Jump to ratings and reviews
Rate this book

Dunger

Rate this book
William and Melissa have been roped into helping their old hippie grandparents fix up their holiday home in the middle of the Sounds. They'll have no electricity, no cellphone reception, and only each other for company. As far as they are concerned, this is NOT a holiday.

156 pages, Paperback

First published October 5, 2013

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Joy Cowley

1,470 books86 followers
Cassia Joy Cowley, a fiction writer for children and adults, was born in Levin and educated at Palmerston North GHS and Pharmacy College. She has been published so widely and to such acclaim that she received a Commemoration Medal in 1990, the OBE in 1992 for her services to children’s literature, the Margaret Mahy Award Lecture in 1993 and an honorary doctorate from Massey University in 1993. In 2004, she received the A W Reed Award for Contribution to New Zealand Literature at the Montana New Zealand Book Awards.

Joy has contributed many stories, plays, and poems to New Zealand's School Journal, as far back as the 1960s and as recently as 2010. She is internationally recognised for her contribution to children's literacy and has written more than 600 early readers, along with novels and poetry for children.

She has also worked as a teacher of creative writing for children in more than 10 countries and won critical acclaim for her adult novels and short stories.

She was made a Distinguished Companion of New Zealand Order of Merit for services to children's literature at the 2005 Queen’s Birthday Honours. And in 2010 she received a Prime Minister's Award for Literary Achievement. She currently lives in Wellington.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
77 (37%)
4 stars
97 (47%)
3 stars
25 (12%)
2 stars
4 (1%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 30 of 42 reviews
Profile Image for Sinem A..
449 reviews248 followers
February 26, 2019
Bi kere Uyurgezer yayınlarına kocaman bir “hoşgeldin” ile başlamak isterim.
İyi ki geldiniz 
Yakın zamanda tam da çocuk edebiyatına iyice merak sarmışken çok da güzel bir zamanda geldiniz.
Kitaplar konusunda geleceğin parlak olamayabileceğini düşünüp kaygılandığımız bir zamanda iyi ki geldiniz.
Kitabı elime aldığımda ilk takıldığım şey; yayınevinin amblemi oldu. Elinde r harfi ile yürümeye çalışan uykulu çocuk..
Gece uykularımın heba olduğu bu zamnlarda r harfini kaçırmaya çalışan çocuk gibi kitapları ve okuma zamanlarımı tüm olumsuzluklardan esirgemeye çalıştığımı düşünüp ne çok benzediğimi fark ettim bu r harfinin peşinden sürüklenen minikle .
Konunun uzmanı olmasam da kitabın sekiz yaşından büyük herkese hitap edebileceğini düşünüyorum.
Bir kere çok eğlenceli bir okuma sunuyor. William ve Ablası Melissa nın zaman içinde nasıl değiştiklerini , kendilerine, birbirlerine çevrelerine karşı nasıl daha da ılımlı ve sevecen yaklaştıklarını görmek harikaydı.
Her bölüm bir William ın bir Melissa nın gözünden anlatılıyor. Dolayısıyla ikisi arasındaki farklılıkları ve zamanla birbirlerine ne kadar yaklaştıklarını sıcağı sıcağına anlama imkanı veriyordu.
Külüstür en başta yüzüne bile bile bakılmayacak bir şey ifade ederken kitap boyunca çok daha başka şeyleri ifade etmek için kullanıldı ve karşılığı bu iki kardeş için giderek daha samimi daha sıcak bir anlama büründü. Sonunda külüstür artık ayrılmak istemedikleri bişeyleri ifade ediyordu.
Düşünüyorum da bazı şeyleri çocuklara anlatmak çok zor. Dünya harika insanlar süper iyi kendileri mükemmel olmayabilir. Ama hayat biz istersek çok da güzel ve eğlenceli bir yer olabilir. Bunu ben anlatabilir myimi ilerde bilmiyorum. Ama kitap bence bunu gayet tutarlı bir şekilde anlatmış.
Çocuk kitaplarında genelde rastladığım bir olumsuzluk da sanki çocuklar sağırmış gibi herşeyi yüksek sesle anlatmaya çalışması. İşte bu kitapta bu anlatımdan eser yoktu. Her şey oldukça sakin sabırlı bir dille anlatılmıştı.
Sevdiğimiz kitapları basan bizi bu kitaplara kavuşturan yayınevlerine teşekkür artık bir adet oldu 
Ben bu güzel insanlara, Uyurgezer yayınlarına teşekkür ediyorum tüm emekleri için.
Yolunuz, yolumuz açık olsun....
Merak edenler için not; Yıldızın en az biri yayınevi için tabi :)
Profile Image for Mevsim Yenice.
Author 4 books972 followers
March 18, 2019
William ve Melissa’nın dönüşüm hikayesi çocukların da sezebileceği ayarda ancak böylesine hassas bir dengeyle aktarılabilirdi.

