Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Canım Aliye, Ruhum Filiz” as Want to Read:
Canım Aliye, Ruhum Filiz
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Canım Aliye, Ruhum Filiz

4.43  ·  Rating details ·  1,300 ratings  ·  107 reviews
Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali'yi yakından tanımamızı sağlıyor.

"Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme
...more
Paperback, 160 pages
Published January 11th 2014 by Yapı Kredi Yayınları
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Canım Aliye, Ruhum Filiz, please sign up.

Be the first to ask a question about Canım Aliye, Ruhum Filiz

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.43  · 
Rating details
 ·  1,300 ratings  ·  107 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Canım Aliye, Ruhum Filiz
Irmak
Nov 08, 2016 rated it it was amazing
Bu kitaba puan vermek ne derece doğrudur diye düşünsem de sonunda verilecek bir puan varsa oda 5 olmalıdır dedim.
Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sını okuduğumda böylesine naif bir aşkı anlatan adamın ruhu da böylesine naif midir acaba yoksa tamamen hayal gücünün mucizesi mi diye düşünmüştüm. Ama bu kitapla gördüm ki Sabahattin Ali'nin ruhu naifmiş. Canı Aliye'sine olan aşkı öyle güzeldi ki. Özellikle de bir mektubunda yazdığı ' Mektupların senin göğsünde ne kadar temiz ve insan bir
...more
Cemre
Sep 20, 2016 rated it really liked it
Mektup okumayı çok sevmiyorum; çünkü genelde karşı tarafın cevaplarını okuyamıyorsunuz ve bazı şeyler, yeterince kavrayamıyorsunuz. Ayrıca bir kimsenin özel hayatına karışıyormuşum gibi hissediyorum mektup okurken.

Ancak bu mektuplar beni çok hüzünlendirdi, hüzünle karışık bir keyif de verdi. Özellikle Aliye Ali ile nişanlıyken yazılan mektuplar minik öyküler tadındaydı benim için. Evlilik sonrası mektuplardan sonra ise ister istemez "evlilik aşkı öldürür" klişesi aklıma geldi. :) Tabii bunda
...more
Aslı
Feb 19, 2017 rated it really liked it
Mektupları okuyunca sorumluluk sahibi bir aile babası görüyoruz. Başından neler geçmiş ama hala kızının ateşini,notlarını soruyor, babası için endişelenmemesini söylüyor. Çok ince ruhluymuş gerçekten.
Bence Filiz Ali de çok fedakarmış,sevdiğinin arkasındaymış. Onun için de zor olmalı. Evlisin ama eşin çoğu zaman evde yok, hapishanede,seminerde..Üstüne çevreden de ne laflar duymuştur.S. Ali'yi bırakabilirdi ama yapmamış. Onun cevaplarını da okuma imkanımız olsaydı çok daha da duygulanırdık bence.
...more
Sinem
Apr 25, 2017 rated it it was amazing
Shelves: 2017-challenge
ne zaman Sevgi Soysal veya Sabahattin Ali okusam bu topraklarda aslında hiçbir zaman hiçbir şeyin değişmediğini idrak ediyorum tekrar tekrar. Bu mektuplar tek başına yeterli değil ama Sabahattin Ali'nin hayatına yazdıklarına aşina olanlar için oldukça anlam ifade edecektir.
Ülkeden kaçmak zorunda kalana kadar hep çok ümitliymiş, hep işlerin yoluna gireceğini düşünüyormuş. Kendi kaleminden bunu okumak yaralayıcı oldu.

Kitapta orijinal mektupların fotoğrafları var, 150 değil de 70-80 sayfa civarında
...more
Ahsen Olgun
Jan 02, 2015 rated it it was amazing
Mektupları bitirip kapaktaki fotoğraflarına bakakaldım uzunca. Bu nasıl bir adam? Her haline hayran olunur tekrar tekrar. Acısı bile zarif, ah Sabahattin Ali....
tardisneokuyor
Nov 21, 2016 rated it it was amazing

"Doğrusu, dünyada rahat yaşamak için aptal olmak lazım, fakat aptal olmaktansa biraz daha rahatsız yaşamak daha iyidir."

"Sen bu karanlık ömrümün içine bir sevinç ışığı gibi, kurumaya yüz tutan ekinlere can veren bir nisan yağmuru gibi birdenbire geldin."

