Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Limes inferior” as Want to Read:
Limes inferior
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Limes inferior

4.27  ·  Rating details ·  2,756 ratings  ·  84 reviews
W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Argoland jest utopijnym miejscem, gdzie ludzie żyją w prawie idealnym socjalizmie, nikt nie musi pracować, gdzyż robią to za ludzi roboty, a jedynie najintelignetniejsi są wyznaczeni do kontrolowania pracy maszyn.
Paperback, 284 pages
Published 2004 by superNOWA (first published 1982)
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Limes inferior, please sign up.

Be the first to ask a question about Limes inferior

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.27  · 
Rating details
 ·  2,756 ratings  ·  84 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Limes inferior
Alexander
Oct 03, 2017 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Ein Hoch auf die osteuropäische Vorwende-Phantastik!
Tim
May 23, 2013 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Very interesting to say the least. i have read a lot of soviet SF in the past and there are some similarities in this to those, but not many. Mainly it struck me that this novel couldn't have been written in the West, it had to come from someone inside soviet/communist bloc. But what set it apart from other Soviet literature was that the characters had more "life" to them, they weren't all as beat down as the system they were living within. I kind of think this book wouldn't have seen the light ...more
owilkumowa
Sep 19, 2020 rated it did not like it
Shelves: poland, sci-fi
Może faktycznie jestem dziwna, bo o klasyku polskiego sci-fi mogę powiedzieć, że to taki, no, gniot... gniot z aspiracjami :)

Moje największe żale tyczą się kreacji postaci. Niestety, ale już od pierwszych stron można wyniuchać, że Zajdlowi nie poszło to najlepiej.

Zacznijmy od kobiet. Są sprzedajne, bez charakteru, bez ambicji, zadowalające się kupczeniem ciał. Wszystkie studentki świecą cyckami, kiedy tylko w porcie pojawi się facet wystarczająco bogaty, by pośmigać w łódce. Wdzięki, seksy, zapł
...more
Okoń w sieci
Dec 30, 2019 rated it really liked it
RECENZJA: https://okonwsieci.pl/limesinferior/

description

Przez lata opanowaliśmy sztukę kłamstwa i manipulacji niemal do perfekcji. Nie pogrzebaliśmy prawdy, nie ubraliśmy jej w nowe szaty. Wystarczyło podmienić definicję kilku kluczowych pojęć, zresetować nasze twarde dyski, abyśmy uznali, że podporządkowanie się i nieświadomość to gwaranty szczęśliwego życia.
...more
malynosorozec
Jun 02, 2013 rated it it was amazing
Shelves: na-półce, sf, polacy, 2013
"Jeśli możesz pozwolić sobie na to, by nie liczyć uderzeń fali i upływających chwil, jeśli upływ czasu nie wywołuje paniki w twoim umyśle – jesteś naprawdę szczęśliwy"

Wizja społeczeństwa z pozoru doskonale zorganizowanego. Świat gdzie pracują tylko nieliczni (najinteligentniejsi). Gdzie wszyscy maja zapewniony godny żywot (chociaż niektórzy bardziej). Gdzie przede wszystkim liczy się umysł człowieka.
Podążamy za bohaterami żyjącymi na marginesie. Poznajemy miejscowy półświatek i dowiadujemy się,
...more
Paweł
Jan 14, 2013 rated it liked it
Ciekawa antyutopia, ale jako moje pierwsze spotkanie z Zajdlem , książka roczarowuje.
Historia jak z filmu s-f klasy B, z rozbudowanymi wątkami fantastyki socjologicznej. Jest trochę futurologii, ale nic odkrywczego. Dobrze się to czyta, daje do myślenia , ale bez wykopu.
Krzysztof Szala
Jan 28, 2014 rated it it was amazing
Shelves: scifi
Książka genialna na wielu płaszczyznach, przy czym wciągająca na tyle, że czyta się jednym tchem. Jestem przekonany, że jeszcze nie raz do niej wrócę!
Krzysztof
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Anna
Dec 22, 2014 rated it liked it
"Limes inferior" jest oficjalnie uznane za klasykę i trudno nie zauważyć dlaczego. Napisana w 1982 zawiera wszystko co klasyka sci-fi powinna posiadać: spojrzenie na przyszłość ludzkości, jej problemy, przekrój społeczeństwa i akcję. Główny motyw jest całkiem interesujący, można by nawet uwierzyć, że wartościowanie ludzi pod kątem inteligencji i ciekawe połączenie równości z wolnym rynkiem jest prawdopodobne, jednak po przeczytaniu mam poczucie, że autor nie zrozumiał tego o czym pisał.

