Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Pieci pirksti” as Want to Read:
Pieci pirksti
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Pieci pirksti

4.30  ·  Rating details ·  675 ratings  ·  66 reviews
„Pieci pirksti” ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.–60. gadu mijā. Grāmata pārliecinoši nostājas līdzās latviešu autobiogrāfiskās literatūras labākajiem piemēriem – Doku Ata, Ernesta Birznieka-Upīša, Viļa Plūdoņa, Annas Brigaderes, Jāņa ...more
Hardcover, 304 pages
Published 2013 by Mansards
More Details... Edit Details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Pieci pirksti, please sign up.

Be the first to ask a question about Pieci pirksti

Community Reviews

Showing 1-30
Average rating 4.30  · 
Rating details
 ·  675 ratings  ·  66 reviews


More filters
 | 
Sort order
Start your review of Pieci pirksti
Spigana
Jan 04, 2016 rated it it was amazing
Apžēliņ, kā es šo brīnumu biju palaidusi garām nelasītu?
Beidzot uzzināju par ko tā vispārējā sajūsma. Pirmkārt, grāmata ir izcila. Otrkārt, par tautas sāpīgāko tēmu uzrakstīt grāmatu, kas neizklausās pēc kārtējās gaudu dziesmas ir vesela māksla.

Beigās, protams, bija jāraud, bet to jau mēs visi zinājām.
Doronike
Apr 16, 2017 rated it really liked it
Shelves: latvian, read_2017
Tādas viennozīmīgas sajūsmas man nav, jo tā īsti es Laurai nenoticēju. Billei man ticība bija daudz lielāka. Bet tā jau, protams - Sibīrijas bērns atpakaļ Latvijā, bērnība vienmēr ar pasaules atklāšanu, vietumis ļoti aizkustinoši.
Andris
Mar 03, 2014 rated it really liked it
Patika. Kaut gan nevienmērīgi, brīžiem ļoti ļoti labi, brīžiem nekā. Brīžiem šķiet, ka Zālīte aizmirsusi, ka Laurai pieci gadi, pārāk jau nu gudri spriež un tēlaini izsakās. Jo sevišķi, ja par sevi visu laiku runā 3. nevis 1. personā (vecāki pat satraucās, ka skolā nenotur par atpalikušu). Vietām traģiski, vietām izcili smieklīgi, vietām patētiski. Katrā ziņā ļoti personiski. Man vairāk būtu gribējis par Sibīriju un sumpurņiem, mazāk par kakāšanu un čurāšanu, bet visu jau nevar gribēt. ...more
Rinalds Einiks
Jul 18, 2019 rated it liked it
paķēra jauku Billes laiku vaibu, bet, iespējams, ka tas bija pat ļoti nevietā – Alberts Bels tieši, bez liekvārdības, skaidri un kodolīgi rakstījis - pasaulē visas nelaimes ceļas no salīdzināšanas