"İnsan alıştığı, güzel bulduğu, kendine yakın bulduğu yerlerden ayrılırken sanki vücudunun bir kısmını orada bırakıyormuş gibi üzülür."
Kitaplarvesozleri
Feb 07, 2017 rated it it was amazing
Shelves: favoriler
Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali'nin eşine ve kızına yazdığı mektupları içeriyor. Kitabın içinde mektupların asıl kopyaları ve yanında çevirisi var. Mektupları tek tek gerçek haliyle kitabın içine koymaları baya orijinal olmuş.

Nişanlılık döneminde yazılan, aşk ve sevgi dolu mektupları daha çok sevdim. Evlilikten sonra yazılan mektuplar sadece yaşanılan olaylara ışık tutuyordu. Ama bu yaşanılan olaylar Sabahattin Ali'i daha iyi tanımaya imkan veriyor.

İlk sayfalarda mektupları okurken,
...more
Gökhann
Nov 24, 2015 rated it it was amazing
Günümüzle fazla fazla benzerlik göstermiyor mu?
Ben bugünü okuyormuşum gibi hissettim yazdiklarından ötürü tutuklanmalar , mahkemeler falan.
Eşine ve kızına yazdığı özlem dolu mektuplarında aslında gene siyasetin ve siyasilerin insanların hayatını nasıl bok edeceğini derinden hissettiriyor.
Keske daha uzun yıllar yasasaydın.Daha çok yazsaydın.
Senadirlik
Mar 25, 2019 rated it it was amazing
Elimden bırakamadan okuyup bitirdiğim Sabahatyin Alinin karısına ve kızına yazdığı mektup derlemesi.
Ağladım, güldüm ve sana biraz daha hayran oldum Sabahattin Ali
...more
Mehmet Erkurt
Mar 30, 2015 rated it it was amazing
Bu ülkeye fazla güzel gelmiş bir insanın sevgi dolu sesi. Sevgi cümleleri, özlem vurguları, öğretmenliği, yayıncılık mücadelesi, parasızlık sorunları... Yorulmuş, hep yorulmuş. Devlet onu da yormayı çok sevmiş. Sonra da yok etmeyi görev bilmiş kendine. Derinden vurmuş o bilindik darbesini, yine.
Tülay Tellioğlu (morrkitap)
5/5

“Doğrusu, dünyada rahat yaşamak için aptal olmak lazım. Fakat aptal olmaktansa biraz daha rahatsız yaşamak daha iyidir bence... Bilmem sen ne dersin...”

Sabahattin Ali’den şimdiye kadar okuduğum dört kitap arasında açık ara farkla en sevdiğim bu kitap oldu. Sanırım bunun sebebi yazarın, eşi ve kızı ile yaptığı açık yürekli mektuplaşmalardı. Okurken o kadar içten duygular hissettim ki anlatamam. Sabahattin Ali’nin özellikle kızı ile olan mektuplarında sanki kendi ailemden gelen bir mektubu
...more
Gizem
Nov 22, 2017 rated it it was amazing
1.5 saatte bitirdim resmen... Canım Sabahattin Ali gerçekten çok naif bir insan. Karısına ve kızına yazdığı mektuplar o kadar tatlı ki... ayrıca Sabahattin Ali’nin geçirdiği zor zamanları kendi ağzından duymak da çok güzeldi.
Altay
Mar 11, 2017 rated it it was amazing
Beklentisiz, çıkarsız sevmenin dayanılmaz hafifliği.
Perihan
Nov 28, 2015 rated it it was amazing
"Canım Aliye,
Seni şimdiden çılgın gibi sevmeye başladığımı hissediyorum. Derhal yaz. Uzun yaz, çok uzun şeyler yaz...
Seni hasretle kucaklarım benim bir tanecik Aliyem."

Aldırma Gönül, Leylim Ley ve Benim Meskenim Dağlardır gibi şarkılara ruh veren şiirlerin şairi, hüzünlü yazıların, hikayelerin yazarı Sabahattin Ali 'yi , bu kitapta yayınlanan mektuplarda, nişanlı, eş ve bir baba olarak tanıdım. O , coşkulu bir nişanlı; aşık , sorumlu bir eş ve sevecen ve ilgi gösteren bir baba... Ömrüm boyunca
...more
Ayşenur Mutluel
Mar 16, 2018 rated it it was amazing
“Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz.”

Sabahattin Ali’nin bu denli romantik bir adam oluşunu hiç bilmezdim… Her mektup sonunu bitirişi beni bende aldı. O kadar güzel ki. Özellikle sonlarda kızına da yazdığı mektuplar çok güzeldi.
“Miyop gözlerinde öperim…”
Sen ne kadar ince ruhlu bir adamsın diye geçirip durdum içinden. Karısına olan aşkı zaten okuduğunuz ilk mektuplarda kendini gösteriyor. Gerçekten zor
...more
Laila
Jan 10, 2014 rated it liked it
"Milena`ya Mektuplar"i okurken yasadigim sıkıntı, Canim Aliye, Ruhum Filiz`de de vardi. yani tek tarafli mektuplarin, karsidan gelen cevaplari okuyamamaktan gelen eksiklik...

