Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Disagreeable Tales” as Want to Read:
Disagreeable Tales
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Disagreeable Tales

by
3.64  ·  Rating details ·  337 ratings  ·  40 reviews
Thirty tales of theft, onanism, incest, murder and a host of other forms of perversion and cruelty from the "ungrateful beggar" and "pilgrim of the absolute," Léon Bloy. Disagreeable Tales, first published in French in 1894, collects Bloy's narrative sermons from the depths: a cauldron of frightful anecdotes and inspired misanthropy that represents a high point of the Fren ...more
Paperback, 177 pages
Published June 23rd 2015 by Wakefield Press (first published 1894)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Disagreeable Tales, please sign up.

Be the first to ask a question about Disagreeable Tales

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 3.64  · 
Rating details
 ·  337 ratings  ·  40 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Disagreeable Tales
Glenn Russell
Jul 02, 2015 rated it it was amazing“I am the Parlor of Tarantulas!” he cried in a voice destined for the straightjacket, making the little factory women hasten their steps on the street.” Thus begins one of the short intense tales in this collection authored by French Decadent Léon Bloy (1846-1917).

Bloy despised the materialist, mechanized Americanization of European society and culture and yearned to connect with the spiritual dimensions of life, and thus, similar to fellow French Decadent Joris-Karl Huysmans, turned to Catholi
...more
Murat S. Dural
Kırmızı Kedi tarafından yeniden çevrilip basılan Jorge Louise Borges'in harikası "Babil Kitaplığı" serisine Leon Bloy'a ait "Sevimsiz Öyküler" ile devam ettim. Açıkçası bu seriyi eleştirmek haddime değil. Müthiş bir iş. "Sevimsiz Öyküler" serinin diğer kitaplarından aşağı kalmıyor. Kendi tarzında ilerleyen birbirinden tuhaf ve şaşırtıcı öyküler sizi ele geçirip oldukça sarsıyor. Açıkcası kitaba gereken önemi veremediğimi düşünüyorum. Belki bir kez daha okumam gerekecek. Ama şu kadarını net söyle ...more
Nancy Oakes
First, before I say anything else, I have to offer a huge thanks to Anna for my copy and for keeping me in Snuggly's book-release email loop.

Simply put, this book is beyond excellent. I'm still a relative newbie in the world of French, fin-de-siècle, and decadent literature, and a name that has kept popping up is Léon Bloy. So I was over the moon when Anna asked me if I wanted to read this book, a collection of 32 short stories which, in the words of Brian Stableford in the introduction to this
...more
MJ Nicholls
A smattering of shocking tales from Chuck Palahnuik’s more penitent precursor, featuring a sublime selection of obscure terms, as viewable on the longer review on this page (which contains more words than this and so renders further content here pointless).
downinthevalley

Babil Kitaplığı serisinin basılan 24 adet kitabını da satın aldığım için yeni yıl hedeflerim arasına seriyi tamamlamak da katıldı.

İlk kitabı başka bir şehirde bıraktığım için seriye ikinci kitap olan Sevimsiz Öyküler ile başladım. Bloy, Katolik edebiyatını yaratan yazarlardan sayılıyormuş ki öykülerinde de bu izleri açıkça görebiliyorsunuz. Lovecraft'ın da kendisinden etkilendiğini öğrenmek şaşırtmadı beni.

Serinin 'ısınma turu' için güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki Borges beyefend
...more
James
Jun 04, 2015 rated it really liked it
This is the first book of Bloy that I've read (as it seems not all that many of his books have been translated into English, a fate that sadly seems to have befallen many of the writers of the 19th-century French Decadence: see also the criminally ignored Jean Lorrain), and while reading through it I quickly saw why he and J.K. Huysmans had once upon a time been friends: their attraction to the aesthetics of Catholicism notwithstanding, both men had a well-articulated hatred for the modern world ...more
Evandro
O livro é um festival de figuras perdidas, abomináveis, vis e quantos outros adjetivos se possam usar para qualificar as almas que correm sério risco de ir para o inferno. Mas a coisa não é tão simples assim, pois, por trás da vileza, escondem-se outras características que enriquecem de complexidade suas personalidades e vidas. Acaba-se descobrindo, então, que alguns indivíduos abomináveis não o eram tanto assim, se é que eram, ou ao menos que tinham lá os seus motivos para o serem.
Karl
Hardcover limited edition of 60 copies, of which 55 will be made available to the public.
R. Ar.
Sep 18, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Yazarın eserleri bir anda ve rahatsız edici şekilde bitirmek gibi bir özelliği var. Borges tarafından da bunu en iyi beceren kişi olarak adlandırılmış. Yalnız beni en çok etkileyeni aşağıdaki kesit oldu. Sahip olduğumuz, döngüye girmiş ve sanki hiç kırılmayacakmış gibi gelen şeylerin değerini çok çabuk unutuyoruz. Misal sevdiğimiz insanların gerçek manada değerini onları kaybedince anlıyoruz. Peki biz niye bu kadar çabuk unutuyoruz ? Halbuki aklıyla övünen ve evrende kendinden daha akıllısını ka ...more
Licinius
Jun 02, 2012 rated it really liked it  ·  review of another edition
Bloy sait manier l’art des nouvelles, ce livre n’en est que l’illustration de son talent pour les chutes redoutables, le style incisif, véhément et enfin son talent pour détruire les fondations même de la société bourgeoise de la fin du XIXe siècle, celle dont l’influence est toujours aussi forte de nos jours… Contrairement à certains de ses romans (le Désespéré), on rit beaucoup dans ce petit livre. Bloy montre les malheurs de notre société à travers le rire et le sarcasme. Certes, l’optimisme ...more
Irem Ertuğrul
Jun 06, 2014 rated it really liked it  ·  review of another edition
Kötülerin hikayeleri. Ama kötücül değiller. Eğlenceli kötüler.
Seregil of Rhiminee
Originally published at Risingshadow.