bet ir grūti, grūti, grūti aizmirst Belševicas bērnišķīgi jauko, traģisko, pelēko, raibo meitenīti Billi - salīdzināt to ar Māras Zālītes prototipu – Sibīrijas meitēnu Lauru, kurai ir pieci gadi un kuras pasaules filozofija, it kā bērna uztvere ir burtiski no citas pasaules, atšķirībā no Billes, kura
...more
Madara Bruģe
Jul 16, 2014 rated it it was amazing
Shelves: latvieši
Es lasīju un atcerējos sevi kā bērnu. Visus tos lielos pārdzīvojumus par mazām lietām. Atcerējos to brīdi, kad stundu raudāju mammai uz pleca pēc tam, kad prāts bija aptvēris baigo faktu, ka es reiz miršu tāpat kā bija nomiris mans trusis. Nē, šī nav priecīga grāmata par bērnību. Tā palīdz skatīt lietas piecgadnieka acīm. Bērni nav dumji, viņi redz un jūt savādāk.
Apraudājos sākumā un apraudājos beigās. Tāpēc es mīlu grāmatas.
Ieva
Mar 03, 2014 rated it liked it
Ziņa, ka viena no ievērojamākajām latviešu dramaturģēm uzrakstījusi romānu mani ļoti ieintriģēja. Un spriežot pēc bibliotēkā izstāvētās rindas, ne tikai mani vien. Turklāt tik nesen izdota grāmata pamanījās iekļūt „Lielās lasīšanas” TOP 100 – kas vēl papildus uzkurināja manu interesi.
Diemžēl atkal jau jāatzīstas, ka sanāca vilties. Personīgi man lasot ļoti ātri iestājās tāds Staņislavskisks: „Neticu, neticu, neticu!". Neticu ne jau situācijai - domāju aptuveni tā tas arī bija -, bet gan
...more
Elīna Jurberga
burvīgi stāsti, kas izstāstīti caur maza bērna sajūtām, par atgriešanos no Sibīrijas un par šo atgriešanās prieku, par bēdām, kas gadās atgriežoties mājās, taču neatrodot tās tādas pašas kā iepriekš un par maza bērna sapņiem, piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem.
dažbrīd, pamūkot malā no Sibīrijas sajūtām (kuru nemaz tur nebija tik daudz, cik varbūt būtu gribējies), mazie stāsti atgādināja par pašas bērnību, kad dzīvojoties pa laukiem tika pētītas vardes, ķertas ķirzakas, ceļmallapas uz ceļiem
...more
Linda Vituma
Jul 01, 2018 rated it it was amazing
"Ko jums mācīja skolā", viņš jautāja māksliniecei. "Redzēt", viņa atbildēja. Un pēkšņi es sapratu, ko man mācīja skolā. Mani mācīja dzirdēt. Varbūt tāpēc mans mēģinājums izveidot attiecības ar grāmatu bija, noklausoties "Un bel di vedremo" no Pučīnī operas "Madame Butterfly". Tik neiederīgi, tik neticami tas man izklausījās. Gluži kā Annas Brigaderes un Jāņa Jaunsudrabiņa stāsti par apgarotajiem bērniem, kuri veido attiecības ar kokiem un ir tik dziļu pārdomu pilni.

Tomēr - "Bizes Mīma atkal ir
...more
Kristīne Līcis
Jan 17, 2016 rated it it was amazing
Shelves: favorites
To, cik milzīga ir Latvijas vēstures trauma, vislabāk parāda bezgalīgais literārais materiāls, ko tā radījusi un kurā katra personāža pārdzīvojumi ir vienreizēji un neatkārtojami. "Pieci pirksti" caur bērna stāstu ir gaiši (ticiet man, piecgadnieki spēj domāt tieši tik tēlaini un vēl tēlaināk), bet zem gaišuma sāp vienkāršas lietas - vircā samestas grāmatas un nocirsti koki. Patiesība izrādās biedējošāka par visiem izdomātiem šausmu stāstiem.

Cilvēks, kurš lasa grāmatas, var justies kā bagāts
...more
Evija
Apr 14, 2019 rated it it was amazing
Shelves: latviesu
Man patika. Ir jābūt lielam vārda meistaram, lai skaudrumu likt sajust bez gaudu un žēlabu dziesmām un sūrošanās.

Laura likās īsta, dzīva un patiesa. Kas par to, ka reizēm izsakās par gudru 5gadniecei, neviens jau nav tiecis, ka bērnam nevar būt sarežģītas jūtu un emociju pasaules, viņš vienkārši vēl neprot to ietērpt vārdos.
Alise Kitija
Jul 27, 2017 rated it it was amazing
Mazliet maģiski - lasīju un dzirdēju Māras Zālītes balsi, it kā viņa pati man lasītu priekšā. Jā, ''Pieci pirksti'' ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, un autores klātesamību var just ikkatrā lapaspusē. Un tā ir jāprot rakstīt.
Ieva
Dec 30, 2016 rated it it was amazing
Tai buvo pirmoji mano gyvenime latvių literatūros knyga. Įspūdis puikus, knygyne ieškosiu, ką dar išleido lietuviškai nuostabioji Mara Zalite.
"Penki pirštai"- tai istorija apie iš Sibiro grįžusią jauną šeimą, pasakojama penkiametės šeimos mergaitės, iš vaiko perspektyvos ir vaiko žodžiais. Kartais graudu, net ašarą kitą išspaudžia, o kartais vaikiški atradimai juokingi, net komiški. Labai rekomenduoju!
Marta
Mar 05, 2014 rated it liked it
Shelves: bittersweet, latvian
Zālīte ir viltīga.

