Tänk om du en dag fick veta att hela ditt liv varit en lögn, att du egentligen tillhör en annan värld. En värld där det finns troll, vittror och magiska väsen. Det är precis vad som händer i detta spännande äventyr, som tar ett nytt grepp på vad som gömmer sig i svenska skogar och berg. Här blandas myten om bortbytingar med urban fantasy.
I Hallahem, en hemlig stad belägen djupt under ett berg, lever Vitterfolket. De liknar människor på många sätt, men är också väldigt olika oss.
Vitterflickan Torun är tolv år, och en dag råkar hon och hennes bästa vän Auda höra något som inte var ämnat för deras öron. Hallahem är hotat, och någonstans finns en flicka som kan hjälpa dem att rädda staden. Men vem är hon, och varför är hon så viktig?
Tilda lever i en vanlig stad i människornas värld, när ödet plötsligt för henne samman med Torun. Tillsammans med sina vänner ställs de inför svåra prövningar, och snart vilar hela Hallahems framtid på deras axlar. Ju mer de får veta om varandra och sitt ursprung, desto mer blir de varse om att sanningar kan göra mer ont än lögner.
Detta är den första delen i trilogin om Hallahem och Vitterfolket. Den andra delen, Sveket vid sjön, är planerad att komma 2016 och den avslutande Striden i skogen, 2017.
En bra bok för att lära sig att läsa på svenska. Det är lätt att följa historien och jag gillar verkligen att det finns skandinaviska mytologiska väsen (vitterfolk och rådare).
Troll! Jag gillar troll. En bok som är fylld av troll, dock något moderna sådana. Bokan handlar om Tilda och Torun. Varken Tilda eller Torun känner sig hemma hos sina vänner och sin familj. De sticker ut, är konstiga, passar inte riktigt in. Torun är inte bra på att klättra och kan inte springa lika fort som de andra. Tilda däremot är ovanligt stark, snabb och kan kommunicera med djur genom tanken. Vi får följa Tilda och Torun mot deras oundvikliga möte.
Best preteen fantasy in quite some time. I'm very fond of the Scandinavian mythology that's blended in, and I like the hidden politics in it. However, I feel that the humans are pictured as "weaker" than the vitter, which was a little bit of an identity throw off for me. I'd rather see us more alike than that. Anyhow, looking forward to the next two parts!
Mysig, spännande med ett äventyr som tar dig till vittrorna till människans värld. Torun blir varse om att ett hot som kommer att förgöra hela hennes värld, Hallahem om inte en flicka som lever ovan jord kan hjälpa till att förhindra katastrofen. Vem är hon och hur ska hon lyckas finna henne?
Älskar den nordiska mytologin i boken! Vitterfolk, trollar, magiska väsen och bortbytingar i berättelsen! Att följa två tjejer från två olika världar som båda inte passar i på grund av de är annorlunda får en överraskande avslöjande som avslöjar allting. När man får reda på att man bytte flickorna som spädbarn, en människa hos vitterfolket och en från vitterfolket hos människorna. Trots överraskningen så skapades en fin vänskap mellan dem två. När vitterfolkets existens hotades att avslöjas så försöker tjejerna stoppa det, spännande att läsa!
Tilda och Torun, huvudkaraktärerna som man får följa är två helt olika personer med olika personligheter. Torun är en lugn och försiktigt person som inte har så bra självförtroende på grund av att hon är människa hos vitterfolket, medan Tilda som är väldigt självsäker när hon får reda på sina krafter på grund av hennes arv från vitterfolket. Tyckte om att läsa från bådas sidor där man fick läsa deras upplevelse hur det är att vara annorlunda i en värld där de inte tillhör. Men när Tilda upptäcker vitterfolket och Torun så förändras allting och de två får en väldigt fin vänskap.
Jag gillade den fina vänskapen, vitterfolket och kampen för att dölja deras existens. Jag tycker väldigt mycket om berättelsen och ser väldigt fram emot nästa bok! Jag gillar allt som är gammalt och har mytologi i berättelserna. Det gör boken mer mystisk och intressantare att läsa!
Har läst ut första delen av tre i serien Hallahem - Staden under berget. Jag tror att barnen på 12 & 10 år kommer att gilla den. Jag tyckte i alla fall mycket om den. Kul att det kommit flera böcker med nordiska väsen, jag gillar djupa skogar och troll och vittror och knytt.
Boken börjar med att ett barn byt ut mot ett annat. Tolv år senare får man följa Tilda i människornas värld och Torun i berget. Men kan de i berget leva utan att bli upptäckta av människorna? Myten om bortbytingar blandas med urban fantasy.
Ser fram emot fortsättningen. Fortsättningen Sveket vid sjön, är planerad att komma 2016 och tredje delen Striden i skogen, 2017.