşmak gibi sevgili Murathan Beyle. Kendini temize çekiyor, kirlense bile kirini silkelemiyor, anlatıyor. En ufak bir ayrıntı bile capcanlı satırlarda. Geçmişteki bir koku, bir obje nasıl etkiliyor insanı, insanı nasıl bir insan haline getiriyor, kadife cümleleriyle anlatıyor bize. Ah, evlat gibi sevdim bu kitabı. Ne desem az.
Yetinmeyip, kitap üzerine konuştum.
https://open.spotify.com/show/2u0H87r...
https://soundcloud.com/birkitapbinhayat
https://podcasts.apple.com/us/podcast...
Profile Image for emre.
285 reviews137 followers
November 24, 2020
Hani bazı insanlar olur, çok yakın arkadaş olmazsınız ama içten içe sevdiğinizi bilir, arada bir görüşürsünüz. Mungan da benim için öylesi bir yazardı, ara sıra okur, okuduğumda keyif alırdım ama 'çok yakın arkadaşım' olmadığını bilirdim. Harita Metod Defteri'ne, okumayı planladığım başka kitaplar varken, Nilay Örnek'in Nasıl Olunur podcastinde konuk olduğu bölümü dinlemem üzerine başlayıverdim, su gibi aktı. Murathan Mungan ile yakın arkadaş olacağız galiba. :)
Profile Image for Çavlan.
119 reviews108 followers
May 7, 2016
Belki bana öyle geldi, ama satır aralarına gizlenmiş narsisizmi çok rahatsız edici buldum.
Profile Image for Sinem.
295 reviews157 followers
October 17, 2016
Paranın Cinleri'ne eklemediği hikayeler içinmiş bu kitap ama Paranın Cinleri'ne göre epey zayıf. Murathan Mungan kendisi için yazmış bu kitabı. Kendi hayatındaki ilginç hikayeleri paylaşmak değil de kendisiyle, ailesiyle, geçmişiyle hesaplaşmış gibi. Kendi hayatının hikaye olarak anlatılabilecek kısımlarını Paranın Cinleri'ne koymuş, bunda ise kendisine detaylı detaylı olan biteni anlatıp bir closure şansı vermiş. Kitabın başlangıç bölümünde ısrarla bir yazım dili kaygısından bahsediyor. Tüm kitabı büyük bir yazım kaygısıyla yazdığı belli. Paranın Cinleri'ni okumadan bunu okumuş olsaydım muhtemelen daha çok beğenirdim gibi düşünüyorum.
Profile Image for Çağlayan.
18 reviews22 followers
June 28, 2016
Anılar, metaforlar ve melankolinin olduğu bir kitabı sevmemem mümkün değildi zaten. İnsan doğasıyla ilgili tespitler de çok yerindeydi. Gözüme batan tek şey doğallıktan uzak olması sanırım.

''Yazının hayatı öldürdüğü söylenir sık sık. Yazarın, yazmak için üzerinde gereğinden fazla düşündüğü hayatın, yaşamayı öldürdüğü... Oysa yazmak için, çok derinden hatırlamak gerekir. Hatırlamaktaki ısrarsa yaşatmaktır, uzun uzun yaşatmak...''
Profile Image for Özgür Tekin.
142 reviews32 followers
March 6, 2016
"Büyümek, gurbete çıkmaktır." M.Mungan

Bu kitabı okumayı düşünüyorsanız, ilk önce "niyet" başlıklı giriş yazısına bir göz atın. Kitabın metodu bu bölümde özetlenmiş ve eğer okumadıysanız yazarın daha önce yayımlanmış olan bir önceki otobiyografik denemesine -'Paranın Cinleri'- yönlendiriliyorsunuz.

Zaman zaman fazlaca detaylı soyağacı dökümü beni kitaptan uzaklaştırsa da, vazgeçmeye hazırlandığım sayfalarda hikayeci geri dönerek araştırmacı yazardan beni kurtardı. Her seferinde vazgeçmediğime sevindirecek şeyler anlatıp beni ödüllendirdi.