Çocukluğumda okuduğum bazı kitaplardaki hissi ve karakterleri hala hatırladığım oluyor. Bana kalırsa Külüstür’ü okuyan çocuklar için de geçerli olacak bu.
İleri yaşta hayatlarında tanım ve bakış açısı zorunluluğu veya değişikliği gerektiren olaylarda kendini inceden, derinden anımsatacak bir eser Külüstür. Bu anlamda geleceğe dönük daha güzel bir kazanç düşünemiyorum.

Hem geleceğin büyükleri, hem de içindeki çocuğun yaşlanmasına izin vermeyen tüm büyükler için keyifle okunabilecek bir eser, tavsiye ediyorum.
Profile Image for Radioread.
115 reviews106 followers
March 22, 2019
'Şimdi de büyükannem haykırıyordu, ''Ne tür kitapları seviyorsun?'' ''Bilimkurgu'' dedim. ''Ray Bradbury!'' dedi büyükannem. Büyükbabama döndü.''Hayatım, ona şu kitabı ver, biliyorsun işte, Ray Bradbury.'' ''Biliyorum'' dedim, babamda Ray Bradbury'nin kitapları var. O adam müzelik.

Edebiyat bir tatlı olsaydı, Külüstür sıcak çikolata olurdu. Yazarımızın adı da 'Joy' iyi mi? Bu macerayı, öncelikle tam bir 'Mellisa' olan yeğenime, birkaç yıl sonra da 'Will' gibi cesur ve becerikli olmasını dilediğim oğluma hediye edeceğim.
Profile Image for Deniz Balcı.
Author 2 books576 followers
September 22, 2019
Rahatlıkla söyleyebilirim ki ‘Külüstür’ okuduğum en sıcak, en etkileyici gençlik romanlarından biri. Bir oturuşta okudum ve her sayfasında aklımın saklı köşelerinden çıkıp duran anımsamalarla mayhoşlaştım. Kitap film gibi akıp giderken, kısmen tahmin edilebilir ama zaten o şekilde de gerçekleşmesini istediğim sona doğru sayfaları tatlı bir acelecilikle çevirdim. Hikâye anlatmanın sihri ne güzel… Bir öykü bazen ne çok şey vaat ediyor. Koca romanlar, apollonik anlatıların arasında böyle şekerleme tadında bir kitap okuduğum için çok memnunum. Nefes aldım resmen, resetlendim. Şekerleme diyince, bunun bir çocuk kitabı olduğunu düşünmeyin. Başta da yazdığım gibi bence bir gençlik romanı. İlk çocukluğunu geride bırakmış herkes okuyabilir bana kalırsa. O yüzden es geçmeyin.

Uyurgezer Yayınları da yayın dünyasına yeni gelmiş, hoş gelmiş, güzel gelmiş. Külüstür ile çıtayı yükseğe koymuşlar. Merakla yeni kitaplarını bekliyorum o zaman.

Herkese iyi okumalar.
Profile Image for Bilal Y..
101 reviews79 followers
May 27, 2019
İnsanlığın kadim meselesinin yiyecek bulma olduğu düşünülür. Bunun yanında giyinme ve barınmanın da bu temel meseleye eşlik ettiği söylenegelinmiştir. Ama bence insanı asıl insan yapan şeyin söz konusu ihtiyaçları karşılamak için  geliştirmiş olduğu araç ve donanım olmuştur. Çünkü bu aynı zamanda halet-i ruhiye diye bir şey de geliştirdi. Ne var ki, insanın bu kendini yapılandırma sürecinde öncelikle ayağa kalkması lazımdı. Beynini kullanmak için ilk yapması gereken buydu...