Wszystko
...more
Tymciolina
Mar 29, 2020 rated it it was amazing
Shelves: lit-fantasy-sf
Życie w świecie zbudowanym jak tabliczka mnożenia.

Zajdel napisał swoją antyutopię w czasach słusznie minionego ustroju. Jednak myli się ten, kto uzna, że "Limes inferior" tak jak komunizm odeszło do lamusa. Nasz drugi po Lemie pisarz sci-fi stworzył uniwersalną opowieść o dehumanizacji człowieka. Opowieść przerażającą, bo homogenizacja wszelkiej ludzkiej działalności wprowadzana jest w imię wyższych celów i nie dla dobra ludzkości. Opowieść profetyczną, bo obecny świat z jego wszechobecnymi kart
...more
Kuba Bożanowski
Niestety, muszę zrewidować swoją entuzjastyczną ocenę tej książki z czasów młodości - zakończenie urąga wszelkim standardom. Reszta jest niezła, ale też bez wielkiej rewelacji.
Rafal Jasinski
Jul 01, 2014 rated it did not like it
Moje pierwsze zetknięcie z Zajdlem nie wypadło najlepiej. Z ocenianiem klasyki mam ten problem, że kiedy klasyka mi się nie podoba, nie mogę się pozbyć odczucia, że to ze mną jest coś nie tak, a nie z czytaną właśnie pozycją.

Tymczasem Zajdel koszmarnie w "Limes inferior" przynudza. Książka jest w zasadzie kompletnie pozbawiona ciekawej historii i interesujących postaci - łącznie z kreowanym na Mesjasza, głównym bohaterem, Sneerem. Z jednej strony mamy przemieszczających się bez większego celu pr
...more
Useresu
Apr 21, 2014 rated it it was amazing
Almost crime noir in its settings at first, it switches in the second part to a discussion of controlled society and perceived powerlessness of people to deal with slowly coming doom. The most disturbing part is that our Western civilization, as we call it, shows multiple similarities of generation after generation becoming pure consumers and loosing the ability to question or create. 'They' want us to be stupid ;)
Greg
Mar 14, 2018 rated it liked it
Znowu komuna.
Marcel
Aug 18, 2020 rated it liked it
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Mike
Sep 09, 2020 rated it it was amazing
I pomyśleć że o tej książce przeczytałem przypadkiem w jakimś felietonie i gdyby nie to mogłaby mi umknąć...
Historia - napisana jako zawoalowana satyra ustroju słusznie-minionego - dzisiaj czyta się inaczej -nie politycznie, ale socjalnie, jako przerażająco trafna (czterdziestoletnia!) diagnoza oglupianego i konsumpcyjnego społeczeństwa.

Książka nic a nic nie straciła na aktualności, a wręcz nabrała głębi - powiedzieć że trzeba przeczytać to nic nie powiedzieć.

Ps: teraz już wiem na czym wzorowa
...more
Shotgun
Apr 11, 2016 rated it really liked it  ·  review of another edition
Škoda, že autor nevymyslel o něco lepší a méně "sci-fi" závěr. Potom bych uvažoval i o plném počtu hvězdiček. Přesto jde o dobře napsanou knihu, která podstatně překračuje hranice svého žánru. Atmosféru kastovního systému megapole blízké budoucnosti se autorovi podařilo vykreslit bravurně. Kritika socialistické společnosti, která je cítit mezi řádky v některých aspektech platí stále a naopak více nabírá na naléhavosti kritika bezuzdného konzumu a honby za "body". Spiklenečtí teoretici budou pomr ...more
Jakub
Aug 20, 2010 rated it it was amazing
I find this book much lighter than Paradyzja or other Janusz A. Zajdel's books. This one has even a pseudo-criminal plot and a proper science-fiction plot. Still, it's another great "social ficiton" book, and another of my favourites. And yes, I'm also suprised that it got published back then, despite censorship. ...more
Pacyfa
May 13, 2015 rated it really liked it

Budowa świata i systemu bardzo przekonująca, całkowicie wnikłem w ten opisany kraj.