Şair Mungan'a bana şiirden hiç anlamadığımı hatırlattığından ötürü mesafeliyim. Araştırmacı Mungan'ın detaycılığı beni sıkıyor. Hikayeci Mungan ise yazdıklarını okudukça kendimi şanslı hissettirecek kadar yetkin, her türlü kıyaslamanın bir çeşit haksızlık olduğunu düşünmeme karşın sevdiğim diğer yazarları sorgulatacak kadar başarılı.

Neden ikinci bir özyaşam öyküsü kitabı yazar insan? Çünkü yaşamaya devam ettikçe özyaşam öyküsü tamamlanmış sayılmaz; sırf bu yüzden, istediği kadar sayfa yazsın, hiç bir zaman tamamlanmış gibi gelmeyecek anlatmaya çalıştığı şey. Mezarının üstü toprakla örtülene kadar sürer hikayesi anlatıcının.
Üçüncü kitap gelirse şaşırmam, ayıplamam, alır, okurum bile keyifle. Belki tek cilt yapıp satarlar Mungan öldükten sonra.

"Hepimizin trajedisi bir zamanlar çocuk olmamızda yatar." F. Nietzsche
Profile Image for -Neslihan K.
130 reviews33 followers
August 11, 2016
Murathan Mungan'ın samimi ve filtresiz otobiyografik seslenişini sevdim. Mardini Türkiye'sinden ülkeye bakış, coğrafya, aileler, çeşitlilik, 1960'lar, 70'ler, 80ler, iç dünyalar, dış dünyalar, gerçekler, hayaller ve kırıkları..Ülkenin belli dönemlerine dair okumalarda sürekli bir kendimizi yine tekrar ediyoruz hissi, belki de etmiyoruzdur ümidi, okuduğum dönemin olumsuz etkisi..
Bir yazar olarak üretken ve başarılı olabilmenin gerçekten karışık ve travmatik bir geçmişe sahip olunduğunda mümkün olabileceğinin sorgulaması. Gerçekten öyle mi? Çoklukla evet, ama kaide değil.