Ayağa kalkması gereken başkaları da vardır. Romanın iki çocuk kahramanı Will ve Lissy gibi. İki kardeş çocukluğunun son demlerini yaşamaktadır. Lissy ergen bile sayılır. Çocuk da olsa biz yetişkinler insanları her zaman yetersizliklerinden dolayı karşılaştırmalı aşağılamaya tabi tutarız: "Bir işe yaramıyorsun" Bununla yetinmeyip "onun kadar olamıyorsun" lara tabi tutuyoruz. Ne yapalım ki uygarlaşma süreci aynı zamanda aşağılanma sürecidir. Yaratma, aynı zamanda da eleme sürecidir bu. Bugüne böyle gelmişiz. Usta-çırak ilişkisi bu bakımdan bir şiddet ilişkisidir daima...

Kardeşler de herkes kadar, her çocuk kadar şanssız ama bir şansları da var bilinçli ebeveyn gibi. Ne yapsın çocuklar da tüm yaşıtları gibi kendilerini olduğundan daha yüksekte gösterme zihniyetindeler.  Küçük olan erkek karakter birçok konunun inceliklerine sahip olduğunu göstermeye çalışır. Kız ise daha bir gösteriş sevdalısı. İlişkileri de kedi fare gibi ilk başlarda. Bunun nedeni açık aslında, ikisi de  diğerini aşağılamak suretiyle hanesine artı sağlayacağını düşünür. Meseleleri daha çok kendileriyle.

Onlar için dönüm noktası elektriksiz bir köy evindeki yaşlı dede ve ninelerinin bakımını ücret karşılığında üstlenmeleri sayesinde geçirdikleri etkinlik zamanlardır. Kardeşler bu süreç zarfında kendilerini yapılandırırken, hem bir işe yaradıklarını görürler, hem sorumluluk duyguları güçlenir, hem farkındalık sahibi olurlar hem de aralarındaki buzları eritirler. 
Profile Image for Özgür Atmaca.
Author 2 books53 followers
April 4, 2019


Öncelikle Uyur Gezer yayıncılık ailesine okuma – yazma eyleminin tüm mecralarına hoş geldiniz demek isterim.

Bir eğitimci olarak da Külüstür gibi nitelikli bir çocuk (gençlik) edebiyatı eserini, sınıf kitaplıkları ve kütüphanelerimize kazandırdığı için teşekkür etmek isterim.

Teknoloji son yüzyılımızda insanın zamana karşı tavrını ve nasıl şekil alacağını yönlendiren global bir oyun bahçesi formundadır. Bununla birlikte paralel olarak gelişen rekreasyon kavramının da içini teknolojiden ayrı tutmak epey zorlaşmış durumdadır. İnsan’ın evrim ve gelişim sürecinde tüm Doğa, Yaşam, Bilim, Teolojik ( Felsefe ) ve Sanatsal etkinliklerin olması gerektiği, koşulsuz ve şartsız binlerce yıldır ispatlı olarak dünya tarihinde durmaktadır.

Sanat, eğitim sürecinin tam içinde, merkezinde durmaktadır. Hangi sanatsal etkinlik olursa olsun, doğruyu, olması gerekeni, fantazyayı, renkleri ve düş gücünü, kendi kamerasından kişiye göstermektedir.

Külüstür, tam da yukarıda yazdığımız bu tanımların ortasında durmaktadır. Neden derseniz, Teknolojinin amaçtan araca dönüştüğünü düşünen son iki dünya kuşağı, tüm zamanını, eylemlerini, duygularını ve bağlarını bu yönde kullanmaya başlamıştır. Bu zaman kaosunun dengeli kullanılması yönünde, aile, eğitimci veya hangi gözlüklerle duruma hâkim olunmaya çalışılırsa çalışılsın, sonuçlar öğüt söyleminden öteye geçmemektedir. En etkili sunumlar, kitlelerin, muhattapların dili ve etkinlikleriyle olandır’dan hareketle işte tam da burada Külüstür, hikâyesi kurgusu ve tüm içeriğiyle yukarıda uzatarak anlattığım hız ve haz çağı yakınmalarına kendi ölçüsünde yön ve yol göstermektedir.