Léon Bloy's The Tarantulas' Parlor and Other Unkind Tales is a feast of dark imagination, decadent imagery, savage happenings and literary storytelling. It's one of the best short story collection of the year and can be recommended to speculative fiction readers and literary fiction readers. It is something out of the ordinary for readers who love literary stories.

Brian Stableford has done a magnificent job at translating this collection into English. Because
...more
Amaranta
Nov 29, 2017 rated it did not like it  ·  review of another edition
Dodici storie pessime, anzi sgradevoli è esattamente l'aggettivo adatto, in cui si rincorrono senza un motivo omicidi di figli, generi, padri che disturbano proprio per la loro nera cattiveria e il non senso. La prosa non è piacevole, e da quello che ho letto neanche l'autore. Un libro che mi ha lasciato con la sensazione di aver perso solo tempo.
Hulyacln
Babil Kitaplığı serisine başlamak çok doğru bir karar oldu benim için.Jorge Luis Borges seçimleri ve önsözüyle tabii ki..
Serinin ikinci kitabı Leon Bloy’dan ‘sevimsiz öyküler’i başlığı gibi sonu genelde sevimsiz biten 12 öyküden oluşuyor.Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına karşın anlatım tarzını sevdiğimi söyleyebilirim.Alaycı ve bir o kadar itici kelimelerle birlikte eğlenceli öykülerdi.
Fabio
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Patrick.G.P
Jun 11, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: decadence, my-library

“Connoisseurs of pleasant emotion are invited not to continue reading.”

The Unkind tales of Léon Bloy features a veritable menagerie of oddball characters, strange descriptions, bizarre ideas and some of the most beautiful and dastardly prose I’ve ever feasted my eyes on. Bloy seems to get an almost perverse delight in describing his characters in strange and twisted ways and then send them tumbling along to be fate’s playthings.

“If one could claim innocence of the prostitution of words, it would
...more
Radioread
Nov 01, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Neyi nasıl anlatacağını bilen, yazardır; neyi nasıl saklayacağını iyi bilen, büyük yazar.

Bloy'un bıçak gibi keskin, kaya gibi sert, ketum ve tutumlu üslubunu, öykülerinin gerilimini okuyucuya çırılçıplak yansıtmak isteyen bir zekanın hamlesi olarak görebilir, sevebiliriz.
Lance Grabmiller
Is there any language more florid than that of a Catholic decadent? In fact, the language is so labyrinthine here, that he sometimes forgets to tell a story. Somehow he still manages to be more concise than Huysmans and I like his humor better.
Kadircan
Jan 01, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2016
Leon Bloy'un öyküleri çok berrak ve çok diri. Anlatmak istediğini çok net ve keskin bir şekilde anlatabiliyor. Kitapta toplanan öykülerin ana temaları çeşitlilik gösterse de hemen hepsine yayılan ironik bir üsluptan söz etmek mümkün.

Beni en çok etkileyen öykülerden Mösyö Pleur'ün Dini'nde, pintiliği ve bazı tuhaf davranışları yüzünden toplumca dışlanmış birinin, aslında yaptığı yardımlarla 200 yoksul aileyi besleyen bir aziz olduğunu öğreniyoruz. Tam aksi şekilde kurulmuş Ihlamur adlı öyküde is
...more
Filippo
Feb 03, 2017 rated it really liked it  ·  review of another edition
Bloy's black humor is quick and deadly. I can see now why Borges loved him so much and how his short stories resemble Bloy's.

Quotes:

- The printmaker was addressing to a very common guy, the first came, among the insignificant and shallow ones, one of those men that give the impression to be "plural", as they are the expression of the group, the community, the communion. He could have used the "We" like the Pope, and looked like an encyclical.
-Thank the sky, my good star saved me on the edge of t
...more
Andrew Weitzel
Sep 24, 2018 rated it really liked it
The perfect collection of short stories for the person whose hobbies include feeling terrible and looking up stuff in the dictionary.
Elprimordial Sorel
"El solo aspecto de aquel anciano alimentaba a los gusanos. El estiércol de su alma se hallaba de tal manera en sus manos y en su rostro, que no hubiera sido posible imaginar contacto más aterrador. Cuando iba por las calles, los arroyos más cenagosos, temblando al reflejar su imagen, perecían tener intención de regresar a sus orígenes".