Dużo o tej książce było napisane, dużo na pewno znaczyła dla polskiej fantastyki socjologicznej. Fabuła wciąga ale niestety nie do samego końca, i to jest to co mam najwięcej tej książce do zarzucenia - fatalny koniec. Tak jakby Zajdel nie chciał albo nie mógł pociagnąć tego pomysłu do końca. Został mi wielki niedosyt (czytając to pierwszy raz może nie jest to aż tak odczuwalne). Ta książka jak dla mnie jest po pr
...more
Kacper Kwiatkowski
Aug 29, 2014 rated it liked it
Spodobało mi się jako fabularyzowany esej socjologiczny, jako powieść już mniej. Postacie są pozbawione charakteru i wydają się jedynie punktem odniesienia dla opisów świata przedstawionego. Fabuła jako taka rysowana jest nieśmiało i bez pośpiechu, właściwie coś, co można nazwać intrygą zauważyłem mniej więcej w połowie lektury. Na domiar złego jej rozwiązanie okazało się rozczarowujące. Z drugiej strony książka dała mi do myślenia więcej niż raz.
Konrad Garus
Apr 04, 2016 rated it it was amazing
Jaw-dropping amazing, gonna be on the list of my all-time favorites.
Breaking_Bad
Nov 04, 2019 rated it really liked it
Janusz A. Zajdel zalicza się do twórców fantastyki socjologicznej, a "Limes inferior" należy do jego najsłynniejszych powieści. Jej akcja toczy się w aglomeracji Argolandu - mieście przyszłości, gdzie wszystko jest w wysokim stopniu zautomatyzowane i skomputeryzowane, a społeczeństwo jest podzielone na siedem klas - pod względem stopnia inteligencji.
Nie wchodząc w dalsze szczegóły funkcjonowania tego z założenia jego twórców idealnego społeczeństwa, trzeba przyznać, że Zajdlowi udało się wymyśli
...more
Dalibor
Mar 22, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Letya
Oct 22, 2018 rated it liked it  ·  review of another edition
Zajdel ötlete igen érdekes és elgondolkodtató, ha a történet egészét szemléljük. A kisebb problémáktól közelíti meg a nagyobbakat, mely mellett a mindennapok küszködése eltörpül. Annak ellenére, hogy az ötlet valóban jó, a kidolgozásában már nem jeleskedett annyira. Itt nem csak a technikai leírásokban hemzsegő hibákra gondolok, hanem magára a társadalomra is. Értem én, hogy a szocialista világ kritikáját próbálta megfogalmazni burkoltan, de jobban figyelhetett volna a részletekre.
Zajdel kitért
...more
Ralph Jones
May 17, 2020 rated it it was amazing
Shelves: 20th-century
Limes inferior by Janusz A. Zajdel is really ahead of its time. Who knew that this story uses a concept like electronic wallets--something we now know what it is and it is used worldwide. There are even cashless countries in today’s tech age.

The story tells about a dystopian future where the society is divided into classes according to their IQ level. 0’s are the intelligent ones, and those above 4 can hold good jobs. The classes are from 0 to 6.