Sadece arka kapak yazısında ` Elektriksiz, internetsiz ortamda tatil yapmak` düşüncesinden etkilenip ters köşe bir ç��karımla merak duygusunun kaşınmasından kitaba yönelen bir çok öğrencim oldu.
Kitap çok basitleştirilmiş kavramları, olması gereken ağırlıkta ve kurguda sunuyor okuyucusuna.
Bunu yaparken de, anlatı dilini muhattabının göz seviyesinden hiç aşağı veya yukarı çevirmiyor.

Yukarıdaki karmaşık anlatım hakkında hiçbir fikir oluşturamadıysam, kitabın küçük hacminin altında bulduğum ve derslerimde, sunumlarımda, sürekli söylemlerimde anlatmaya çalıştığım “Tekniği kurguyla neden sunmuyoruz?” başlığının etkisi görmüş olmamdandır.

Teşekkürler , Saygılar.


Profile Image for Ertl.
90 reviews25 followers
March 15, 2019
Külüstür, bol ödüllü Yeni Zelandalı yazar Joy Cowley'in kendi gibi ödüllü kitabı.

Kitap, biri 14 diğeri 11 yaşında olan iki kardeşin 10 gününü anlatıyor. Deprem ya da kasırga gibi felaket kategorisinde olan Melissa'nın yaptığı bir yanlış ile yaz tatili planı suya düşer ve iki kardeş dede ve neneleri ile modern hayatın imkânlarından uzak yazlıklarında 10 gün geçirmek zorunda kalırlar.

Büyük bir öfkeyle bu "tatile" giden iki kardeşi dinliyoruz her bölumde; biri bırakıyor diğeri anlatıyor hikayenin devamını. Birbiri ile didişen iki kardeş Melissa ile William; tıpkı o yaştaki bütün kardeşler gibi.

Hikaye ilerledikçe karakterler derinleşiyor, çocuklar değişiyor. İletişim araçlarından mahrum kaldıkları için büyük öfke duyan çocuklar, "gıcık" oldukları dede ve neneleri ile zaman geçirip birlikte bir şeyler yapınca onların o kadar da "gicik" olmadığını farkediyorlar. Hayat, birlikte göğüsleyince şans tanıyınca daha güzel oluyor.

Yaşları küçük olduğu için şehirde yapmaları asla beklenmeyecek şeyleri nasılda yapmaya başladıklarını gördüğümde anneannemi ve dedemi özledim. Gece evin dışındaki tuvalete gitmeye çabalayan Melissa'nın korkuları o kadar tanıdıktı ki😁

Aslında kitabı bir yıl kadar önce ingilizce okumuştum ve çok eğlenmiştim. Türkçesini okumaya başlamadan önce bi korkmadım değil. Ama kitabı Türkçeye o kadar başarıyla söylemiş ki Ceren Özcan.. Hem o yaş çocuklarının konuşma dilini yakalamış hem de çok eğlenceli bir Türkçe kullanmış. yarın bir gün başka bir kitap çevirisini görsem bakmaktan alamam kendimi, aynı yalınlıkla yapmış mı işini diye. Emeğine sağlık Ceren Özcan.

Bu sımsıcak kitabı bizimle tanıştırdığı için Uyurgezer Kitaba teşekkürlerimizi bir borç biliriz efendim.

Gençlik edebiyatı ile ilgilenen yetişkinlere ve gençlere heyecanla tavsiye edilir.

İyi okumalar.
Profile Image for Masalcı.
83 reviews9 followers
January 29, 2020
Samimi ve bizden bir hikayeyi anlatıyormuş gibi.. Umarım Joy Cowley’in daha çok kitabı Türkçeye çevrilir. 9 yaş üzerindeki her çocuğun okuyabiliceği sıcacık bir hikaye!
Profile Image for Çağdaş T.
173 reviews240 followers
August 17, 2019
William (11) ve ablası Melissa(14) 'nın 1000$ karşılığında büyükanne ve büyükbabasıyla "Külüstür" bir tatile çıkma öyküsü. Kitapta iki anlatıcı var. Ardışık olarak bir kardeşten diğerine geçiyor anlatım. Yazar anlatımı o kadar ustaca kullanmış ki gerçekten 11 ve 14 yaşlarındaki çocuklardan okuyormuşsunuz hissiyatı hüküm sürüyor. Birbirine çekemeyen iki kardeşin atışmaları, 80+ yaşlardaki büyüklerin söylenmeleri çoğu zaman güldürdü beni. Hem kendi çocukluğumdan hem de çocuklarımdan izler gördüm.