Pamatīgi nostrādāts daudzslāņu teksts. Tomēr, lai cik lieliski Zālīte nerakstītu, lai cik pazīstami vai atsvaidzinoši nebūtu Lauras piedzīvojumi, kaut kas tomēr pietrūka, lai būtu pilnīgs kaifs un ģībšana, šo tekstu lasot.

Domāju, ka tas dēļ tās pašas teksta nostrādāšanas. Ticamības moments ir zudis. Ja saproti spēli, tā vairs nav tik interesanta, jo stāsts tak' nav par jaunu Atlantīdu... tie paši vēži, cita kulīte (padomju sāpe, trimda/Sibīrija).
Marta
Mar 05, 2014 rated it really liked it
Shelves: 2015
Beigas likās pārāk sasteigtas, bet stāsts ir pat ļoti labs. Labs pirmais darbs, kas lasīts no Māras Zālītes.
Sabīne Ozola
Aug 20, 2018 rated it it was amazing
Vēl viena grāmata, kurā caur bērna acīm aprakstīta smaga vēsture, bailes, nezināmais un jaunais. Beigas, kuras sevī ievij daudz skumju un neatstāj vienaldzīgu arī mani.
Aija Ekmane
Aug 26, 2015 rated it really liked it
Dēlam šī grāmata ir skolas ieteicamo grāmatu sarakstā. Sāku lasīt un grāmata pavisam viegli un ātri ievilka Lauras pasaulē. Ja jāpiesienas, tad nebija sajūta, ka galvenajai varonei tikai pieci gadi, pārīti domās liku klāt. Nu vismaz 7. Neatceros kāda biju 5 gadu vecumā, bet mana meita 7 gados jau varētu būt līdzīgāka.
Kopumā tā kā skumīgais vairāk, bet pēc izlasīšanas nav skumja sajūta. Daudz arī manā bērnībā no tā bija, tai skaitā valodas rusifikācija, redzēs kā ar lasīšanu ies dēlam , kam
...more
Oskars Kaulēns
Dec 13, 2015 rated it it was amazing
ļoti viegli un nepiespiesti. skats uz pasauli no maza bērna pieredzes un sapratnes horizonta. tas ir tāpat, kā nokāpt vismaz stāvu zemāk no saviem augstumiem, lai uz ierastām lietām paskatītos it kā pirmoreiz. un vēstures fons, uz kura notiek šī piezemēšanās, runā pats par sevi. meistarstiķis, es sacītu.
Linda Beldava
Mazā Laura par sevi runā trešajā personā, viņa ilgā, garā un nogurdinošā braucienā kopā ar saviem vecākiem ir atbraukusi no Sibīrijas uz Latviju. Te viss ir citāds un priekš Lauras jauns.
Viss pasniegts no piecgadīga bērna skatu punkta - Laura brīnās par nepazīstamiem vārdiem, izteicieniem, kas tiek lietoti pārnestā nozīmē, viņa novēro, kā noris vecāku sadzīve pēc atgriešanās, ar darba trūkumu, visa kā svinēšanu un tam pakārtotu pārmērīgu alkohola lietošanu, kā rezultātā Laura nonāk pie mammas
...more
Justīne Jurcika
Nov 24, 2019 rated it it was amazing
"Pieci pirksti" kļuva par dāvanu pēc izdzirdētiem vārdiem - "es gribu lasīt." Nedaudz egoistisku mērķu vārdā izvēle krita par labu tai, jo zināju - pati gribu izlasīt, un tagad būs no kā aizņemties. Pienākot aizņemšanās dienai, dzirdēju citus vārdus - "man mazliet bail par grāmatas beigām. nezinu, kā tās tevi ietekmēs." Jau tobrīd it kā nojautu beigas, it kā zināju, ka tās kaut ko atgādinās un liks kaut ko just, un kā jau visbiežāk tas ar nojautām ir - tā piepildijās.