The main character, Sneer, is someone who prefers
...more
tattwa
Apr 16, 2020 rated it really liked it  ·  review of another edition
Nie jestem w stanie powiedzieć, że uważam Zajdla za wybitnego pisarza i mam wrażenie, że zakończenia mu odrobinę niedomagają, ale jego prozę czyta się lekko, z zainteresowaniem i bez zmęczenia. Może to po prostu kwestia tego, że dziś te książki nie wybrzmiewają już z taką siłą jak w momencie publikacji, bo wnioski i obserwacje serwowane przez Zajdla zdążyły się nam uleżeć i są traktowane jak oczywistość? Niemniej, warto go czytać - nawet jeśli tylko po to, żeby zastanowić się, czemu w kraju miel ...more
Maria Wieczorek
Mar 12, 2018 rated it it was amazing
Jeśli zabierasz się do tej książki w tym wydaniu, co ja, nie czytaj opisu z tyłu okładki. Wielki spoiler, bo zdradza właściwie samo zakończenie. Chociaż jak się nad tym zastanowić - nie o zakończenie w tej całej historii chodzi. Tak naprawdę bez niego opowieść byłaby tak samo pełna - „Limes inferior” kreśli obraz społeczeństwa zdegenerowanego, wypaczonego przez „utopijny” system. Podczas lektury nie skupiamy się aż tak na tym, jak to się skończy - przynajmniej tak było w moim przypadku. Zafascyn ...more
Peggy Sue
Jan 09, 2017 rated it really liked it
Na początku przedstawiona historia jakoś mnie nie porwała... a być może nie miałam zbyt wiele wolnego czasu na dostateczne skupienie uwagi?
Niezależnie od powodu, który odwlekał dokończenie tej powieści - od mniej więcej połowy historia zaczyna wypływać z mojego kindla, do mojego salonu.
Jako fanka antyutopii czytanych mogę polecić ten tytuł, jednakże ostrzegam iż należy skupić się i dać książce szansę. Oczywistym jest, ze znajdziemy w niej wiele odniesień do świata, który został stworzony nam o
...more
PIOTR
Jan 27, 2018 rated it it was ok
Interesting concept and a very good first half of the book. However, the end was very simple and really disappointing. Too many deep monologs of main character, which have revealed to much information about true colors of the book's universum. I had an impression, that author treats his readers as a 6 category of inteligence.

What's more, it could be a really good beginning of a longer series but the ending nipped it in the bud.
Agi Piruriru
Jan 04, 2019 rated it really liked it
Ksiazka daje do myslenia, jednak mnie osobiscie nie zainteresowala i nie wciagnela az tak bardzo. Moze jeszcze musze do niej dorosnac:) Normalnie dalabym 3 gwiazdki ale z racji na to, ze zostala napisana w 1982 roku, traktuje ja jako klasyk. Ciekawe jest to jak autor przedstawil wizje czegos co byc moze w 2019 roku faktycznie moze sie spelnic ( W Chinach wprowadza sie klasyfikacje ludnosci na podstawie punktow).
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Cannot find this book 4 34 Jun 08, 2013 06:05PM  

Readers also enjoyed

 • Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 (Pan Lodowego Ogrodu, #1)
 • Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2 (Pan Lodowego Ogrodu, #2)
 • Inne Pieśni
 • The Invincible
 • Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze
 • Ślepnąc od świateł
 • The Star Diaries: Further Reminiscences of Ijon Tichy
 • Pan Lodowego Ogrodu. Tom 3 (Pan Lodowego Ogrodu, #3)
 • Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?
 • Kroniki Jakuba Wędrowycza (Kroniki Jakuba Wędrowycza, #1)
 • Narrenturm (Trylogia husycka, #1)
 • Starość aksolotla
 • 27 śmierci Toby'ego Obeda
 • The Futurological Congress: From the Memoirs of Ijon Tichy
 • Robot
 • Ferdydurke
 • Cyberpunk. Odrodzenie
 • Horyzont
See similar books…
131 followers
Janusz Andrzej Zajdel (August 15, 1938 in Warsaw – July 19, 1985 in Warsaw) was a prominent Polish science fiction author. He died from cancer.

Zajdel is a precursor of social and dystopian fiction. In his works, he envisions totalitarian states and collapsed societies. His heroes are desperately trying to find sense in world around them, sometimes, as in Cylinder van Troffa, they are outsiders fro
...more

Related Articles

If you love the fantasy genre, this is the season for you! Some of the biggest books out this fall promise to be epics full of magic, adventure,...
186 likes · 49 comments
“Jeśli możesz pozwolić sobie na to, by nie liczyć uderzeń fali i upływających chwil, jeśli upływ czasu nie wywołuje paniki w twoim umyśle – jesteś naprawdę szczęśliwy” 6 likes
“Nieraz mogli się przekonać różni późniejsi władcy, że otrzymawszy sam chleb, lud niechybnie zapyta zaraz o masło i wędlinę, bojkotując najatrakcyjniejsze nawet igrzyska” 2 likes
More quotes…