Kitabın didaktik olmaması ayrıca önemsediğim bir nokta. Ne yazık ki çoğu çocuk/ilk gençlik kitabında gözüne soka soka ders verilmeye çalışılması rahatsız edici olabiliyor. Burada aksine çocuklar, yaşayarak ve alışarak "külüstür" hayata yöneliyorlar daha doğrusu sonunda tercihlerini bu yönde kullanıyorlar. Belki de kitabın asıl anlatmaya çalıştığı nokta burası...

Kitabı bitirip kapağını kapattığımda şunu düşündüm: Araba kullanmayı, balık tutmayı, gitar çalmayı, ekmek yapmayı vb birçok şeyi sevdiğim aile büyüklerinden öğreneceğim, modern yaşamın bayağılıklarından uzak, minimalist bir maceraya çocukken atılabilme imkanına keşke sahip olabilseydim. Okurken bu keyfe bir nebze ortak oldum, kim bilir belki kendi çocuklarıma benzerini sunabilirim ?
Profile Image for Sevgi K..
80 reviews32 followers
September 1, 2020
Her yaştan insanın içini ısıtacak bir kitap. Etrafınızda ortaokula giden genç arkadaşlarınız varsa şiddetle tavsiye ederim. O yaşlardaki birey için okunacak kitap bulmak zor olabiliyor. Çocuk kitapları için çok büyük, klasikler ya da modern edebiyat için küçük kalabiliyorlar. Külüstür işte tam bu arada kalmış arkadaşlar için çok güzel bir kitap. Yiğenime hediye etmeden önce kendim okumak istediğim. Yetişkin gözüyle bakınca da eserin çok ince düşünülerek hazırlandığını anlayabiliyorsunuz. Uyurgezer Kitap çok iyi iş çıkarmış.
İçtenlikle tavsiye olunur:)
Profile Image for Demet.
39 reviews6 followers
February 22, 2019
Sevdiğin bir grup insanın böyle güzel işler yapmasına şahit olmak, ucundan bucağından sürece şahit olmak gerçekten çok keyifliymiş. Tabii ki, "Külüstür" bu tarafıyla, bir çok kitaptan daha önde. Ancak bu yaştan sonra çocuk edebiyatına baktıkça, "bu yaşta" kısmını vurgulayarak çocuk edebiyatı yazarlığı ve okurluğunun gerçekten çok zor bir iş olduğuna dair bir kanaatim oluştu.

Gelelim "Külüstür"de neler varmış, neler yokmuş kısmına...

Romanızımın iki karakteri William ve Melissa, çok gitmek istedikleri bir tatil köyündeki tatil yerine, 1 haftalığına büyükannesi ve büyükbabası ile her şeyden uzak geçirecekleri bir tatil macesasına en başta çok sıcak bakmıyorlar. William ile Melissa’nın ebeveynleri, onları bu bir haftalık tatile ikna etmenin bir yolunu buluyorlar ve bu iki afacan için maceramız başlıyor. Elektriğin olmadığı, tuvaletin dışarıda olduğu, cep telefonunun çekmediği, üç evin kullandığı ancak iletişimin epey güç olduğu bir ev telefonunun olduğu, çevrede herhangi bir bakkal-market-manav gibi alışveriş yapılacak bir yerin olmadığı, ıssız bir koyda ıssız bir evde geçirilecek bir hafta. Bu şekilde ard arda sıralandığında, William ve Melissa’nın neden gitme konusunda bu kadar ayak direttiğini de anlayabiliyoruz aslında. Bu tatilin en ilginç taraflarından biri ise şüphesiz William ve Melissa’nın büyükannesi ve büyükbabasının karakterleri. Bir hayli hareketli geçmiş gençliklerinden de ufak ufak hikayeler okuyacağımız, bu geçimsiz ve bir nebze huysuz çiftimizle geçecek bir hafta tatili daha da ilginç ve eğlenceli bir hale getiriyor.