Beni tek hızlı ve yüzeysel okumaya iten kısımlar oldukça kalabalık ve kimin kim olduğunun ucunu kaçırdığım aileler, aile arası ilişkiler, isimler, isimler, isimler, o aslında amcamdı, ama bir yandan da eniştemdi gibi kısımlardı. Tanımadığım bir ailenin bir türlü birbirine bağlayamadığım kalabalığında kayboldum.
Profile Image for nilay.
57 reviews
January 21, 2016
Sevgiyle büyümüş her çocuk, bu kitapla yeri gelecek çocukluğunun o ayrıcalıklı zamanlarına dönecek, yeri gelecek gözleri dolacak.... Kendisiyle birlikte o dönemdeki büyüklerini de anlayacak ve akıp giden zamanda tek bir hayatımız olduğunu bir kez daha aklımıza kazıyacak...
Murathan Mungan'ın yüreğini açarak yazdıkları sizin de kendinize dönmenizi sağlayacak ve kitabı bitirdiğiniz de bir süre o çocuk haline döneceksiniz...
Profile Image for Seher Andaç.
311 reviews15 followers
February 6, 2021
Fakülte bitmiş, torba kuradan kendi elimle çektiğim kömürüyle meşhur şehire düşmüş yolum. Bir işgünü sabahında otobüste ‘Kaf Dağının Önü’nü” okumuş; üstelik bir cümlesi ile varoluşuma darbe yemiş ve kaybolmuşum. Otobüsten inmiş karşıdan karşıya geçerken acı bir fren sesiyle kendime geliyorum. Sonrası halâ ara sıra beni yoklayan o cümle:
“Onaylanmaların kolaycı rahatlığında yaşayıp gitmek.”
....
Ve sana ey kalem tutan el: Teşekkür ediyorum! Dediğin gibi yaralar da kabuklar da farklı...
....
Çocuk ve ergenlik dönemine ait duygular ve haller o kadar güzel anlatmış ki, buraya not düşmek istedim.
‘... ses bizimdi, ama yankı biraz da kuyuya aitti sanki’. Tamamen gerçekten kuyuya ait bir cümle! Okur olarak çok üzerime alındım. Kendim ve evladım yankılandı!
Profile Image for Gunce.
109 reviews23 followers
September 1, 2018
“ Paranın Cinleri”ni okuyalı çok uzun zaman oldu. Ona sığdıramadığı kendi hayatına dair anlar, olaylar ve çocukluğundan hatırladıklarını yazmış Murathan Mungan. Başlangıcı çok güçlü fakat bence aynı çizgide gitmiyor, ben fazla uzatılmış buldum.
Profile Image for Begum Sacak.
135 reviews103 followers
March 5, 2016
Murathan Mungan'in hayat hikayesini anlatan bu kitap her Murathan Mungan kitabi gibi bana aynaya bakiyormus hissi verdi. Yazarin yalnizligi, melankolik halleri ve ta cocukluktan gelen derin anlamlar cikarabilme yetenegi kendimi onda gormemi sagladi. Belki sair olmasindan kaynaklanan siradan anilarla hayata dair hislerini cok guzel baglayabilen nadir yazarlardan. Yazarin dusunce yapisina ozellikle de cocukluktan baslayan sorgulamalarina/ gozlemlerine hayran kalmamak elde degil. Ayrica kitapta yazar, kendi cocuklugunun gectigi Mardin'den cok detayli bi bicimde bahsediyor. Bende Mardin'in gorme istegi uyandirdi bu kitap :)
Profile Image for Linden.
234 reviews
April 9, 2016
Cocuklugumda, ilkgencligimde done done defalarca okudugum kitaplarim vardi. Sonra bir anda vazgectim bu tekrar okumalardan, okunacak cok fazla kitap oldugu gerekcesiyle. Bu kitabi okurken ise, yillar sonra tekrar okuma istegi uyandi icimde, ikinci ve hatta ucuncu okumayla tadini tam anlamiyla cikarabilecegimi hissettim yogun bir sekilde. Aklimizdan gecip cogunlukla dile getirmedigimiz dusuncelerle dopdolu, bir yandan can acitici, ote yandan kucaklayici ve COK samimi bir kitap
Profile Image for Meral Uyar.
21 reviews
March 20, 2016
Yazarın "çocukluğum, yeniyetmeliğim boyunca suyun altında tuttuğum nefesimi belki de sayfanın yüzüne çıktığımda bırakabiliyorumdur" şeklinde ifade ettiği bir kitap. Son derece yalın ve samimi geldi bana. Bazı yerlerinde burnumun direği sızladı. Zaman zaman sizi de çocukluğunuza götürebilir. Okuyun derim.
Profile Image for Nesrin Mert.
10 reviews
June 29, 2016
"Kendi olmayı göze alabilenler galiba cesaretlerinin birazını da benim gibi korkularından alıyorlardır.Oyunlarda tanıdığım ötekilerden biliyorum:Korkmadan cesur olunmaz.Korkularımızın bizi yenmesine değil,güçlü kılmasına izin verdiğimizde ancak hayata kendi mendilimizi açabiliriz,düşmeden,düşürmeden...başkalarının eline ya da yerlere..."
Profile Image for Mehmet Can.
5 reviews
December 25, 2015
Çok takip ettiğim bir yazar değildir ama bu kitap güzel olmuş, çok samimi, sıcak..