Šķiet, tas, kas līdz galam
...more
Anna Belkovska
Jul 27, 2017 rated it it was amazing
Neiespējami novērtēt slikti, tomēr vienmēr, kad tik bēdīgs notikums tiek ielikts pašās beigās, man nedaudz gribas teikt, ka ar mani pārāk apzināti manipulē.
Agnese
Jan 26, 2016 rated it it was amazing
Māra Zālīte šajā grāmatā raksta par savas ģimenes atgriešanos no izsūtījuma Sibīrijā Padomju Latvijā laikā, kad meitenei ir pieci gadi. Kad es domāju par sevi šajā vecumā, esmu pilnīgi pārliecināta, ka par šo laiku nekad nevarētu tapt grāmata. Cilvēkiem ir ļoti dažāda atmiņa, un man no piecu gadu vecuma prātā palikušas burtiski pāris epizodes, pārējais aizslīdējis zemapziņā. Droši vien Māras Zālītes gadījumā daudzo atmiņu iemesls ir lielais pārdzīvojums, ko sagādāja vides maiņa, kaut gan arī tā ...more
Annija Čekstere
May 30, 2015 rated it it was amazing
Šī grāmata viennozīmīgi vēl ilgi paliks atmiņā. Lieliski uzrakstīta! Jāatzīst, ka nebija īpaši piesaistoša sižeta, bet vairāk atspoguļotas īsas epizodes no galvenās varones Lauras dzīves. Man ļoti patika stāstījuma skatupunkts. Visa grāmata stāstīta no 5gadīga bērna skatupunkta, tāpēc ir lieliska iespēja visu pārdzīvot kā bērnam. Vēl mani pārsteidz tas, kā Māra Zālīte ir atradusi veidu, kā par Sibīrijas šausmām pastāstīt viegli un gaiši, manuprāt, lai to izdarītu ir jābūt lieliskam autoram. Mani ...more
Undīne
Mar 02, 2014 rated it it was amazing
Shelves: latvian-authors, own
Nekad neesmu bijusi tā, kas saka, ka bērni ir tikai muļķīši un nekārtību cēlāji, bet arī ne tā, kas spēj izbaudīt kopā ar bērniem pavadīto laiku. Spēju saskatīt gan bērnu radītās problēmas, gan viņu šarmu. Bet šī grāmata pirmo reizi manā apzinīgajā mūžā ļāva paraudzīties uz pasauli bērna acīm. Ārkārtīgi gudra un daudz pieredzējuša bērna, kas vēlāk kļuva par izcilu latviešu dramaturģijas un, kā izrādās, arī prozas autori.
Lasot par Lauras nedarbiem, kas lielākoties tika veikti ar vislabākajiem
...more
Eva
May 12, 2016 rated it really liked it
Shelves: latvian-author
Viegli un ātri lasās, valoda un tās lietojums aizved bērnībā, kurā piemirstie vecvecāku izteicieni iznirs katrā grāmatas lappusē.
Nodaļas par Gliemežiem, Kurkuļiem, Smagajām drēbēm, Aku u.c. var lasīt priekšā bērniem, jo izteiksme un valoda ir bagāta, nododamā informācija skaidra, īsā aprakstošā tekstā un bērniem saprotamā formā.
Inese Okonova
Jan 23, 2017 rated it really liked it
Shelves: library
Vairāk par pašu stāstu un Sibīrijas tēmu mani uzrunāja krāsas, smaržas, garšas un visas citas maņas, kas spilgti ilustrē bērna aso bērnības pasaules uztveri. Zālītei lieliski izdevies restaurēt šo skatījumu, kas ar laiku notrulinās. Daudz humora (epizode ar ģipša ēšanu vien ir ko vērta), kas mijas ar traģiskām epizodēm. Laba grāmata.
Ieva
Jun 27, 2014 rated it it was amazing
Ceru, ka būs šī grāmata iekļauta obligātajā literatūrā. :-) Un vēlams to pārtulkot angliski, lai varu saviem draugiem un paziņām to ieteikt izlasīt. Varbūt par krieviski tai būtu vērts tapt zināmai...
Ilva
Jan 03, 2016 rated it it was ok
It kā uzrakstīts labi, un tomēr - neuzrunāja. No sākuma dikti jau nu atgādināja Belševicas "Billi", pēc tam vēstījuma stils sāka pat garlaikot un uz beigām pat nedaudz kaitināt. Bet es varu saprast, kāpēc daudziem patīk šī grāmata.
Egita
Mar 08, 2014 rated it it was amazing
Patika, kā skarbā realitāte pēc atgriešanās no Sibīrijas atainota ar bērna acīm.
Leila
Nov 21, 2016 rated it it was amazing
Shelves: favorites
Bērna skatījums uz tā laika pasauli brīžiem sāpīgs, brīžiem caur smiekliem.... Satriecoši izcila grāmata!
Andrejs
Mar 02, 2014 rated it it was amazing
labākais, ko pēdējā laikā esmu lasījis.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Latvija: Latviešu (2014 marts): Pieci priksti 5 63 Jun 13, 2014 10:18AM  