Bir kaç eleştiri de yapmayalım mı peki? Tüm bu maceraları yaşarken, büyükbabaya William, büyünanneye ise Melissa eşlik ediyor. Bu cinsiyet temelli bölünme ise, yaşanan maceralarda da genel olarak cinsiyet rolleri temelinde bir ayrışma yaşanmasına sebebiyet veriyor. Her ne kadar tüm kahramanlarımız birlikte de çeşitli keşiflerde bulunsalar da, cinsiyet temelli bir ayrışma ve William ile Melissa’nın keşiflerinin de bu temelde farklılaşması, bu romanın ana eksenini oluşturuyor.

Çocuk edebiyatına bu kadar uzaktan bakmak zormuş derken de bunu kastetmeye çalışmıştım aslında. Her yönüyle pürüzsüz bir yaratım süreci gerçekten zor olsa gerek, mevzu bahis çocuk edebiyatı olduğu için de sanırım politik doğrucu yönümüz biraz daha kendini gösteriyor.

Her neyse, iyi ki güzel işler yapan arkadaşlarımız var.
Profile Image for Bahar.
104 reviews13 followers
January 18, 2020
Çocuklar için uyandırıcı bir kitap. Anlatımı eğlenceli, güncel. Hayat, büyümek, doğa, aile, ilişkiler üzerine düşünmeyi sağlıyor. Çok sevdim.
Profile Image for Megan.
164 reviews13 followers
April 23, 2014
Dunger – Joy Cowley
At first I wasn’t quite sure, when I started reading Dunger. It is a story told in two voices. There is 11 year old Will, and there is his 14 year old sister, Melissa. Like any brother and sister worth their salt, they argue - a lot! Will is a bit of a brain, and enjoys using big words, whereas Melissa has three brain cells. One for fashion, one for boys and one for texting all of her friends who also have only three brain cells. Obviously this is Will’s perspective on the issue. But the start doesn’t really grab you:

‘The world is full of calamity: famines and wars, birds choking to death on oil spills, earthquakes, tsunamis, and Melissa – my disaster of a sister. Reading this, you’ll probably say, what’s wrong with this kid? Is he a bit paranoid? My response is that all tragedies are relative to their context and as far as domestic upheavals go, this one is about eight on the Richter scale.’

I’ve had to work hard to get my young Des Hunt fan to move beyond that, I can tell you. Reading this, I was thinking – oh dear…in fact, the first time I read it, I put the book down, poured myself a wine, and wondered what I should read next.

But it’s worth persisting. It really is. This is a book for children up to about 13 years. I think it could well be a good read aloud. There is a real simplicity to it, as well as a real truth to it. And plenty of room for fun with characterisations. Will and Melissa are slightly conned by their parents into staying with their grandparents at the bach. This is a real Kiwi bach, the like of which very few exist anymore. We’re talking no electricity, no shops, postal services twice a week, no cell phone reception and a long drop, complete with possums, out the back. They are two and a half hours away from the closest town.

It’s a bit much for these two modern young things. But with good old hard work, no useless praise, bread baking and fishing they start to learn a few life lessons. Their grandparents are just as good at bickering as they are, which Will and Melissa find uncomfortable. However, rather suddenly, something happens which means everybody needs to work together to prevent disaster.

This is a satisfying read. It’s no ‘Bow Down Shadrach’ but it does have lovely moments, I suspect especially for the parents of the target readers. It certainly brought back some memories for me. If this makes the shortlist for the NZ Post Children’s Book Awards, it shouldn’t be too contentious – mind you there is an eleven year old driving…which might cause some heckles to rise. I hope not, though.