"Sólo tenía de notable su mugre y su hedor de animal muerto".

"-¿No es verdad, chiquita -creían oír- que vendrás a mi cita? Yo haré que visites mi divertida fosa
...more
Quiver
Grotesque moral turpitude.

Three words that capture the essence of the Bloy's stories.

In the face, she resembled a fried potato rolled in grated cheese. Her hands inclined one to think that she had “dug up her great-grandmother,” as a Scandinavian proverb puts it.
In sum, her person exhaled the odour of the sixth-floor landing of a twentieth-rate furnished lodging-house.

Writing in the genre of the conte cruel (unkind tale) against the backdrop of the French 1890 Decadent Movement, Bloy employs bot
...more
Sirius Black
Jun 21, 2018 rated it really liked it  ·  review of another edition
Sade bir üsluba sahip olan kitabı tematik olarak Alçaklığın Evrensel Tarihi'ne benzettim. Karakterler o kadar ünlü olmasa da "alçak"lar arasından seçilmiş. Kötülüğün Çiçekleri Fransasıyla aynı sokakları paylaşıyor kitap. Ne kadar hileci, riyakar, üçkağıtçı varsa buralara doluşmuş. Bu açıdan iyi anti-kahraman örnekleri görmek mümkün. Karakterler kötü ama basmakalıp değil. Ne bileyim bir sürü adam öldürüp iyi olmaya karar veren bir karakter var. Tabii tövbesinden kolay vazgeçiyor. Çok temiz bir ka ...more
Oscar Aaron
Apr 30, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2020
Los cuentos relatados aquí son tan abominables que son maravillosos. Léon Bloy, polemista del siglo XIX, representa para mí mucha valentía; su prosa es ruda e incisiva, hermosa.

Tienes dos opciones, o amas estos cuentos o directamente los odias.

Mis cuentos favoritos:

1. La religión del señor Pleur.
2. La tisana.
3. ¡Todo lo que quieras!
4. Otros.

Frases fav:

"Me tomarías infaliblemente por una especie de loco sacrílego si te dijera que, infinitamente bueno, infinitamente perfecto, el soberano Señor de
...more
Bo
Jun 06, 2019 rated it really liked it  ·  review of another edition
Aldrig tidigare har jag jag läst en författare med sådan laserlik fokus på en ända sak. Den saken är att beskriva mänskligheten så äcklande som möjligt. Varenda novell i samlingen dryper av avsmak för sina karaktärer och ibland känns sluten vara ditlagda bara för att han tyckte att man inte bara kunde ha ett personporträtt som hela historien... fast resultatet av detta är ofta hysteriskt roligt med makabra avslut som helt oväntat tar läsaren med storm.
Ända anledningen att jag inte ger boken full
...more
Zane Chleboun
Feb 25, 2019 rated it liked it
These stories weren’t as good as I was expecting them to be. Some were truly great, the prose is very erudite and a lot of the characters are detestable; but Bloy’s Catholicism kind of gets in the way of a scathing misanthropy that this book sells itself as.
Osbre
Oct 02, 2019 rated it liked it
a small cosmos where the human heart is only fit to display vility and egoism
Andreia
Jun 11, 2019 rated it liked it
6/10
Yelda Gürbüz Erdogan
Jul 27, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: arizali
Gerçekten öyküler sevimsizdi. Kara mizahın kapkarası
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »

Readers also enjoyed

 • 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler
 • Sesler Adacığı
 • Kaçan Ayna
 • Ölümün Dostu
 • The Devil In Love
 • Kardinal Napellus
 • Konuk Kaplan (Babil Kitaplığı, #1)
 • Vathek
 • The Purloined Letter
 • Bartleby the Scrivener
 • The Invention of Morel
 • La estatua de sal
 • La leggenda del santo bevitore
 • Akbaba
 • The Great Stone Face
 • Günler Aylar Yıllar
 • Midas'ın Müritleri (Babil Kitaplığı, #5)
 • Beni Kör Kuyularda
See similar books…
72 followers
Bloy was born in Notre-Dame-de-Sanilhac, in the arondissement of Périgueux, Dordogne. He was the second of six sons of Voltairean freethinker and stern disciplinarian Jean Baptiste Bloy and his wife Anne-Marie Carreau, pious Spanish-Catholic daughter of a Napoleonic soldier. After an agnostic and unhappy youth in which he cultivated an intense hatred for the Roman Catholic Church and its teaching, ...more

Related Articles

  Whether you love the horror genre or just tiptoe into it ahead of Halloween, we have book picks for every level of scared you want to...
434 likes · 282 comments
“I shall become as complete a stranger as the unknown drama sleeping in the limbo of a novelist’s imagination” 3 likes
“One had, in any case, a bag full of fruits that resemble stars, picked by the handful in the luminous forest ...” 0 likes
More quotes…