Readers also enjoyed

 • Mātes piens
 • Jelgava 94
 • Svina garša
 • Skolotāji
 • Bille
 • Sarkanais dzīvsudrabs
 • Stikli
 • Homo Novus
 • Lāčplēsis
 • Ledus apelsīns
 • Похороните меня за плинтусом (Похороните меня за плинтусом, #1)
 • Stum Stum
 • 18
 • Neljäntienristeys
 • Pasakas par ziediem
 • Svešie jeb Miļeņkij ti moi
 • Istaba
 • Bogene
See similar books…
14 followers
Māra Zālīte was born on February 18, 1952 in Krasnoyarsk, in a family, which was politically repressed by a soviet regime. In 1956 her family returned to Latvia. In 1975 she graduated from the Faculty of Philology of the University of Latvia. M. Zālīte has worked as a technical assistant at the Writers’ Union of Latvia, the leader of the Young Writers’ Studio, a poetry consultant at the magazine ...more
No trivia or quizzes yet. Add some now »
“- Nerunā sliktu par Latviju! - Laura apstājas un uzkliedz Mammai. Arī Laurai var beigties pacietība! Arī Laurai var būt lielas dusmas! - Vai tad Latvija ir vainīga, ka veikalniecei netīrs priekšauts? Vai Latvija vainīga, ka veikalniece ir veģma? (..)
- Nerunā sliktu par Latviju! - Laura uzbrēc vēlreiz un piecērt kāju.
Laurai jābūt bargai, dikti bargai, jo kādam taču Latvija ir jāaizstāv. Sibīrijā neviens nerunāja sliktu par Latviju. Ka tikai tiktu! Ka tikai būtu Latvijā! Latvija tik skaista, Latvija tik mīļa! Bez Latvijas beidzas vai nost. Bet tagad? Tas nav labi un šitas! Laurai jābūt stingrai, viņa tikai nevar noturēt raudienu. Mamma arī nevar.”
2 likes
“Par laimi, nebija vairs tie trakie gadi, kad nezināja, kur jaundzimušo tīt, kur netīt. Vīriem bija jāatdod savi kājauti, pēdējās lupatas. Ja bērns nomira, vīri savus kājautus varēja dabūt atpakaļ. Pārsvarā vīri savus kājautus varēja dabūt atpakaļ.” 0 likes
More quotes…