Profile Image for Nur PALANDUZ.
3 reviews
January 8, 2016
Akrep zamandan ve mekandan sessizce geçiyor lakin kalpte her daim iz bırakıyor , yüreğinize sağlık Murathan Mungan
Profile Image for ŞAH-I MİHRİ.
36 reviews1 follower
February 8, 2017
Öyle iyi geldi ki bu kitap bana.. Kalbime isleyen, duygularıma anlam katan en önemlisi de icimi ısıtan bu defterimize bize armağan eden " Murathan Mungan'a " sonsuz teşekkürler
This entire review has been hidden because of spoilers.
Profile Image for ESMA YAGCI.
26 reviews2 followers
January 17, 2021
Sevdiklerime siddetle tavsiye ettigim kitap o kadar lezzetliydi ki bazen yeniden okumaliyim diyorum. Sonra da korkuyorum ya ayni lezzeti alamazsam ...
Profile Image for Aslihan.
149 reviews22 followers
March 10, 2016
Murathan Mungan'ın 1995 yılında çıkardığı Murathan 95 ve 2005 yılında çıkardığı, elli yaşına armağan Elli Parça gibi bu kitapta kurgudan çok yazarın kişisel hikayesine dayanıyor. Ama önceki iki kitapta yazı parçaları, yarım kalan dosyalar, yazılacak dosyalar varken, Harita Metod Defteri Mungan'ın otobiyografisi sayılabilir. Murathan Mungan yazdıklarında Mezopotamya'nın kültürel dokusunu okurun tüm duyularını doyuracak biçimde anlatıyor. Bu anlatı aynı zamanda Mardin'in kültürü, toplum yapısı ve tarihsel dönüşümü açısından da önemli bir kültürel özgünlüğe ve zenginliğe işaret ediyor. Her ailenin uyumsuzları, çatışmaları, gariplikleri vardır; ancak kendiyle ve geçmişiyle barışık insan bunları samimiyetle paylaşabilir. Teşekkürler uzak akraba, güzel insan :)
Profile Image for Burcu.
58 reviews
April 19, 2016
Zamanlar, mekanlar ve hissettirdikleri üzerine yazılmış bir sürü anıdan oluşuyor . Temelde Murathan Mungan'ın kendi hayatını anlatsa da ben içinde Türkiye'nin yakın geçmişinin, kültürün, şehirlerin, adetlerin değişmesinin, günlük hayatın dönüşmesinin, Mardin'in, Ankara'nın ve biraz da İstanbul'un hikayesini hissettim, öğrendim. Hepimizin bildiği, bilmezden geldiği pek çok rahatsız edici gerçeği de bu anıların içinde anlatması, aslında yaşananların tarih değil, birilerinin-başkalarının- hayatı olduğunu fark ettirmesi açısından da etkileyici buldum.
Profile Image for Davut.
102 reviews
July 5, 2016
70 ler 80 ler Türkiyesinin anlatıldığı anı kitabı. İlgiyle okuduğumu söyleyemem. Oldukça uzun, kendi hayatı hakkında kenara not düşmek için yazılmış havası veren, anektodların birleştiği bir koleksiyon. O dönemde yaşamış insanlara, belki kendilerinden de birşeyler bulacaklarından, daha çok ilginç gelebilecek bir kitap. Yazarın kendisi de dahil ileriki yıllarda ünlü olacak çoğu insanla bir şekilde önceden bağlarının bulunması, ya da yolunun kesişmesi oldukça ilginç geldi.
Profile Image for Hatice Alev.
59 reviews
March 14, 2016
Yediğiniz bir çukulatanın damağınızda bıraktığı tat, eski bir dostla karşılaşmanın heyecan ve mutluluğu, başka bir şehre, ülkeye gittiğinizde geride bıraktıklarınızdan ayrılmanın verdiği bir hüzünle, ruhuma dokunan; hem varmak istediğim yere çabucak varmak heyecanıyla, ama yolculuktan aldığım zevkin sona ermesini istemediğimden sindire sindire, her gördüğüm manzarayı beynime kazıyarak okuduğum harika anılar silsilesi...
Profile Image for Fatmasibel Sahin.
54 reviews9 followers
August 5, 2016
Acılarını acılarımmış gibi okudum Mungan'ın! Yazmak için gereken acılı çocukluk dönemi tesbitini yerinde buldum! Kitabı okumak için bir yaş sınırı gerekli olabilir; tabi kastım sansür değil de bu duygu yoğunluğunu ve anıların gücünü anlamak için insanın kendi hayatında da anılarıyla arasında bir uzun yol mesafesi ihtiyacını hissettiriyor. Yine uzun cümle kurdum, yine edebiyat öğretmenleri bana kızacak tıpkı ona da kızdıkları gibi! Duvara toslamasın tümcelerimiz...
Profile Image for fatmaayca.
85 reviews44 followers
July 24, 2016
Küçük şeyleri unutamayanlar, en geri hatıraları da unutamayanlardır. Hafızalarının bu bahtsız kuvveti karşısında hiçbir memleket, hiçbir vatan tutmadan her yeri, her şeyi severek öleceklerdir.
Displaying 1 - 27 of 27 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.