Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Princesha Argjiro” as Want to Read:
Princesha Argjiro
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Princesha Argjiro

3.98  ·  Rating details ·  230 Ratings  ·  12 Reviews
62 pages
Published 2001 by Onufri
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30)
Rating details
Sort: Default
|
Filter
Amanda Lila
May 26, 2013 rated it it was amazing
This one is the only book by Kadare that I really love.
Edma
Një nga veprat e mia të preferuara nga Ismail Kadare, të cilën e kam lexuar disa herë dhe gjithmonë e lexoj me ëndje. Poezia i tregohet një vajze të vogël për kalanë e GJirokastrës dhe kohës së pushtimit osman. Aty tregohen sakrificat e popullit shqiptar dhe trimëria e guximi i princeshës Argjiro, e cila në vend që t'i dorëzohej pushtuesve u hodh nga bedenat e kalasë me foshnjen në krahë.
Sabina
Feb 18, 2011 rated it it was amazing
princesha argjiro ismail kadare
Jennifer Lila
Dec 08, 2014 rated it it was amazing
This is the second book I've read by Ismail Kadare and I wasn't expecting this to be as beautiful as it was.
Edlira Dibrani
Aug 06, 2015 rated it it was amazing
I have already memorised it. Such ana amazin poem <3
Altin
Oct 30, 2014 rated it it was amazing
I want to read
Behonest
Sep 09, 2012 rated it it was amazing
wonderfull :D
Belieber
Jan 04, 2015 rated it it was amazing
i want read
Sami
Dec 23, 2012 added it
so nice to read this book
Male
Nov 22, 2012 marked it as to-read
liber i mir
Yll Memeti
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Argjend Salihu
rated it it was amazing
Dec 16, 2013
Ener Bushi
rated it it was amazing
Jan 30, 2018
Erjon
rated it really liked it
Apr 11, 2012
Gentrit
rated it it was amazing
Dec 01, 2014
Sibora
rated it it was amazing
Apr 14, 2012
Rinesa
rated it liked it
Sep 05, 2016
Blerina
rated it really liked it
Apr 20, 2014
Elma
rated it it was amazing
Mar 17, 2016
Arianit Hoti
rated it it was amazing
Nov 28, 2013
Ervisa-eva
rated it really liked it
Feb 04, 2011
Plarentina
rated it really liked it
Jan 09, 2017
Edlir Akil
rated it it was amazing
Jun 13, 2013
Esmer
rated it did not like it
Sep 22, 2011
Itaj Leonard
rated it it was amazing
Jun 24, 2015
Erletë Zymberi
rated it liked it
Jun 29, 2013
Regi's Blog
rated it it was amazing
Oct 03, 2015
Vjendita Pllana
rated it liked it
Aug 15, 2014
Ben Ajazi
rated it really liked it
Dec 02, 2012
Dritan
rated it it was amazing
Nov 20, 2013
« previous 1 3 4 5 6 7 8 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • The Highland Lute
 • Sikur t'isha djalë
 • I humburi
 • Luli i Vocërr
 • Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
 • Shpella e piratëve
 • Verorja
 • Tregime të Moçme Shqiptare: balada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore
 • Albumi
 • Bardha e Temalit
 • Doktor Gjilpëra
 • Kenget e Milosaos
 • Tregtar flamujsh
 • Malsorja
 • Historia e Skënderbeut
 • Why?!(Pse?!)
 • Gremina e dashunis
 • 20,000 Leagues Under the Sea
803 followers
Ismail Kadare (also spelled Kadaré) is an Albanian novelist and poet. He has been a leading literary figure in Albania since the 1960s. He focused on short stories until the publication of his first novel, The General of the Dead Army. In 1996 he became a lifetime member of the Academy of Moral and Political Sciences of France. In 1992, he was awarded the Prix mondial Cino Del Duca; in 2005, he wo ...more
More about Ismail Kadare