Bunun disinda bir mektupta esine yazdigi "kilo alma" soylemini de antipatik buldum. evlilik sonrasi yazilmis mektuplarda duygusal iletisimin giderek azaldigi gibi bir dusuncem de var...

benim icin hayal kirikligi oldu. edebi eserlerine olan saygimdan 3 yildiz...
...more
Şeyma
Dec 18, 2019 rated it it was amazing
Sabahattin Ali benim dilinden, cümlelerinden, hüznünden en etkilendiğim yazar. Kitaplarını bu denli severken kendisini tanımak nasıl olur diye düşünürdüm hep. Mektuplarıyla ruhuna açılan kapıyı biraz daha aralama şansı buldum. Aliye'yi kıskanarak okudum kitabı. Zaten aşkı böyle güzel anlatan bir yazar elbette ki bu kadar güzel sevecekti.
Bir kez daha en üst sıraya oturdu kalbimde.
Bütün yıldızlar sizin olsun Sabahattin Bey.
Öykü Coşkun
Feb 26, 2017 rated it really liked it
Milena'ya Mektuplardan sonra okuduğum ikinci mektup derlemesi. Bu yüzden ister istemez Sabahattin Ali'yi Franz Kafka'yla karşılaştırıyorum ve bence Canım Aliye, Ruhum Filiz Milena'ya Mektupların yanında sönük kaldı.
Sabahattin Ali mektupların bir kısmından sonra sadece evin, karısının, çocuğunun ihtiyaçlarından, yaptıklarından ve karısının yapması gerekenlerden bahsediyor. Bu da beni biraz sıktı doğrusu.
Yani kitap ortalama bir kitaptı. Baştaki mektuplar oldukça hoşuma gitmişti, ama sondakiler
...more
Segese
Mar 27, 2014 rated it it was amazing
Basta gercekten ne guzel bir askla, mutlulukla baslayan mektuplar gittikce hasreti, gecim derdini ele almis. Hapishanede gecen gunler, ayri kalinan tum zamanlar hep bir umut vardi bir yandan da ailesini zor durumda birakmak istemeyen sevgisini kaybetmeyen bir Sabahhattin Ali vardi. Kitabi bitirince icim acidi, az sayida mektupla bile bu kadar etkileyebildi. keske daha bir cok mektubu olsa diye dusunsem de uzuntume uzuntu de katardim diye dusunuyorum. Sevgiyi mektuplarinda gorsem de ben daha cok ...more
M.
Jan 09, 2014 rated it really liked it
Shelves: owned-books
Kalbim cız etti sonunda. Biliyorum ya nasıl öldüğünü ve nasıl sevdiğini hayat arkadaşını, evladını.

Bir sonsuz gurbet. Hep uzak hep hasret... Zaten öyle olmasa böyle güzel sözler söyleyebilir ve böyle manâlı eserler bırakabilir miydi?

Ah!
...more
Ayşin Karaman
Nov 08, 2016 rated it it was amazing
"Şunu esas olarak kabul etmeliyiz ki insanların hemen ekserisi yalnız kendilerini düşünürler. Dünyadaki bütün felaketlerin, uygunsuzlukların, bayağılıkların sebebi işte bu her şeyden evvel kendini düşünmek illetidir. İnsan başkalarına yardım ettiği, başkalarını sevdiği kadar yükselir. Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele bile edilmesini beklemeden sadece sevmek."
İşte Sabahattin Ali böyle sevmiş. Ki biz onun ne denli derin sevdiğini, sevgisinin bütün o güzelliğini
...more
Ece
Aug 17, 2015 rated it it was amazing
Sadece maneviyatla bir insanın nasıl yücelebileceğini ve karşısındakini nasıl yüceltebildiğini gördüm bu mektuplarla. Yazılanların belli bir zaman diliminde gerçekten geçmiş olması, samimiyeti mektupları daha da okunur kılıyor. Ayrıca bu mektuplarla sevdiğiniz yazarı onu bildiğiniz, anladığınız halinden farklı bir tarzda görme ya da tam tersi "işte benim yazar tam da bu" deme fırsatına sahip oluyorsunuz. Böyle duvarsız, dümdüz bir şekilde kalbini açmış, hem eş hem de baba olarak böyle kıymetli ...more
Elif Cemre
Satırlarının arasında kayboldum. 'Ay ışığı içtim', yine:

"Benim ay ışığını ne kadar sevdiğimi bilemezsin. Mehtaplı gecelerde yalnız başıma gezmek kadar hoşuma giden şey yoktur. Yalnız, bilmem dikkat ettin mi, mehtap insana daima bir arkadaş aratır. Mehtap altında ağır ağır giderken yanımda benim gibi hiç sesini çıkarmadan, hiç konuşmadan yürüyecek ve bu gümüş ışıkları yavaş yavaş içecek bir arkadaş ararım."
Aykut Kısa
Mar 19, 2014 rated it it was amazing
Mektup okumak ne kadar da zor bir eylem haline geldi, anlatamam!
Sabahattin Ali'nin eşi ve kızına yazdığı içten ve sıkıntılı mektuplar insanın yüreğini burkuyor. Katledilmeden bir ay evvel yazdığı mektubunda artık başımı belaya sokacak işlerden uzak duracağım diyor. Ama bela, ölüm yine de bulmuş onu...

Yine söylüyorum. Seni katleden katil devlet utansın!
birsenfonivardı
Nov 27, 2014 rated it it was amazing
hayatlarından bir parça, hayatımın bir parçası oldu.
Dicle Aydemir
Aug 26, 2019 rated it it was amazing
Kürk Mantolu Madonna kitabında bir erkeğin, bir kadına karşı duyduğu naif, saf ve güzel aşkını okuyup çok etkilenmiştim. Maalesef son yıllarda yazılan kitapların hiçbirinde böylesine naif bir aşk işlenmediği için beni derinden etkilemişti. Sabahattin Ali’ye karşı duyduğum sevgi tam bu noktada başladı.

Son 1 aydır herkesin elinde gördüğüm bu kitabı alıp okumak çok istiyordum. KMM’da geçen o naif aşkın yazarının gerçekten de karısına ve kızına duyduğu aşk öylesine naif ve güzel mi, yoksa tamamen
...more
Ömür
Nov 17, 2019 added it
Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan ve Kuyucaklı Yusuf'ta işlediği fakirlik konusunu ancak bu kitabı okuyunca anlayabiliyorsunuz. Bu kitaba kadar Sabahattin Ali'nin daha varlıklı biri olduğu kanısındaydım.
Omar Abu samra
Apr 24, 2019 rated it it was amazing
لغة صباح الدين علي ، تغوص داخل القلب . ما اجملها ! ، رائع رائع .
Deniz
Feb 22, 2019 rated it it was amazing
İnsan başkalarına yardım ettiği, başkalarını sevdiği kadar yükselir. Dünyada hayatın tek bir manası varsa o da sevmektir. Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.
Gamze Güneş
Hemen hemen her mektup sonrası kapaktaki aile fotoğraflarına bakma ihtiyacı duydum. Çok naif adam Sabahattin Ali, bu kitabı okumak kalbimi çok kırdı, başka bir hayat imkanı olsaydı keşke.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Canım Aliye, Ruhum Filiz ile ilgili tartışma 2 39 Feb 02, 2014 08:00AM  

Readers also enjoyed

 • Un mariage à Lyon
 • Çocukluğun Soğuk Geceleri
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Sevda Sözleri
 • Der Zwang
 • Amok Koşucusu
 • Lavinia: Aşk Şiirleri
 • Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
 • Storia di una caduta
 • Olağanüstü Bir Gece
 • İnsan Ne İle Yaşar?
 • Yaşamın Ucuna Yolculuk
 • Vatan yahut Silistre
 • Bazen Bahar
 • Ben Bir Gürgen Dalıyım
 • Fatih Harbiye
 • Bütün Şiirleri
 • Arayışlar
See similar books…
1,572 followers
Sabahattin Ali (February 25, 1907 – April 2, 1948) was a Turkish novelist, short-story writer, poet, and journalist.

He was born in 1907 in Eğridere township (now Ardino in southern Bulgaria) of the Sanjak of Gümülcine (now Komotini in northern Greece), in the Ottoman Empire. He lived in Istanbul, Çanakkale and Edremit before he entered the School of Education in Balıkesir. Then, he was transferred
...more
“25 Mart 1935 adlı mektuptan
Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz.”
20 likes
“Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir.Hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek.Başka bir insanı bahtiyar edebilmek ,kendini bahtiyar edebilmekte daha güç fakat daha insancadır.Bugün böyle düşünenlere saf hatta enayi derler.Fakat ne derlerse desinler ,biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız.” 6 likes
More quotes…