Jump to ratings and reviews
Rate this book

Väravajoonel

Rate this book
Väravajoonel on spordiraamat sõna otseses mõttes. Kogu raamatu tegevus toimub ühe Soome kõrgliiga jalgpallimängu ajal. Raamatu minategelane, 18-aastane väravavaht Kalle Salonen saab esimest korda mängus platsile, kuid rõõm on üürike, sest tema treener Hese Peltomaa teeb talle ettepaneku osaleda kahtlases kokkuleppes.

222 pages, Paperback

First published May 22, 2014

Loading...
Loading...

About the author

Mika Keränen

30 books20 followers
Mika Arto Juhani Keränen on sündinud 24. novembril 1973 Helsingis.
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999. aastal bakalaureuse kraadiga eriala eesti keel võõrkeelena.
Keränen on töötanud tõlkijana, kultuuriürituste korraldajana, eesti ja soome keele õpetajana.
Esimene lasteraamat ilmus 2008. aastal.
2011. aastal asutas Keränen oma kirjastuse Keropää, mis annab välja tema enda lasteraamatuid. Lisaks kirjutamisele õpetab Keränen käesoleval hetkel Tartu Ülikoolis soome keelt.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
6 (9%)
4 stars
25 (39%)
3 stars
30 (46%)
2 stars
1 (1%)
1 star
2 (3%)
Displaying 1 - 7 of 7 reviews
Profile Image for Riikka Koo.
245 reviews15 followers
May 6, 2018
Nuortenromaani Veikkausliiga-debyyttiä pelaavasta nuoresta maalivahdista, jota yritetään painostaa mukaan sopupelaamiseen. Kirjoittaja selvästi tuntee aiheensa ja futismatsin kulun, sujuvaa ja vähän jännääkin luettavaa. Juoni kulkee pelikellon tahdissa, mutta nuoren veskan ajatuksissa ehtii kulkea paljon muutakin kuin matsin tapahtumat. Inan taas vahvistetaan sitä asennetta, että naiset ei ymmärrä futiksesta tarpeeksi ja kyseessä on miesten peli, mutta muuten aivan ansiokas.
Profile Image for Reetta Saine.
2,660 reviews64 followers
May 28, 2014
Pitkästä aikaa mahdottoman hyvä urheilukirja, joka todella keskittyy urheiluun. Sopupelikuvio on hyvä, mutta parasta on rakenne - selostajan aloittamat luvut, jonka jälkeen Kalle saa puheenvuoron. Ajatuksissa käydään läpi junnuvuodet, lyhyesti perhekuviot ja ihastuminenkin, mutta keskiössä on pallo.

Haaveet, treenit, kaverit, vahvuudet, päätökset. Tällainen futiskirjan pitää olla!
Profile Image for Matti Karjalainen.
3,279 reviews87 followers
March 4, 2017
Mika Keräsen "Maaliviivalla" (WSOY, 2014) -nuortenromaani on yhden jalkapallo-ottelun mittainen romaani, joka koostuu ihan vetävästi kirjoitetusta peliselostuksesta sekä maalinsa suulla seisovan 18-vuotiaan Kalle Salosen mietteistä.

Vantaan Urheilijoiden ja Inter Maarianhamnin (kaipa molemmat on nostettu Veikkausliigaan seurojen viimeaikaisten konkurssien myötä) ottelua ennen joukkueen valmentaja Hese on tullut ensimmäistä otteluaan pelaavan maalivahdin luokse ja käskenyt tämän päästää rangaistuspotku taakseen 29. peliminuutilla.

Nuori mies joutuu käymään moraalista taistelua, sillä valmentajan uhkauksen mukaan päätös saattaa ratkaista hänen tulevaisuutensa ammattilaisena - ja hiukan myöhemmin uhataan jo kovemmillakin otteilla. Lisäksi suhdetta joukkuetovereihin on mietittävä hieman tarkemmin, sillä omassa puolustuslinjassa täytyy olla mukana myös muutama ostettu kaveri. Ei kai se voi olla oma ystävä Eero?

Loppuratkaisu on pikkuisen ylitseampuva ja nopea romanssikuvio on ihan turha, mutta eipä se sanottavammin haittaa: hyvä nuortenkirjahan tämä on, ja varmasti omiaan monelle futiksesta kiinnostuneelle nuorelle. Pelikentän ulkopuolisia, tummia sävyjä tuodaan tarinaan myös kun Kalle pohdiskelee suhdetta alkoholisti-isäänsä ja käy läpi juniorileirillä sattunutta välikohtausta.

Nopealukuisessa kirjassa on mukana myös hieman kuningaspelin historiaa ja jonkin verran namedroppausta, jotka tosin vanhentuvat nopeasti seurasiirtojen myötä. Lajiniiloa jäävät harmittamaan pienet kauneusvirheet: Mario "Ballotellin" nimen kirjoittamiseen olisi riittänyt yksi l-kirjain, eikä Jari Litmanen takuulla "kirmannut Ajaxin pelipaidassa mestareiden liigan loppuottelussa Istanbulin illassa". Sami Hyypiä saattoi niin tehdäkin Liverpoolin väreissä.
Profile Image for Arja-täti.
2,157 reviews101 followers
June 11, 2014
Hyviä urheilukirjoja tarvitaan aina. Vaikka en itse jalkapallosta mitään tiedä, jaksoin hyvin lukea kirjan joten tarkoittanee sitä, että kirjan voi lukea myös ilman urheiluinnostusta. Tietysti hivenen tylsältä se voi silloin tuntua, mutta yritän tällä selittää sitä, että kirja toimii niin urheilufaneille kuin muillekin. Ehdottomasti vinkkauspakkiin.
Profile Image for Markku Kesti.
1,499 reviews44 followers
March 21, 2015
Kalle saa elämänsä tilaisuuden debytoida jalkapallon mestaruussarjassa, mutta ennen peliä valmentaja kertoo, että hänen pitää päästää maali sovittuun aikaan. Tarjolla on rahaa ja varma pelipaikka, mutta toisessa vaakakupissa on itsekunnioitus ja rikos. Kun ottelu alkaa Kalle joutuu paitsi pohtimaan omia valintojaan, myös sitä ketkä hänen joukkuetovereistaan ovat mukana petoksessa.
Displaying 1 - 7 of 7 reviews