NB: since I drafted this review, Dunger has indeed made the shortlist for the Junior Fiction category of the NZ Post Children's Book Awards, 2014.
Read other reviews here:
The Book Bag
Bobs Books NZ

Profile Image for Jennifer.
1,654 reviews19 followers
June 21, 2015
Joy Cowley is an author who has been recommended to me by several different people. I am really happy to finally get around to reading one of her books. William and Melissa are sent on holiday with their grandparents to a remote holiday home on the South Island. They are told they will be paid to help their grandparents around the place. What they don't realize is how they will get paid. They are both a little self-centered and I enjoyed seeing the development of their characters over the few days covered by the book. A very entertaining and fun read - great for kids 11 and up. There is a little trash talking between the siblings and some feisty conversations between the grandparents, so if your young reader is sensitive to that, just be aware.
60 reviews1 follower
May 30, 2014
There were swear words and the grandparents were mean to each other. The grandad fell off some cans and he was unconscious in a puddle of blood and one of his arms was bent in a different shape to what it was meant to be.
258 reviews1 follower
January 17, 2014
I loved this book but think it is somewhat skewed towards baby boomers in New Zealand and those who can still get to have a technology free summer holiday in a Bach or holiday home. the humour leans towards adult in many places.
I also felt that the parents were more conniving than is acceptable given that the rest of the storyline is realistic. Also a 14 yr old and 11 yr old being 'put in charge' of very elderly grandparents is a bit unrealistic.
Having said that though those exaggerations mostly work and the storytelling/construction are superb as you'd expect from Joy Cowley.
It might well be something teachers would enjoy reading aloud as they ease back into the first term of school while it is still sunny outside.
Profile Image for Kathleen Dixon.
3,621 reviews60 followers
May 8, 2014
Will (aged 11) and Melissa (aged 14) have been anticipating the family holiday to Queenstown and are really put out when their parents say it can't happen after all. Instead, the children are going to stay with their grandparents at the family bach. There's a catch - they have to help them tidy it up after years of neglect. But there's a sweetener - they'll get $1000 each for their work. They don't realise, of course, that there's another catch - by then it's too late!

This is a lovely story about two city-spoilt kids getting to know their grandparents, getting to learn some real skills (like baking bread, sawing branches off trees, fishing ...), and learning to have fun without the modern dependence on things electronic. They even learn to like each other!
Profile Image for Bruce Gargoyle.
874 reviews144 followers
December 31, 2013
Ten second synopsis:
Will and Melissa spend their holidays in the school of life, as taught by their characterful grandparents.

This is a perfect summer holiday read for the middle-grade kid in your life - it's the kind of book that serves as a launching pad for ingenuity amongst enterprising kids who would be happy to trade the games console for mastering some cool new skill (like country driving!) that can then be shown off to great admiration once school goes back. Much like a summer holiday, the plot of the book unfolds at a comfortably lazy pace, and nothing too distressing happens to disrupt the equilibrium.

Final verdict: this book certainly isn't a dunger of a read.
Profile Image for Get Ahead Kids.
105 reviews7 followers
December 4, 2013
It's summer holiday time and William and Melissa are looking forward to visiting the adventure filled Queenstown. Instead they have been roped in helping their grandparents fix up the family holiday house in the country.

This is a great young adult novel. The story shows there life can function without technology and explores the town versus country lifestyles.
579 reviews5 followers
February 24, 2014
An excellent children's book with delight for adults as well. I loved the way Joy got into the minds and language of an 11yearold and a14 year old.
A lovely feel for life in a Bach in the Sounds-no doubt built on the many years of Joy Cowley's years of life there.
Profile Image for Isabelle.
163 reviews
November 11, 2016
Another excellent book by Joy Cowley. Funny, clear picture of old people, who they are and how they think, and same for young people. A MUST read. Thanks to Joy Cowley for so many good books for children but still enjoyable by adults.
April 16, 2014
This book made me want to pack up my children and head to a bach in the Sounds. No technology allowed. Beautifully constructed by the master writer, Joy Cowley.
52 reviews10 followers
June 11, 2014
An easy, amusing read. Taken from two characters' perspectives. A good NZ setting. I think I may read it aloud to 7M later in the year.
Profile Image for Raewyn Caisley.
1 review1 follower
August 15, 2014
A very Kiwi experience that all New Zealanders of my generation will relate to and our kids will get too. Just loved it.
Profile Image for Meipera.
27 reviews
October 1, 2014
Loved this more than my nine year old. Very nostalgic lovely read.
Profile Image for Angela Oliver.
Author 23 books46 followers
September 17, 2017
Very quick, kiwi flavoured story. I was entertained. loved those grandparents.
Displaying 1 - 30 of 42 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.